Val Gardena (Gröden) - lyžování - SNOW.CZ

Val Gardena (Gröden)

Gröden, St. Christina, St. Ulrich, Wolkenstein

Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski | Gröden Seiser Alm

Foto

Údolí Gröden (Val Gardena) je výstavním top resortem nejen Dolomit, ale i celé Itálie, kde se soustředí celá řada turistických atrakcí a hlavně movitějších hostů. Vyšňořená turistická letoviska obklopuje 115 km sjezdovek napojených na další stovky tratí v sousedních údolích, což tvoří nejbohatší lyžařskou nabídku Dolomit. Sjezdovky se vlní po obou stranách romantického údolí Gröden, nad nímž ční stinná skalní stěna Sasso Lunga. Centrální vrchol Ciampinoi soustředí zejména sportovní, černé sjezdovky, náhorní plató Seceda nebo vrcholek Dantercepies nad sedlem Grödnerjoch pak středně náročné terény.

Val Gardena (Gröden) - sjezdovky

30%56%14%
115 celkem sjezdovek (km)
115 zasněžování (km)

Val Gardena (Gröden) - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
vlek
18
sedačka
12
sedačka expres
7
sedačka krytá
7
kabinka
7
visutá kabina
2
zubačka / metro
2
86300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1236-2518 m n.m.1282 m

Mapa sjezdovek

Val Gardena (Gröden) - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Val Gardena (Gröden) - lyžování

Údolí Val Gardena je poměrně úzké a spolu s impozantním skalním zubem Sasso Lungo a mohutnou hradbou masivu Sella působí opravdu dramatickým dojmem. Jeho krása láká, a tak není divu, že je jedním z turisticky nejrozvinutějších středisek Dolomit. Jeho lyžařským magnetem není jen zdejších 115 km tratí, rozdrobených do několika částečně propojených lokalit, ale hlavně spojení se sousedními údolími Dolomit a slavný okruh Sella Ronda.

Lyžařské terény se rozbíhají z letovisek St. Ulrich, St. Christina a Wolkenstein po obou stranách údolí a tvoří zhruba pět menších až středně velkých lokalit, propojených lanovkami, přejezdovými cestami nebo pěšími přesuny. Pomyslným centrem Val Gardeny s rušným provozem a nejnáročnějšími sjezdovkami je vrchol Ciampinoi, z něhož padají dlouhé černé a červené tratě lesními průseky do údolních letovisek St. Christina a Wolkenstein. Dlouhé a velmi pěkné červené tratě stékají i z vrcholu Dantercepies nad průsmykem Gardena do Wolkensteinu, jsou však přímo na trase Sella Rondy, a tedy rovněž dost frekventované. Mimo hlavní „průvan lyžařů“ objíždějících masiv Sella je o poznání klidněji, ale sjezdovky jsou zato spíše kratší. Velmi vděčná je v tomto ohledu okrajovější lokalita Seceda se slunečnými svahy, po nichž sbíhají i poměrně dlouhé červené sjezdovky.

Z hotelových letovisek St. Christina a Wolkenstein kabinkové lanovky ošplhávají ostrý vrchol Ciampinoi (2 254 m), z něhož se do všech stran vrhají černé sjezdovky. Závodní trať Saslong každoročně hostí lyžařskou elitu při mužském sjezdu Světového poháru. Nad tím vším ční ohromná stěna Sasso Lunga, která Val Gardeně zajišťuje dramatickou horskou kulisu. Ze sousedního skalnatého pahorku Piz Sella stékají směrem k průsmyku Passo Sella i krotší červené a modré tratě s množstvím horských chat, oblíbené méně zdatnými lyžaři. Po protilehlém svahu se z vrcholku Dantercepies lesem prodírají krásné dlouhé a jemně proměnlivé červené sjezdovky, okořeněné jednou „lehčí“ černou.

Klidnějším zákoutím je areál Seceda (2 514 m), přístupný jak ze St. Ulrichu, tak ze St. Christiny kabinkovými lanovkami. Nejatraktivnější je široká červená stráň přímo z vrcholu obhospodařená rychlou 4sedačkou. Velmi dlouhý červený sjezd do St. Ulrichu se ke konci své 10km délky změní v plochou cestu, zatímco dlouhá modrá trať do St. Christiny je v podstatě celá příjemná pro rekreační kroužení. Ze Secedy je nejhezčí pohled na Sasso Lungo, na opačné straně se pak tyčí četné zuby skalní skupiny Geisler. Přejezd mezi Ciampinoi a Secedou zajišťuje metro, které spojuje údolní stanice lanovek na opačných koncích St. Christiny.

Val Gardena je z lyžařského hlediska poněkud méně kompaktní oblastí s pěti hlavními lokalitami (Seceda, Monte Pana, Ciampinoi, Dantercepies, Piz Sella) a množstvím přejezdových cest, krátkých sjezdů nebo výjezdů. Zato je propojena velmi výkonnými a moderními lanovkami, které se starají o plynulé proudění lyžařů. Pohodový charakter lyžování lehce narušují jen velmi strmé vrcholové partie Ciampinoi a Piz Sella, sloužící jako důležité křižovatky, a na dojezdu do Wolkensteinu i „nesmyslně“ oplocený vlek, který stojí přímo v cestě ke kabinkové lanovce – svědčí však o tom, že ani v Dolomitech se není vždy jednoduché domluvit na dělení zisku ze strategicky umístěných pozemků. Výstup po schodech čeká lyžaře k 4sedačce Costabella (Wolkenstein) nebo kabinkové lanovce Saslong (St. Christina).

Pod vrcholem Piz Sella se sluní horská chata Rifugio Comici, která je vyhlášená čerstvými rybami. Chata patří bohaté rodině Marzolů, jež vlastní i některé zdejší lanovky a zároveň podniká na Jadranu s rybami – denně vozí čerstvé úlovky pro zdejší „nejlepší“ rybí restauraci v Dolomitech (carpaccio přijde na cca 13 eur, filet na 18 eur). Chata je vyzdobena historickými fotkami ze Světového poháru.

Všechna tři hlavní letoviska (St. Ulrich, St, Christina a Wolkenstein) jsou vyšňořená a dosti drahá, Wolkenstein je pak přímo italským Špindlem s luxusními a hlavně drahými hotely, restauracemi (např. Nives), bary i výstavními obchody a samozřejmě italskou smetánkou. Samozřejmé je jezdit po středisku s čilým turistickým ruchem taxíkem.

Příjezdová silnice do údolí od brennerské dálnice nejprve strmě stoupá, v samotném údolí pak už jen mírně. Parkoviště u lanovek v centrech středisek mají omezenou kapacitu a jsou placená.

Val Gardena (Gröden) - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

750

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozsáhlý areál se všemi charaktery sjezdovek
  • výkonné a moderní lanovky
  • kvalitní gastronomie
  • jedinečná kulisa Dolomit
  • pohledná turistická letoviska

Minus:

  • členitý, nekompaktní terén na obou stranách údolí
  • velmi rušno, zvláště na Sella Rondě
  • vyšší ceny

Val Gardena (Gröden) - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Val Gardena - od 6 090 Kč

Odkazy

Sníh Val Gardena (Gröden)

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 79
Otevřené sjezdovky 0 z 175 km

Počasí Val Gardena (Gröden)

sobota (20.04.) weather /
neděle (21.04.) weather /
pondělí (22.04.) weather /