Serre Chevalier - aktuální report z 25. - 30.01.2015 - SNOW.cz

Serre Chevalier aktuální report z 25. - 30.01.2015

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Jižní Alpy

Serre Chevalier - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Macoun
 • hodnocení:
 • návštěva od: 25.01.2015 do: 30.01.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Trošku starší, ale jinak stále špičkové francouzské lyžařské středisko. Zastaralejší vybavení kompenzuje velké množství širokých upravených sjezdovek, i celkem dost možností na freeride. Velký podíl sjezdovek je na přírodním sněhu. Dostatek sjezdů v pásmu lesa, v případě horší viditelnosti, je také velké plus. Jako dobrý benefit je možnost jednodenní návštěvy okolních lyžařských resortů (Alpe d´Huez, Les 2 Alpes, Montgenevre a italského Sestriere).

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Téměř 1 500 m převýšení je zárukou dlouhých sjezdů pro milovníky "dlouhých" sjezdovek. Protože je procento technicky zasněžovaných sjezdovek ve středisku nižší, tak na konci ledna jsme měli otevřených asi jen 80 % sjezdovek. Ale i tak to z celkových 250 km byla dostatečná porce.
Nad pásmem lesa je většina těch pohodovějších sjezdovek s mírnějším sklonem (i když i tady se najdou prudké černé). V nižší poloze jsou pak s výjimkou "zelených" spojovaček sjezdovky s prudším sklonem. Mně osobně se nejvíce zamlouvaly sjezdy v okolí hory Clot Gauthier. Ale nezapomenutelný byl i sjezd v čerstvém sněhu na sjezdovce GDE Gargouille směrem do Brianconu.
Nižší pokrytí technickým zasněžováním má tu výhodu, že na mnoha sjezdovkách se lyžuje na přírodním sněhu, což je oproti pistám na technickém sněhu přeci jen větší zážitek. V lednu nebyl problém s kvalitou a úpravou, ale nevím, v jaké kvalitě jsou tyto sjezdovky když přijde výraznější oteplení. Ale relativně vysoká nadmořská výška asi zajistí služný provoz až do dubna.

Sněhové podmínky:

Koncem ledna jsme si užili celkem dost sluníčka (4 ze 6 dní). Ale současně mrzlo (jeden den dost pod -10), takže lyžařské podmínky byly ideální. Poslední dva dny sněžilo. Kdo rád jezdí v čerstvém sněhu, tak si to jistě moc užil i přes horší viditelnost. I když nebyla mlha a sněžení nebylo extra husté, tak "bílá stěna" v horní pasážích alespoň mě dosti oslepovala, takže jsem se stáhl níže, kde člověk jezdil aspoň mezi stromy.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovek dostatek. Z každého "ubytovacího centra" vede nahoru kabinová lanovka do druhého lyžařského patra. Hlavně v centrální části střediska (Serre Ratier) je hustá síť sedačkových lanovek obsluhující slušně všechny sjezdovky. Vše je doplněno několika "obtížnými" pomami, které lyžaře zavezou na pár ostřejších sjezdovek.
Serre Chevalier lze rozdělit do 4 lyžařských center. V každém z nich se lze bez problému pohybovat mimo vleky (pomy). Ale při přejezdech mezi jednotlivými centry se bohužel využití pom/vleků lyžař nevyhne. Bohužel propojení některých částí alespoň sedačkovou lanovkou chybí. Ale nutno podotknout, že propojovací pomy nepatří mezi ty "náročné", takže je bez problému zvládnou i méně pokročilí lyžaři.

Zalidněnost:

Lidí v neděli bylo celkem dost. Protože je však přepravní kapacita střediska hodně velká, tak jsme za celý pobyt jsme nemuseli stát fronty na lanovku či vlek. Snad s výjimkou jednoho rána při nástupu na kabinovou lanovku úplně dole. Ve všední dny se situace zalidněnosti sjezdovek celkem dost zlepšila. Plnější byl jen Serre Ratier a Grand Alpe, takové přirozené centrum celého střediska. Působí zde hodně lyžařských škol a nejspíš i lyž. kurzů, takže člověk celkem často potkával vláčky lyžařský učedníků. Ale jako všude ve Francii, tak i zde, nebyl problém najít si méně zalidněné sjezdovky... Možností zde bylo hodně.

Občerstvení a aprés-ski:

V každém centru byla nějaká menší restaurace, ve větších centrech i speciální kavárny, takže možností k občerstvení dostatek. Kvalita dobrá, ceny ve Francii spíše vyšší. Trochu mě chybělo více prostoru kde si mohl člověk sednout a dát si své vlastní občerstvení. Bylo spíše výjimkou, že někde bylo posezení, které "neobsluhoval" nějaký bar, kavárna či restaurace, s nápisy: Zákaz konzumace vlastního jídla!
Dole v údolí je to jako na lyžařském sídlišti. Ohromující množství ubytovacích kapacit, které jsou však dobře pokryta obchody s potravinami, ale i suvenýry a lyž. potřebami... a samozřejmě nezbytnými hospůdkami. My bydleli ve vesničce Villeneuve, a tam bylo vše co jsme potřebovali (vč. bazénu a bruslařského placu). Ještě větší bazén pak je v Le Monetier a samozřejmě i v samotném Brianconu (městečko na okraji střediska, s bohatou historií, termál. bazény, vojenskými pevnostmi).

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do střediska je luxusní, poněvadž nástup je v údolí, kde je zbudováno mnoho parkovacích míst... Navíc ubytování je často v dochozí vzdálenosti od lanovek.

+ plusy

 • Velký výběr opravdu krásných sjezdovek
 • Celkem stálé počasí
 • Perfektní přístupnost ke sjezdovkám, dobrý systém skibusů (takže i lyžař, který se zapomene jinde si nemusí volat taxi...)

- mínusy

 • Snad jen "kapku" zastaralejší přepravní zařízení... ale žádná katastrofa
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

07.02.2024  | Serre Chevalier

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Serre Chevalier je s 250 km sjezdovek jedním z největších francouzských středisek. Jeho ubytovací základny se však nacházejí netypicky v údolí, odkud vyrážejí lanovky do čtyř sektorů se čtyřmi až pěti dominantními vrcholy - tím trochu připomíná rakouský Schladming, akorát tak dvojnásobně zvětšený a ...

04. - 11.03.2023  | Serre Chevalier

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

V uplynulém týdnu jsem byl poprvé lyžovat ve Francii a s ohledem na historické lanovkářské rarity, které budou brzy nahrazeny, jsem si vybral Serre Chevalier.

26. - 31.01.2020  | Serre Chevalier

 • autor: Shopi92
 • hodnocení:

I když toto středisko není nejblíže, myslím, že návštěva za tu dálku stojí. Vezmu to krátce - velký výběr různých typů sjezdovek, nepřeberné možnosti pro freeride, rychlé přejezdy, slušný stav sjezdovek i v odpoledních hodinách, volně přístupné grily na svahu, žádné fronty a naprosto dostatečná přep...

04. - 11.01.2020  | Serre Chevalier

 • autor: starejjack
 • hodnocení:

Do Francie jsem se vrátil po 8 letech, v Serre Che jsem už byl (v rámci skipasu Grand Galaxie při výletu z Puy Saint Vincent), ale nestihli jsem tenkrát vše projet. Teď jsme projeli všechno: vrchní partie upravený prašan, spodní tvrdší (střídající se denní plusové a noční mínusové teploty), ale žádné ledové plotny, počasí azzuro (v týdnu úplněk), zkrátka lépe to nejde. První týden v lednu je dle mého nejlepší, minimum lidí a cena pod 1 000 Kč/den ubytování a skipas. Ubytování v Brianconu příjemné vedle nástupu na kabinku. Sjezdovky široké přehledné, krásné vyhlídky v horních partiích, barbecue grily. Opět jeden výlet v rámci Grande Galaxie do Sestriere. Jezdil jsem, co nohy stačily. :-) Za mě top, určitě se tam vrátím. Jediné mínus, ovšem bohatě vykompenzované vším již popsaným, je snad občerstvení na svazích, v Itálii je to lepší a o dost levnější.

21. - 28.01.2017  | Serre Chevalier

 • autor: eva
 • hodnocení:

Serre Chevalier se svými 250 km sjezdovek patří mezi větší střediska. Tvoří ho 4 menší lokality – Briancon, Chantemerle, Villeneuve a Le Monetier Les Bains. Nejvyšší bod je 2 830 m – Pic de L´yret, odkud je krásný výhled.

09. - 16.01.2016  | Serre Chevalier

 • autor: zLadný lyžař
 • hodnocení:

Dojem z návštěvy střediska? Jak jen to napsat? Bylo nás tam 15 - pánská jízda. Takže i když počasí nebylo ideální, lyžovat se dalo a sníh super. Ale nemůžu najít žádný důvod, proč se tam někdy vrátit.

16.01.2013  | Serre Chevalier

 • autor: MD

Velké překvapení v podobě nádherně širokých a precizně upravených sjezdovek. Propojení čtyř vrcholů, díky kterému se krásně projede celý areál během jednoho dne, bez nutnosti dlouhého přejezdu spojovacími lanovkami. Díky slunnému počasí a velmi silnému mrazu (až -27 °C) krásný podklad celý den, prak...

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 75 km