Les Menuires - aktuální report z 04. - 11.03.2017 - SNOW.cz

Les Menuires aktuální report z 04. - 11.03.2017

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Les Menuires - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Tesna
 • hodnocení:
 • návštěva od: 04.03.2017 do: 11.03.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Po čtyřech letech jsem s přáteli opět zavítal do Tří údolí, a protože se jednalo o mou snad již desátou návštěvu, rozhodně jsem věděl, co na místě očekávat. A od toho se také odvíjí mé celkově pozitivní hodnocení pobytu na místě, protože středisko se po lyžařské stránce zase o kousek posunulo dopředu.
Ovšem na rozdíl od návštěv minulých jsme tentokrát celý výlet pojali po logistické stránce úplně jinak. Místo cesty přes CK, autobusem a ubytování ve studiích a apartmánech jsme tentokrát řešili cestu po vlastní ose našimi auty a ubytování jsme zvolili v pronajatém chaletu přímo u sjezdovky ve vesničce Le Lavassaix pár set metrů pod Les Menuires.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V době naší návštěvy byly v Les Menuires otevřeny snad všechny sjezdovky, a to i včetně nezasněžované černé Leo Lacroix. Proti minulým návštěvám mi přišlo, že tolik kritizovaná francouzská úprava sjezdovek se za těch pár let zlepšila a i přes často výrazně jarní teploty a stále solidní nápor lyžařů byly tyto i v pozdním odpoledni velmi slušně sjízdné, protože i úseky na "hlavních tazích", které si z minulosti vybavuji jako boulovatá pole, byly tentokrát ve velmi solidním stavu, i když horní vrstva sněhu už odpoledne pomalu tekla.
Vzhledem k tomu, že jsme cestovali po celých 3V, tak sjezdovky v Les Menuires jsme využívali pouze na ranní rozjezd a odpolední se vyježdění až do zavíračky. Bohužel s tím, jak proběhla modernizace nejnižšího patra lanovek (Reberty, Bettex), přestávají při ranním rozjezdu natěšených lyžařů stíhat páteřní lanovky na hřeben (kabinka Bruyéres 1 a 2, sedačka Mont de la Chambre), takže se u nich tvořily zrána zhruba 15- až 20minutové fronty. Při cestě z Les Menuires do ValTho nebo směr Courchevel tak bylo efektivnější zvolit jinou kombinaci přejezdových lanovek. Trasy časově možná zhruba stejné, ale místo jen pouhého stání ve frontě i včetně nějakého toho lyžování.
Na závěr každodenní lyžovačky se osvědčily po čtvrté hodině naprosto prázdné svahy na Masse, které se již postupně noří do stínu, na rozdíl od hlavních svahů centrálního Les Menuires. Stejně tak několik sjezdovek okolo lanovky Becca, která není přejezdovým bodem a tudíž se po nich nevalí proud navracejících se lyžařů.
Podobně poloprázdné a i odpoledne stále pěkné svahy bylo možné nalézt u pomy Montaulever (pěkná členitá modrá Plan du Bouquet) nebo pod sedačkou Sunny Express (červená David Douillet).

Sněhové podmínky:

Už při příjezdu bylo jasné, že sněhové podmínky jsou na danou roční dobu zhruba průměrné. A předpověď už mnoho dní dopředu hlásila masivní dvoudenní sněžení, během něhož nahoře připadlo cca 80 centimetrů. Po této nadílce tak podmínky byly naprosto snové - dostatek sněhu a azurové počasí.

I když už někdy začátkem března se louky pod 2000 m n.m. zelenají trávou a v nejnižších pasážích jsou jen vysněžené pásy sjezdovek, my jsme zažili týden, kdy sníh mimo sjezdovky ležel i v Saint Martin a teprve azurové počasí a vysoké teploty nastupujícího jara (až okolo 18 stupňů na přímém slunci) dával sněhu pěkně zabrat.

Vzhledem k dané předpovědi jsme také přizpůsobili své lyžařské plány. Na začátku, kdy se očekávaly nižší teploty, jsme si projeli hlavně Courchevel a jeho nejníže položené části. A později, kdy po vydatném sněžení denní teploty výrazně stouply, jsme naopak celé 2 dny strávili ve Val Thorens.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Co se týká lanovek, tak se středisko posunulo o kousek dále a v letošní sezoně zkapacitnilo druhou sekci nad Saint Martinem novou rychlou šestkou, kdy původní rychlá čtyřsedačka se posunula pod Les Menuires, kde nahradila předpotopní pomalou dvojku.
V celém středisku jsou tak v provozu pouze 3 pomalé sedačky, z nichž jedna slouží jako ranní přibližovák a zbylým dvěma na Masse se člověk může vyhnout použitím kabinek. Obdobně dvě za tří pom lze taktéž objet za použití pohodlnějších lanovek. Pomocí třetí, na Masse, se lze dostat na totálně prázdnou černou sjezdovku.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Počet lyžařů, i když se jednalo o termín už po francouzských prázdninách, byl stále vcelku vysoký, což byl problém hlavně při ranním rozjezdu, než se masy lyžařů dostaly horní sekcí lanovek na vrcholky a rozptýlily se po sjezdovkách. Stejně tak odpoledne se tvořila menší fronta u páteřní šestky na Chambre, všude jinde byl provoz obvykle plynulý.

Občerstvení a aprés-ski:

I mimolyžařská infrastruktura střediska je na solidní úrovni, jen je potřeba počítat s vyššími cenami (pivo na svahu až 7,60 EUR). Na obou dojezdových náměstích se nachází obchody, půjčovny lyžařského vybavení, bary, restaurace, bankomaty, pošta, lékárna, kina atd. V centru střediska je také bazén s wellness. Je možné si projet přírodní sáňkařskou dráhu u kabinky Roc 1 nebo i novou kolejnicovou ve čtvrti Bruyéres.
Po Les Menuires jezdí několik bezplatných linek skibusu a několikrát denně jede i bezplatný bus po trase Saint Martin - ValTho. V centru střediska ulehčuje pohyb z níže položených rezidencí do centra kabinka (provoz do 23.00).

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do střediska z ČR znamená vcelku velkou porci kilometrů, kdy kilometry po Švýcarsku a Francii se ukázaly jako problematické bez ohledu na zvolenou trasu, protože dálnice tento víkendový nápor do všech savojských středisek už nestíhají.
Na místě jsme problém s parkováním neřešili, protože jsme měli chalet, ale i v centru střediska by člověk bez problémů zaparkoval na některém z bezplatných parkovišť, i když ne možná příno u své rezidence.

+ plusy

 • Velké středisko
 • Velký počet km sjezdovek všech obtížnodtí s nadprůměrným převýšením
 • Rychlá přepravní zařízení
 • Ubytování na svahu
 • Dobrá mimolyžařská infrastruktura
 • Nejlepší poměr cena/výkon ze 3V

- mínusy

 • Vzdálenost z ČR
 • Průmyslové pojetí lyžování
 • "Panelákové" středisko
 • Kvalita přepravních zařízení je nižší než v IT nebo AT
 • Kapacita páteřních přepravních zařízení je v exponovaných časech nedostatečná
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

03. - 10.02.2019  | Les Menuires

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Základnou pro náš týdenní pobyt se stalo Les Menuires, které jsme vybrali z důvodu snadné dostupnosti ostatních částí Tří údolí i nižším cenám. Stojí tu několik „paneláků“, které ale nepůsobí vyloženě rušivým dojmem. Někomu ta atmosféra „továrny na lyžování“ vyhovovat nemusí, ale jeden plus to rozho...

16. - 23.03.2013  | Les Menuires

Lyžařský areál Tři údolí (Val Thorens, Meribel a Mottaret, Courchevel), k němuž se někdy počítá i propojené 4. údolí (Orelle) je se svými více než 600 km sjezdovek největší lyžařskou oblastí na světě. Tomu je uzpůsobena lůžková i přepravní kapacita vleků až 275 tisíc lidí za hodinu. Středisko se...

Les Menuires

Les Menuires