Tanvaldský Špičák - aktuální report z 30.12.2012 - SNOW.CZ

Tanvaldský Špičák | aktuální report z 30.12.2012

Tanvaldský Špičák - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Česko Česko - Jizerské hory

průměrné hodnocení Tanvaldský Špičák:
autor: V0174
návštěva od: 30.12.2012 do: 30.12.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na Tanvaldský Špičák jezdíme už několik let. Za rozumné peníze nabízí sjezdovky všech obtížností a mimo víkendy i poloprázdné vleky. Sedm vleků a 10 svahů není mnoho, na české poměry jsou však sjezdovky poměrně dlouhé a jen tak vás nudit nezačnou. Oproti známějším střediskům v okolí (Rokytnice, Harrachov, Ještěd) si tak užijete slušné lyžování za méně peněz.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Tanvaldský špičák nabízí všechny obtížnosti sjezdovek.
Ti nejmenší a začínající mohou využít pojízdný koberec u parkoviště Špičák II nebo pomalou pomu na dětském hřišti ve stejném místě.
Mírně pokročilí pak mohou pokračovat po modré Špičák II, která nabízí i (na modrou) prudší pasáž.
Pokročilejší mohou na 1 450 m dlouhou modrou Turistickou v druhé polovině střediska, která má zajímavé pasáže, je však místy poměrně úzká. Jen o 100 m je kratší paralelní červená, aktuálně pojmenovaná Suzuki. Nevýhoda obou sjezdovek je, že společný úzký červený začátek za výstupem z lanovky bývá už v půlce dne vyhoblovaný a je tak plný muld a popadaných lyžařů.
Nakonec tu je 450 m dlouhá černá, která vede nekompromisně přímo dolů z kopce podél kotvy (oddělené pásem lesa). Sklon je slušný, díky šířce sjezdovky je však dle mého názoru odpoledne lehčí než boulovatá Suzuki. Po skončení černé pasáže je možnost pokračovat rovně po modré Zalomené a vyjet nahoru kotvou, nebo zvolit promodralou červenou odbočku Rukáv, která vás zavede ke čtyřsedačce. Završíte tím 1 670 m dlouhý sjezd.
Nevýhodou pro začátečníky je, že pokud chtějí přejet na lyžích od parkoviště Špičák I k modrým sjezdovkám u Špičáku II, musí sjet černou. Průjezd lesem z červené Suzuki na modrou Zalomenou by se hodil.

Sněhové podmínky:

Sjedovky se zasněžují a bývají ráno dobře upravené. Odpoledne se při větším provozu často tvoří plotny a muldy, zejména na začátku červené Suzuki, kudy musí projet i začátečníci mířící na modrou Turistickou. V době poslední návštěvy 30. 12. byl jako podklad umrzlý sníh, na kterém byla malá vrstvička "nahoblovaného" jemného sněhu upraveného rolbou.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Od parkoviště Špičák I míří nahoru čtyřsedačka s originálním názvem Špičák, pod kterou lyžuje většina lyžařů. Nástup je s pojezdovým pásem a rychlost tedy není závratná, dole se občas tvoří fronty. Dále stojí za zmínku téměř kilometr dlouhá kotva Špičák II od stejnojmenného parkoviště, která vás také vyveze až nahoru a bývá u ní menší (většinou žádná) fronta. Díky sklonu a délce však nic pro ty, které bolí nohy. Dále je tu mnoho menších vleků spíše pro začátečníky, ze kterých bych vypíchl 546 m dlouhou pomu Zalomený, kde se na již zmíněné stejnojmenné modré vyžijí i mírně pokročilí.

Zalidněnost:

O víkendu bývá středisko poměrně plné, fronty u vleků jsou sice obvykle do 5 minut, ale kvůli menšímu počtu sjezdovek se na nich motá poměrně hodně lidí. Řešením je jezdit na černé, kam se začátečníci bojí. Mimo víkendy bývá středisko rozumně zaplněné a na vlecích obvykle nebudete čekat.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení zajišťují zejména stánky u parkovišť s pár stoly, jeden najdete i ve spodní části červené Suzuki. Na vrcholu Tanvaldského špičáku je pak poměrně velká restaurace, která se dříve vyznačovala pomalou a nepříjemnou obsluhou. Nedávno se však prý změnil nájemce, tak je možné, že se situace zlepšila.

Doprava do střediska a parkování:

Středisko nabízí dvě parkoviště - Špičák I a Špičák II. První je u stanice čtyřsedačky, druhé u kotvy. Pokud s vámi jedou začátečníci, kteří nesjedou černou, rozmyslete si kde zaparkujete - budete totiž muset lyžovat jen v jedné půlce střediska, nebo je po černé nějak spustit.
Parkoviště mají sice velkou kapacitu, pokud však přijíždíte odpoledne, je možné, že budete jen těžko hledat místo k zaparkování, zejména na Špičáku II.
Vzdálenost střediska je 104 km z Prahy - Černého Mostu, 23 km z Liberce a 12 km z Jablonce nad Nisou.
Pokud si na svahu rádi popijete, nebo z jiného důvodu nemůžete řídit, je možné se do areálu dopravit vlakem nebo autobusem - vlaková stanice je pouhý 1 km od spodní stanice lanovky.

+ plusy

  • Sjezdovky všech obtížností
  • Na české poměry dlouhé sjezdovky
  • Obvykle krátké fronty
  • Mnoho dalších středisek v blízkosti a kombinované skipasy se Severákem
  • Dobrý poměr cena/výkon

- mínusy

  • Kdo nesjede černou sjezdovku, je odkázaný na polovinu střediska
  • O víkendech plné sjezdovky
  • Horní část Suzuki je úzká a frekventovaná - tvoří se plotny
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17.01.2018  | Tanvaldský Špičák

autor: MMARP8
hodnocení:

Do hor se vrátila zima, a tak jsme si užili příjemné lednové lyžování s dostatkem sněhu, zcela bez front a na prázdných sjezdovkách.

zobrazit celý report

25. - 26.03.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: jilk
hodnocení:

Jarní lyžování na Špičáku, asi poslední letošní možnost si zde zalyžovat. Vzhledem k počasí posledních týdnů jsme čekali špatné sněhové podmínky a naše očekávání bylo naplněno. Bylo ale příjemné mít středisko jen pro sebe a kochat se výhledy na okolní hory.

zobrazit celý report

17.03.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: giraf
hodnocení:
Lyžování po ránu perfektní, sjezdovky pěkně upravené, pista tvrdá. Vzhledem k zvyšujícím se teplotám se stav tratí samozřejmě rychle měnil. My odjeli v poledne a stále to šlo. Zalidněnost celkem vysoká, nejspíš kvůli končícím jarním prázdninám.

12.03.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: OtaR
hodnocení:

Na Tanvaldském Špičáku, největším středisku Jizerských hor, jsme naposled byli ještě před koncem minulého roku, takže se tentokrát jednalo vlastně o první letošní návštěvu. Na neděli byla příjemná zalidněnost, slunce se sice nekonalo, ale sníh vydržel celou dobu zmrzlý, tvrdý, bez mlh, takže to tak ...

zobrazit celý report

04.03.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: andy97
hodnocení:

Ačkoliv předpověď hlásala jarní den, využili jsme ho k lyžovačce ve skiareálu Tanvaldský Špičák. Dostatečná pokrývka, vše v provozu a počasí = skvělý výlet.

zobrazit celý report

27.02.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: MMARP8
hodnocení:

Super jarní lyžování! V pondělí se to na Tanvaldském Špičáku všechno sešlo – po ránu perfektně upravené sjezdovky, přiměřené množství lidí a nádherné počasí.

zobrazit celý report

29.01.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: jirka64
hodnocení:
Tanvaldský Špičák je dle mého názoru jedno z nejlepších středisek u nás. Přijeli jsme už brzo ráno vlakem z Liberce (podmínka využití ČD Ski) - tady bych hned upozornil: kupte si rovnou i zpáteční jízdenku, protože ze stanice Smržovka už se nedají koupit u průvodčího ve vlaku, nebere "papírovky" a obsluha automatu není pro neznalého zrovna sranda ;). Jinak samotnému středisku není moc co vytknout. Rolbaři odvedli perfektní práci, skibary a restaurace taky v pohodě. Jediná věc, co nám udělala vrásky na čele, byla paní u prodeje lístků, která odmítla vytrhnout poukaz na skipas (v podmínkách časopisu je napsáno nutné vytrhnutí obsluhou). Takže v -11 se zmrzlýma rukama nebylo co více si přát. Proto strhávám hvězdičku za ochotu personálu. Lidí bylo v určitém čase více, ale to se dalo čekat.

27.01.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: dejvidek
hodnocení:
Moc příjemně potěšen jsem návštěvou Tanvaldského Špičáku, sjezdovky opravdu parádně upravený, čekací doba na sedačkovou lanovku, byla minimální, takže parádní lyžovačka až do 16. hodin, bez jakýchkoli velkých deformací a boulí na svahu. Velice dobrý dojem i z občerstvení přímo pod sjezdovkou, kde jsem si moc pochutnal na výborné kachničce za přijatelnou cenu. Pro děti trochu zklamání - zavřený adrealinový park a chybjející snowpark, proto trochu museli zablbnout mimo sjezdovku :), celkový dojem je ale parádní a těším se na další návštěvu.

27.01.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: Shooshny
hodnocení:
Sněhové podmínky lze označit za luxusní. Na info tabuli udávali snad 150 cm sněhu, tolik ani není v Rakousku ve výškách kolem 2 000 m n. m., což je pro Špičák velice lichotivá bilance. Sjezdovky byly upravené poměrně hezky (červené a černá), až na Kostelní. Zde neproběhla asi úprava vůbec a kvůli zmrzlým muldám se na ni nedalo pádně lyžovat. Veliká škoda. Na černé probíhal dopoledne trénink, a tak byla asi do 10:30 zúžena v horní části jen na polovinu, ale vzhledem k tomu, že není tolik oblíbená, tak si člověk docela příjemně zajezdil. Překvapily mě fronty, které se přes páteční termín u lanovky tvořily, byly sice zhruba na 5 minut (navíc člověk si je může zkrátit pruhem pro jednotlivce), ale o víkendu to už muselo být špatné.

28.01.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: Paullus
hodnocení:

Naše první návštěva střediska. Celkový dojem skoro výborný. Široké a dobře upravené sjezdovky, fronty na hlavní sedačkovku průměrné, počet ostatních lyžařů také nebyl enormně vysoký a nekazil zážitek z lyžování. Počasí ten den bylo dost mrazivé a mělo inverzní charakter. Místo jsme našli na parkoviš...

zobrazit celý report

26.01.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: skiwelt
hodnocení:

Čistou náhodou jsem se ve čtvrtek ocitl na parkovišti pod Špičákem. Toto středisko mě nikdo moc nelákalo, ale vzhledem k touze mé kolegyně vyrazit ten den na lyže, se mi naskytla příležitost si Špičák vyzkoušet. A ejhle, ono to nebylo zas tak špatné. Byl jsem mile překvapen, i když jsem na trati neb...

zobrazit celý report

21. - 22.01.2017  | Tanvaldský Špičák

autor: Hattori
hodnocení:
V sobotu 21.1.2017 jsme využili akci skipas zdarma - 1+1 (funguje bez problémů). Během dopoledne vznikla porucha na čtyřsedačce, měli jsme štěstí, že jsme byli zrovna na ní. Vyvezli nás nouzovým provozem nahoru a mohli jsme využít sousední kotváč. Jenže ten na množství lidí byl nedostačující. Na nástupu velký chaotický chumel lyžařů, bitva o místo atd. Takže po třech jízdách jsme to vzdali. Při vrácení zálohovaného skipasu nám byla bez jakýchkoli dotazů z naší strany vrácena část ceny skipasu jako kompenzace. Takže lyžování za 300 Kč pro dva na upravených sjezdovkách skvělé. Za tento přístup velké díky.

24.12.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: Milka
hodnocení:

Na Tanvaldský Špičák se z nostalgických důvodů čas od času vracím, v posledních letech ale až na výjimky odjíždím spíš zklamaná. Tentokrát to bylo fajn, až na počasí...

zobrazit celý report

23.12.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: OtaR
hodnocení:

Původně jsme před Štědrým dnem měli v plánu vyrazit do Rokytnice nad Jizerou. Ale vzhledem k počasí a velmi pravděpodobné mlze ve vyšší poloze z toho po dvou dnech byl opět Tanvaldský Špičák, středisko s celkem přívětivou cenovou politikou, což není všude pravidlem. A opět z toho bylo nadprůměrné ly...

zobrazit celý report

21.12.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: OtaR
hodnocení:

První zimní den jsme se přesvědčili, že na Tanvaldském Špičáku prostě umí. Kvalitně upravené a vysněžené tratě zde nejsou výjimkou ani ve sněhově slabších zimách či na začátku sezóny. Takže strávit dnešní "půldenku" právě zde se ukázalo jako velmi dobrý nápad. Taková příjemně lehce ospalá předvánočn...

zobrazit celý report

18.03.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: Praha
hodnocení:

Nádherná jarná lyžovačka na pekne upravených tratiach s dobrým dojazdom do strediska z Prahy. Bol som v tomto stredisku prvykrát a určite sa vrátim. Ako zaujimavosť može posobiť skipark či tréning mladých lyžiarov na zjazdovkách. Ak si chvcete užiť kľudnú lyžovačku, nech sa páči.

zobrazit celý report

20.02.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: OtaR
hodnocení:

Nabitý víkend pro největší jizerskohorské středisko Tanvaldský Špičák. Zastoupeno bylo hned několik lyžařských akcí. Posuďte sami - kromě klasického rekreačního lyžování se zde o víkendu konalo Mistrovství ČR ve sjezdovém lyžování žactva, vedle snowparku své umění předváděly všechny věkové kategorie...

zobrazit celý report

12.02.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: OtaR
hodnocení:

Největší středisko Jizerských hor jede na plné obrátky i v letošní, zatím ne moc povedené zimě. Svědčí o tom fakt, že je v provozu celý areál se všemi sjezdovkami, a dokonce i se snowparkem - tzv. Adrenalin parkem, jak ho místní nazývají. Druhá letošní a celkově velmi dobrá páteční zkušenost.

zobrazit celý report

30.01.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: sejk68
hodnocení:

Naše jízda po zimních areálech s kamarádem dále pokračovala z Plavů, odkud jsme se v sobotu přesunuli na Tanvaldský Špičák. Cesta přes Tanvald až do Smržovky, kde jsme odbočovali směrem na Josefův Důl byla rovná bez děr, až pak posledních pár kilometrů je cesta samá záplata a na silnici se objevoval...

zobrazit celý report

29.01.2016  | Tanvaldský Špičák

autor: OtaR
hodnocení:

Oblíbené jizerskohorské středisko Špičák dnes praskalo ve švech. Aby ne, i přes výraznou oblevu byl kromě snowparku v provozu celý areál, slušné počasí, pololetní prázdniny ve spojení se začátkem jarních prázdnin a také akce areálu, kdy děti do 15 let měly ještě další slevu na jízdném, a to 50 % opr...

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Tanvaldský Špičák

Lyžařské zájezdy

Parkhotel Kirchberg
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 518 Kč/os.
Résidence Le Valset
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 709 Kč/os.
Residence Serrada
Orientační cena za noc vč. skipasu 873 Kč/os.