Les Menuires - aktuální report z 03. - 10.02.2019 - SNOW.cz

Les Menuires aktuální report z 03. - 10.02.2019

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Les Menuires - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Milka
 • hodnocení:
 • návštěva od: 03.02.2019 do: 10.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Základnou pro náš týdenní pobyt se stalo Les Menuires, které jsme vybrali z důvodu snadné dostupnosti ostatních částí Tří údolí i nižším cenám. Stojí tu několik „paneláků“, které ale nepůsobí vyloženě rušivým dojmem. Někomu ta atmosféra „továrny na lyžování“ vyhovovat nemusí, ale jeden plus to rozhodně má - pro lyžaře naprosto famózní infrastrukturu, vše je na jednom místě a dobře dostupné.
V samotném Les Menuires jsme z našeho 7denního lyžování strávili 2 dny - první den z donucení, kdy kvůli počasí nebylo možné přejet jinam, druhý den pak už cíleně uprostřed týdne. A jinak jsme samozřejmě každý den různými částmi areálu projížděli.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V Les Menuires se lyžuje na dvou stranách údolí, takže svahy jsou orientované buď východním, nebo západním směrem a podle vlastních preferencí tak lze vyhledávat svahy oslunění nebo naopak zastíněné.
Přímo nad Les Menuires se tyčí vrcholky Col de la Chambre (2 850 m n. m.) a 3 Marches (2 704 m n. m.). Z obou vrcholů stékají směrem k Les Menuires početné varianty sjezdů. V horní části jsou spíše červené, v dolní části zvolňují. Sjezdovky z vrcholků (např. 4 vents/Alpage nebo Allamands) jsou si trochu podobné, nejsou nijak výrazně široké nebo přehledné, ale jsou docela členité s různými terénními zlomy i zatáčkami. Najdeme zde i nějaké černé úseky, především černou sjezdovku Léo Lacroix, kterou jsme ale nevyzkoušeli, protože už při pohledu z lanovky měla řadu vydřených míst. Svah pak navíc křižuje několik modrých sjezdovek, nejzajímavější z nich jsou Mont de la chambre, Pluviomètre a 3 marches. Třeba ta první jmenovaná nabízí kilometrové převýšení.
Ze zmiňovaných dvou vrcholků lze lyžařsky pokračovat několika směry. Pokud chceme zůstat v Les Menuires, můžeme se pohybovat v horních částech svahu a od vrcholku 3 Marches pokračovat pod Mont de la Challe (2 573 m n. m.) nebo Tougnète (2 434 m n. m.). Odtud už je možné si užít třeba dlouhý modrý sjezd po kombinaci sjezdovek Grand lac, Pelozet a Biolley, který končí u kabinky v Sait Martin de Belleville. V horní části je sjezdovka široká a přehledná, jakmile se začne zanořovat do lesa, trochu se zúží, je členitější a nabídne i několik možností různých objížděk. Zpět do Les Menuires se lze nejrychleji dostat po modré Gros Tougne a zelené La violette, jde ale jen o přejezdové cesty, takže je lepší vyjet lanovkou zpět na vrchol 3 Marches a spustit se dolů některou z plnohodnotných sjezdovek.
Kdo v Les Menuires zůstávat nechce, může se z vrcholků Col de la Chambre, 3 Marches, Mont de la Challe a Tougnète přehoupnout do vedlejšího údolí do Méribelu, nebo z Col de la Chambre do Val Thorens.
Nad Les Menuires se na protějším svahu pod vrcholem Pointe de la Masse (2 804 m n. m.) nachází další sjezdovky. Najdeme zde několik černých - Masse, Dame blanche, Lac noir a Rocher noir. Pomyslnou páteří této oblasti je ale červená Fred Covili a modrá Vallons. To vše pak navíc doplněné ještě o různé modré úseky, většinou spíše objízdné a jen doplňkové, takže nijak extra široké. Některé úseky, jako například modrá Choucas, která vede od horní stanice lanovky Lac Noir ke sjezdovce Bouquetin, by se měla nazývat spíše „výjezdovka“, protože vede komplet do kopce.

Sněhové podmínky:

Už na pohled byla sněhu spousta a hned první den našeho pobytu celý den sněžilo a do druhého dne napadlo asi 20 až 30 cm nového sněhu. Bez problémů tak bylo možné i lyžování mimo sjezdovky, ačkoli s ohledem na lavinový stupeň 3 a dokonce i 4 to bylo dost na zvážení, my se drželi sjezdovek.
I přes zdánlivý dostatek sněhu se ale na některých sjezdovkách objevila vydřená místa na trávu a hlínu, ale i kameny.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Centrem městečka je La Croisette, v jehož okolí je koncentrováno nejvíce lanovek. Směrem vzhůru odtud vybíhá kabinka Roc 1 a sedačka Menuires, obě poměrně hodně vytížené. Navazují na ně sedačka Roc 2 a sedačka Mont de la Chambre. Tato kombinace tvoří pomyslná páteřní zařízení, která jsou ještě doplněna o kabinku Bruyéres, která vyráží ze stejnojmenné lokality. Tato páteřní přepravní zařízení jsou doplněna ještě o řadu dalších, především sedačkových lanovek.

Na opačné straně údolí zajišťuje většinu přepravy kabinka Masse 1 a v horní části trochu bokem ležící Masse 2. Kabinky jsou doplněny o starší pomalé sedačkové lanovky, které ale zase zajišťují naprosto komorní atmosféru.

Les Menuires je lyžařsky propojeno i s níže položeným Saint Martin de Belleville, což je malé městečko, ze kterého vybíhá vzhůru kabinka St Martin.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Ráno se všichni vydávají na svah ráno mezi 9:00 a 9:30, takže u lanovek s provozem od 9:00 se už od 8:45 začíná tvořit fronta čekajících na 1. výjezd. První ranní výjezd se tedy bez fronty neobejde.
Pokud není úplně příznivé počasí a nejsou v provozu přepravní zařízení v horní části areálu, což se nám stalo hned den po příjezdu, tvořila se fronta v podstatě u všech přepravních zařízení. Například na kabinu Bruyéres jsme čekali dokonce 25 minut. Návštěvníci se naštěstí brzy rozprostřeli po areálu, takže další výjezdy už byly jen s malým čekáním.
Z ostatních lyžařských dní jsme v Les Menuires zůstali jen jeden den, jinak jsme jím vždy jen projížděli. Vyjma rána při spuštění provozu se ale fronty v podstatě netvořily, pokud už ano, tak určitě do 5 minut čekání. V odlehlých částech areálu se na lanovky nastupovalo zcela bez čekání.

Občerstvení a aprés-ski:

Největší možnosti jsou přímo v Les Menuires. Několik restaurací je rozprostřeno na svazích. Kvůli zahájení provozu lanovek až v 9:00 jsme měli ráno dostatek času na vydatnou snídani, takže jsme se přes den obešli bez jídla a tedy žádnou z restaurací nevyzkoušeli.

Doprava do střediska a parkování:

Z Prahy nám cesta včetně tankování a dvou rychlých nákupních zastávek ve Švýcarsku trvala 11 hodin. A to jsme měli štěstí na počasí a suché silnice.
Parkování jsme měli u ubytování na venkovním parkovišti zdarma. Při našem příjezdu i odjezdu byla všechna parkoviště pod sněhem, v týdnu ale byla některá z nich i zcela bez sněhu a suchá. Stejně tak se měnily podmínky na silnicích, to jsme ale měli možnost pozorovat jen z lanovek při přejezdu nad silnicemi, za celý týden jsme auto nepoužili.

+ plusy

 • Bydlení přímo na sjezdovce - lyže jsme nandavali/sundavali přesně 14 kroků od dveří apartmánu :-)
 • Areál je sám o sobě dost rozlehlý
 • Velký výběr sjezdovek různých obtížností, délek i členitosti, dlouhé sjezdovky s velkým převýšením
 • Výborná výchozí pozice pro průzkum dalších částí celé lyžařské oblasti
 • Na okrajových sjezdovkách pod Pointe de la Messe a nad Saint Martin de Belleville je minimální zalidněnost
 • V sobotu liduprázdné sjezdovky

- mínusy

 • Většina Les Menuires je hodně rušná
 • Provoz až od 9:00 a ranní fronty a nápor u lanovek
 • Proměnlivý stav sjezdovek, i přes očividný dostatek sněhu na některých sjezdovkách vydřená místa nebo kameny
 • Drahé skipasy - sedmidenní za 354 €, moc nepomohla ani „akce DUO PASS“, kde skipas pro jednoho na 7 dní vyšel na 344 €. To je vlastně pořád cca 50 € na den
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

19.01.2024  | Les Menuires

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Včera odpoledne postupně přešel i v nižších polohách déšť ve sněžení. Přes noc napadlo asi 10 cm prašanu. Po dvou částečně propršených dnech by to bylo potěšující, kdybychom nebyli ve Francii… Ráno vyrážíme klasicky na 9:00 k lanovce Doron, která je ale mimo provoz. Z tohoto „náměstíčka“ vyrážejí 4 ...

09.01.2023  | Les Menuires

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Se zájmem jsem si přečetla svůj přesně rok starý report. Historie se opakuje. Včera totiž začalo sněžit. A Francouzi jsou opět velmi překvapeni, že v lednu v Alpách sněží. Údolní lanovky začínají jezdit s několikaminutovým zpožděním, ty mířící do vyšších nadmořských výšek začínají jezdit klidně o dv...

06.03.2022  | Les Menuires

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

První den ve Třech údolí trávím ve středisku Les Menuiers, kde jsem ubytovaný a nepouštím se do žádných větších akcí a lyžuji kolem komína, kdy za celý den dávám na lyžích necelých 100 km. Jsem zde porvé v životě, i když již nejsem nejmladší, ale nějak jsem se sem ještě nedostal, a to mám Francii ce...

14.01.2022  | Les Menuires

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Savojské Alpy se zřejmě rozhodly ukázat nám všechno počasí, které umí vytvořit. V náš předposlední den nás tedy ráno ve stínu čekala teplota -3 °C, obloha bez jediného mráčku a během dne teploty i lyžování vyloženě jarní. Rozhodli jsme se zůstat v Les Menuires, které je přece jen trošku výše než sou...

09.01.2022  | Les Menuires

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Sněží. V lednu je to ve francouzských Alpách očividně něco neobvyklého, takže žádné „krizové“ scénáře připraveny nejsou a do práce se jde pěkně podle „píchaček“. V praxi to znamená, že lanovky rozhodně nezačínají jezdit v 9:00, protože vlekaři prostě ráno to množství sněhu nezvládnou odklidit. Na ně...

04. - 11.03.2017  | Les Menuires

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

Po čtyřech letech jsem s přáteli opět zavítal do Tří údolí, a protože se jednalo o mou snad již desátou návštěvu, rozhodně jsem věděl, co na místě očekávat. A od toho se také odvíjí mé celkově pozitivní hodnocení pobytu na místě, protože středisko se po lyžařské stránce zase o kousek posunulo dopřed...

16. - 23.03.2013  | Les Menuires

Lyžařský areál Tři údolí (Val Thorens, Meribel a Mottaret, Courchevel), k němuž se někdy počítá i propojené 4. údolí (Orelle) je se svými více než 600 km sjezdovek největší lyžařskou oblastí na světě. Tomu je uzpůsobena lůžková i přepravní kapacita vleků až 275 tisíc lidí za hodinu. Středisko se...

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 35
Otevřené sjezdovky 0 z 185 km