SNOW tour 2022 - Rokytnice nad Jizerou.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Rokytnické sjezdovky nese hlavně Lysá hora (1 344 m), kde aktuálně leží bezmála metr sněhu a sněhem mohutně obalené stromy u výstupu sedačkové lanovky vytváří až pohádkově zimní atmosféru, že rázem zapomenete na začínající jaro ve městech.

Pokud se mě zeptáte na nejoblíbenější sjezdovky v Česku, velmi pravděpodobně do nich zahrnu zdejší sjezdovku Červenou FIS, která je dlouhá 2,5 km a je proměnlivá právě tak, aby svou akorátní členitostí lyžaři zajistila rozmanitou jízdu v pozvolných zatáčkách a lehkých terénních zlomech. To vše s velmi příjemným sportovním sklonem, na kterém o rychlost není nouze, nicméně díky dostatečné přehlednosti se na trati nemusíte nijak „žinýrovat“ a můžete kroužit oblouky od lesa k lesu.

Podobně sportovní výkon se dá podat také na červeném Slalomáku, který tvoří nadprůměrně široká dálnice, kde se dají využít i lyže s delším poloměrem oblouku ve vší parádě. Tato sjezdovka se svými parametry je srovnatelná s leckterými alpskými pistami a já osobně tu dám ráda několik svižných jízd za sebou, protože k trati přiléhá rychlá poma obvykle bez větší fronty.

Rokytnici nechybí ani černá sjezdovka, která je sice po celé délce přehledná, ale poměrně úzká, a tak mezi mé hlavní favoritky nepatří. Naopak vůbec nepohrdnu modrou sjezdovkou Turistickou, která je sice modrého značení, nicméně nejde o žádnou nudnou placku, ale o příjemně jezdivou trať, kde lyže hravě postavíte na hrany a vykroužíte carvový oblouk. Mimochodem sjezdovka Turistická patří s 2,9 km k nejdelším sjezdovkám v České republice.

Rokytnice je poměrně sportovním areálem, koneckonců tamní svahy vychovali nejednoho závodníka, mezi kterými nechybí ani bývalý český reprezentant Filip Trejbal. Na druhou stranu část areálu zvaná Kaprun je přívětivá i pro děti a začínající lyžaře, kteří tu mohou pilovat oblouky na dvou širokých mírných svazích, které jsou zpestřené „stromečkovým slalomem“ a jednoduchou fun line s několika terénními vlnami a klopenými zatáčkami. Díky pomalejším dětským pomám s ochotnou obsluhou nebyl problém, aby tu svahy brázdily šikovnější děti v grupách na vlastní pěst. :-)

V Rokytnici nás příjemně překvapil i stav sjezdovek. Ten nejtvrdší povrch a manšestr se samozřejmě dal užít jen ráno, ideálně na první lano, na druhou stranu sjezdovky držely v pěkném stavu skoro celé dopoledne, a i když se později odpoledne na prudších padáčcích nahrnuly muldy, tak značná část sjezdovek se dala jet ve sportovním duchu i ve tři čtvrtě na čtyři. Ano, tentokrát jsme si zkrátka chtěli vyzkoušet první i poslední lano. :-)

Na Rokytnici se mi také líbí množství větších i menších hospůdek a bufetů, ať už přímo na sjezdovkách, vedle sjezdovek nebo pod nimi a ve většině případů se dá využít i posezení v lehátkách nebo na venkovních teráskách s výhledem. Nám byla místními doporučená hospůdka „Garáž“, respektive Big Food Garage po levé straně černé sjezdovky Dřevařské a mile rádi tento tip přeposíláme dál – jde o útulný a originálně zařízený prostor s dobrotami jako je třeba teplý povidlový koláč, steak s omáčkou s liškami (289 Kč) nebo burgery na různé způsoby. My si tu pochutnali na Jack Daniels Burgeru s hranolkami (249 Kč).

Rokytnice disponuje moderním zázemím u hlavního parkoviště, kde na jednom místě najdete pokladny, toalety, půjčovnu lyží a nově také skidepot s vyhřívanými skříňkami, ve kterých nechybí vyhřívané vysoušeče na lyžáky, takže druhý den vklouznete nohou do vysušených bot. Velká skříňka pro dva páry lyží vyjde na 150 Kč na den, skříňka pro čtyři páry lyží pak na 300 Kč na den. Nově najdete v hlavním zázemí také pick up box na vyzvednutí skipasu, který při objednání online vyjde o 10 % levněji.

Myslím, že budu zcela objektivní, když napíšu, že Rokytnice patří mezi vůbec nejlepší české areály, a to hlavně pro sportovní lyžaře. V době naší návštěvy jsme měli štěstí i na pěkné počasí a příznivé klimatické podmínky, nicméně parametry sjezdovek jsou zkrátka kvalitní samy o sobě a my si díky nim a rannímu umrzlému manšestru užili několik bezvadných jízd. Dobrý oběd v Garáži a večerní tatarák v Kamínku už byly jen třešinkou na dortu.


Rokytnice v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 h 52 min
Celodenní skipas dospělý (od 18 let) 850 Kč
Celodenní skipas dítě (6–13,99 let) 640 Kč
Celodenní skipas mládež (14–17,99let) 740 Kč
Celodenní skipas senior (nad 63 let) 740 Kč
Celodenní skipas dítě do 6 let zdarma
Provozní doba střediska 8:30–16:00
Webové stránky střediska www.skiareal-rokytnice.cz


V Rokytnici jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.