SNOW trour 2024 - Branná from SNOW.cz on Vimeo.


Sjezdovky v Branné mají kolem půl kilometru, takže je na jeden zátah zvládne sjet i méně zkušený lyžař. Jak jsme slyšeli i ve frontě: „Co bych dělal v Alpách, já se zadejchám i tady“. V provozu jsou tu dvě sjezdovky, červená a modrá, a zatímco dětská poma vás vyveze na modrou, sedačková lanovka na obě. Dole se pak tratě spojí v jedno rozlehlé hřiště.

Aktuálně je v provozu červená sjezdovka podél sedačkové lanovky, ta má sice pozvolnější rozjezd, ale pak se zalomí do rychlého sportovního slalomáčku. Pokud to držíte na hranách, budete dole raz dva, takže jestli si chcete branenský výhled užít o něco déle, vezměte to dolů smýkaným obloukem.

Méně zkušení lyžaři a hlavně tedy děti jezdí v Branné na vedlejší modré sjezdovce, která je mírná a přehledná, takže na trénink prvních oblouků jako dělaná. V sobotu jsme byli svědky toho, kolik dětí tuto trať ke svým prvním lyžařským obloukům využívalo, ať už za doprovodu instruktora, nebo „na vlastní pěst“ a v podstatě byla radost, se na to dívat. Čím víc dětí venku na vzduchu, tím méně doma na telefonu.

Když to ale na této sjezdovce rovnou od výstupu lanovky pustíte, není problém ani na modré trati vykouzlit nějaký ten carvový oblouk. Mně se tu nejlépe krouží ve spodní rozšířené části.

Víkendové podmínky v Branné odpovídaly té správné lednové zimě – sněhu na sjezdovkách byl dostatek a byl natolik umrznutý, aby kopec vydržel rovný celý den, a to i pod náporem sobotních lyžařských kurzů a školiček.

Pro nejmenší je v Branné připravený cvičný svah s tahátkem a slalomovými zvířaty v samé pravé části areálu (díváte-li se zespoda nahoru) a leží tak v dostatečné vzdálenosti od hlavního dění, takže nemusíte mít o svoje dítka strach, že by je srazil rychlejší lyžař. Děti do 150 cm mají tahátko zcela zdarma a využít zde můžou i instruktory lyžařské školy Sun Ski, která nabízí skupinové i privátní lekce (1 hod privátní lekce vyjde na 820 Kč, 1 hod v rámci skupinové výuky pak stojí 420 Kč).

Díky tomu, že se momentálně sníh drží i mimo sjezdovky, dá se v této části na mírném svahu také sáňkovat s dětmi.

Parkoviště v Branné je zdarma a přímo u něj najdete v kontejneru připomínající jednu velkou londýnskou telefonní budku také půjčovnu lyží a lyžařskou školu. Na půl dne vyjde zapůjčení základního lyžařského setu na sympatických 310 Kč, zapůjčit se tu dá také snowboard, běžky nebo sáňky. Mimochodem sněhu je momentálně dost i právě pro běžkaře, které jedna jízda lanovkou nahoru vyjde na 50 Kč.

Jako každý správný rodinný areál, také Branná má svoji hlavní hospodu, kde se dá ohřát u krbu, kouknout na přenos Světového poháru v alpském lyžování a zároveň se něčím menším občerstvit. Objednat si tu můžete různé druhy pizzy, jako je sýrová, šunková, salámová nebo špenátová (150 Kč) pizza, denní polévku (60 Kč), párek v rohlíku (40 Kč), nakládaný hermelín (50 Kč) nebo utopence (40 Kč).

Právě tady můžete narazit také na samotného majitele areálu, kterému se mezi místními přezdívá Bandita. Poznáte ho jednoduše – jakmile uvidíte sympatického chlapíka, co se s každým nahlas pozdraví, prohodí pár slov nebo rovnou nalévá slivovičku, vězte, že to je Bandita. Jeho pozvání na slivovičku neodmítejte, vždycky jde o poctivou domácí jedničkovou slivovici!

Branná není středisko pro někoho, kdo chce, aby mu v mobilních aplikacích svítily najeté lyžařské kilometry, ale pro rodinky s dětmi, které upřednostňují menší komorní areály, kde mají dítko prakticky i z parkoviště po celou dobu na dohled.


Branná v kostce:

Vzdálenost z Prahy cca 3 hod (230 km)
Vzdálenost z Brna cca 2 hod 20 min (165 km)
Vzdálenost z Ostravy cca 2 hod 10 min (135 km)
Celodenní skipas dospělí 550 Kč
Celodenní skipas děti 420 Kč
Provozní doba lanovky 9:00-16:00
Webové stránky střediska www.skibranna.cz
Parkování parkoviště zdarma pod sjezdovkou


V Branné jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.