Jasná - Chopok - aktuální report z 25. - 28.03.2016 - SNOW.cz

Jasná - Chopok aktuální report z 25. - 28.03.2016

  průměrné hodnocení:

Slovensko Slovensko - Nízke Tatry

Jasná - Chopok - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
 • návštěva od: 25.03.2016 do: 28.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

O Velikonocích jsem navštívil největší slovenský skiareál Jasná / Chopok. Překvapila mě šíře sjezdovek i jejich výběr (za ně bych dal pět vloček), kvůli obrovskému množství lidí na svazích a některým detailům ale nakonec dávám pouze čtyři. I tak ale mohu Jasnou doporučit ;-).

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Velký výběr širokých tratí všech obtížností na severní i jižní straně, zavřeny byly pouze Rodinná (4) a dolní části Zjazdárské (33) a Panorámy (34). Musím pochválit perfektní značení tratí na severu, všude jsou ukazatele, tabule a klasické "terče" s názvem a číslem svahu. Nejvíce mne zaujaly tyto sjezdovky:

 • **Pretekárska (1c, 1b, 1a, 1) ** - široká trať s dalekými výhledy z vrcholu Chopku do Záhradek. Její nejzábavnější část je 1b a 1a (tedy část z Konského grúně na Priehybu), protože je zde nejširší a i větší davy se tu dobře rozprostřou. Také má velmi příjemný "světle červený" sklon.
 • Majstrovská (7) - užší než Pretekárská, přesto však dostatečně prostorná pro širší oblouk. Vhodná zejména odpoledne, protože na ní nejezdí tolik lidí, takže se na ní příliš netvoří muldy. Černá část se nachází na samém konci a je opravdu plnokrevně černě skloněná.
 • FIS Konský grúň - Rovná hoľa (11a) - další nádherná široká červená sjezdovka. Jsou z ní překrásné výhledy do freeridových žlabů, má dle mého názoru dokonce černý hang a odděluje se z Pretekárské. Bohužel její krásu objevilo mnoho lyžařů, takže zejména odpoledne trpí přelidněností.
 • Tréningová (31a), Krupová (36) - překvapivě prudce (Tréningová téměř černě) skloněné sjezdovky vedoucí do Krupové, nejnižšího bodu areálu na jižní straně. Většina lidí je dopoledne vůbec nepoužívá, takže na nich dobře drží manžestr a je radost na nich jezdit.
 • Panoráma (34c, 34b, 34a, 34) - novinka letošní sezony, původní traverzy byly rozšířeny a vybaveny zasněžováním, čímž vznikla 6 800 metrů(!) dlouhá modrá sjezdovka. Dostála svému názvu, protože jsou z ní opravdu pěkné výhledy do Horehronie, výhodou je také to, že po většinu trasy se nemusíte odpichovat nebo bruslit, kromě konce části 34c to stále dobře jede.
 • Vyhliadková (32a, 32), Zjazdárská (33a) - tak akorát prudké černé na jižní straně, už se opakuji, ale samozřejmě daleké výhledy, bohužel tyto svahy, jakož i některé ostatní, nebyly příliš upraveny, viz Sněhové podmínky.
 • Jelení grúň (12) - nepříliš navštěvovaná červená s mnoha terénními zlomy (velmi hravá), bohužel ale s nízkou sněhovou pokrývkou, hlavně na samotném začátku a konci.
 • Spravodlivá (3) - dobře utajená (v terénu není nijak označená) černá, která se neupravuje. Naprostá nádhera pro sportovní lyžaře, muldy jsou zde opravdu velké a trať je poctivě skloněná. Velkou výhodu ale přináší právě její neupravenost – nikomu se sem nechce, se mnou byli na celém svahu maximálně dva lyžaři. Jedna z nejzajímavějších sjezdovek celého areálu.

Sněhové podmínky:

Od 20 (dojezd k lanovce A3 Grand – Brhliská) do cca 120 cm (vrchol Chopku). Na všech tratích, kromě Jeleního grúně (12), ležela souvislá vrstva sněhu, kamínky vykukovaly pouze na Panorámě (část 34a). Na drtivé většině sjezdovek se bohužel kvůli vysoké návštěvnosti odpoledne vytvořily muldy a ledové plotny. Také mě velmi mrzelo, že když jsem si přivstal na ranní manžestr a v 8:30 se už vezl lanovkou nahoru, manžestr na sjezdovkách sice byl, ale v tak příšerné kvalitě (hrboly, prohlubně, ledové kuličky), že bylo lepší počkat, až lyžaři vytvarují povrch do normální podoby. Problém se špatně upravenými sjezdovkami jsem zaznamenal i na jihu, a to u sjezdovek Vyhliadková (32, 32a), Zjazdárska (33a) a Derešská (35).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Mix všech možných dopravních zařízení, staré vleky, novější vleky, staré sedačkové lanovky, novější sedačky, nové sedačky s bublinou, osmimístná kabinka, patnáctimístná kabinka, pozemní lanovka a Funitel:

 • všechny tři bublinové šestisedačky (B1 Zahrádky – Rovná hoľa, B2 Zahrádky – Priehyba, B8 Lúčky – Vyhliadka) jsou díky polstrovaným sedačkám velmi pohodlné (B8 Lúčky – Vyhliadka je dokonce vyhřívaná) a ve špatném počasí jsou díky své bublině jasnou volbou.
 • funitel Priehyba – Chopok (A1) zajišťuje kapacitní a pohodlné (pokud si tedy sednete :-D) propojení severní strany s jižní, kabiny jsou zavěšeny na dvou lanech, takže jí nedělá problém ani silný vítr.
 • z jihu se na Chopok dostanete patnáctimístnou kabinkou Kosodrevina - Chopok (A2), která disponuje deseti místy k sezení a pěti k stání a díky polstrovaným sedačkám je velmi komfortní. Poněkud zvláštní je ovšem přesun mezi čtyřsedačkou B6 Srdiečko - Kosodrevina a právě touto lanovkou - po výstupu ze čtyřsedačky musí lyžař vzít lyže do rukou a vyjít do krátkého kopce ke kabince. Tento nedostatek bude naštěstí se zahájením příští lyžařské sezóny odstraněn, protože už bude hotova nová kabina Krupová - Kosodrevina (na kterou bude napojena samotná A2 Kosodrevina - Chopok), která se už začíná budovat. Máme se na co těšit!
 • nepříliš efektivní přepravu nabízí pozemní lanovka Jasná – Priehyba (A4, též nazývaná Lienka) spojující horní stanici čtyřsedčky Biela Púť (B3) a Funitel (A1), která má bohužel jen jeden vůz a jede dost pomalu, takže pokud vám ujede před nosem, dlouho si počkáte.
 • příjemné je ovšem svezení osmikabinkou Grand – Brhliská (A3, též nazývaná Grand Jet), která má netradiční oranžová skla a lyžaře vyváží pod málokdy provozovaný Derešský kotol (na jeho provoz je potřeba několik metrů sněhu). Vedle ní se vine modrá Vrbická (10) s jedním červeným hangem (10a), jejíž součástí je i zábavná Fun Zone se skoky a v dolní části i snowpark.
 • naopak čtyřsedačku B4 Jasná – Luková jsem použil jen několikrát, protože se u ní tvořily dlouhé fronty, po cestě všelijak vibrovala a vydávala podivné zvuky a její doba jízdy mi připomněla harrachovskou Deltu :-D.
 • skvělou alternativu ovšem představuje odpojitelná čtyřsedačka B5 Otupné – Luková, u které se fronty téměř netvořily a která jela rychleji.
 • vlek C14 Zadné Dereše je v dost zapadlém koutě na jižní straně areálu, ale zajet sem se opravdu vyplatí – krajina tu působí opravdu vysokohorsky a je zde klid.

Zalidněnost:

Jediný větší problém Jasné – až příliš mnoho lidí. Některé hlavní tahy (např. Turistická (5), FIS (11), Biela Púť (13) ) byly opravdu přetížené, už od rána byly rozbité a lyžovalo se tam v davech. Příjemný únik od davů lidí představovaly Spravodlivá (3), Tréningová (31a) a Krupová (36), na kterých naopak moc lidí nebylo. Zde jsou maximální čekací doby u přepravních zařízení:

 • Priehyba - Chopok (A1) - 20 minut, pokud jste chtěli sedět, 3 minuty, pokud vám nevadilo stát a trochu se mačkat - docpávat kabinky na konci stanice :-D
 • Grand - Brhliská (A3), Zahrádky - Rovná hoľa (B1), Zahrádky - Priehyba (B2), Biela Púť - Jasná (B3), Rovná hoľa - Konský grúň (B7), Otupné - Luková (B5), Brhliská (C5) - 5 minut
 • **Zadné Dereše (C14), Jasná - Luková (B4) ** - 10 minut
 • Kosodrevina - Chopok (A2), Srdiečko - Kosodrevina (B6) - 3 minuty
 • Krupová I (C8), Krupová II (C9) - 0 minut

Občerstvení a aprés-ski:

Tady bych mohl psát o gastronomických zážitcích na sjezdovkách. Restaurace Von Roll, která je vestavěna do původní stanice lanovky Von Roll, má sice alpské ceny, ale i alpskou kvalitu jídel - vepřová panenka na hříbkách s haluškami byla opravdu vynikající :-). Pokud hledáte jen rychlé občerstvení, můžete se zastavit ve Snack Baru Rovná hoľa, který má menší sortiment jídel, všechna jsou ovšem chutná a já mohu doporučit místní Germknödel. Pokud se chcete najíst levně, je jasnou volbou Chata Kosodrevina na jihu. Nenechte se odradit příšerným designem socialistické stavby ani nesmyslným systémem objednávání nápojů a dejte si třeba výborné halušky s brynzou nebo kapustnicu ;-). A pokud byste se třeba cestou domů chtěli stavit na něco k jídlu v Liptovském Mikuláši, doporučuji restauraci Restart Burger, která kromě mnoha dalších burgerů nabízí i místní specialitu - Liptov burger s brynzou.

Doprava do střediska a parkování:

Přijel jsem vlakem společnosti Regiojet z Prahy, vystoupil jsem v Liptovském Mikuláši a do Jasné pokračoval autobusem. Cesta vlakem je velmi příjemná a pohodlná, je tu i široký výběr různých jídel a nápojů, takže hlady rozhodně trpět nebudete. Pro cestu zpět jsem využil stejnou společnost, tentokrát ovšem novinku v nabídce - lůžkový vůz. I když je vůz již staršího data výroby, cesta s ním je opravdu pěkná (vůz je zrekonstruovaný).

+ plusy

 • Výborné sněhové podmínky
 • Téměř všechny sjezdovky otevřeny
 • Moderní a pohodlné lanovky
 • Perfektní značení tratí
 • Neustálé inovace areálu - každý rok něco nového, letos nová sjezdovka Panoráma
 • Skvělá gastronomie
 • Téměř neomezené freeridové podmínky

- mínusy

 • Kromě pondělí až příliš mnoho lidí, což způsobilo i brzy rozbité sjezdovky
 • Uřvané rádio na čtyřsedačce B6 Srdiečko - Kosodrevina a vleku C8 Krupová I
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

15. - 17.04.2022  | Jasná - Chopok

 • autor: fish33
 • hodnocení:

Závěr letošní sezóny. Počasí tomu sice moc nepřálo, v pátek a sobotu nebylo v horních partiích doslova vidět na krok. Tam, kde se pak mlha rozestoupila, se zase rapidně zhoršily sněhové podmínky. Výhodou bylo, že zde bylo minimum lidí. V neděli se vyjasnilo, což se odrazilo v počtu návštěvníků.

21.02.2022  | Jasná - Chopok

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Druhý den v Jasnej necháváme auto už v Demänovské dolině a pokračujeme skibusem zdarma. Nehodláme znovu platit výpalné 10 euro za parking. Už při čekání na skibus drobně poprchává. Jedeme až na konečnou k hotelu Grand, kde už regulérně prší. Čekání na kabinku Grand - Brhliská je v tu dobu na více ne...

20.02.2022  | Jasná - Chopok

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Po Vysokých Tatrách nemůžeme vynechat ani ty Nízké. Plánované Solisko na Štrbském Plese nám odvál vítr, a tak míříme rovnou do Jasné. Příjezd je to trošku nepovedený. Snažíme se vyjet na co nejvýše položené parkoviště, ale tam ani na dva pokusy neuspějeme. Musíme se tak vracet níže a i tam to je na...

10. - 11.01.2022  | Jasná - Chopok

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Pondělí a úterý jsme věnovali největšímu slovenskému areálu v Jasné - Chopok sever. Počasí bylo pěkné, chvílemi na vrcholu Chopku silný vítr, což už je taková tradice, ale po překonání tohoto úseku do nižších pater, nastala opravdu lyžařská idylka. Potom už bylo vše v pohodě, dobře upravené sjezdov...

14.01.2020  | Jasná - Chopok

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Závěrečný den našeho putování po Slovensku patřil největšímu slovenskému areálu v Jasné. Počasí bylo pěkné, chvílemi na vrcholu Chopku silný vítr, kde ještě bylo jedno úskalí, bylo nutné překonat náročnější úsek sjezdu na ledové sjezdovce z vrcholu na Lukovou. Potom už bylo vše v pohodě, dobře upr...

31.12.2019 - 01.01.2020  | Jasná - Chopok

 • autor: fish33
 • hodnocení:

Od loňska areál využívá Gopass, čímž lze sice ušetřit při objednávce skipasu on-line a získají se některé další výhody, nezastíní to však výrazné navýšení cen (v období silvestra 59 eur/den), díky čemuž je Jasná dražší než většina rakouských středisek. Ohromné množství lidí, které sice dokáží přepra...

01. - 05.01.2019  | Jasná - Chopok

 • autor: stelvio1
 • hodnocení:

Ve čtvrtek 3. 1. 2018 v 8:33 hod. příjezd na parkoviště Lúčky. Plno. Zahrádky. Plno. Vyjeli jsme na poslední parkoviště, kde bylo posledních pár míst. Kolem deváté nebylo kde zaparkovat.
„Geniální“ (předpokládám slovenský) nápad. GoPass. Odevzdáte své osobní data a za odměnu dostanete jen extrémně...

08.01.2019  | Jasná - Chopok

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Náš druhý den v Jasné tentokrát patřil severu, poněvadž hlavní lanovka byla již opravena, což nám umožnilo lyžování na této straně. Počasí se zhoršilo, hlavně ve vyšších partiích byla mlha a vítr. Po náročnějším sjezdu z vrcholu Chopku na Lukovou se ale situace s počasím hodně zlepšila, takže nakone...

04.03.2018  | Jasná - Chopok

 • autor: Monkeyr
 • hodnocení:

Jedním slovem super. Do Jasné jezdíme pravidelně, ale ještě nikdy jsme nezažili lyžování bez front, navíc v neděli a při nádherném počasí. To se opravdu vydařilo. Bylo pod nulou, celý den bez větří a slunečno.

11. - 14.01.2018  | Jasná - Chopok

 • autor: parezzbablu
 • hodnocení:

Po mé návštěvě na Velikonoce 2016 jsem doufal že v lednu budou podmínky na lyžování o velký kus lepší... No, nebyla to žádná hitparáda a nebylo to jen sněhovými podmínkami. Počasí taky neúplně přálo. Čtvrtek a pátek brutální mlha od Lukové dolů, s občasným zlepšením a následným zhoršením. Na jižní s...

08. - 09.01.2018  | Jasná - Chopok

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Z Bačove Rovni jsme se přesunali na dva dny do Jasné. Bohužel počasí nám nepřálo, hlavně ve vyšších partiích byla hustá mlha a silný vítr. Přesto jsme zvládli jak severní stranu, kde je dostatečné množství širokých a pěkně upravených proměnlivých červených sjezdovek, tak jižní stranu s menším počt...

30. - 31.12.2017  | Jasná - Chopok

 • autor: Ales1
 • hodnocení:
Jasná je skiareál, který rozsahem sjezdovek nemá v našich podmínkách obdoby. Bohužel touha naplnit ho na maximum v podstatě popírá zájem většiny lyžařů - dobře si zalyžovat. Díky masově dostupným sezonkám je propustnost sjezdovek naprosto nepostačující, restaurace s otráveným personálem. O lyžování nemůže být v hlavní sezoně ani řeč, na příjezdové komunikaci z L. Mikuláše stojí souvislá 10 km kolona a řidiči se snaží najít místo na přeplněných parkovištích. Funitel ten den nejezdí a většina lyžařů se tak kumuluje ve frontách nebo na infocentrech, kde se můj kamarád snaží zjistit, proč mu nefunguje Gopass... A denní skipas stojí 38 až 43 EUR (na pokladně). Za zmínku stojí restaurace, na rozdíl od masových stravovacích zařízení v areálu, Kvasničník u dolní stanice čtyřsedačky Jasná (Koliesko) - Luková s výbornou a cenově příznivou kuchyní a čepovaným Svijanským mázem...

17.12.2017  | Jasná - Chopok

 • autor: Špaky
 • hodnocení:

Předvánoční lyžovačka jako každý rok.

27. - 28.03.2017  | Jasná - Chopok

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Naše poslední jarní lyžování tradičně zakončujeme na Slovensku v Jasné. Z důvodu předpovědi pěkného počasí padl termín na pondělí a úterý. Náš předpoklad vyšel. Jezdili jsme jak na severní straně, kde je dostatečné množství širokých a pěkně upravených proměnlivých červených sjezdovek, tak na jižní...

01. - 02.03.2017  | Jasná - Chopok

 • autor: orim
 • hodnocení:

Stredisko Jasná je už vo všeobecnosti známe, bližšie ho hádam ani netreba predstavovať. S manželkou, rodinou a kamarátom sme sa rozhodli opäť po čase otestovať "jarné" lyžovanie. Ubytovanie som našiel dva dni pred odjazdom cez net v dedine Pavčina Lehota (cca 7 km od prvého parkoviska Lúčky). Stredi...

16. - 17.01.2017  | Jasná - Chopok

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Vyrazili jsme na Slovensko do Jasné mimo víkend z důvodu menší zalidněnosti a předpovědi pěkného počasí. Náš předpoklad vyšel. Jezdili jsme jak na severní straně, kde je dostatečné množství širokých a pěkně proměnlivých červených sjezdovek s převážně rychlými a pohodlnými lanovkami (výjimečně narazí...

01.01.2017  | Jasná - Chopok

 • autor: dunci
 • hodnocení:

Po třech dnech strávených v Tatranké Lomnici jsme vyrazili do střediska Jasná v Nízkých Tatrách a musím říct, že jsem z tohoto střediska byl velice překvapen. Jako 16letý jsem byl na vrcholu Chopoku, ale bohužel jsem měl mlhu a déšť a nic jsem z vrcholku nezahlédl. Letošní Nový rok ale stálo počasí ...

30.12.2016  | Jasná - Chopok

 • autor: Shooshney
 • hodnocení:

Chopok jsme navštívili den před Silvestrem na jednodenní lyžovačku. Dal se očekávat solidní nápor lyžařů a to se potvrdilo, jen díky moderním lanovkám a kabinkám byly čekací doby jakž takž snesitelné, ale "hrozny" u lanovek obrovské. Počasí vyšlo na jedničku, na severní straně areálu bylo poměrně ch...

31.12.2016 - 01.01.2017  | Jasná - Chopok

 • autor: fish33
 • hodnocení:

Největší a také nejnavštěvovanější areál na Slovensku. Za posledních 10 let se proměnil k nepoznání, přibyly moderní 6místné sedačky s bublinou na severu, moderní kabinky na jihu a především velkokapacitní kabinka vedoucí téměř na vrchol Chopku. Areál tak dokáže svým vybavením konkurovat těm v Alpác...

23.04.2016  | Jasná - Chopok

 • autor: Ales1
 • hodnocení:
Předposlední dubnový víkend a sobotní příjemné počasí připravilo parádní poslední lyžování na Chopku – severu, v podstatě asi i na česko-slovenských sjezdovkách vůbec. Po ranních mrazech byla sjezdovka umrzlá a na úseku, kde se počátkem března jely závody SP ve slalomu, bylo dostatek sněhu (až na 2 vydřená místa) – místy přes půl metru. Lyžovalo se z Chopku přes Lukovou na Priehybu (dolní stanice funitelu) nebo až dolů na Koliesko (kde byl cíl SP). Na Bielej púti jezdila čtyřsedačka jako „přibližovák“ od parkoviště. Překvapivě bylo málo lidí, sjezdovky volné a lyžování kvalitní až do oběda. Změna počasí přišla až odpoledne a v noci se ochladilo, od cca tisíc metrů připadl nový sníh. Kdo si pořídil „šikovnou sezónku“ na novou sezonu (zálohu 50 eur je nutné zaplatit do konce dubna), mohl lyžovat již na ni zadarmo.
Další reporty ze střediska: Jasná - Chopok

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

SNOW tipy

Výška sněhu 260 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 26
Otevřené sjezdovky 0 z 64 km