Les 2 Alpes - aktuální report z 27.12.2022 - 03.01.2023 - SNOW.cz

Les 2 Alpes aktuální report z 27.12.2022 - 03.01.2023

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Isere

Les 2 Alpes - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: schwab
 • hodnocení:
 • návštěva od: 27.12.2022 do: 03.01.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Podle zpráv, které hovořily o oblevě na českých horách, jsme udělali víc než dobře, že jsme se za lyžováním na přelomu roku vydali do francouzských Alp. Konkrétně jsme bydleli v Les Deux Alpes, které nabízí jistotu v podobě nejvýše položeného ledovce ve Francii, na kterém se provozují zimní sporty. Bylo to naše první lyžování v této zemi, a tak trochu nás zaskočilo, že některé vybavení střediska jako například mapy či cedule, které by na exponovaných místech, ukazovaly lanovky, vleky a sjezdovky v provozu, tu prostě nevedou. Člověk se tak musí spolehnout na internetové stránky střediska či mobilní aplikaci, obojí však často padají. Les Deux Alpes je rozděleno do několika sektorů a značení je naštěstí přehledné, po chvilce jsme neměli problém se zorientovat. Areál je to ale obrovský a reálné převýšení má téměř 2 km. A ty výhledy! Paráda. A celkově zde vládne pohodová atmosféra.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Svahy byly každé ráno připraveny příkladně, manšetr zde rolbaři umí. Odpoledne se v nižších partiích často jednalo o ježdění na firnu. Otevřeno bylo cca 75 % sjezdovek. Nadšeni jsme byli zvláště z dlouhých sjezdovek Glacier 1 & 8, Jandri 4 a Super Diable, které nebyly přelidněné a nabízely parádní výhledy.

Sněhové podmínky:

Sněhově podmínky byly ovlivněny extrémně teplým létem, které ukrojilo značnou část ledovce, ze kterého byla zcela odmontována sedačková lanovka Signal a celkový počet sjezdových tratí areálu se tak snížil z 225 km na 200 km. Velkou roli hrál i teplý podzim, kdy se na ledovci nelyžovalo vůbec. Trochu sněhu napadlo až v první polovině prosince. My jsme měli štěstí a po našem příjezdu hned po vánočních svátcích byl sníh i dole v údolí. Postupně se ale začalo oteplovat a sníh pod 2 000 m n. m. pak odtával, až z těchto nižších pasáží po Novém roce zmizel zcela. Byl to smutný pohled. Dojezd do centra střediska pak byl možný jen po velmi úzké, velmi přeplněné, velmi plotnovité a velmi boulovité modré sjezdovce Jandri 1 (u nás by byla značena červeně), která byla nafoukaná umělým sněhem. Ve vyšších partiích by si člověk ani nedostatku sněhu příliš nevšiml, v provozu zde bylo téměř vše. Výška sněhu cca 100 cm v nejvyšších částech nad 3 000 m n. m. je na toto období ale žalostně málo. Za celý týden se nebylo možno na lyžích dostat na opačnou část areálu do Vallée Blanche, které se pyšní novou lanovkou typu Telemix (Poma jim zde vyrobila kombinaci kabin a sedaček bez bubiny na jednom laně) a novou kabinou Super Vénosc.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Areál má rozlehlou síť kabinových lanovek a vleků. Většina z nich je ale starších a kapacita zvláště té páteřní Jandri Express 1 & 2 je nedostatečná. Z mezistanice těchto lanovek se na ledovec ničím jiným nedostanete, a to právě mezi vrchní a spodní stanicí Jandri Express 1 & 2 jsou jedny z nejhezčích a nejširších sjezdovek v celém areálu. Celý den se tu na lanovku tvořila fronta na minimálně 15 minut. Dá se využít ještě kabina Pierre Grosse, ale zde byly fronty ještě delší. Hodně se nám líbily kotvy přímo na ledovci, podél nichž jsou krásné modré sjezdovky. Tajným tipem jsou pak sjezdovky kolem sedaček Toura, Bellecombe a Super Diable. Jsou rozmanité a fronty tu téměř nebyly. Měli jsme štěstí na slunečné počasí a výhledy byly všude úžasné.

Pro výjezd z centra střediska byla upgradována letitá sedačka Diable. Firma Poma zde vytvořila lanovku typu Telemix, tedy kabiny a sedačky na jednom laně. Tu jsme využívali pravidelně. Jen nechápu, proč když investovali do nového vybavení, tak nenechali vyrobit sedačky i s krytem. Toalet je k dispozici dostatek, jen nejsou vždy značené. Obsluha je naštěstí milá a ochotně poradí (doporučuju komunikovat ve francouzštině).

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Vzhledem k tomu, že právě probíhaly vánoční prázdniny, tak lidí bylo všude poměrně hodně. S tím jsme ale počítali. Drtivá většina návštěvníků byli Francouzi, jen pár Britů, Němců nebo Holanďanů. Češtinu, slovenštinu nebo polštinu jsme za celý týden neslyšeli vůbec. Bohužel to ale na sjezdovkách občas vypadalo dost děsivě. Zhruba 3/4 lyžařů se za lyžaře považovat moc nedalo. Vůbec neovládali svoje vypůjčené lyže, ale troufli si i na ty nejprudší svahy. O výjezdy záchranářů tak nebyla nouze.

Občerstvení a aprés-ski:

V celém areálu je velké množství restaurací a barů. Ceny jsou o cca 30 % vyšší než např. v Rakousku a v čase oběda to často chtělo mít předem udělanou rezervaci.

Doprava do střediska a parkování:

Les Deux Alpes je od nás vzdáleno dlouhých 1 200 km. Cesta ale byla tam i zpět zcela bezproblémová (asi i proto, že jsme tam i zpět jeli v úterý a ne v sobotu, kdy se ve Francii obvykle střídají turnusy), trvala 12 hodin a vedla po dálnicích přes Rozvadov, Karlsruhe, Basilej, Ženevu až do Grenoblu. Jen posledních cca 60 km vede po hlavní silnici. Nejméně kvalitní a nejdražší dálnice měli za celou cestu s přehledem Francouzi. S autem jsme parkovali před naším ubytováním ve středisku zdarma.

+ plusy

 • Rozlehlost a rozmanitost areálu
 • Nádherné výhledy
 • Slunečné (ale teplé) počasí
 • Rozumné ceny skipasů
 • Pohodová atmosféra

- mínusy

 • Nedostatečná kapacita páteřních lanovek
 • Postupně chybějící přírodní sníh pod 2 000 m n. m.
 • Velké množštví lyžařů, kteří své lyže absolutně neovládadali

Zajímavé odkazy

www.les2alpes.com

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

02.02.2024  | Les 2 Alpes

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Stredisko Les Deux Alpes na mňa zapôsobilo už dávnejšie a vtedy som sa rozhodol, že vzhľadom na veľkosť a zároveň vzdialenosť z domu tu treba ísť na “dvoj-boj”, teda na 3 dni + 3 dni inde. Tento rok taka situácia prišla, no kvôli chorobe sa nám termín neustále posúval a nakoniec sme vyberali z rôzny...

05. - 06.03.2020  | Les 2 Alpes

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Poté, co jsme si na jeden den odskočili do Alpe d'Huez, jsme se zase na 2 dny vrátili do „domovského“ Les 2 Alpes. A byly to dny zcela odlišné od prvních tří a i každý tenhle den byl jiný než ten druhý.

01. - 03.03.2020  | Les 2 Alpes

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Letos jsme se rozhodli prozkoumat další z areálů, které jsme dosud neměli možnost navštívit. Ubytovali jsme se v Les 2 Alpes díky velmi příznivé ceně apartmánu stojícího přímo u sjezdovky. Mapky slibovaly 200 km sjezdovek, a to by nám mělo na nějakou dobu vystačit. A když ne, pořád byla v rámci skip...

31.03.2018  | Les 2 Alpes

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

L2A se ode mě konečně dočká 5* za poslední březnový den, kdy jsem trefil jackpot. Předpověď vypadala dle mého oblíbeného yr.no nevábně (zataženo a sněžení), nicméně rozhodl jsem se to risknout a jet na prašan, kterého za poslední týden přibylo cca 30 cm. Už po příjezdu bylo jasné, že i mistři meteorologové se někdy utnou a na velikonoční sobotu velmi málo lyžařů si užilo krásný den v perfektních podmínkách. Lanovky otevíraly kvůli lavinové bezpečnosti postupně (10:00 Jandri I, 10:30 Toura, 11:30 Jandri II), což mi vlastně vytvořilo harmonogram dne a prašan se dal nalézt i po poledni. Odpoledne přišla slibovaná oblačnost, ale střídající se sluncem. Ve výsledku tedy nečekaně parádní den, není co vytknout, navíc nešlo o tradiční jarní lyžování, kdy sníh taje už od 11:00, ale díky teplotám lehce pod nulou zůstával sníh sjízdný až do odpoledne, prostě podmínky jako někdy v lednu.

14.03.2018  | Les 2 Alpes

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Tento týden se ve francouzských Alpách počasí mění ze dne na den, střídají se srážky a slunečné dny. Nejen u Čechů (na parkovišti 4 autobusy) oblíbené středisko nás přivítalo jedním z lepších dní s čerstvým sněhem a slunečnou oblohou. Jako, slovy primátorky hlavního města, "zpovykaní Pražané" hodnot...

19. - 21.02.2018  | Les 2 Alpes

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Podmínky téměř ideální, teploty pod nulou a slunečno (v 3 500 metrech i kolem -15 °C). Díky větru je část sjezdovek vyfoukaných a v nižších polohách se lyžuje na technickém sněhu. Mimo sjezdovky není žádný čerstvý sníh. Zalidněnost poměrně malá vzhledem ke skutečnosti, že nejbližší region má právě prázdniny.

14.12.2017  | Les 2 Alpes

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Část sjezdovek je stále zavřených, ale obecně se v Les 2 Alpes dá slušně zalyžovat hlavně díky tomu, že v posledním týdnu velmi vydatně sněžilo a přes den jsou stále teploty pod nulou, což svědčí i umělému zasněžování. Bohužel počasí v prosinci není příliš stabilní - viditelnost je občas velmi malá a kazí zážitek z lyžování. Mimo sjezdovky přibylo prašanu, ale vrstva zatím není tak velká a objevují se stále kamenité úseky. V horách je momentálně kvůli přívalům sněhu vyhlášená trojka lavinového nebezpečí; na skialpy nebo freeridy to tedy v současné době příliš není.

13. - 19.01.2013  | Les 2 Alpes

Dojem z pohledu od centra města nijak oslňující, avšak vyjedete-li kabinkou Jandri Express do mezistanice, nebo až na konečnou stanici, nadchnou vás krásné carvingové dálnice a nádherný výhled do okolí. Velikost areálu je rozložena do výšky (s ledovcem v 3 421 m), možná i proto se zdá prostor menší,...

15. - 17.01.2013  | Les 2 Alpes

 • autor: MD

Prakticky celý areál je tvořen jednou linií pod lanovkami Jandri Express I a II s možností několika sjezdů, vše ale jedním údolím. Z planiny Cretes (2 100 m) několik sjezdů do samotného Les 2 Alpes - především černé sjezdy. Možno objet po zelené cestě. Krásné a málo zalidněné svahy na protisvahu Val...

20. - 22.03.2011  | Les 2 Alpes

225 kilometrů sjezdovek, ledovec ve výšce 3 200 až 3 600 metrů nad mořem, pestré varianty pro freeride a propojení s La Grave - to jsou největší lákadla Čechy poněkud opomíjeného francouzského resortu Les 2 Alpes. Lyžařský areál Les 2 Alpes je rozdělen do 8 vzájemně propojených sekcí s celkem 104 sj...

02.02.2011  | Les 2 Alpes

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

„Dvěalpy“ patří mezi českými lyžaři k méně navštěvovaným francouzským obřím střediskům – jsou na první pohled poněkud netypické s jedinou hlavní osou lanovek a tratí stoupajících po protáhlém masivu, samotné rozměry dostupného terénu jsou ale ohromné – jak převýšením, tak členitostí s množstvím údol...

Sillian

Sillian

Sillian

Sillian

Sillian

Sillian

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 21 km