Článek obsahuje dlouhodobě platné informace, byl doplněn a aktualizován 26. 10. 2022

Vrstvy jako cibule

Aby si skialpinista udržel tepelný komfort, tedy ani se nezpotil, ani neprochladl, musí neustále měnit oblečení. Pokud jde sportovní chůzí, oblékne se jen lehce, ale hned jak zastaví, vytáhne teplou bundu nebo vestu, aby neprochladl. Skladba oblečení se samozřejmě liší podle stylu, jakým chcete jít, a délky túry. Obecně lze ale vrstvy rozdělit následovně:

  1. spodní termoprádlo
  2. střední izolační vrstva
  3. střední vrstva
  4. svrchní membránová vrstva
  5. dodatečná izolační vrstva
  6. doplňky - čepice, rukavice, šátek

Závodní skialpové kombinézy fungují v podstatě jako kombinace prvních dvou, doplněné bývají tenoučkou svrchní bundou. Pokud ale nemáte závodní ambice, možností je výrazně více - ovšem výběr oblečení se příliš neliší při dvou nebo sedmidenní túře. Jaké je tedy vhodné oblečení, z jakých materiálů, pro skialpové túry?

Spodní termoprádlo

Má za úkol odvádět pot, při dlouhém používání je výhodou když nezapáchá. Jako ideální materiál se osvědčuje merino vlna, případně její kombinace se syntetickými materiály - ty mívají větší pevnost a trvanlivost. Ponožky pod kolena, na ně navazující spodky a tričko - ideálně jedno s krátkým a jedno s dlouhým rukávem. Dlouhé pro běžné použití, krátké pro extrémně teplé jarní dny. Při výběru kromě izolačních vlastností a prodyšnosti dbejte na pohodlí - nejen při skialpinistické otočce potřebujete velký rozsah pohybu a omezující, stahující prádlo není příjemné. Nutností jsou ploché švy, pod těžkým batohem může způsobit odřeninu i tak drobná věc jako nekvalitně provedený šev.

Termoprádlo má 2 hlavní úkoly: odvádět pot od těla a zajistit termoregulaci. Na výběr máte z materiálů, syntetických, organických nebo jejich směsí. Já se osobně přikláním spíše k merino vlně, která je vhodnější na dlouhotrvající aktivity v chladných podmínkách, díky přirozené antibakteriálnosti neváže tolik pachy a hřeje i mokrá. Syntetické materiály jsou vhodnější na kratší intenzivnější aktivity. Jejich nespornou výhodou je zpravidla větší mechanická odolnost a pevnost.“ říká Zdeněk Batěk z 4Camping.cz.


Spodní prádlo z merino vlny je z příjemné a odolává pachům, ale také dokazuje, že i sportovní prádlo může mít estetickou hodnotu

Pro extrémní zmrzlíky jsou k dostání ponožky s vyhříváním, případně i vesta. Vždy ale mějte na paměti, že s sebou ponesete také baterie a ty budete muset někde dobíjet. Při výběru věnujte pozornost umístění vyhřívání a vedení kabelů, aby nemohlo způsobit odřeniny a puchýře.

Střední izolační vrstva

Když očekáváte, že bude celý den chladno, nebo vyrážíte ještě za tmy a je jasné, že nějakou dobu potřebujete lepší izolaci, hned na termoprádlo oblečte tenkou izolační vrstvu. Materiál by měl stále plnit podobnou funkci jako u spodní vrstvy, ale bude tlustší a tedy teplejší. Alternativou k merino vlně je například fleece, případně kombinace materiálů.


Pohodlné a teplé může být tričko s dlouhým rukávem, rolák nebo mikina

Střední vrstva - pořád oblečená

Střední vrstvou rozumíme kalhoty a bundu, které na sobě máte 90 % času - při výstupu i sjezdu, snad vyjma extrémně teplých dní. Osvědčené jsou softshellové komplety, jejichž designově povedené varianty nabízí každý významnější lyžařský výrobce. Variantou jsou také více či méně zateplené skialpové bundy z dalších větru a vodě částečně odolných materiálů. Právě kombinace prodyšnosti, odolnosti vůči vnějším vlivům i oděru a dobrých tepelně izolačních vlastností hraje u této vrstvy největší roli. Při správném výběru střední vrstvy zvládnete téměř jakékoliv počasí právě v takovém základním kompletu. Aby to bylo možné, musí mít vhodně řešené odvětrávací otvory, být dostatečně volný (počítejte například s umístěním vyhledávače pod bundu) a umožňovat jakýkoliv pohyb těla, vhodné jsou kapsy umístěné tak, aby přístup do nich neblokoval batoh - vzhledem k tomu, že batoh má skialpinista téměř vždy, kapes není potřeba příliš.


Softshell je nejčastěji vyhledávaným materiálem skialpinistických bund, o čemž svědčí i jeho zastoupení u většiny výrobců

Stahovací rukávy jsou potřeba při horším počasí, kdy je nutné uchránit zápěstí, které je náchylné k prochladnutí. Naopak kapuce u této vrstvy nebývá příliš používaná - omezuje rozsah pohybu a překáží batohu, lze jednoduše nahradit pokrývkou hlavy.

Svrchní membránová vrstva

Když se zhorší počasí a je potřeba vzdorovat silnému dešti nebo větru, pomůže vnější ochranná vrstva s membránou. Vzhledem k tomu, že většinu času leží na dně batohu, je dobré, když je co nejlehčí. Ale když je potřeba, musí být naprosto odolná. Membrán je na trhu celá řada, vybírejte podle toho, do jakých nejextrémnějších podmínek se můžete dostat - například dvojvrstvý activeshell stačí pro túry, ze kterých je úniku, při celodenním kráčení v dešti ale oceníte pořádnou třívrstvou nepromokavou bundu - nepromokavost se udává v milimetrech vodního sloupce, který je potřeba pro průnik skrz materiál. Nejkvalitnější membrány mají odolnost vyšší než 40 000 mmHg.

Vzhledem k tomu, že jde o vrchní kryt, jakousi pláštěnku, není potřeba příliš kapes (švy navíc mohou snižovat voděodolnost). Nutností je ale kapuce, kterou lze nasadit i přes helmu. Kalhoty volte takové, které lze nasadit bez sundání bot - nejpraktičtější jsou se zipem podél celé nohavice, ty lze nasadit bez sundání lyží.


Svrchní bunda, oceněná na veletrhu ISPO 2020

Dodatečná izolační vrstva

Peří jako stále nepřekonaný materiál, ale i různé syntetické izolační bundy nebo vesty (udržet v teple je potřeba hlavně jádro těla, aby do periferie proudila teplá krev). Pokud jste opravdu zmrzlíci, volte tlustou péřovou bundu, pokud zimou netrpíte, bude stačit tenká primaloftová vesta. Důležité je mít ji vždy po ruce, i když zastavíte třeba jen na svačinu, nebo když dojdete na vrchol a začnete fotit. Kromě toho, že ji obléknete vždy při zastávce, využijete samozřejmě teplou vrchní vrstvu také při silných mrazech. Peří nejlépe funguje, když má kolem sebe prostor - pokud z něj vytlačíme všechen vzduch, jeho izolační vlastnosti výrazně zhoršíme. Proto by měla být teplá bunda maximálně pod membránovou bundou při kombinaci mrazu, větru a sněžení, jindy ji vždy oblékejte navrch.


Lehká péřová nebo primaloftová bunda či vesta se dá sbalit do malého balíčku a je lehkou, ale při ochlazení nezbytnou součástí výstroje

Ponožky tenké a prodyšné, s teplem pomohou vložky

Pokud máte sklon k prochladnutí od nohou, spíš než tlusté ponožky zkuste nejdřív upravit pozici nohy správnými vložkami do bot - můžete sáhnout po zateplených merino vlnou. Pokud to nebude stačit k dostatečnému tepelnému komfortu, zvažte pořízení vyhřívaných ponožek. Narozdíl od tlustších lépe odvádí vlhkost a při chůzi tak spíš nevzniknou otlaky a puchýře.


Zateplené vložky do bot s vlnou merino jsou vhodné pro skialpinisty, kteří trpí na prochladnutí končetin. Zároveň jsou anatomicky tvarované a usazují patu v botě, takže je stoupání i sjezd pohodlnější. Dát speciální vložky do skialpových bot je právě proto dobré i pro méně zimomřivé, těm postačí zimní bez vlněného zateplení.

Nutné doplňky

Rukavice jsou ideální tenké prstové, podobné těm na běžky. Myslete i na to, že je občas potřeba v nich manipulovat s karabinami a dalším vybavením. Do nepřízně počasí je vhodné mít také zateplené a nepromokavé rukavice, v těch už zpravidla pouze jdeme nebo sjíždíme, takže mohou mít sdružené prsty, lépe se zahřejí.

Čepice nebo čelenka je klíčovou částí výbavy, neboť hlavou uniká nejvíce tepla. Opět je vhodné mít dvě varianty, například tenkou, větruodolnou čelenku, a pořádnou teplou čepici do mrazu. Vyzkoušejte si vždy, že čepici obléknete pod helmu - bambule může být pěkná, ale značně nepraktická.

Multifunkční šátek, tzv. tunel, je vhodnou náhradou tenké čelenky, pomůže s ochranou krku proti mrazu, v extrémním větru ochrání aspoň bradu. A v případě nouze poslouží třeba jako ručník, od toho se mu přeci říká multifunkční.


Multifunčkní šátek SNOW koupíte na našem e-shopu!


Jak vybrat lavinový batoh

Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy