Článek obsahuje dlouhodobě platné informace, byl doplněn a aktualizován 30. 10. 2023.
Skialpinistické boty se od sjezdových liší v mnohém - v tuhosti, systému přepínání sjezd / výstup, profilu a materiálu podrážky nebo pohodlí... Výrobci se odjakživa předhání v tom, kdo nabídne snadněji ovladatelný systém přepínání chůze a sjezdu nebo které boty budou nejlehčí a zároveň nejpevnější. Boty vybírejte s ohledem na své další vybavení a styl skitouringu (o tom, do které skupiny skialpinistů spadáte a jaká výstroj je pro vás vhodná, se dočtete v článku o výběru skialpových lyží).
Hlavní kritérium: kompatibilita
Kompatibilitě lyží a bot (ovládat těžké lyže skrz měkké boty není žádný med) a zejména vázání a bot věnujte zvláštní pozornost. Většinu bot totiž do většiny vázání nějak "nacpete", ale pokud se neshodují jejich normy, máte zaděláno nejen na úraz, protože snížíte bezpečnostní funkci vázání, ale dlouhodobým užíváním také na zničení obojího.
Tabulka, znázorňující kompatibilitu bot a vázání
Také při výběru zvažte, zda budete boty používat pouze s jedním párem lyží, nebo chcete páry střídat. V tom případě je vhodné vyvarovat se (jinak prospěšným) vychytávkám typu speednose - takové boty totiž do rámového vázání založit nelze, stejně tak na ně nepřipevníte běžné rychloupínací mačky. Pro výkonostní skialpinismus má ale speednose význam veliký - posunuje úhel ohybu o cca 1 cm dopředu a i když ušetřit s každým krokem 1 cm se zdá málo, při několikahodinové túře už je to znát.
Více o kompatibilitě lyžařských bot a vázání
Systém speednose ulehčuje výstup, ale není kompatibilní s každým
vázáním
Standardem skialpových bot už dnes jsou inserty pro upevnění do techového vázání (co je techové vázání?). Dále se boty rozdělují na ISO 9523 kompatibilní a ISO 9523 nekompatibilní, zpravidla podle tvaru a materiálu podrážky. To může usnadnit výběr kompatibilních bot a vázání - ISO 9523 nekompatibilní budou fungovat jen se specificky k nim doporučeným vázáním. Příkladem může být závodní systém Dynafit PinTech a P49, nejlehčí "kombo" bot a vázání, které ale musíte použít pouze spolu.
Vázání P49 je kompatibilní jen s jedněmi botami na trhu
Norma ISO 5355 je normou pro standardní sjezdové boty. Pokud jsou touto normou certifikované i skialpové boty, můžete je klidně obout do rámového nebo sjezdového vázání a funkce i bezpečnost zůstane zachována. To se může hodit, pokud plánujete občas skialpovými botami suplovat boty sjezdové, případně chcete pouze jeden univerzální pár, což ovšem není příliš preferovaná možnost - kvůli následujícímu.
Poměr chůze / sjezd
Největší technický zádrhel spočívá v tom, jak vyřešit efektivní přepínání mezi režimy, aby chůze byla pohodlná s ohebným komínem a při sjezdu komín "ztvrdnul" a boty zajistily dobrou ovladatelnost lyží. Toho je zpravidla docíleno uceleným systémem, zabudovaným v botě. Systémy je dobré vyzkoušet, každému vyhovuje ovladatelností něco jiného. Žádná bota ale není univerzální - buď je výborná pro výstup, ale při sjezdu nedosáhne flexe 120 (zpravidla závodní boty), nebo je dobrá pro sjezd, ale stoupání je méně komfortní (boty pro freeride) - opatrně při srovnávání tzv. flex indexu, nejedná se o unifikovaný údaj a 120 u jedné firmy nemusí vůbec odpovídat ekvivalentu u jiného výrobce. Jakýkoliv kompromis odkrojí extrémy, takže většina tzv. univerzálních bot není nejvhodnější ani pro výstup, ani pro sjezd, ale obojí se v ní dá celkem slušně provést.
Velký boom v posledních letech zažívá systém zapínání BOA, jeho
výhoda je v rovnoměrném utahování a nižší hmotnosti
Progresivní flexe - to je pojem, který vyjadřuje, zda komín boty při zatížení dopředu klade odpor stále stejný - pro lyžování je žádoucí, aby byla flexe se zatížením větší, tedy ideální na začátku botu "ohnout" jen malou silou, na další prohnutí vyvinout víc síly, pak zase víc a víc... Pokud se komín zarazí prudce v jednom místě (pozor, některé materiály se chovají v teple jinak než v mrazu), nebudou se síly z nohy do lyží přenášet rovnoměrně.
Hmotnost je důležitá hlavně při závodění a tréninku. 100 gramů hraje roli pro závodníka, rekreační skialpinista rozdíl téměř nepozná - v terénu se často setkáváme s turisty, kteří šetří na botách každý gram, ale pak se obouvají do těžkého vázání. Mnohem výraznější roli hraje třeba rozsah komínu. Velký rozsah pohybu oceníte nejen při stoupání do prudkých kopců, ale také při chůzi s mačkami.
Lehká závodní bota bude ve sjezdu náročná a nepodpoří vaši vybranou
techniku sjezdu
Freeridová bota skvěle podrží ve sjezdu, ale výstup není tak
komfortní
Grip Walk
Součástí skialpových bot je vždy vibramová podrážka. Předpokládá se výrazně víc pohybu na botách než u sjezdového lyžování, takže protiskluzová úprava a pohodlí se víc blíží pevným pohorkám. Komplexně to vyjadřuje systém Grip Walk, podle kterého dohledáte i kompatibilní vázání, zpravidla označené "GW". Variantou jsou také výměnné podrážky.
Bootfitting
Bootfitting vypečením celého skeletu (HeatFit, VacuumFit, MemoryFit atp.) se do skialpových bot pomalu dostává, ale protože se hraje o gramy a odolnost a odlehčené materiály skialpových bot není lehké tvarovat, není masově rozšířen - i když někteří výrobci už nabízí i skialpové boty celé tvarovatelné teplem. Plně rozšířeny jsou teplem tvarovatelné vnitřní botičky, což je pro většinu populace dostačující, vzhledem k tenkému materiálu skialpových skeletů může být větší tvarování rizikové.
Více o tvarování skialpových bot
Vhodné je při koupi nových bot rovnou vyzkoušet i ortopedicky tvarované sportovní vložky do bot (vhodné je na zkoušku v jedné botě ponechat stávající rovnou vložku, do druhé dát vhodně tvarovanou vložku - ucítíte rozdíl?), ta by vám měla díky patní misce lépe usadit chodidlo v oblasti paty a omezit nadbytečné pohyby, tím se omezí vznik puchýřů. Díky podpoře podélné klenby vložka ve skialpové botě napomůže lepšímu postavení kotníku a následně celé nohy, tím se vylepší přenos sil z nohy do boty a vedení skialpové lyže bude přesnější.
Pokud jsou vaše nohy tak specifické, že vám nesedí žádné skialpové boty, budete muset vsadit na starý dobrý manuální bootfiting a nechat si skelet skialpových bot u specialistů vytvarovat, případně vyfrézovat, pokud to materiál dovolí.
Jak vybrat skialpinistické vázání
Jak vybrat skialpinistické lyže
Jak vybrat skialpinistické boty