volba radiusu u dětských lyží pro začátečnici - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Dětské lyže volba radiusu u dětských lyží pro začátečnici

volba radiusu u dětských lyží pro začátečnici

17.11.2015 17:11:51 #1 

lada.k

Ahoj,

holce vybírám lyže (8 let, výška 135, váha 31), která jakžtakš dokáže sjet modrou sjezdovku. Loni jezdila na 110 cm s radius byl tuším 8.

Chtěl bych koupit lyže dlouhé 120cm, ale překvapuje mě, to že téměř všechny lyže mají radius cca 10. Je to v pořádku?

Já bych osobně ji koupil lyže s menším radiusem, ideálně s R8, takové ale nemůžu sehnat :-(, aspoň ne po bazarech.

Děkuji za postřehy.

L.

17.11.2015 17:30:33 #2 

oblouk muž

>> #1, lada.k, 17. 11. 2015 17:11:51

Záleží na tom, jak chceš aby se dcerka lyžařsky vyvíjela. V podstatě:

1. čím menší eádius jí dopřeješ, tím dřív budeš mít radost z toho, jak „perfektně“ lyžuje aniž byste se oba nějak moc snažili…
  2. pokud jí pořídíš lyže spíše obřákového typu s větším rádiusem, tím víc se budete muset snažit naučit opravdu zatáčet

Za b) je to lepěí, podmínkou je ovšem, že budete vědět jak na to :-).

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

17.11.2015 18:15:04 #3 

Petr Havelka - SNOW muž

My pořizujeme letos o malinko menší dceři (bude jí 8 na konci dubna) než je Tvá lyže o délce 120 cm s poloměrem kolem 9 m. Vůbec se mi to nezdá moc (já jsem jí chtěl koupit už letos delší a hlavně širší lyže, ale necháme to na příští rok :-). Samozřejmě ta vybraná lyže má už lehký rocker, takže jí to ještě více usnadní zatáčení… To Honza (oblouk) nebude číst rád :-)

Pokud lpíš na velkém krojení, tahle lyže by se Ti mohla líbit: http://elanskis.com/…race-qt.html

17.11.2015 18:39:07 #4 

HonzA_ muž

Rádius není jediný důležitý parametr. Další podstatné pro to, jak se na lyži jezdí a jak je vhodná pro mírně pokročilé, je i délka, torní tuhost a podélná tuhost + její průběh.

Jedním z hlavních problémů běžně dostupných dětských lyží je jejich přílišná podélná tuhost. Lyži se pak nechce do oblouku.

Já bych doporučil nekoukat tolik na R, ale spíš právě na to, aby byla lyže podélně příjemně měkká, a to hlavně v přední části.

Já třeba teď mám volné jedny 130cm dlouhé lyže, které jsou příjemně měkké. Bohužel už mají jen opravdu málo hran. Ale na jednu sezónu asi ideální.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.11.2015 18:41:51 #5 

HonzA_ muž

>> #3, Petr Havelka – SNOW, 17. 11. 2015 18:15:04

„Samozřejmě ta vybraná lyže má už lehký rocker, takže jí to ještě více usnadní zatáčení… To Honza (oblouk) nebude číst rád “

Záleží kde a jak s dcerou jezdíte.

Předpokládám, že dcera jezdí celkem dobře a dost, takže u lyže s rockerem bych se nebál délky i nad výšku postavy. Ocení to na vztlaku v hlubším a rozbitém, kam ji určitě občas bereš…

17.11.2015 18:56:03 #6 

oblouk muž

>> #3, Petr Havelka – SNOW, 17. 11. 2015 18:15:04

>> #4, HonzA_, 17. 11. 2015 18:39:07

>> #5, HonzA_, 17. 11. 2015 18:41:51

To Honza (oblouk) nebude číst rád :-)“ – ale kdepak, nejsem nepřítelem rockeru ani dalších usnadňujících fičur a nebo postupů. Záleží přece na tom co kdo sleduje – usnadnění zatáčení a nebo zlepšování se. Obojí najednou nejde. Jde to ale po sobě – nejdřív třeba začnu s usnadňováním a pak už na jiném materiálu se budu chtít zlepšovat.

Jinak s tím co píše HonzA souhlasím plně – měké lyže s pravidelným průběhem podélná tuhosti podtrhuju.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

18.11.2015 10:27:55 #7 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #6, oblouk, 17. 11. 2015 18:56:03

Ahoj Honzové, souhlasím, na to jak jsou lyže „měkké“ v průhybu si dáváme už docela pozor, a ty nové by měly být z tohoto pohledu OK.

Nejtvrdší lyže, které holky měly, byly paradoxně lyže o délce 70 a 80 cm, ale při těch rozměrech bude asi i technologicky těžké udělat lehce se ohýbající lyži, protože už jen kvůli montáži vázání musí mít lyže nějaké vrstvy materiálu. A na začátku v pluhu tyto tvrdé fošničky ani nevadily.

Nabývám poznatku, že čím jsou dětské lyže delší, tím je pro výrobce jednodušší je vyrobit s plynulou a vhodnou tuhostí v podélném ohybu.

HonzO_, mimo sjezdovky nestíhám jezdit už skoro ani já sám, takže děti tam zatím takřka neberu. Ale ono to přijde. Nikam nespěcháme, máme v plánu jezdit na hory ještě nějaký ten rok :-)

Techniku u dětí (4,7) moc aktivně neřešíme, jenom jezdíme. Prozatím budujeme lásku k horám a lyžování, a to se (doufám) daří.

První lyžování s dětma máme naplánováno na 12.12., tak doufejme na horách napadne!

18.11.2015 13:12:00 #8 

oblouk muž

>> #7, Petr Havelka – SNOW, 18. 11. 2015 10:27:55

Mám vnoučata (5,7) a dávám dohromady skupinku rodičů s dětma právě v tomto věku na občasná „metodická“ setkání, kde se s dětmi bude řešit hlavně zábava na lyžích a s rodiči to, jak oni zajistí aby u dětí nevznikaly blbé návyky. Kdokoli by měl zájem, může se přidat. Zn: okolí Jablonce…

19.11.2015 21:23:57 #9 

hvs

Ahoj, tak po přečtení stránek http://www.carving-sport.cz/ a všech jejich doporučení – děti mají jezdit max. na 110 atd jsem po vaší diskuzi úplně zmatená co mám koupit 10let.klukovi. Loni jezdil na 100cm radius 6 /ross./ a myslela jsem, že mu koupím jen o 10cm delší. Myslíte že názor těchto carverů je špatný?

19.11.2015 21:57:06 #10 

HonzA_ muž

>> #9, hvs, 19. 11. 2015 21:23:57

Carving sport prosazuje určitou formu pohybu na lyžích, které se říká fun-carving a není to úplně to samé jako lyžování. Některé z návyků, které následováním jejich metodiky získáš, jdou dokonce přesně proti tomu, co pro lyžování potřebuješ a následně se i dost těžko odstraňuje. A z toho vycházejí i jejich doporučení. Pokud si zde v historii diskuze najdeš Carv.cz najdeš tam hodně podrobností.

Zde se bavíme o lyžování.

Takže doporučuji shlédnout videa Carv.cz, tím si udělat obrázek o tom co je cílem a následně se rozhodnout je směr, který tě zajímá a podle toho si vybírat lyže. Jde o poměrně specifickou záležitost, která nemusí vyhovovat každému.

22.11.2015 00:01:31 #11 

JPS muž

To lada.k + hvs ;;;; moje zkušenost s malými rádiusy je kladná, inspirace samozřejmě v carv.cz, kluci jezdili od malička až do cca 8 – 9 let na R = 1,5m – 5,5m (Lusti JCT, FCT), pomaličku a rovnou po hranách. Pak (9–11let) razantně zrychlili a přešli na R = 9m – 12m (JT-Race) a zrovna teď v pátek mi od Dana z CARVu přišly pro staršího (12let) obřačky s R 14,5m (jezdí rychle už jako já). Mám chronologické video od R 1,5m až po R 12m, jak kluci jezdili, můžu poslat odkaz. Johny P.S. mám volné JTrace s R-8.3m

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy