Jungfrau - aktuální report z 07. - 08.03.2016 - SNOW.CZ

Jungfrau | aktuální report z 07. - 08.03.2016

Jungfrau - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Švýcarsko Švýcarsko - Berner Oberland

průměrné hodnocení Jungfrau:
autor: Milka
hodnocení:
návštěva od: 07.03.2016 do: 08.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Pro první den naší návštěvy Jungfrau jsme zvolili nejrozlehlejší oblast, lyžařskou houpačku mezi městečky Grindelwald a Wengen.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Výrazně převažují červené sjezdovky. Plnohodnotná modrá je snad jen podél sedačkové lanovky Männlichen, obě dlouhé rozbíhající se z Kleine Scheidegg na obě strany podél vlaku jsou místy úzké či ploché, nad Grindelwaldem je dokonce úrovňové křížení silnice, které nelze zdolat jinak než s lyžemi v ruce.
Pod Eigergletscherem se nacházejí tři černé sjezdovky, jedině tu vedoucí na Kleine Scheidegg lze ale jezdit opakovaně pomocí sedačkové lanovky Eigernordwand. Zbylé dvě totiž vedou podle sedačky Fallboden, která je ovšem v provozu pouze omezeně (zřejmě o víkendech), takže je potřeba se k nim dostat pomocí dvou sedaček Wixi a Eigernordwand a ještě přejezdu mezi nimi.
Třešinkou na dortu by mohl být slavný sjezd Lauberhorn. Trať sjezdu je lemovaná informačními cedulemi. Úvod sjezdovky lze zdolat v branách obřího slalomu, závěr pak na trati s měřením rychlosti. Jinak je sjezdovka částečně odkloněná, místy úzká a zatočená a překvapivě plochá, jako černou bych jí snad ani neznačila. Je problém jet tuto sjezdovku opakovaně, protože dostat se od jejího konce na její začátek znamená přejezd lanovkou a modrou cestou vedoucí mezi domky Wengenu až k dolní stanici kabiny Wengen - Männlichen, tou nahoru a od její horní stanice za pomoci nějakého toho bruslení a šlapání, sedačkových lanovek Gummi, Arven a Laubernhorn a několika krátkých červených přejezdů zpět na její začátek.

Sněhové podmínky:

V horních částech areálu - Männlichen, Kleine Scheidegg - je určitě přes metr sněhu, zpravodajství uvádělo 120 cm. V Grindelwaldu je mimo sjezdovky jen několik centimetrů, většinou to, co přes noc napadne, zase přes den roztaje. Na sjezdovkách ale vypomáhá technický sníh, takže jsou sjízdné až do údolí. V době naší návštěvy bylo oficiálně uzavřených jen asi 5 kratších úseků, mezi nimi tedy i svěťáková slalomová trať, jinak ale spíše přejezdové a spojovací sjezdovky, které nám nijak nechyběly.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Pro dopravu do horní části areálu si lze vybrat vlak z Grindelwaldu a Wengenu (nebo logicky z navazujících zastávek), přes 6 kilometrů dlouhou starou kabinku (snad z roku 1978, jízda trvá půl hodiny) z Grindelwaldu nebo kabinu z Wengenu. Obecně všechny varianty jsou více či méně zdlouhavé.
V horních částech areálu už naštěstí jezdí sedačkové lanovky, takže není třeba sundávat lyže. Většina z nich je s bublinou proti nepřízni počasí. Komplikované jsou pouze přesuny v oblasti Kleine Scheidegg, kde je nutné sundání lyží (při křížení železnice) nebo šlapání a bruslení (k dolní stanici sedačky Lauberhorn).

Zalidněnost:

Všední den, žádné prázdniny, tedy vše bez front, a to včetně ranního výjezdu kabinkou z Grindelwaldu. Sjezdovky v podstatě prázdné.

Občerstvení a aprés-ski:

Mnoho možností především v oblasti Kleine Scheidegg a Männlichen, ale i v Grindelwaldu a Wengenu. Nicméně kvůli zdlouhavějším přejezdům jsme si radši užívali lyžování než gastronomie, takže jsme žádnou možnost občerstvení nevyužili.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd bezproblémový po silnici z Interlakenu, parkování na velkém parkovišti v Grindelwaldu u dolní stanice kabinky na Männlichen za 6 CHF na celý den.

+ plusy

  • Možnost koupě skipasu v předstihu on-line se slevou
  • Členité a dlouhé sjezdovky
  • Panoramata všude okolo - především Eiger, Mönch a Jungfrau, ale i další - Faulhorn, Schilthorn...

- mínusy

  • Některá přepravní zařízení starší, pomalá či nepohodlná - kabinka Grindelwald-Männlichen, kabina Wengen-Männlichen
  • Nedostatečné propojení v oblasti Kleine Scheidegg
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17.03.2017  | Jungfrau

autor: gentleman73
hodnocení:

Předpověď slunečného počasí nás nalákala opustit na jeden den Adelboden a návštívit nedalekou oblast Jungfrau, konkrétně její ústřední část Grindelwald Wengen, pro kterou platí společný skipas. Tato oblast se skládá z podoblastí Grindelwald - First a Männlichen Kleine Scheidegg. Obě tyto části jsou ...

zobrazit celý report

27.03.2016  | Jungfrau

autor: mirjur
hodnocení:

Grindelwald - First

Tato recenze se týká výhradně části Grindelwald - First, jedné součásti jinak velmi rozsáhlého areálu Jungfrau. Po naší jednodenní návštěvě bych ji zařadil do kategorie "Moc pěkné, ale jednou stačí".

V Grindelwaldu jsme se zastavili cestou zpět do vlasti z Aletsch Aren...

zobrazit celý report

07. - 08.03.2016  | Jungfrau

autor: Milka
hodnocení:

Druhý den jsme v oblasti Jungfrau zamířili na Schilthorn, který je sice v porovnání se sousední houpačkou mezi Wengenem a Grindelwaldem hodně malý, ale podle všeho má co nabídnout.

zobrazit celý report

19.01.2012  | Jungfrau

Nejvýše položené tratě pod Schilthornem (2 970 m n. m.) se nádherně vlní mezi obřími balvany a jsou plné terénních kompresí, blíže k Mürrenu pak nabírají charakter příjemných, avšak rušnějších dálnic.

Nejsilnější dojmy

Sněhové podmínky

  • Pod vrcholem Sch...
zobrazit celý report

16. - 21.01.2012  | Jungfrau

Centrální hřeben Männlichenu nese na svém severovýchodním svahu, svažujícím se k turistickému letovisko Grindelwald, převážně červené a přehledné sjezdovky, směrem k sedlu Kleine Scheidegg na jihovýchodě pak terén přibírá na členitosti a strmosti. Zpod Lauberhornu startuje spektakulární závodní čern...

zobrazit celý report

30.01.2012  | Jungfrau

Resort pod vrcholem Oberjoch (2500 m n. m.) v mapě sice vypadá jako nejméně zajímavý, ale ve skutečnosti nabízí nejširší a nejpřehlednější sjezdovky v celém regionu, krásné až pohádkové prostředí a výhledy do okolí. Ani odtud nelze dohlédnout do městečka Grindelwald na úpatí areálu, což završuje atm...

zobrazit celý report

29.01.2012  | Jungfrau

Celý lyžařský region Jungfrau je propleten spletí železničních tratí přepravující lyžaře mezi třemi lyžařskými oblastmi, turisty na nejvyšší vrchol Jungfraujoch do výše 3 454 m nebo i místní obyvatele do práce a z práce. Horská železnice na hřbetech hor vše romaticky spojuje v kompaktní celek. Skipa...

zobrazit celý report