Lanová dráha byla provozovatelem dovezena ze známého švýcarského střediska Lenzerheide, kde byla postavena v roce 1994 firmou Garaventa pod názvem Schwarzhorn a v roce 2013 uvolnila místo nové šestisedačkové lanovce, která je mj. součástí propojení se sousední Arosou. V Telnici lanovka nahradila původní zalomený vlek Tatrapoma na Rudný vrch (ani ten ovšem neskončil ve šrotu a nyní přepravuje po celkové repasi lyžaře na Ukrajině), trasa s převýšením 209 m byla ovšem vytyčena zcela nově a nyní vede v délce 820 metrů diagonálně přes celý areál přímo na vrchol, čímž jsou lanovkou obslouženy prakticky všechny sjezdovky ve středisku.


Celkový pohled na dolní poháněcí stanici

Základní uspořádání telnické lanovky zůstalo shodné jako ve Švýcarsku – dolní poháněcí a napínací stanici tvoří poměrně velkorysá budova zahrnující kromě samotné staniční technologie také odstavné depo pro sedačky a garáž pro rolby ve spodním patře, horní stanice je pak realizována jako jednoduchý otevřený terminál s nízkým opláštěním staničních dopravníků. Přestože jde o dvousedačkovou lanovku, činí maximální dopravní rychlost pro odpojitelné dráhy standardních 5 m/s (jde tedy o nejrychlejší dvousedačku v České republice) a jízda nahoru tak tedy trvá pouhých 2,7 minut. Hodinová přepravní kapacita činí 1 260 osob a pro telnické sjezdovky postačuje, protože v reálném provozu se lze k její teoretické hodnotě díky odpojitelné technologii přiblížit mnohem více než v případě neodpojitelné lanovky. Řídicí elektronika lanovky byla dodána zcela nová. Zařízení je díky kvalitní údržbě stále v perfektním technickém stavu a v Telnici tak znamenalo rapidní zvýšení přepravního komfortu.


Interiér dolní poháněcí stanice

Betonáž patek podpěr a základů stanic byla v Telnici realizována během srpna a září 2013, mezitím byla zároveň ze Švýcarska dovezena veškerá technologie. Na přelomu září a října vzlétnul k instalaci šesti z celkových 9 podpěr vrtulník Mi-8 slovenské firmy Techmont, celkem bylo zapotřebí asi 20 letů a následně již přišla na řadu montáž stanic. Jak samotnou stavbu, tak montáž technologie lanové dráhy zajistila firma Kers. Po vykonání všech nezbytných zkoušek byla nová lanovka uvedena do pravidelného provozu 25. ledna 2014.


Trasa lanovky – podpěra č. 6

Celková délka všech devíti sjezdových tratí činí 5 km, z toho 75 % je technicky zasněžováno. Historie tohoto střediska sahá až do období před první světovou válkou a právě technickým zasněžováním se telnický areál proslavil – tento systém zde byl uveden do provozu již v roce 1965 jako první v tehdejším Československu! Součástí areálu je veškerá infrastruktura hlídaným parkovištěm pro 600 aut počínaje a půjčovnou lyžařského vybavení konče. Kromě nové lanovky se ve středisku nachází ještě 6 lyžařských vleků. Na závěr lze dodat zajímavost, že jediné dvě české odpojitelné dvousedačky se nyní nachází jen 5 km od sebe – tou druhou je dnes již historická lanovka legendárního systému Von Roll z Krupky na Komáří Vížku.


Horní vratná stanice s nízkým opláštěním