Rozbor jízdy - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Rozbor jízdy

25.01.2015 20:39:27 #1 

Tom611

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 54let. Na tomto svahu ještě slalomky Elan Slx 165 udržím na hranách, ale na prudším už ne. To stejné, pokud bych si na tento svah vzal svoje Sporten Ahv GS 185 tak na hranách vydržím pár oblouků a pak už musím jít do smyku v obavě z narůstající rychlosti. Co dělám špatně? Děkuji všem.

Video

25.01.2015 21:36:25 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Tom611, 25. 01. 2015 20:39:27

Tady máš svůj problém. Pro orientaci použij patky sloupů a také se zamysli nad postojem lyžaře v pozadí. Je to devátá sekunda videa.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

25.01.2015 21:56:10 #3 

Tom611

>> #2, ˘Ö˘Krab, 25. 01. 2015 21:36:25

Takže záchodový posez, poradíš jakým způsobem odstranit?

25.01.2015 22:29:54 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, Tom611, 25. 01. 2015 21:56:10

Nejen. Problém je, že v podstatě aktivně nezatáčíš. Podívej se, jak jsi ukončil předchozí oblouk. Nějak se rozplizl, pak jsi nechal lyže volně stočit do spádnice (to je první obrázek), pak jsi čekal, ono nic, tak sis sedl ještě víc dozadu, ono zase skoro nic (na tomto místě už měl nový oblouk vrcholit), pak ses zkusil vyklonit (lyže začaly mírně zatáčet) a pak jsi to nechal zase rozpliznout.

Rozjíždí se Ti to ne kvůli postoji/posezu, ale kvůli době, kterou necháš lyže volně směřovat do spádnice a jet po spádnici. Odhaduji, že jsou tady i takoví, kteří mají z téže sjezdovky stejné oblouky zajeté na GS R27,5 – a to jen díky tomu, že lyže aktivně nutí do zahájení oblouku. A k tomu (minimálně u GS) potřebují být víc vepředu. Takže zlepšit postoj, ale vědět k čemu to zlepšení použít.

(Mám rozdělanou ještě podrobnější sekvenci, možná se mi ji podaří dokončit.)

Jinak díky za celkem použitelné video, když se Ti podaří je stopnout na obr. 1 a pak obr. 3, tak uvidíš to aktivní přisednutí. Na 54 let pěkná jízda, zvlášť, když máš snahu se zlepšovat. To se hned tak nevidí.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

25.01.2015 22:56:34 #5 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, Tom611, 25. 01. 2015 21:56:10

Pomohlo by Ti rychle několik věcí:

1) Při jízdě na SL si píchej holemi. Ve stávajícím postoji a časování Ti to moc nepůjde, pokud se tedy nevrátíš ke smýkaným obloukům. Vyvaruj se zbytečného předčasného pohybu těžiště směrem dozadu, měl by směřovat šikmo dopředu, ale až poté, co začne zatížená vnější lyže zatáčet a budeš v ní mít oporu.

2) Na GS natrénuj dojíždění oblouků až do vzpřímeného postoje a zahájení dalšího oblouku DOPŘEDU (a dovnitř), tedy aktivně ze svahu dolů. Lyže na to máš.

3) Mohlo to být měkkou podložkou, ale hodně se Ti trhala vnější noha a ocital jsi se na vnitřní. Snaž se od začátku oblouku tlačit vnější nohu a vnější bok dopředu a maximálně odlehčovat vnitřní, táhnout vnitřní bok vzhůru.

4) Najdi si někoho, kdo tomu opravdu rozumí a ukáže Ti to na svahu. Budou to – ve Tvém případě – rychle a dobře investované peníze.

25.01.2015 23:02:57 #6 

oblouk muž

No dobrá, i tak jak to zhodnotil Krab je možné na to nahlédnout a poradit. Podstatou tvého problému je ale hlavně skutečnost:

• že na carvingových lyžích zatáčíš jako na lyžích „klasického“ krojení, tedy „zahajuješ“ oblouk na nadlehčených lyžích a ty ti v celé první polovině oblouku pasivně kloužou víceméně po plochách
  • na carvingových lyžích je třeba zahajovat oblouk na zatížených lyžích (hlavně vnější-řídící), čím dříve lyži v první polovině oblouku naklopíš, tím snadněji se délka oblouku a rádius zkracují (lyže pracuje) a tím jistěji reguluješ rychlost jízdy

Nejsi vůbec výjimkou, to je nejčastější a největší problém snad všech dětí, které se v Česku učí (a díky tomu i nenaučí) závodit/lyžovat… – oni je to tak (nahoru-dolů-oddělovat oblouky…) učí! Pak je ještě dalších xx problémů, ale tenhle je největší a vleče se s nimi až do dospělého věku (viz i naši repre jak nestíhají zatáčet)… Ach jo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

26.01.2015 05:23:02 #7 

Tom611

Děkuji Krabe i Honzo, teď ještě najít někoho v rozumné vzdálenosti, kdo tomu opravdu rozumí a pomůže mi.

26.01.2015 09:30:14 #8 

˘Ö˘Krab muž

Možná by bylo ještě dobré postopadesáteosmé připomenout, že snižováním těžiště v takřka přímé jízdě (dřepáním za paty) lyže odlehčuješ – platí zákon akce a reakce: Ty dolů, lyže nahoru. Možná trochu přiblíží animace tady

K dalším drobnostem (třeba na fotkách v příloze) si projdi toto vlákno, myslím, že tam najdeš mnohé.

Fotky

26.01.2015 09:39:06 #9 

orim muž

>> #8, ˘Ö˘Krab, 26. 01. 2015 09:30:14

Krabe klobúk dole! Tá animácia je báječná!

26.01.2015 09:51:59 #10 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, orim, 26. 01. 2015 09:39:06

Dřepkins!

EDIT: Animace jsou zajímavé, opakováním se člověk dočká jiného pohledu. Třeba tady jsou první tři políčka – podřep následovaný protirotací.

Tady jsem izoloval samotný vertikální pohyb na prvních dvou políčkách.

EDIT: Opravdu díky za kvalitu videa, oficiální poradna na tom byla podstatně hůř. A jak se s tím popasovali!

26.01.2015 11:05:59 #11 

CzechSkier

Ahoj,

No konečně někdo pořídil video, na kterém je něco vidět, ne černou tečku na bílém podkladu pořízenou nějakým telefonem, jak oobvykle. To si pak vždycky říkám, jestli ti lidé taky chodí k doktorovi tak, že na ulici pod oknem ve 4. patře vypláznou jazyk a chtějí vědět, jestli mají anginu.

v podstatě vše výše uvedené je pravda. Když to zjednoduším, Tvoje jízda spočívá v přehazování zadku ze strany na stranu. O tom už jsem psal mnohokrát. Lyže a nohy (nebo obráceně) se v podstatě nenaklání. Když se lyže nenaklání, nezatáčí. Je to jednoduché. Těžší je lyže skutečně naklonit. O tom se už taky napsalo hodně. Všechno ostatní jsou jen viditelné projevy téhož. Samotným přehozením zadku nelze dosáhnout ničeho jiného, než záklonu a protirotace.

Po internetu se to asi nspraví, ale zkus se zaměřit na to, jestli se ti naklání lyže, ne zadek.

I

www.juniorsports.cz

26.01.2015 11:37:20 #12 

orim muž

Viem, že toto video som už raz do „vlákna zavesil“ a neboli naň pozitívne reakcie. V prvej časti je demonštrácia skôr extrémneho carvingu, no možnože Ti pomôže sekvencia od cca. 1,54 min. Je to iba ako pomôcka na samovýuku, určite slušný tréner Ti dá v podstate viac.

http://www.bergfex.at/video/49/

26.01.2015 11:49:08 #13 

oblouk muž

>> #12, orim, 26. 01. 2015 11:37:20

Jen to ne :-) – i když je to v tom prašánku hezounký (počasí, obleček, profikamera a vlastně i kroužení), je to z hlediska výuky ukázka snad všech možných omylů.

DOPLNĚNÍ: když už něco velmi rezolutně zavrhuju, tak bych měl dát doporučení na něco opravdu dobrého – a to je v podstatě skoro všechno od tohoto pána: https://www.youtube.com/watch?…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

26.01.2015 14:03:08 #14 

oblouk muž

>> #7, Tom611, 26. 01. 2015 05:23:02

Tady v české části třeba se mnou v Zásadě u Jablonce nad Nisou info i v kalendáři SNOW ZDE

Na Moravě s Katkou http://www.rumasport.cz/#…

Dále bych doporučil OndruN http://skiwithme.cz/

Nic lepšího než tyto tři tipy neznám…

26.01.2015 14:47:35 #15 

CzechSkier

>> #12, orim, 26. 01. 2015 11:37:20

Ty orime jeden! Ty nedáš pokoj?! :-)

Ono to vypadá efektně a ten člověk lyžař beze sporu je. Ale to, co předvádí technicky, je otřesný, i když vím, že to málokdo pochopí, protože si každý řekne: „Co to kecají, já kdybych jezdil takhle, tak jsem šťastnej, jako blecha!“.

Ta protirotovaná pánev vzadu je ale smrtící a pokud by s tímhle stylem jízdy přišel na tvrdý podklad nebo delší poloměr lyží, musel by pravděpodobně položit stejnou otázku, jako Tom. A to nemluvím o tom, že je mi trochu líto těch kolen. (I když si myslím, že ten konkrétní člověk na videu umí jezdit i jinak)

I

www.juniorsports.cz

26.01.2015 16:02:19 #16 

Gravedigger

Pokud mas opravdu AHV GS a jsi na nich schopny sjet svah, tak zkus vypozorovat rozdily mezi tim, jak jezdis na tech SL lyzich a jak na tech GS a od toho se odpichni (k pokroku ve smer GS stylu). Uprimne receno, neverim, ze tim stylem, jaky predvadis na videu, bys na GS lyzich zatocil.

27.01.2015 11:16:21 #17 

MirekP

>> #6, oblouk, 25. 01. 2015 23:02:57

že na carvingových lyžích zatáčíš jako na lyžích „klasického“ krojení, tedy „zahajuješ“ oblouk na nadlehčených lyžích a ty ti v celé první polovině oblouku pasivně kloužou víceméně po plochách na carvingových lyžích je třeba zahajovat oblouk na zatížených lyžích (hlavně vnější-řídící), čím dříve lyži v první polovině oblouku naklopíš, tím snadněji se délka oblouku a rádius zkracují (lyže pracuje) a tím jistěji reguluješ rychlost jízdy

Zdravim te Honzo. Jak na starych (myslim mene krojenych) lyzich zahajoval oblouk Michael von G? Podle me take na vnejsi zatizene. Ja to vidis ty??? Sam mas odzkouseno SL/GS/SG) ne ktere musis byt nejvice na vnejsi a spravne predozadne abys zatocil???

27.01.2015 12:08:37 #18 

˘Ö˘Krab muž

>> #17, MirekP, 27. 01. 2015 11:16:21

Nejsem sice HOnza, takže bych měl vyčkat na jeho odpověď a zajít si pro brambůrky. Ale znáte mě…

Tvé otázky pokládám ponejvíce za řečnické. Úroveň zvládnutí smyku byla u nás stejně žalostná, jako je to s carvingem, smykem skoro nikdo zatáčet neumí, jsou to u většiny jezdců jen série krátkých/dlouhých přibrzdění a ne oblouky. Pozná se to na velmi mírných svazích, kde mnohdy ani instruktoři sérii smýkaných oblouků nedají, protože se zastaví. Chybí jim totiž vertikální pohyb a s ním související odlehčení lyží.

Smýkané oblouky vyžadují cit pro míru hranění (carving hraní naplno), cit pro rozdělení váhy na lyže (samotočkám je to do jisté míry jedno) a vertikální pohyb těžiště (který ti aktivnější přenesli chybně na carvingové lyže).

a) ano, na starých méně vykrojených lyžích bylo dozajista daleko potřebnější pečlivě zahajovat oblouk na vnější lyži, dnešní samotočky snesou i opak
b) předozadní rovnováha byla spolunastolována pohybem, který dobře ilustroval pokyn: dolůdolůdolůdolů-á-dopředu! Tedy snižování těžiště v průběhu oblouku (=odlehčování lyží) následované zahraněním za spádnicí a odrazem z hran, pohyb dopředu odlehčoval paty, které se daly snáze utrhnout do zamýšleného smyku
c) pro uvedení lyže do smyku a udržení v něm je třeba lyže odlehčovat i v průběhu oblouku, neodlehčená rovná lyže se zařízne, ale nekrojí při tom žádný příjemný oblouk jako carvingy
d) na rovných lyžích nelze zahájit oblouk zahraněním a zatížením, tím na nich oblouk končí

Lyže bylo třeba v průběhu oblouku aktivně odlehčovat, aby bylo možné balancovat odstředivou sílu promítanou do hran a smykové tření nedokonale zahraněné lyže. Samozřejmě, že síly vzrůstaly během oblouku, zvláště těsně za spádnicí, bezprostředně před finálním zahraněním, tam bylo třeba lyžím k nezaříznutí se (bylo-li to záměrem) opravdu hodně pomoci.

Jára (blahé paměti) dokumentoval pasivní přístup k zahájení oblouku na plochách úsměvnou poučkou o 10 dkg vlašáku na špičkách lyží. Bohužel, činil tak ne zcela šťastně i u výuky carvingu, kdy demonstroval, že lyže na plochách stačí zatížit ve špičkách a ony se samy stočí do spádnice.

Tak co k tomu napíší hlavy pomazané?

EDIT: Nedalo mi to, dohledal jsem si video Michael von Grünigen, Adelboden 1996. Ivan by určitě odněkud z archivu vytáhl parametry jeho lyží, je dost možné, že současné GS se jim parametry blíží. Tato jeho jízda má se smýkanou rekreační technikou (na kterou se HOnza odvolával) společného asi stejně, jako se to, co produkuji já a mně podobní, podobá lyžování.

EDIT2: citace z komentáře Teda Ligetyho, když se měla měnit FIS pravidla o délce a vykrojení lyží tady
Rainer Salzgeber the Head Race Manager; who raced in the 90’s said he raced World Cup on skis with 32-meter radius skis in 1993 “Schlinder’s List” and “Sleepless in Seattle” were in theaters then and the first Bush was President. In 1996 they raced World Cup on skis with 28 m skis, similar to today. You would have to go back to the 80’s to find 40 meter radius skis.

EDIT3: Tady je zmínka o revoluci v závodních lyžích sezóny 1996 a tvary komerčních modelů sezóny 97/98.

˘Ö˘

27.01.2015 14:10:41 #19 

MirekP

>> #18, ˘Ö˘Krab, 27. 01. 2015 12:08:37

Krabe, k tomu videu, ma pointa neni o tom, ze musi lyze odlehcit, tedy ten zjevny a mnohem vyraznejsi vertikal drive, (je jiste, ze bylo, je a asi bude treba nejak prehranit, to nyni take, jen to funguje trochu jinak), ale i MvG to zahajeni iniciuje tlakem to vnejsi, zajimave je jak se promenila i stavba trate.

Mimochodem kouzlo smyku jsem objevil jako dulezity nacvik viz Milanovo vidko v zlute bunde (kdys nekdy z Italie)

Soucasne GS i kdyby meli (coz je mozne) ty polomery roku 96 (cca 33–35m) budou ale jine chovanim (shapping, odladena predni cast nasadi lepe…), jinak asi R bude podobne. Pamatuji P40 F1 (asi 98) a ty byly perfektni. Pro jsou nedostizne Fischer 188 (https://www.youtube.com/watch?…). No Ivan by byl schopny tohoto zajimaveho srovnani Tak pokud se vynori, treba mu to prije jako tema k zamysleni a porovnani (treba clanek do snou OPRAVDOVE OBRACKY pred 20 lety a dnes co se vlastne stalo):-D

Ale mas pravdu, bylo to recnicke neb mi to od Honzy prilo minimalne nepresne.

Co tvuj synator, mas nekde nejake nove video, zajimalo by me jak se vyvyji lyzarsky s vekem (a asi uz i mensim objemem na snehu).

BTW. Honzo preji hlavne uspesnou reconvalescenci + osobne mi prijde, ze na stareho pardala bys mel byt opatrnejsi:-)

EDIT: dik za to srovnani GS a roku MirekP

27.01.2015 14:21:53 #20 

˘Ö˘Krab muž

>> #19, MirekP, 27. 01. 2015 14:10:41

Od HOnzy mi to nepřesné nepřišlo, když mluvil o technice, porovnával a měl na mysli techniku téhož segmentu, s oblibou nazývaného rekreačně-sportovní lyžaři.

Je vidět, kolik práce bylo do ladění lyží vloženo. Je dost pravděpodobné, že na videu z roku 96 jede v podstatě na něčem velmi podobném starým FIS 27,5m. Lyže se mu nijak závratně nezakrajují od špičky, ani se neprohýbají tak krásně, jako dnešní (včerejší) – zkrátka: je to pravěk. Přesto je to borec. (O té vnější není třeba dál diskutovat.)

Článek o GS lyžích v průvanu věků ivan opakovaně uveřejnil v historických dobách. … a Ty na něho ještě pořád věříš?

27.01.2015 16:12:22 #21 

oblouk muž

>> #17, MirekP, 27. 01. 2015 11:16:21

Já myslím, že o důležitosti řídící funkce VNĚJŠÍ lyže nebyla v historii a nebude ani v budoucnosti lyžování nikdy pochybnost a propánajána, snad nic jiného neplyne ani z té citace. Řekněme, že můžeme hovořit o výhodnosti přibližně stejného zatížení vnější a vnitřní lyže (z hlediska rozložení tlaku na podložku), ale dosáhnout toho je velmi obtížné. TO PODSTATNÉ: Zatímco při ztrátě kontaktu vnitřní lyže s podložkou se zas až tak moc hrozného neděje(je-li vnější zatížená) a to v jakékoli fázi oblouku /zahájení, vedení, ukončení, (nikoli přehranění)/, tak ztráta kontaktu vnější s podložkou je velmi často až k nezvládnutí (ve fázi vedení), protože:

• na vnitřní pokrčené se velmi těžko zvládá (a spíš nezvládá) přetížení (častá zranění kolenních vazů)
  • chybí možnost (alternativní) opory (to o tu vnitřní ruku u závodníků je jen důsledek velkého náklonu s jen minimální funkčností, v podstatě to nic silově nezachrání, je to takové „tonoucí se stébla chytá“).

Samozřejmě v hraničních situacích se dá použít všechno, včetně zahájení a nebo ukončení oblouku na vnitřní, ale jako funkčně vhodný prvek pro standardní lyžování to použitelné není. VNĚJŠÍ=ŘÍDICÍ LYŽE – to je opravdu všeplatná zásada vždy a všude a ve všech fázích oblouku (kromě fáze přehranění/změ­na hran).

27.01.2015 16:36:51 #22 

oblouk muž

>> #19, MirekP, 27. 01. 2015 14:10:41

BTW. Honzo preji hlavne uspesnou reconvalescenci + osobne mi prijde, ze na stareho pardala bys mel byt opatrnejsi:-) – děkuju za přání, ono to tentokrát už bylo opravdu moc důležitejch kostí. Ostatně už jsem do redakce Snow (konkrétně RadkoviH) odevzdal poměrně obsáhlý „seriál na pokračování“ o tom, jak to v tom Davosu a následně v léčebnách a pojišťovnách bylo a asi bude?… Takže jen ve zkratce:

• deset let už jsem ve volné jízdě neupadl
  • v Rokytnici mě na zcela prázdné ranní sjezdovce na SG v cca 80 sejmul zezadu mladej závodník, kterej ASI nesnesl, že by mu ujížděl nějakej stařec…
  • v Davosu jsem měl zrovna výjimečně slalomky a ukazoval jsem lidem „volant“ a tudíž jsem jel maxim.40km/h a za horizontem jsem dostal ránu zprava zezadu, ani se nepamatuju jak, i když jsem následně zůstal při vědomí.

Hodně věcí jsem si ale při pobytech ve špitálech, LDNkách, rehabilitacích, lázních a doma uvědomil – hlavně hodnotu zdravýho těla, který máme v podstatě jen propůjčený a máme tudíž o něj náležitě pečovat…

27.01.2015 16:43:29 #23 

TNS muž

>> #18, ˘Ö˘Krab, 27. 01. 2015 12:08:37

>> #20, ˘Ö˘Krab, 27. 01. 2015 14:21:53

Pokúsim sa veľmi neobratne suplovať Ivana.

Michael von Grünigen na videu ide na Rossignol Course EX'S(excess) dĺžka pravdepodobne 205cm(len hádam).V tej dobe sa bežne racestock predával v obchodoch,ale aj vtedy sa WC stock lyže líšili od tých dostupných.Ra­cestock model 95/96 bol Dual-tec half-cap.Čo Michaelova lyža rozhodne nie je.Navyše Rossignol bol známy tým,že medzi priekopníkov carvingovej revolúcie nepatril a ešte pár rokov razili skôr opatrnícku cestu vo vykrojení lyží.Bavíme sa len o závodnom segmente.Usud­zujem,že rádius bol vyšší,než tu zaznelo.Skôr k 40m.

Presné rozmery nepoznám.Zaují­mavé,že vtedy sa ešte neudával R,ale sidecut v mm. Viac napr. tu

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

27.01.2015 16:49:47 #25 

MirekP

>> #22, oblouk, 27. 01. 2015 16:36:51

Tak pecuj a at se to uspesne dari (je mi jasny, ze to neni v muzsky vyzralem veku legrace-vsechno zrehabilitovat…):-D. Byl jsem o vikendu v Destnem a chvili lyzoval s dcerou (6let) na takove mirne sjezdovcicce bokem (na normalni se bojim):-D. Ale co se delo na sjezdovkach – to je masakr. Lidi kupa a vsichni sportovne ambiciozni, jak Cesi (v dobre vire jsou, coz je spis chvalihodne). Bohuzel si uplne neuvedomuji, ze je kopec malej a malokdo ma nad tim opravdu kontrolu (navic na te vikendove podlozce, desne rychle a ledove). Mej se. M

TNS

• ta historie je zaujmava, uspesne experimenty v minulosti vcetne patentu a stejne to pevne drzi v rukach fabriky (a i ty krachuji a znovu se zjevuji – nektere). Otazka je jak se ty patenty resili…???

09.03.2016 11:22:54 #26 

cinc93 muž

Čawte, tento rok som začal lyžovať pridávam tu link na moje video keď som bol štvrtý krát lyžovať. Viem, že je to úplný amaterizmus ale chcel by som sa opýtať načo sa mám pri jazde sústrediť a čo konkrétne zlepšovať. Taktiež či je to na 4té lyžovanie v živote primerané alebo som antitalent ? Ďakujem

tu je link na video

https://www.dropbox.com/…7_141426.mp4?dl=0

09.03.2016 11:55:38 #27 

˘Ö˘Krab muž

>> #26, cinc93, 09. 03. 2016 11:22:54

Na čtvrté lyžování je projev přiměřený, dolů ses dostal, nesundal jsi kameramana ani on Tebe.
Otázka je, jestli Tě ježdění těšilo a jestli Ti stačí i nadále „lyžovat“ takto, protože Tebou zvoleným směrem „výuky“ žádné lyžování ještě hodně dlouho (nejspíš nikdy) nezažiješ.
Jestli mám(e) vyvěštit v takto rané fázi, zda jsi spíš talent nebo antitalent, nech natočit tutéž jízdu, ale jeď všechny oblouky v pluhu.

09.03.2016 12:13:49 #28 

˘Ö˘Krab muž

>> #26, cinc93, 09. 03. 2016 11:22:54

Soustředit se na techniku, zaměřit se na lyžování.

Fotky

09.03.2016 12:31:07 #29 

cinc93 muž

Ako si to myslel, ze mojim stylom vyucby normalne lyzovanie nezazijem ? Aky je ten spravny sposob vyuky ? Ako sa da z pluhovej jazdy rozpoznat talent ?

09.03.2016 12:39:33 #30 

˘Ö˘Krab muž

>> #29, cinc93, 09. 03. 2016 12:31:07
Ako sa da z pluhovej jazdy rozpoznat talent ?

Budeš se divit, ale u začátečníků velmi snadno.
Že neudržíš lyže paralelně, je zatím normální. Ale Tím, že se je snažíš předčasně takto řídit, věnuješ příliš mnoho snahy/síly/vý­početní kapacity tomuto úkolu na úkor lyžování = přijatelné techniky zatáčení.
Navíc zbytečně zrychluješ a pak musíš investovat energii do regulace rychlosti, ve Tvém případě po první třetině sjezdovky veškerou.

V pluhu máš čas se soustředit jen na nejdůležitější věc, na vedení & zatížení & odezvu vnější lyže.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy