La Plagne - aktuální report z 14. - 15.03.2020 - SNOW.cz

La Plagne aktuální report z 14. - 15.03.2020

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

La Plagne - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:
 • návštěva od: 14.03.2020 do: 15.03.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Již jsem nechtěl psát, ale po návratu z Francie jsem nyní v karanténě a ten čas nějak pomalu letí, a tak ještě pár řádků napíšu, ať to rychleji utíká. Třeba to i někoho pobaví v těchto ne moc dobrých časech, co nás všechny zastihly. Snad vše dobře dopadne a tato situace se brzo změní k lepšímu. Přeji všem, ať vše ve zdraví přežijete!

Do La Plagne vyrážíme ve třech autem v situaci, kdy Francie ještě není označena jako riziková země, a tak se velmi těšíme na krásnou dovolenou na lyžích. To se nakonec také podařilo, jen mě trochu znepokojovala situace v Čechách, ale zde to bylo jak v ráji, a to celý týden. Nevím, zda Francouzi něco nepodcenili, ale tady jsem nezaznamenal sebe menší náznak toho, co se dělo v jiných zemích. Všechno fungovalo tak, jak by mělo, až do našeho odjezdu. V pondělí ráno jsem se dozvěděl, že byl provoz lyžařských středisek i ve Francii ukončen. Je to velká škoda, když jsou zde prý nejlepší sněhové podmínky a počasí z celé letošní sezóny, aspoň dle sdělení místních lidí.

Ubytovaní jsme v Plagne Bellecote, což je jeden velký ne moc vzhledný panelák postavený před mnoha lety. Na to přespání to stačilo, ale mít plně obsazený pokoj pěti lidí, tak nevím, jak by jsme se v něm poskládali. Ve třech to bylo tak akorát, a to nejsem nějaká primadona. Je to velmi jednoduché ubytování s celkem slušně vybavenou kuchyní, kde nechybí mikrovlnka, trouba, myčka, rychlovarná konev. Každý apartmán má i vlastní balkón. Nejlepší na tom je, že se dostanete na lyžích ze sjezdovky skoro až do lyžárny, která je v přízemí objektu. Ráno se ale musí cca 100 metrů pěšky na lanovky, které jsou zde hned čtyři vedle sebe. Nebo se dá k lanovkám dostat na pojízdném koberci, který začíná provoz až v devět hodin jako lanovky, a to se nedá pak stihnout první lano. Horší je velikost skříněk na lyže. Ty jsou dosti malé a vejdou se do nich sotva troje lyže a ne patery při plném obsazení apartmánu. Ty další se holt musí vzít na pokoj. V přízemí této velké budovy je spousta různých obchodů od půjčoven lyžařského vybavení přes obchody s potravinami, restaurace, bary, diskotéky, čistírnu oděvů, lékárnu, saunu, masáže až po další obchůdky. V pěší dostupnosti je i venkovní bazén, který je v ceně permice, ten jsem ale nevyužil.

Středisko je v provozu až od devíti hodin, ale zase provoz končí až v pět odpoledne. Je škoda, že v jarních měsících není provoz o něco dříve, alespoň od 8:30!

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Středisko nabízí 225 km sjezdovek, zčásti jsem je popisoval v předchozích reportech. Tento report je z posledních dvou dní, kdy jsem prozkoumával vzdálenější sjezdovky v areálu od našeho ubytování.

A to především ty z vrcholu Grande Rochette a Les Verdons, které jsou na severních svazích v nadmořské výšce 2 500 m n. m. přímo nad Plagne Centre. Nádherný je sjezd po modré dálnici Verdons a Capella. Kdo má rád výzvy, tak nepohrdne černými padáky, které se neupravují, a to Frisbee a Rochette.

Na jihovýchodní straně hory Les Verdons jsou nádherné červené sjezdovky až do Champagny en Vanoise s převýšením 1 250 výškových metrů, a to sjezdovka Mont de la Guerre, z které je nádherný výhled na Tři údolí, a to hlavně Couchervel a jeho letiště.

Dosti náročná vede sjezdovka ze sousedního vrcholu Grande Rochette, a to Kamikaze, kde hlavně první kilometr je spíše černý než červený.

Nádherné modré sjezdovky jsou u lanovek Rossa, kde jsou hned tři, a u lanovky Borseliers, kde je i slalomový svah a sjezdovky jsou zde ostřejší.

Nad Plagne Aime je dosti prudký slalomák, ale zase je velmi široký, až to snad není ani možné.

Kdo si chce vychutnat dlouhou a členitou sjezdovku v lese, tak doporučuji obě sjezdovky u lanovky Roche mířící k bobové dráze z olympijských her v roce 1992.

Do Plagne Montalbert jsem se nedostal, protože zdejší sjezdovky obsluhuje kabinková lanovka a já nechtěl jezdit v uzavřeném prostoru s více lidmi, tak snad někdy jindy.

Dosti zdejších sjezdovek je v plánku označených jako Natur a ty se pak neupravují.

Je zde i velké množství skikrosových tratí. Nechybí ani snowparky se skoky, jen jsem narazil na pouhou jednu malou U-rampu.

Velké množství terénu u ubytovacích kapacit je věnováno úplným začátečníkům. Jsou vždy odděleny plotem od sjezdovek.

Sněhové podmínky:

V pátek bylo ještě celkem teplo a slunečno, a tak se na sjezdovkách, které jsou natočené na slunce, dělaly muldy z vlhkého sněhu. Zato v sobotu to vše krásně zmrzlo a bylo to pro mě nejlepší lyžování v této sezóně! Podložka byla dosti tvrdá a když zasvítilo slunce, tak to jen velmi lehce povolilo a dalo se to krásně krájet v neskutečných náklonech, jak krásně držel sníh. Sjezdovky v sobotu vydržely v perfektním stavu celý den, i ranní úprava tratí se dosti zlepšila. Byla to třešnička na dortu!

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Je zde 75 dopravních zařízení. V okrajových částech areálu jsou starší, ale většinou rychlé sedačky. Stále je zde dosti pom, a to i těch, které vedou do zatáčky, asi jako ta naše v Rokytnici nad Jizerou. Hlavní tratě jsou ale obsluhované velmi moderními lanovkami a kabinkami. Těch zde ale není moc. Hlavně ta spojující Les Arc s La Plagne je technický unikát, vejde se do ní 200 lidí.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V pátek se zde ještě sem tam objevila menší fronta asi tak na jednu dvě minuty, a to jen dopoledne a jen na těch páteřních lanovkách. V sobotu, kdy se mění turnus, zde bylo tak málo lidí, že některé pomy a i pomalé sedačky byly vypnuty. Fakt nebylo potřeba, aby jezdily. Zase velké plus si zalyžovat v sobotu! Ještě že jsem odjížděli domů až v neděli. Tento turnus, kdy se lyžuje od pondělí až do neděle, má CK Cekare. Alespoň se vyhnete tomu sobotnímu střídacímu chaosu, jak na silnicích, tak i ve středisku samotném.

Občerstvení a aprés-ski:

Za týden jsem si dovolil koupit vždy jen jedno pivko k obědu. Ty ceny jsou zde o dost vyšší než třeba v Rakousku a i Itálii. Restaurací je zde ale dost a bývají velmi plné a většinou je polovina samoobsluha a druhá s obsluhou, ale ta byla i dražší.

Doprava do střediska a parkování:

Vyjíždíme brzo ráno a přímou cestou do Čech plni očekávání, co nás cestou čeká za omezení ohledně té virové infekce. Jediná kontrola byla až na Rozvadově, kde nám změřili teplotu a mohli jsme jet přímo domů, rovnou pro jistotu do karantény. Snad to rychle uteče a hlavně dobře dopadne a budeme zdraví. Alespoň jako doposud.

Co se změnilo, tak to ceny benzinu. Ty dost klesly, v průměru o 0,3 euro/l, a to je již znát. Doporučuji tankovat mimo dálnice, to se dá ještě celkem dost ušetřit.

+ plusy

 • Velké středisko
 • Sjezdovky všech obtížností
 • Velké převýšní
 • Rozmanitý areál jak pro začínající, tak pro velmi dobré lyžaře
 • Málo lidí
 • Většina střediska je na sever, a to se na jaře celkem hodí
 • Při nepřízni počasí je zde několik sjezdovek v lese

- mínusy

 • Hůře upravené sjezdovky kromě soboty, to se to nějakým kouzlem podařilo hezky vyžehlit
 • Dražší občerstvení
 • Lyžuje se až od 9 hodin

Zajímavé odkazy

Takže v letošní sezóně naposled a v listopadu na prvním lanu z Černé hory na Andělu! Skol!

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

11. - 18.03.2023  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Letošní týdenní lyžovačku trávím ve střediku La Plagne. Zájezd objednáváme na poslední chvíli a není toho už moc na výběr z větších francouzských středisek za rozumnou cenu, a tak padla volba na toto středisko, které nabízí 225 km sjezdovek od nadmořské vyšky od 1 250 do 3 250 m n. m. Totom středisk...

14.03.2023  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak si tady v Pláních připadám jak ve vinici na Moravě, kde se plaší pomocí akustických výstřelů špačci. Tady se zase odstřelují laviny po celý den a ten rámus je totožný... Dnes napadlo velké množství sněhu a celkem velká část střediska byla zavřená. Ráno měly lanovky velké zpoždění, než byly uvedeny do provozu. V devět hodin se tady ještě tento týden nezačalo lyžovat! Celý den dost sněžilo a napadlo od 10 do 40 cm prašanu. Celkem velké fiasko nastalo odpoledne při návratu směrem od Les Arcs do La Plagne, kde byla kvůli poruše kolem 15. hodiny zastavena lanovka Crozats a v provozu již druhý den není ani lanovka Sala, a tak jediná cesta, jak se dostat zpět, byla vzít lyže na ramena a jít ve vánici a větru po sjezdovce Replat pěšky až na její vrchol, odkud se již dá sjet do Plání. Takto šlo několik set lidí za sebou! To byl slušný mazec. To bych tedy zde nečekal. Zatím u mě převažují negativa. Snad se to ale zlepší.

11. - 13.03.2023  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Je tady březen a já jako skoro každý rok, když nejsou nějaká omezení kvůli covidu, mizím na týden za skvělou lyžovačkou do Francie do střediska La Plagne, kde jsem byl naposledy v tom neslavném roce, kdy nás překvapil covid. Zatím moc nadšený nejsem. Je to hodně jarní lyžování, a to jsem v této nadm...

11. - 12.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Krásné dny bez mráčků konečně zavítaly i sem, ale má to jednu chybu, a to že se moc oteplilo, a to fakt až moc. Teploty ve stínu jsou od +12 v údolí do +3 stupňů na ledovci. Chtěl jsem původně reportovat z Les Arcs, kam mám zakoupenou permici, ale kvůli viru se raději vyhýbám kabinovým lanovkám a ta...

10.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Další den z týdenní návštěvy francouzských Alp trávím kvůli povětrnostním podmínkám v níže položených střediskách lyžařského obra La Plagne / Paradiski, a to v Montchavinu a Les Coches. V La Plagne je totiž bílá tma a dost sněží, to ostatně i tady, ale zde se dá lyžovat v lese, a tak je zde alespoň ...

08. - 09.03.2020  | La Plagne

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak konečně je to tady, a to týdenní výlet do francouzských Alp. Ujíždím z přelidněného Špindlu pln očekávání parádní zábavy na lyžích. To se hned od prvního dne taky plní. Podmínky jsou dosti zimní a ne jarní, a to je velmi dobře. La Plagne je pro mě zcela novým střediskem, kde jsem ještě nelyžoval...

04. - 11.01.2020  | La Plagne

 • autor: jirka123
 • hodnocení:

Překrásné středisko s rozsáhlými sjezdovkami a dechberoucími výhledy na masiv Mont Blancu i okolní majestátní hory. Co mě nejvíce překvapilo, bylo po celý týden krásné slunečné počasí, a to i přesto, že jme byli ve středisku v lednu. Prakticky se lyžovalo jen nad 2 000 m n. m., a přesto bylo příjemn...

16. - 23.01.2016  | La Plagne

 • autor: Cipous
 • hodnocení:

Po návštěvách Tří údolí a Serre Chevalier jsme se vrátili do Paradiski, tentokrát do La Plagne, Plagne Bellecote (předtím Les Arcs 2000).
Místo super, protože na jednu sedačku se dostanete k propojovací lanovce do Les Arcs, na Roche Mio a odtud na jednu sedačku či kabinku prakticky kamkoliv v La P...

13.03.2015  | La Plagne

 • autor: Milka
 • hodnocení:

La Plagne je skutečný gigant, ještě o trochu větší než sousední Les Arcs, prolyžovat ho alespoň trochu slušně za jeden den je mimo možnosti běžného lyžaře. Oproti Les Arcs jsou tu sjezdovky mírnější, prostě „pláně“. Hlavní přepravní zařízení jsou rychlá, ale v okrajových částech areálu se čas zastav...

07. - 14.03.2015  | La Plagne

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

V rámci naší týdenní návštěvy Les Arcs (viz report ze střediska http://snow.cz/…764-les-arcs) jsme opakovaně zajížděli na lyžování i do druhé části megaareálu Paradiski – do La Plagne, které se také již samo o sobě pyšní zhruba 225 kilometry sjezdových tratí a které také patří mezi...

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 31
Otevřené sjezdovky 0 z 21 km