Jungfrau - aktuální report z 10. - 16.02.2019 - SNOW.cz

Jungfrau aktuální report z 10. - 16.02.2019

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Berner Oberland

Jungfrau - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 10.02.2019 do: 16.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Jungfrau patří do výlohy ikonických švýcarských středisek, která lákají krajinovými krásami, ale i množstvím turistických atrakcí. Při množství lákadel a navíc značné rozloze oblasti hrozí, že na samotné lyžování zbyde méně času než při efektivním rytmu nahoru dolů. Každopádně se tu snadno pořizují zážitky na celý život.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Největší lyžařský areál oblasti je rozpřažený mezi Grindelwaldem a Wengenem a přirozeně přitahuje nejvíce lyžařů. Zároveň je obtížnostně nejvšestrannější – jsou tu klasické dálnice (Männlichen), členitější tratě místy připomínající u-rampu (Läger), pohodové pláně (Wixi) i strmé padáky (Eigernordwand, Gummi), vždy s neodolatelnými panoramaty (od Jungfrau až po Wetterhorn). Záludnější jsou návraty do údolí – do Wengenu vede legendární, nicméně „bezproblémová“ závodní černá trať Lauberhorn, avšak do Grindelwaldu stékají dlouhatánské modré a červené s příjemnými pasážemi, ale i s plochými úseky, či dokonce protisvahy.

Menší First na jižních svazích nad Grindelwaldem vystélá členitou horskou kotlinu – nahoře je ideální carvingová pláň, uprostřed strmější a členitější červené tratě, ale i výtečný snowpark nebo crossová dráha. I odtud vedou dlouhé sjezdy do údolí – ten z mezistanice Schreckfeld (č. 22) je příjemný, vzdálenější od vleku Hohwald (č. 23) ale překvapí dlouhými rovinkami a protisvahy.

Nejvysokohorštější atmosféru a až 2 000m převýšení má Schilthorn – tratě jsou tu převážně sportovní, střídavě užší a širší. Opravdu pohodová je modrá trať podél 4sedačky Riggli na mezistanici Bort, naopak modrá ze Schiltgratu je spíše objížďková cesta. Spektakulární je zprvu dosti strmá černá z „bondovského“ vrcholu Schilthorn alias Piz Gloria, stejně jako průjezd z „horního“ patra kolem Bortu mezi skalami k Mürrenu. Nejjezdivější a kupodivu i poměrně liduprázdné jsou hravé červeno-modré tratě kolem 4sedačky Winteregg zcela na okraji areálu.

Sněhové podmínky:

Před polovinou února napadl zhruba půlmetr sněhu, takže sněhové podmínky byly parádně prašanové. Sníh postupně slehával a s přicházejícím teplem začal v nižších polohách a na osluněných svazích měknout a firnovatět. Jeho celková výška je podobně jako jinde na severní straně Alp vydatná, v nejvyšších polohách Schilthornu skoro třímetrová.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Přístupové lanovky do všech zdejších areálů jsou mimořádně dlouhé – kabinkové lanovky na First a Männlichen patří k nejdelším na světě. Zdlouhavá je i cesta z Lauterbrunnenu na Schilthorn – visutou lanovkou, vlakem, dvěma sedačkami a nakonec ještě dvěma kabinami. Hlavní sjezdovky jsou ale vybavené vesměs rychlými sedačkami, občas s bublinou, jen na Schilthornu se nelze vyhnout ani pomalejším dvousedačkám. Na Kleine Scheidegg se dá jak z Grindelwaldu, tak z Lauterbrunnenu vyjet panoramatickým vláčkem.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V oblasti se pohybuje značné množství turistů, mnoho z nich – zvláště z Asie – ale míří hlavně na Jungfraujoch, potkáte je tedy prakticky jen ve vlacích a v městečkách, nikoliv na sjezdovkách. Místy hustěji bylo jen na centrálních sjezdovkách, jinak prakticky bez omezení a bez front. Za slunečných prázdninových dnů a o víkendech se ale snadno může vytvořit „špunt“ na přístupových lanovkách do areálů, které mají překvapivě nízkou kapacitu – zvláště v případě Männlichenu. Historickou kabinku by ale už brzy měla nahradit moderní, kapacitní – její stanice už jsou postavené.

Občerstvení a aprés-ski:

Na hlavních vrcholových křižovatkách bývají moderní samoobslužné restaurace (hlavní jídlo od 15 do 20 CHF), podél sjezdovek, zvláště na dojezdech do středisek pak bývají i malé horské chaty, bary a bufety.

Velkou nelyžařskou atrakcí je sáňkování – upravené dráhy se proplétají okolím lanovek a vlaků, zdatnější sáňkaři si pak mohou vyšlápnout výše do hor. Až na krátký strmý úsek hned na začátku vede příjemný sáňkovací sjezd podél kabinky z Firstu do Grindelwaldu (půjčení saní 15 CHF).

Na Firstu a na Schilthornu jsou nově postavené i „dobrodružné“ skalní stezky – visuté chodníčky přimknuté ke skále, z nichž je nerušený výhled. Místy mají i prosklenou podlahu.

Z Firstu se lze do mezistanice Schreckfeld spustit i na létajícím „drakovi“ – let je v ceně skipasu, atrakce je v provozu za sluečného počasí od 11 hod.

Doprava do střediska a parkování:

Z Prahy je Interlaken, město na úpatí oblasti Jungfrau, vzdálen 800 km a přibližně 8 hodin jízdy autem, převážně po dálnicích, ale zčásti i mimo ně (hlavně poslední úsek z Lucernu, vedoucí přes sedlo Brünigpass).

V oblasti perfektně funguje železniční doprava (na trase Interlaken – Grindelwald – Kleine Scheidegg, příp. Interlaken – Lauterbrunnen – Kleine Scheidegg), zahrnutá v ceně skipasu, po Grindelwaldu pak mezi lanovkami a dojezdy sjezdovek pendluje skibus.

Za parkování se prakticky všude ve Švýcarsku platí a stejně je tomu i v Jungfrau, ceny se přitom liší podle polohy a velikosti parkoviště – u kabinkové lanovky na Männlichen se platí cca 5 CHF / den, třeba v parkovacím domě v Lauterbrunnenu ale přijde den na cca 15 CHF.

+ plusy

 • sjezdovky s jedním z nejkrásnějších panoramat v Alpách
 • členité areály s mnoha typy terénů
 • rychlé lanovky podél většiny sjezdovek
 • zážitkové atrakce

- mínusy

 • velmi rozlehlá oblast s časově náročnými přejezdy
 • dlouhé přístupové lanovky
 • vyšší ceny a placená parkoviště

Zajímavé odkazy

Velký výběr apartmánů a prázdninových domů ve všech cenových hladinách a se zajištěným servisem (rezervace, předání klíčů, pobytové instrukce) nejen v oblasti Jungfrau najdete na Interhome.cz!

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13. - 18.03.2022  | Jungfrau

 • autor: ing.kralik
 • hodnocení:

Po dvou letech návrat do Jungfrau. Odtud jsme odjížděli v březnu 2020 a netušili jsme, co se strhne za šílenství... Ale teď návrat a v plné parádě!

17. - 18.12.2020  | Jungfrau

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:

Velmi příjemné, skutečně zimní lyžování s parádními výhledy a neobvyklým luxusem navrch.

24. - 25.02.2020  | Jungfrau

 • autor: ing.kralik
 • hodnocení:

Navštívili jsme klenot švýcarských Alp - legendární Jungfrau. První den bylo krásné počasí, to se genius loci projeví nejsilněji. Druhý den nás naopak vyhnalo počasí už krátce po obědě.

17.03.2017  | Jungfrau

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

Předpověď slunečného počasí nás nalákala opustit na jeden den Adelboden a návštívit nedalekou oblast Jungfrau, konkrétně její ústřední část Grindelwald Wengen, pro kterou platí společný skipas. Tato oblast se skládá z podoblastí Grindelwald - First a Männlichen Kleine Scheidegg. Obě tyto části jsou ...

27.03.2016  | Jungfrau

 • autor: mirjur
 • hodnocení:

Grindelwald - First

Tato recenze se týká výhradně části Grindelwald - First, jedné součásti jinak velmi rozsáhlého areálu Jungfrau. Po naší jednodenní návštěvě bych ji zařadil do kategorie "Moc pěkné, ale jednou stačí".

V Grindelwaldu jsme se zastavili cestou zpět do vlasti z Aletsch Aren...

07. - 08.03.2016  | Jungfrau

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Druhý den jsme v oblasti Jungfrau zamířili na Schilthorn, který je sice v porovnání se sousední houpačkou mezi Wengenem a Grindelwaldem hodně malý, ale podle všeho má co nabídnout.

07. - 08.03.2016  | Jungfrau

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Pro první den naší návštěvy Jungfrau jsme zvolili nejrozlehlejší oblast, lyžařskou houpačku mezi městečky Grindelwald a Wengen.

19.01.2012  | Jungfrau

Nejvýše položené tratě pod Schilthornem (2 970 m n. m.) se nádherně vlní mezi obřími balvany a jsou plné terénních kompresí, blíže k Mürrenu pak nabírají charakter příjemných, avšak rušnějších dálnic.

Nejsilnější dojmy

Sněhové podmínky

 • Pod vrcholem Sch...

16. - 21.01.2012  | Jungfrau

Centrální hřeben Männlichenu nese na svém severovýchodním svahu, svažujícím se k turistickému letovisko Grindelwald, převážně červené a přehledné sjezdovky, směrem k sedlu Kleine Scheidegg na jihovýchodě pak terén přibírá na členitosti a strmosti. Zpod Lauberhornu startuje spektakulární závodní čern...

30.01.2012  | Jungfrau

Resort pod vrcholem Oberjoch (2500 m n. m.) v mapě sice vypadá jako nejméně zajímavý, ale ve skutečnosti nabízí nejširší a nejpřehlednější sjezdovky v celém regionu, krásné až pohádkové prostředí a výhledy do okolí. Ani odtud nelze dohlédnout do městečka Grindelwald na úpatí areálu, což završuje atm...

29.01.2012  | Jungfrau

Celý lyžařský region Jungfrau je propleten spletí železničních tratí přepravující lyžaře mezi třemi lyžařskými oblastmi, turisty na nejvyšší vrchol Jungfraujoch do výše 3 454 m nebo i místní obyvatele do práce a z práce. Horská železnice na hřbetech hor vše romaticky spojuje v kompaktní celek. Skipa...

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 75 km