La Plagne - aktuální report z 07. - 14.03.2015 - SNOW.cz

La Plagne aktuální report z 07. - 14.03.2015

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

La Plagne - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Tesna
 • hodnocení:
 • návštěva od: 07.03.2015 do: 14.03.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V rámci naší týdenní návštěvy Les Arcs (viz report ze střediska http://snow.cz/…764-les-arcs) jsme opakovaně zajížděli na lyžování i do druhé části megaareálu Paradiski – do La Plagne, které se také již samo o sobě pyšní zhruba 225 kilometry sjezdových tratí a které také patří mezi francouzská top střediska.

Obě části Paradiski jsou od sezony 2004/05 propojeny unikátní visutou lanovkou přes údolí, kde každá kabina má kapacitu 200 lyžařů. Zajímavé je to, že nejde o klasickou kyvadlovou lanovku, ale obě větve fungují nezávisle na sobě.

Proti vcelku kompaktnímu Les Arcs, kde je jádro areálu s těmi nejlepšími svahy orientováno vcelku jednostranně, v případě La Plagne, které tvoří 10 menších lyžařských stanic, jde o areál výrazně geograficky rozsáhlejší a zajímavější.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky v La Plagne jsou v průměru méně náročné než v Les Arcs. Především centrální část oblasti mezi Belle Plagne a Plagne Centre je tvořena téměř výhradně nenáročnými zeleno-modrými svahy s občasnou výjimkou. I když jde o svahy, které jsou dle orientační mapky označeny prakticky jednotně modrou barvou, v reálu je zde pestrá paleta od nudných zelených traverzů až po sportovnější, svižné a členité modré sjezdovky. Od „sjezdovek“ na šíři jedné rolby po luxusní a široké carvingové dálnice, takže i když jde o papírově nezajímavou oblast, doporučuji si ji projet a možná zde naleznete sjezdovku, která vám sedne. Vynikající je občas pro veřejnost otevřený slalomák pod sedačkou Becoin, resp. obě tratě, které jej obtékají.

Nejnáročnější tratě v podobě především neupravovaných černých a volného terénu se nacházejí mezi vrcholy Bellecote a Rocher de Mio. Z druhého jmenovaného vede také sjezdovka Tunel, kde jak napovídá její název, je tato vedena cca 200 metrů v tunelu vystříleného do hřebene.

Běžný barevný mix sjezdovek se nachází v částech Montchavin/Les Coches, Montalbert a Champagny. Bohužel jde o části, které jsou v tomto rozsáhlém areálu okrajové a také ty níže položené, což mělo dopad na kvalitu sněhu v odpoledních hodinách. V oblasti Champagny se nachází několik dlouhých sjezdovek všech barev, bohužel tyto jsou orientovány přímo proti slunci, takže v teplejších dnech již i ve svých horních partiích (nad 2 000 m n. m.) doslova tekly a dlouhá červená Mont de la Guerre byla již při našem příjezdu (8.3.) zavřená pro nedostatek sněhu na dojezdu. Členitá a po všech směrech pestrá lesní Les Bols ji následovala jen o několik dní později.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky v centrální části areálu, kde jsou svahy mírnější, byly dobré po celý den. Naopak v níže položených částech na dojezdech nebo tam, kde byly svahy otočeny více k slunci, v těch nejteplejších dnech brzy změkly, ato zvláště v části Champagne. Naopak v okolí vrcholů Bellecote a Roche de Mio byly díky nadmořské výšce ve velmi dobrém stavu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Co se týká přepravních zařízení, tak jejich jádro tvoří převážně rychlé šesti- a osmisedačky v centrální části. Zde se také nachází dvě sekce osmikabinky směrem k ledovci nebo kapacitní funitel na La Grande Rochette. Pouze moderní přepravní zařízení jsou také v oblasti Champagny a s jedinou výjimkou i nad Montchavin/Les Coches. Zatím jedinými sektory, kam doposud nepostoupila modernizace lanovek, je oblast Bellecote, kde je páteřním zařízením stará kabinka o dvou sekcích, doplněná několika pomalými sedačkami. Podobně je na tom svah pod L´Arpette, kde je dokonce pět pomalých sedaček. A třetí částí, která čeká na modernizaci, je bokem položený Montalbert.

Zalidněnost:

Oproti nedalekému Les Arcs je zalidněnost svahů v La Plagne obecně výrazně vyšší a v dopolední špičce vznikaly v centrálních stanicích běžně fronty i přes 5 minut, u páteřní kabinky na Roche de Mio i delší. Podobně byla prakticky trvale krátká fronta u následné kabinky na ledovec. V ostatních částech areálu byl provoz naprosto plynulý a i s odpoledním návratem do Arku přes Vanoise Express nebyl žádný problém, neboť kapacita kabin je dostatečná.

Zajímavé bylo, že vždy v odpoledních hodinách došlo k razantnímu úbytku lyžařů na místních svazích, které proti dopoledni doslova vylidnily.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení – opět dostatek příležitostí jak na svahu, tak ve stanicích, ale ceny prostě francouzské, tudíž vyšší.

Doprava do střediska a parkování:

Středisko je opět až na vzdálenost od nás velmi dobře dostupné, protože jen posledních 20 km je výjezd z páteřní údolní komunikace serpentinami do jednotlivých ubytovacích stanic.

+ plusy

 • Rozsáhlý, pestrý a vysoko položený areál
 • Množství nenáročných rodinných carvingových dálnic
 • Rychlé napojení na sportovnější Les Arcs
 • 10 různých ubytovacích stanic

- mínusy

 • Nudný střed areálu
 • Náročnější sjezdovky až na okrajích oblasti
 • Občas vysoká zalidněnost páteřních svahů a fronty u lanovek
 • Několik okrajových částí se staršími lanovkami
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14. - 15.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Již jsem nechtěl psát, ale po návratu z Francie jsem nyní v karanténě a ten čas nějak pomalu letí, a tak ještě pár řádků napíšu, ať to rychleji utíká. Třeba to i někoho pobaví v těchto ne moc dobrých časech, co nás všechny zastihly. Snad vše dobře dopadne a tato situace se brzo změní k lepšímu. Přej...

11. - 12.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Krásné dny bez mráčků konečně zavítaly i sem, ale má to jednu chybu, a to že se moc oteplilo, a to fakt až moc. Teploty ve stínu jsou od +12 v údolí do +3 stupňů na ledovci. Chtěl jsem původně reportovat z Les Arcs, kam mám zakoupenou permici, ale kvůli viru se raději vyhýbám kabinovým lanovkám a ta...

10.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Další den z týdenní návštěvy francouzských Alp trávím kvůli povětrnostním podmínkám v níže položených střediskách lyžařského obra La Plagne / Paradiski, a to v Montchavinu a Les Coches. V La Plagne je totiž bílá tma a dost sněží, to ostatně i tady, ale zde se dá lyžovat v lese, a tak je zde alespoň ...

08. - 09.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak konečně je to tady, a to týdenní výlet do francouzských Alp. Ujíždím z přelidněného Špindlu pln očekávání parádní zábavy na lyžích. To se hned od prvního dne taky plní. Podmínky jsou dosti zimní a ne jarní, a to je velmi dobře. La Plagne je pro mě zcela novým střediskem, kde jsem ještě nelyžoval...

16. - 23.01.2016  | La Plagne

 • autor: Cipous
 • hodnocení:

Po návštěvách Tří údolí a Serre Chevalier jsme se vrátili do Paradiski, tentokrát do La Plagne, Plagne Bellecote (předtím Les Arcs 2000).
Místo super, protože na jednu sedačku se dostanete k propojovací lanovce do Les Arcs, na Roche Mio a odtud na jednu sedačku či kabinku prakticky kamkoliv v La P...

13.03.2015  | La Plagne

 • autor: Milka
 • hodnocení:

La Plagne je skutečný gigant, ještě o trochu větší než sousední Les Arcs, prolyžovat ho alespoň trochu slušně za jeden den je mimo možnosti běžného lyžaře. Oproti Les Arcs jsou tu sjezdovky mírnější, prostě „pláně“. Hlavní přepravní zařízení jsou rychlá, ale v okrajových částech areálu se čas zastav...

Pitztaler Gletscher

Ještěd

Hintertuxer Gletscher

Mölltaler Gletscher

Val d´Isere / Espace Killy

Tignes / Espace Killy