kotník - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

21.06.2020 14:28:10 #1 

slowthinker

Jak je vůbec možné, že se při lyžování zraní kotník? Napadá mě jedině rotace nohy podle osy lýtkové kosti? Ale čekal bych, že to odnese spíš nějaká kost položená výše než kotník, který je zafixovaný v přezkáči.

(Měl jsem štěstí, můj kotník vydržel, jenom po pádu cca minutu vyhrožoval, že když po něm budu chtít chodit, vypoví úplně službu. Po minutě už si nechal říct a chodil, po půl hodině jsem v klidu nastoupil do lyží a odjel ke kabince a dolů na parkoviště. Po pěti dnech přišlo první lyžování, a kotník měl jenom lehké připomínky. Včera po týdnu jsem v něm poprvé běhal, dneska se na to kotník tváří trochu divně, asi toho běhání bylo moc.)

21.06.2020 17:07:03 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, slowthinker, 21. 06. 2020 14:28:10

Zranění kotníku při lyžování prostě jsou. Stačí taková banalita, jako zapíchnout špičku do sněhu a máš zaděláno. Pokud mechanika pádu vede např. k tomu, že se snaží „vytáhnout“ nohu ze zapnutého lyžáku vzhůru, tak se o vlastní botu škaredě pohmnoždíš. Podobně při nárazu do překážky (třeba ledová bariéra), pokud neletíš, tak v nulovém vertikálním úhlu vázání vypnout neumí a všechno odnese nárt a kotník (nebo, když opravdu nemáš štěstí, tak achilovka).
A pak ještě pády s rotací dolních končetin, jedno, jestli se lyže odepnuly nebo ne. Jakmile působí síly mimo zamýšlené směry a hlavně ve stavu mimo typické zatížení, tak se na jakoukoliv pomoc bot nemůžeš spolehnout.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

21.06.2020 21:32:50 #3 

slowthinker

Děkuju za vysvětlení. Lyže nevypnula, a zapomněl jsem napsat, že jsem měl kovovou ortézu. Myslel jsem si, že to mohlo mít nějaký efekt, že se síly přenesly do kotníku, ale z tvého vysvětlení jsem pochopil, že to tak být nemuselo.

22.06.2020 11:27:24 #5 

slowthinker

Někdo se tady stydí za to, že upadl při lyžování.

(Včera sem někdo vložil podrobný popis toho, jak upadl při freeridu (a nebyl jsem to já), ale dneska příspěvek smazal. Nebo jej smazal moderátor pro zřejmý rasistický obsah a pedofilní obrázky)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy