ČR - kde se ještě v dubnu jezdí? (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Česko ČR - kde se ještě v dubnu jezdí?

ČR - kde se ještě v dubnu jezdí? (strana: 2)

09.04.2019 15:10:46 #31 

oblouk muž

>> #28, ZB?, 09. 04. 2019 12:37:41

Ach jo – opravdu fundovaně a s dokonalou znalostí reálií umí tady odpovídat jen Ivan! To zaprvé – já jen dobře vím, ale přesný data jsou mimo moji schopnost vnímání.

To s tím videem jsi mě zase rozveselil:

1. Chlapče, mladíčku, v tu dobu, kdy závodil mladej Bobas jsem já byl už ochozenej borec kterej si občas ještě sklouznul nějaký necelostátní závody protože – tehdy dostat se na krajskej přebor znamenalo probojovat se na okresním přeboru mezi cca 60 mladíkama mezi prvních deset a dostat se z Kraje na celostátní závody byl další boj mezi stovkou o cca šest nejlepších!!!
  2. Video až cca do r.1990 nebylo v rukách lidí, ale maximálně armády a STB
  3. Televize tehdy byla jen na Olympiádě a na mistrovství světa – proto je zaznamenanej ten Bobas. Pokud dělala ČT záznam na mistrovství republiky, tak na film a ten šupajdil hned po závodě „houkačkou“ do laboratoře na Kavky aby se dostal kratičkej šot do večerních televizních novin. Zaznamenanej je jen vítěz a to já nikdy nebyl :-).
  4. Pochlubím se ale jedním docela objektivním srovnáním výkonnosti. Tehdejší náš nejlepší Míla Sochor se z WC v Are vrátil se třetím místem v GS a rovnou to šupajdil na CKZ na Dvoračky. Tam vyhrál a já jsem si na něj vyjel 1.VT, což bylo do 10% za vítězem – což v podstatě znamenalo i můj teoretickej odstup od nejlepších lyžařů světa té doby :-)
Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

09.04.2019 16:36:26 #32 

ivan

>> #31, oblouk, 09. 04. 2019 15:10:46

Jestli nekecáš s tím CKZ a I. VT na Mílu, poklona. To už tehdy „v našich kruzích“ něco znamenalo. A to i kdyby se nechal, jak se to dělávalo, Míla ukecat, aby to moc nenapálil a umožnil tak právě ty VT a slušné body.

Je fakt, že tu sezonu 76/77 skončil v GS WC 13. (bodovalo se buďto ještě 10, nebo už 15 míst). Pravdou ale je, že dost možná opravdu patřil k nejlepším LYŽAŘŮM, ale ne tak docela k nejlepším ZÁVODNÍKŮM. Za těmi přece jenom o něco zaostával a toto 3. místo byl jeho životní exces.

Bylo to ale tehdy nelehké a ani nároďák neměl na růžích ustláno. Což mi připomnělo k také zmíněnému videu: ještě v Lyžařství 7/1985 !!! si trenér Vlček stěžuje, že muži repre trénují bez kloubových tyčí (v nichž se SL jezdily od r. 82) a bez videotechniky. Možnosti výjezdů, tréninků, materiál (kdysi mi vyprávěl Milan Švitorka, jak se v 70s nějakým nedopatřením v Blizzardu dostali do skladu, kde byly lyže pro AUT repre: „ty lyže byly úplně jiný než to, co jsme fasovali my“ – připusťme určitou nadsázku), všechno možné.

O pár let později už další generace – Bobas a hlavně holky Šoltýsová, Charvátová, Vlčková – byly v merku zahraničních odborníků. Viz např. upozornění na jejich vysoké šance při OH 1980 – Greenberg ve SKIING uzavírá: “Don´t say we didn´t warn you“.

09.04.2019 18:06:36 #33 

oblouk muž

>> #32, ivan, 09. 04. 2019 16:36:26

Nekacám, dalo by se to najít – akorát to asi nebyl CKZ, ale nějakej pozdní NKZ kvůli bodům… Jelo se to na druhou stranu od Dvoraček k Divoký strouze a byl to slalom. Míla to samozřejmě nutně nepotřeboval vyhrát a tak asi ani moc nezávodil, ale i tak vyhrál. Nevím kdo byl za ním, ale všichni jsme si tam jeli pro body, jak to tak bývalo – a je… Jenže dnes se jezdí pro body do Číny, na Sachalin a do Japonska.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

09.04.2019 20:51:54 #34 

ZB?

>> #31, oblouk, 09. 04. 2019 15:10:46

Od te doby ubehlo peknych par desitek let...... lyze udelala zajimavy vyvoj a dnes se zda ,ze uz nic prevratneho nikdo nevymysli..... cemuz ja ale neverim,protoze clovek je hodne zajimavej tvor… Tvor od slova tvorit…:-D Nejspise ale od slova stvorit…

Lyze-to je moje diagnoza...

10.04.2019 12:39:32 #35 

snowboarder

***Jak předeslal Honza, SL kluků se tehdy jezdily na značených 203 – 205 cm, obřáky nejčastěji 210 – 213 cm, ale možná už někdy někdo šel i těsně pod 210

Mňa by zaujímalo, či tá dĺžka lyží bola vtedy tiež obmedzená FIS pravidlami.

10.04.2019 13:52:58 #36 

ivan

>> #35, snowboarder, 10. 04. 2019 12:39:32

Ne. Nebyl důvod. Přišlo to až s prosazením carvingových lyží a slibnými pokusy se znatelně kratšími lyžemi závodními, především slalomkami.

První regulace se týkala šířky špičky max. 10 mm, pak přišlo omezení výšky od 97/98, radiusů od 98/99 a délky slalomek od 01/02.

Až nekritické oslnění carvingovými kraťásky přešlo, obavy z extrémního zkrácení lyží jsou dávno pasé, ale regulace zůstaly. Což ostatně perfektně pasuje do dnešní celospolečenské přeregulované reality.

10.04.2019 14:02:22 #37 

ivan

>> #34, ZB?, 09. 04. 2019 20:51:54

Většinou se ještě něco dalšího a zase dalšího vymyslí, resp. vyplyne z vývoje, ať už materiálů, pravidel, pojetí…

Pamětníkům připomenu vskutku legendární a nezapomenutelný výrok tehdy vedoucího úseku alpských disciplin ČSSL Pavla Zelenky:

Otázka L: „Pokud jde o výzbroj a výstroj, prý už nic nového čekat nelze.“

Odpověď PZ: „Souhlasím. Myslím si také, že na technické stránce vybavení se už nic zásadního změnit nedá“ (Lyžařství I/1992, str. 14)

Všímáte si – 1992!!! S ohledem na to, že tou dobou už měli v Elanu otestované a připravené pro trh první pracarvingové Elany SCX/Parabolic a v Kneisslu Ergo, o Snowriderech a pár dalších málo známých experimentech nemluvě, to byla „prognóza“ typu „úřad pro patenty a vynálezy lze zrušit, všechno už bylo vynalezeno“ či „stroj těžší než vzduch nemůže létat“.

Fakt ale je, že čím starší a propracovanější sport a jeho vybavení jsou, tím víc věcí se v rámci jeho „zadání“ už našlo, vymyslelo a vymakalo, takže přicházet s inovacemi ba zásadními změnami je stále těžší a méně časté.

O vylepšení už dávno křičí vázání a taky v botách se ještě dá leccos udělat. Určité změny by asi přineslo i opuštění tvrdých dlouhých tyčí a případné různé úpravy pravidel.

10.04.2019 20:57:34 #38 

m3 muž

>> #36, ivan, 10. 04. 2019 13:52:58

ale regulace zůstaly. Což ostatně perfektně pasuje do dnešní celospolečenské přeregulované reality

No právě..

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy