La Plagne - aktuální report z 11. - 18.03.2023 - SNOW.cz

La Plagne aktuální report z 11. - 18.03.2023

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

La Plagne - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:
 • návštěva od: 11.03.2023 do: 18.03.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Letošní týdenní lyžovačku trávím ve střediku La Plagne. Zájezd objednáváme na poslední chvíli a není toho už moc na výběr z větších francouzských středisek za rozumnou cenu, a tak padla volba na toto středisko, které nabízí 225 km sjezdovek od nadmořské vyšky od 1 250 do 3 250 m n. m. Totom středisko je skoro ideální na týdenní lyžovačku a kdo má chuť, tak si může skipas rozšířit na celou oblast nazývanou Paradiski se 425 km sjezdovek. Toto rozšíření skipasu je možné buď na celý týden, anebo za 22 euro na jeden den. Toho využívám a na jeden den vyrážím lanovkou Vanoise experss do Les Arcs. Letos to bylo s počasím jak na houpačce. Zažili jsem zde snad vše od deště a vánice se silným větrem v úterý přes slušný mraz a prašan ve středu, kdy bylo dokonce ráno -10 stupňů pod nulou, až po skoro léto, kdy teploty hlavně v nejnižších částech areálu atakovaly +15 ve stínu. I podle toho se měnily sněhové podmínky. No prostě blázinec! Co mě nejvíce vytáčelo, tak to byla otevírací doba, kdy v 9 hodin ani jednou za celý týden lanovky nejely na čas! To by se ve Špindlu nestalo, tam se startuje již dvě minuty před oficiálním začátkem. Zde asi tak 5 až 15 minut po!

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Zdejší sjezdovky jsou především modré a dosti široké pláně.

Za mě top je sjezdovka Mont Blanc nebo Pieres Biances, které směřují směrem k Les Arcs a jejich spodní polovina je v lese, což se může za difúze nebo mlhy hodit a hlavně je na nich hodně volno. Těch dobrých modrých je zde velmi mnoho a další lahůdková je sjezdovka Cornegidouille směřující z Aime Plagne k bobové dráze, na které byla zimní olympiáda v roce 1992. Je sice užší, ale bývá na ní menší počet lyžařů. Dosti dlouhé a členité sjezdovky jsou směrem k Montalbertu.

Červené pisty jsou celkem ostré a stále dostatečně široké. Super jsou ty z vrcholu Les Verdons směřujicí na jih, a to Kamikadze a Hara-kiri, další skvělé pisty jsou z vrcholu Roche de Mio, především sjezdovka Sources, která je i dost dlouhá, a pak Inversens, která je celkem střecha ve své první polovině a je odkloněna od slunce, a to je dobře, když nemrzne.

Škoda, že se nedá sjet kvůli nedostaku sněhu po sjezdovkách Les Bois a Mont de la Guerre do městečka Chapagny en Vanoise.

Většina černých sjezdovek byla zavřená, ale po úterní chumelenici i sjizdná. Přes zákazy se na ně vydávalo velké množství lidí.

Co je zde top, tak to jsou volné terény. Když napadne čerstvý prašan, tak to jsou sněhové orgie. Jezdí se ze všech možných i nemožných míst a když se to umí, tak je to nádherná podívaná na ty borce, co kreslí hady do čerstvého prašanu.

Co mě naopak zklamalo, tak byla úprava sjezdovek v časti směřujicí k Champagny an Vanoise. Tam to bylo neskutečný vlnobití a napojení manžestru bylo jedno velké schodiště. Jinde to šlo, ale tady tedy ne!

Sněhové podmínky:

Sněhu je dost asi tak od 2 000 m n. m. Níže je to směs technického a přírodního sněhu, ale ve vyšších polohách a hlavně na ledovci byl skvělý prašan. Ledovec byl otevřený až od čtvrtka. Hrozilo zde velké lavinové nebezpečí po sobotním a hlavně úterním sněžení, kdy byl vyhlášen 4. lavinový stupeň. Areál udával ve 1 250 m 15 cm, ve 2 000 metrech 150 cm a ve 3 000 metrech 3 metry sněhu.

Tam, kde svítí od rána slunce, a to především na jižní stráně směrem ke Champagny en Vanoise, je brzo sníh vlhký a těžký a už od rána a tvoří se zde velké muldy. Ty se tvoří i na dalších místech, a to hlavně na začátku týdne v prudších úsecích sjezdovek. Po úterním sněžení se výrazně zlepšily podmínky pro lyžování, jen to chtělo každý den pořádně namazat lyže, aby to skvěle jelo. To jsem dělali velmi poctivě a odměna byla sladká.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Celkem je zde 75 vleků, lanovek a sedaček různých dat výroby od velmi starých po skoro muzejní vykopávky, jako je 6kabinka Bellecote na ledovec, která bude brzo vyměněna za novou - už je ve výstavbě. Velmi moderní je 10kabina z Montalbertu. Na vrchlol Grande Rochete míří z centra Plání funitel pro 24 lidí. Technický unikát je dvoupatrová lanovka Vanoise express pro 200 osob, která spojuje La Plagne a Les Arcs. Je zde i velké množství sedačkových lanovek, především 6-sedaček, ale bez bublin - ty nemají ani dvě 8sedačky Arpette a Colosses. Aspoň je většina z nich velmi rychlá. Zajímavý je pojizdný pas Ange, kde jsou dva pásy vedle sebe umístěné v tunelu.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Takové množství lidí jsem zde nečekal. Na první lano chodilo malé množství lyžařů, ale po 11. hodině se dokonce i čekalo několik minut na těch nejoblíbenějších lanovkách. Velké fronty byly na lanovkách Arpette a Colosses, a to hlavně pozdě odpoledne při návratech k ubytování. V odlehlejších místech areálu fronty nejsou, a tak se zde dá lyžovat bez čekání, čehož taky využívám. Na lyžovaní je nejhorší vrchol Roche de Mio, na který míří dvě 6sedačky a kabinková lanovka a podle toho to zde vypadá! Je to jedno velké mraveniště, a to především na sjezdovce Lavasset na jejím začátku, pak se tato sjezdovka rozdělí na další tři a už to jde.

Občerstvení a aprés-ski:

Moc jsem toho neochutnal, nějak nebyl čas na vysedávání po zdejších chatách a jen tak lenošit na slunci v lehátkách, ale těch míst je zde dost a bylo zde i velmi plno. Ceny jsou dosti vysoké - pivo na sjezdovce stálo 7 až 12 eur, cola 0,3 l 4 až 5 eur, burger kolem dvacky, pizza od 14 do 22 eur. Někde se musí k výdejovému okénku, někde je restuarce samooblužná a někde i s obsluhou.

Doprava do střediska a parkování:

Cestu do střediska jsem popsal v minulém reportu. Zpět to bylo alespoň co do počasí úplně na pohodu, jen ten provoz byl v sobotu nějak moc velký, a tak se přes Švýcarsko jelo v koloně až do Basileje, kdy jsme zde ještě navíc strávili něco přes hodinu ve zúžení do dvou pruhů. Další zdržení bylo kvůli nehodám v Německu, a to na dálnici A5, kde bylo několik bouraček. No a aby toho nebylo málo, tak nás jako vždy v sobotu překvapila kolona na A6 před Sinsheimem, kde má fotbalový stadion Hoffenheim a zrovna hrál zápas s Hertou Berlín, a tak další hodinka čekání navíc! Jako jackpot nakonec byla kolona na ONU v Nýřanech na další půlhodinu na levnou naftu.

Ceny paliv jsou oproti naší republice dosti vysoké, a to až 2,3 eur/l. Ušetřit se dá sjezdem z dálnic. Ve Francii se dá levněji natankovat za Annecy u Carefouru, kdy vyšel litr nafty na 1,8 euro. Pozor na radary, a to především ve Švýcarsku, kde je jich na dálnicích velké množství. Několik radarů je taky z Annecy do Albertville.

+ plusy

 • Rozmanité sjezdovky
 • Vysoko položené středisko
 • Propojení s Les Arcs
 • Rychlé sedačky, ale bez bublin
 • Ve středu slušný mráz
 • 6 dní slunce
 • Velké množství volného terénu

- mínusy

 • Místy horší úprava sjezdovek
 • 4 dny zavřený ledovec
 • Zavřené sjezdovky v nižších partiích střediska
 • Ne plně obsazené lanovky = fronty
 • Místy fronty až na 5 minut
 • Placené parkování 59 euro za týden
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14.03.2023  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak si tady v Pláních připadám jak ve vinici na Moravě, kde se plaší pomocí akustických výstřelů špačci. Tady se zase odstřelují laviny po celý den a ten rámus je totožný... Dnes napadlo velké množství sněhu a celkem velká část střediska byla zavřená. Ráno měly lanovky velké zpoždění, než byly uvedeny do provozu. V devět hodin se tady ještě tento týden nezačalo lyžovat! Celý den dost sněžilo a napadlo od 10 do 40 cm prašanu. Celkem velké fiasko nastalo odpoledne při návratu směrem od Les Arcs do La Plagne, kde byla kvůli poruše kolem 15. hodiny zastavena lanovka Crozats a v provozu již druhý den není ani lanovka Sala, a tak jediná cesta, jak se dostat zpět, byla vzít lyže na ramena a jít ve vánici a větru po sjezdovce Replat pěšky až na její vrchol, odkud se již dá sjet do Plání. Takto šlo několik set lidí za sebou! To byl slušný mazec. To bych tedy zde nečekal. Zatím u mě převažují negativa. Snad se to ale zlepší.

11. - 13.03.2023  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Je tady březen a já jako skoro každý rok, když nejsou nějaká omezení kvůli covidu, mizím na týden za skvělou lyžovačkou do Francie do střediska La Plagne, kde jsem byl naposledy v tom neslavném roce, kdy nás překvapil covid. Zatím moc nadšený nejsem. Je to hodně jarní lyžování, a to jsem v této nadm...

14. - 15.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Již jsem nechtěl psát, ale po návratu z Francie jsem nyní v karanténě a ten čas nějak pomalu letí, a tak ještě pár řádků napíšu, ať to rychleji utíká. Třeba to i někoho pobaví v těchto ne moc dobrých časech, co nás všechny zastihly. Snad vše dobře dopadne a tato situace se brzo změní k lepšímu. Přej...

11. - 12.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Krásné dny bez mráčků konečně zavítaly i sem, ale má to jednu chybu, a to že se moc oteplilo, a to fakt až moc. Teploty ve stínu jsou od +12 v údolí do +3 stupňů na ledovci. Chtěl jsem původně reportovat z Les Arcs, kam mám zakoupenou permici, ale kvůli viru se raději vyhýbám kabinovým lanovkám a ta...

10.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Další den z týdenní návštěvy francouzských Alp trávím kvůli povětrnostním podmínkám v níže položených střediskách lyžařského obra La Plagne / Paradiski, a to v Montchavinu a Les Coches. V La Plagne je totiž bílá tma a dost sněží, to ostatně i tady, ale zde se dá lyžovat v lese, a tak je zde alespoň ...

08. - 09.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak konečně je to tady, a to týdenní výlet do francouzských Alp. Ujíždím z přelidněného Špindlu pln očekávání parádní zábavy na lyžích. To se hned od prvního dne taky plní. Podmínky jsou dosti zimní a ne jarní, a to je velmi dobře. La Plagne je pro mě zcela novým střediskem, kde jsem ještě nelyžoval...

04. - 11.01.2020  | La Plagne

 • autor: jirka123
 • hodnocení:

Překrásné středisko s rozsáhlými sjezdovkami a dechberoucími výhledy na masiv Mont Blancu i okolní majestátní hory. Co mě nejvíce překvapilo, bylo po celý týden krásné slunečné počasí, a to i přesto, že jme byli ve středisku v lednu. Prakticky se lyžovalo jen nad 2 000 m n. m., a přesto bylo příjemn...

16. - 23.01.2016  | La Plagne

 • autor: Cipous
 • hodnocení:

Po návštěvách Tří údolí a Serre Chevalier jsme se vrátili do Paradiski, tentokrát do La Plagne, Plagne Bellecote (předtím Les Arcs 2000).
Místo super, protože na jednu sedačku se dostanete k propojovací lanovce do Les Arcs, na Roche Mio a odtud na jednu sedačku či kabinku prakticky kamkoliv v La P...

13.03.2015  | La Plagne

 • autor: Milka
 • hodnocení:

La Plagne je skutečný gigant, ještě o trochu větší než sousední Les Arcs, prolyžovat ho alespoň trochu slušně za jeden den je mimo možnosti běžného lyžaře. Oproti Les Arcs jsou tu sjezdovky mírnější, prostě „pláně“. Hlavní přepravní zařízení jsou rychlá, ale v okrajových částech areálu se čas zastav...

07. - 14.03.2015  | La Plagne

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

V rámci naší týdenní návštěvy Les Arcs (viz report ze střediska http://snow.cz/…764-les-arcs) jsme opakovaně zajížděli na lyžování i do druhé části megaareálu Paradiski – do La Plagne, které se také již samo o sobě pyšní zhruba 225 kilometry sjezdových tratí a které také patří mezi...

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 31
Otevřené sjezdovky 0 z 21 km