Jungfrau - aktuální report z 17.03.2017 - SNOW.cz

Jungfrau aktuální report z 17.03.2017

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Berner Oberland

Jungfrau - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:
 • návštěva od: 17.03.2017 do: 17.03.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Předpověď slunečného počasí nás nalákala opustit na jeden den Adelboden a návštívit nedalekou oblast Jungfrau, konkrétně její ústřední část Grindelwald Wengen, pro kterou platí společný skipas. Tato oblast se skládá z podoblastí Grindelwald - First a Männlichen Kleine Scheidegg. Obě tyto části jsou spojené skibusem, který jezdí v patnáctiminutových intervalech.
Vzhledem k tomu, že jsme byli v tomto středisku v zimě poprvé, chtěli jsme poznat obě hlavní části oblasti Jungfrau najednou i za cenu určitého spěchu. V případě vícedenní návštěvy někdy v budoucnu je lepší věnovat každý den jedné části a užít si všechno ve větším klidu. V případě vícedenní návštěvy je možnost projezdit i část Schilthorn s "bondovskou" vyhlídkovou restuarcí a muzeem agenta 007 na Piz Gloria ve výšce 2 970 m n. m., která je poněkud stranou, a kterou si necháme na jindy.
V půl deváté ráno jsme zaparkovali v Grindelwaldu na placeném parkovišti u dolní stanice kabinkové lanovky na First. Po projetí všech sjezdovek jsme po údolní červené sjezdovce dojeli na stanici skibusu v Oberer Gletscher a po zhruba patnácti minutách jízdy skibusem jsme vystoupili u spodní stanice kabinkové lanovky na Männlichen. Odtud jsme se postupně posouvali směrem ke skalnímu masivu Eigeru až na Eiger Gletscher, odkud se dá po pohodové černé a posléze modré sjezdovce dojet k malebnému nádraží zubačky s historickými hotely na Kleine Scheidegg. Odtud by se za dostatku času dalo podívat na vrchol Lauberhornu, popřípadě sjet si i slavnou závodní trať světového poháru, ale to si budeme muset nechat někdy na příště. Po nezbytném občerstvení u venkovních stolů v "nádražce" v Kleine Scheideggu při pohledu na ohromující stěny Eigeru a Jungfrau, jsme se zubačkou vrátili zpět do Grindelwaldu a skibusem dojeli k parkovišti. Jistě by bývalo šlo tuto trasu absolvovat i na lyžích, ale kvůli fandům kolejové dopravy v naší skupině jsme volili cestu vláčkem, na který platí i skipas.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V části Grindelwald - First je většina sjezdovek orientovaná na jih, což má samozřejmě za jarního slunečného počasí vliv na kvalitu sněhu, který byl už od ranních hodin brzy rozměklý. Pokud jde o délku a šířku sjezdovek, tak se vesměs jedná o středně dlouhé široké červené a modré tratě zpestřené o terénní vlny, takže člověk si často připadá jako na horské dráze.
V části Männlichen, který má severovýchodní orientaci, jsou vesměs široké poctivé červené dálnice s občasnou modrou alternativou. Černé tratě se nacházejí pod Eigergletscherem a na Lauberhornu, ty ale byly částečně zavřené. Ačkoliv se to z mapy nezdá, dostat se z vrcholu Männlichen na Kleine Scheidegg je časově poměrně zdlouhavá záležitost. Kdo chce vyzkoušet slavný Lauberhorn Weltcup Abfahrt, musí se vrátit buď zubačkou na Kleine Scheidegg anebo sjet až do Wengen a odtud kabinovou lanovkou vystoupat zpět na vrchol Männlichenu.

Sněhové podmínky:

Teplé jarní slunečné počasí udělalo z upravených svahů brzy měkkou břečku, takže víc než o lyžařský požitek v pravém slova smyslu tentokrát šlo o zážitek spíše turistického než sportovního rázu, protože kam se člověk podívá, tam vidí ohromující skalní masívy s dominujícími vrcholy ikonické trojice vrcholů Eiger, Mönch a Jungfrau a fotograf neví, kam dříve zamířit objektiv fotoaparátu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V obou částech slouží jako ústřední přibližovací dopravní zařízení pro cestu z údolí na vrcholy kabinové lanovky. Kabinka z Grindelwaldu na vrchol Männlichenu je už poněkud obstarožní zařízení, dle vzhledu odhadem tak někdy ze 70. let, čemuž odpovídá i její ne moc vysoká přepravní rychlost. Výhodou víc jak půl hodiny strávené v lanovce je možnost ušetřit čas na vrcholu a už za jízdy si sníst třeba svačinu nebo si dát čaj z termosky. :-) Většinou však na svazích potkáme čtyř- a šestisedačky a pár kotvových vleků. Jak už jsem uváděl výše, skipas platí i na zubačku, ovšem jen do stanice Eigergletscher. Pokud má někdo zájem vyjet až na samotnou Jungfrau, respektive na Jungfraujoch, musí si koupit na tento vrcholový úsek ještě další jízdenku, což ale není nijak levná záležitost.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Občerstvení a aprés-ski:

V obou dvou částech oblasti je rozeseto dostatek horských chat a resturací. Kromě toho bývají v chatách i piknikovací místnosti pro konzumaci vlastních zásob, což je hodně využíváno. My využili venkovní posezení "nádražní restaurace" na Kleine Scheideggu a kochali se nádherou sluncem zalitých horských štítů a bavili se železničním provozem na nádraží zubačky, kam přijíždějí jak vlaky z údolí, tak odtud se vypravují i soupravy do vrcholové skalní stanice na Jungfraujoch. Je zábavné pozorovat míšení lyžařů s běžnými turisty, zejména pak turisty z asijských zemí, kteří si vše náležitě dokumentují.

Doprava do střediska a parkování:

V Grindelwaldu je řada menších, ale i velkokapacitních parkovišť, odkud se dá dojet na stanice kabinových lanovek buď skibusem nebo zubačkou. Do oblasti se dá dostat i ze strany Lauterbrunnenu, kde se dá parkovat v parkovacím domě a pak použít zubačku nebo ze zubačky přesednout na kabinu z Wengen na Männlichen. V případě víkendové návštěvy nebo v době hlavní sezóny je třeba počítat s tvorbou kolon už na silnici z Interlakenu a je dobré si proto přivstat.

+ plusy

 • Rozmanité sjezdovky všech obtížností
 • Neopakovatelná působivá panoramata
 • Možnost vyzkoušet různé dopravní prostředky včetně zubačky
 • Možnost na lyžích doslova přijet až na nádraží nebo lyžovat vedle železniční trati zubačky

- mínusy

 • Nedostatečná propojenost obou částí areálu
 • Velmi pomalá kabinka z Grindelwaldu na Männlichen
 • V době naší návštěvy už jarní rozměklý sníh
 • Švýcarské ceny skipasů a občerstvení
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13. - 18.03.2022  | Jungfrau

 • autor: ing.kralik
 • hodnocení:

Po dvou letech návrat do Jungfrau. Odtud jsme odjížděli v březnu 2020 a netušili jsme, co se strhne za šílenství... Ale teď návrat a v plné parádě!

17. - 18.12.2020  | Jungfrau

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:

Velmi příjemné, skutečně zimní lyžování s parádními výhledy a neobvyklým luxusem navrch.

24. - 25.02.2020  | Jungfrau

 • autor: ing.kralik
 • hodnocení:

Navštívili jsme klenot švýcarských Alp - legendární Jungfrau. První den bylo krásné počasí, to se genius loci projeví nejsilněji. Druhý den nás naopak vyhnalo počasí už krátce po obědě.

10. - 16.02.2019  | Jungfrau

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Jungfrau patří do výlohy ikonických švýcarských středisek, která lákají krajinovými krásami, ale i množstvím turistických atrakcí. Při množství lákadel a navíc značné rozloze oblasti hrozí, že na samotné lyžování zbyde méně času než při efektivním rytmu nahoru dolů. Každopádně se tu snadno pořizují ...

27.03.2016  | Jungfrau

 • autor: mirjur
 • hodnocení:

Grindelwald - First

Tato recenze se týká výhradně části Grindelwald - First, jedné součásti jinak velmi rozsáhlého areálu Jungfrau. Po naší jednodenní návštěvě bych ji zařadil do kategorie "Moc pěkné, ale jednou stačí".

V Grindelwaldu jsme se zastavili cestou zpět do vlasti z Aletsch Aren...

07. - 08.03.2016  | Jungfrau

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Druhý den jsme v oblasti Jungfrau zamířili na Schilthorn, který je sice v porovnání se sousední houpačkou mezi Wengenem a Grindelwaldem hodně malý, ale podle všeho má co nabídnout.

07. - 08.03.2016  | Jungfrau

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Pro první den naší návštěvy Jungfrau jsme zvolili nejrozlehlejší oblast, lyžařskou houpačku mezi městečky Grindelwald a Wengen.

19.01.2012  | Jungfrau

Nejvýše položené tratě pod Schilthornem (2 970 m n. m.) se nádherně vlní mezi obřími balvany a jsou plné terénních kompresí, blíže k Mürrenu pak nabírají charakter příjemných, avšak rušnějších dálnic.

Nejsilnější dojmy

Sněhové podmínky

 • Pod vrcholem Sch...

16. - 21.01.2012  | Jungfrau

Centrální hřeben Männlichenu nese na svém severovýchodním svahu, svažujícím se k turistickému letovisko Grindelwald, převážně červené a přehledné sjezdovky, směrem k sedlu Kleine Scheidegg na jihovýchodě pak terén přibírá na členitosti a strmosti. Zpod Lauberhornu startuje spektakulární závodní čern...

30.01.2012  | Jungfrau

Resort pod vrcholem Oberjoch (2500 m n. m.) v mapě sice vypadá jako nejméně zajímavý, ale ve skutečnosti nabízí nejširší a nejpřehlednější sjezdovky v celém regionu, krásné až pohádkové prostředí a výhledy do okolí. Ani odtud nelze dohlédnout do městečka Grindelwald na úpatí areálu, což završuje atm...

29.01.2012  | Jungfrau

Celý lyžařský region Jungfrau je propleten spletí železničních tratí přepravující lyžaře mezi třemi lyžařskými oblastmi, turisty na nejvyšší vrchol Jungfraujoch do výše 3 454 m nebo i místní obyvatele do práce a z práce. Horská železnice na hřbetech hor vše romaticky spojuje v kompaktní celek. Skipa...

Kopřivná

Kopřivná

Kopřivná

Kopřivná

Kopřivná

Kopřivná

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 2