Článek obsahuje dlouhodobě platné informace, byl doplněn a aktualizován 13. 11. 2023.

Délka sjezdových holí

Délka je zásadním parametrem při výběru lyžařských holí. Existuje celá řada návodů. Všechny se však nakonec sejdou v rozmezí +- 5 cm (v závorce vždy vypočtená délka pro osobu 175 cm) - výběr některých teorií:

  • Ve stoje v civilu při úchopu obrácené hole pod kroužkem má být předloktí vodorovné, případně malinko skloněné k zemi.
  • Tělesná výška dělená 1,4 (125), nebo naopak násobená 0,72 (126), 0,7 (122,5), dokonce i 0,68 (119).
  • 50 cm kratší než výška postavy – jednoduché, ale funguje (125).
  • Někteří výrobci mají také své vlastní tabulky, kde vhodnou délku zjistíte velice snadno bez zkoušení a počítání. Jako příklad tabulka Swix:165 cm = 110 – 115 cm, 170 = 115 – 120, atd. po 5 cm až k 185 = 130 – 135 (pro osobu 175 cm = 120 – 125)

V daném rozmezí je pak potřeba hole vyzkoušet při jízdě a zjistit tak, jakou velikost daný lyžař preferuje - každý má specifické potřeby a hole především poskytují oporu při jízdě, a tedy umožní pohodlné lyžování. Je tedy potřeba se také řídit vlastními pocity, těm zcela nerozhodným se mohou hodit i teleskopické hůlky, jejich aretační mechanismy má každá značka jiné, ale vesměs při standartních podmínkách fungují spolehlivě.

Je dobré si uvědomit, že pro sjíždění prudkých svahů potřebujeme hůl spíše maličko delší, abychom „dosáhli“ hrotem hole dostatečně dopředu a nesvádělo nás to k zapichování hole příliš vzadu a tím do záklonu.

Také pro delší přejezdy po rovinatých svážnicích apod. je dost dlouhá sjezdová hůl důležitá (viz dlouhé hole běžecké), neboť příliš krátká nevytvoří dostatečnou páku pro účinný záběr. Závodící žáčci by se zase měli učit pořádně odstartovat (jakkoli pro to zatím nemají dostatečnou sílu) a k tomu také potřebují hole dostatečně dlouhé.

Když konfekce nestačí

Ne vždy nám běžné pěticentimetrové odstupy poskytnou naprosto ideální délku. Pokud má hůl jednoduše snímatelné madlo (obvykle po nahřátí nebo namočení v horké vodě), nebojte se hůl zkrátit na mezivelikost. Případně tím pověřte servis a klidně se o možnosti zkrátit informujte už v obchodě. Největším problémem asi bude posoudit, kolik je akorát – méně zkušený lyžař pro to nemá vyvinutý cit a nepozná to.

Materiál lyžařských holí

Spíše věcí zvyku a peněženky je volba klasických holí z hliníkové slitiny, kompozitních nebo karbonových. Rozdíly jsou v odolnosti jednotlivých materiálů (začátečník možná zapláče nad polámanou luxusní hůlkou z karbonu) a hmotnosti - při sjezdu hole stabilizují a vyvažují tělo, podobně jako provazochodce dlouhá tyč. Rozdíly v hmotnosti lyžařských holí mohou být velké, ovšem pro běžnou jízdu hmotnost holí nehraje zásadní vliv.

Kroužky

Většina holí se dodává s několika velikostmi kroužků, nemusí to však být pravidlem, navíc je lze snadno zaměnit za jiné, ale neuškodí připomenout si, že i taková maličkost by měla odpovídat hlavnímu účelu. Velké prašanové talířky budou na tvrdé sjezdovce zavazet, a ty malé „raceové“ budou k ničemu při freeridu v hlubokém sněhu.

Bezpečnostní poutka

To, co přišlo jako komfortní řešení pro závodníky, je dnes běžné napříč výrobci nejen pro pohodlí použití, ale také kvůli bezpečnosti. Řeč je o vyndavacích poutkách hůlek - ty mohou být buď klasicky převlečné, nebo integrované do rukavic. Kromě snadného ovládání a přesného úchopu je jejich výhoda v případě pádu, kdy se hole odepnou z rukou, tento mechanismus je tedy ekvivalentem k bezpečnostnímu vázání na lyžích a při aktivnějším lyžování se rozhodně hodí.


Článek Jak vybrat sjezdové lyže
Článek Jak vybrat lyžařské boty
Článek Jak vybrat lyžařskou přilbu
Článek Jak vybrat lyžařské brýle
Článek Jak vybrat lyžařské chrániče
Článek Jak vybrat dětské lyže, boty a hole