Dolomiti Superski - aktuální report z 06. - 12.03.2016 - SNOW.cz

Dolomiti Superski aktuální report z 06. - 12.03.2016

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Dolomiti Superski - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
 • návštěva od: 06.03.2016 do: 12.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Ideální příležitostí pro návštěvu oblasti Dolomiti Superski jsou jarní prázdiny. Na sjezdovkách stále ještě leží dostatek sněhu a přitom zde bývá méně lidí a dostatek sněhu. Letos jsem navštívil střediska Kronplatz, Arabba Marmolada (pro větší přehlednost dále uváděno jako dvě oblasti), Alta Badia, Cortina d'Ampezzo a Sextener Dolomiten - a Dolomiti Superski opět nezklamalo. Příští rok jedu zas! :-)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

 • Kronplatz - superširoké mírné dálnice v nejvyšších partiích hory se postupně mění v užší, prudší a lesní. Najdete zde dvě špičkové černé sjezdovky - Sylvester a Hernegg. Dále se pak můžete pomocí řetězu lanovek a sjezdovek přesunout až do St. Vigilia, kde najdete především mírnější lesní svahy, ale i dvě černé, z nichž jedna (Piculin) je prý jednou z nejprudších v Dolomitech.
 • Alta Badia - spíše mírnější modré a červené sjezdovky, najdou se zde ale i výjimky, například černá Vallon.
 • Marmolada - už samotná cesta na ledovec Marmolada začíná vysokohorsky - z městečka Arabba se vyvezete lanovkami Europa I a Sass de la Vegla pod ohromné skalní štíty, jimž se ještě více přiblížíte díky historické dvojsedačce do sedla Padon, odkud se vám naskytne krásný výhled na Marmoladu. Dlouhým červeno-modrým sjezdem se potom dostanete k dolní stanici kabinové lanovky na Marmoladu. Z její vrcholové stanice Punta Roca se poté spustíte červenou sjezdovkou s nádhernými výhledy do údolí.
 • Cortina d'Ampezzo - areál je rozdělen do několika lokalit propojených skibusem. Já vyzkoušel lokalitu Tofana a byl jsem opravdu nadšen. Červená sjezdovka s ranním manžestrem od horní stanice lanovky Bus Tofana a následná černá vedoucí mezi skalami přímo do Cortiny patřila k nejúžasnějším zážitkům celého týdne. Naproti tomu všude inzerovaná a chválená "červená" Armentarola z vrcholu Lagazuoi je lyžařsky neuvěřitelně nudná, protože je (až na střední část) úplně plochá. Ještěže je na jejím konci možnost využití koňského spřežení, jinak bych se tam odpichoval a bruslil ještě teď. :-D.
 • Sextener Dolomiten - z mé krátké a nepříliš povedené návštěvy (viz níže) nemohu příliš soudit, zaujala mě jen velmi dlouhá červená z Helmu do Vierschachu.

Sněhové podmínky:

Od neděle do úterý téměř nepřetržitě sněžilo, v nejvyšších polohách Dolomit připadlo až 120 cm sněhu, podmínky tedy byly vynikající (prý dokonce nejlepší za celou sezónu).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

 • Kronplatz - v naprosté většině pohodlné kabinkové lanovky (někdy i s vyhříváním sedadel a s Wi-Fi), které doplňují postarší šestisedačky a čtyřsedačky.
 • Alta Badia - většinou velmi moderní a pohodlné čtyřsedačky a šestisedačky a několik kabinkových lanovek, dvojsedaček a vleků.
 • Arabba - většinou moderní čtyřsedačky, které doplňují dvojsedačky. Je tu i moderní kabinová lanovka funifor a dvojúseková kabinka "na stojáka" Europa I+II. A právě jízda s ní je dost děsným zážitkem. Nastoupil jsem do téměř zcela obsazené kabinky a postavil se ke dveřím. Dva netrpěliví Italové (z toho jeden s batohem) ale měli na obsazenost kabinky jiný názor a začali se do kabinky tlačit, což se jim bohužel dařilo, a tak jsem byl celou cestu natlačen na dveře a nemohl jsem ani otočit hlavu. :-D
 • Marmolada - tříúseková kabinová lanovka vedená v úctyhodné výšce (první úsek je 900 m nad zemí, pokud si dobře pamatuji), na mezistanicích se musí přestupovat (kvůli větší přepravní kapacitě), kabiny mají ovšem poněkud nešťastný tvar, který zapříčiňuje, že vyšší osoby stojící u okna drhnou hlavou o strop :-D. Její horní stanice není přímo na Marmoladě, ale na jejím "předvrcholu" Punta Roca.
 • Cortina d'Ampezzo - v oblastech Tofana a 5 Torri většinou postarší dvoj- a trojsedačky, které se ale areál snaží vylepšovat přidáváním kožených potahů na staré sedačky. Jejich rychlost to ale bohužel nemění, nahoru to tedy trvá opravdu dlouho.
 • Sextener Dolomiten - mix starých kabinek (Moos, Vierschach), moderních kabinek (Stiergarten), sedaček a vleků.

Zalidněnost:

Jak kde. Kronplatz byl v pohodě, nikde žádné fronty, na svahu volno, stejně tak Sextener Dolomiten. V Cortině d'Ampezzo jsem déle čekal snad jen jednou nebo dvakrát (lanovky 5 Torri a Lagazuoi). V Alta Badii už to bylo horší, ovšem stále jen na hlavních tazích (kabinka Boé, sedačka Campolongo, čekací doba asi 10 až 15 minut) a na sjezdovkách směrem do Arabby. Pak jsem ovšem asi 20 minut čekal na přetíženou dvojsedačku Sass de la Vegla a potom asi 45 minut na samotnou kabinu na Marmoladu. Sjezd z Marmolady byl dlouhý, krajinově nádherný, ale až příliš zahlcený lidmi.

Občerstvení a aprés-ski:

Tak tady problém rozhodně není - horské chaty s vynikající kuchyní na každém kroku.

Doprava do střediska a parkování:

Dobré, všude velká parkoviště blízko od lanovky a suché silnice. Dobře fungující skibus na Kronplatz. Propojení areálu Kronplatz a Sextener Dolomiten je zajištěno vlakem. Dobrý nápad, že? A kdyby to fungovalo, bylo by to úplně skvělé...
Jednu minutu před odjezdem vlaku v 11:38 přijíždím na nádraží Percha-Ried na dolní stanici lanovky Ried z Kronplatzu. Rychle běžím na nástupiště, vlak tu naštěstí ještě není. Když tu ale není ani po následujících deseti minutách, jdu se ptát na pokladnu, co se děje. Pokladní říká, že vlak je zrušen, ale neví proč. A ať prý počkám na další vlak ve 12:08, který má zpoždění 12 minut. Poděkuji a odcházím do nádražní kavárny, kde si čas při popíjení horké čokolády krátím pohledem na odjezdovou tabuli (která je ovšem "chytře" umístěna pouze v kavárně, nikoli na nástupišti), kde se zpoždění mého vlaku ve 12:08 neustále mění v rozsahu 0 až 13 minut. Vlak nakonec přijíždí ve 12:20, tedy s dvanáctiminutovým zpožděním. Jede se v něm velmi pohodlně, je tu Wi-Fi a vlak jede téměř neslyšně. Idylka končí ve stanici San Candido, posledním nádraží před Vierschachem, kde začíná areál Sextener Dolomiten. Průvodčí mi oznamuje, že musím vystoupit, protože San Candido je stanice, kde se střídá italský personál vlaku s rakouským (nedaleko je hranice), ale rakouský personál tu bohužel není. Vystupuji a přemýšlím, co dál. Přímo před nádražím naštěstí staví autobus a jede do Vierschachu. Po deseti minutách čekání přijíždí a zdlouhavou jízdou, během které kličkujeme po San Candidu, se konečně dostávám do Vierschachu. Jenomže je už půl druhé. Dvě hodiny jsem tedy strávil čekáním a jízdou, která měla původně trvat necelou hodinu. A navíc se zkazilo počasí, hustě sněží, fouká a je mlha. Jdu tedy na oběd (jelikož jsem ještě nejedl) a na lyžování mám zhruba tak dvě a půl hodiny v boulích, sněžení a mlze. Ještěže alespoň zpátky jede vlak normálně.

+ plusy

 • Perfektně upravené sjezdovky
 • Většinou moderní lanovky
 • Obrovská velikost a rozmanitost oblasti
 • Gastronomie
 • Nádherná scenérie a výhledy

- mínusy

 • Tragikomické vlakové spojení Kronplatzu a Sextener Dolomiten
 • Některé hlavní tahy až příliš zahlceny lidmi
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

26.02. - 03.03.2023  | Dolomiti Superski

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Dolomiti Superski, to je vždycky velká radost - nejen lyžařská, ale i panoramatická a gastronomická. Po několika letech jsem si ji opět dopřál a i přes nezvykle neslunečné počasí jsem si týden v italských Alpách, konkrétně ve střediscích Alta Badia, Kronplatz a Cortina d'Ampezzo, velice užil.

12. - 19.01.2019  | Dolomiti Superski

 • autor: jazzman21
 • hodnocení:

Už poněkolikáté navštíveny Dolomity. Bydlení v Moeně, nádherném městečku. Stategická poloha pro 5 středisek v dosahu 15 km. Navštíveny 4 z nich: Latemar, San Pellegrino, Alpe Lusia a Alpe Cermis.
Latemar: 6/10 hlavně vinou čerstvě napadlého sněhu. První hodina nádhera, o to potom horší. Muldy, moc lidí, strana na Predazzo totálně zrytá. Ale to je vždycky.
San Pellegrino: 7,5/10, během šesti dní navštíveno 2x. První den slunečno, vítr, Falcada držela až do konce. Totéž ostatní sjezdovky. Málo lidí, paráda. Druhý den mlha, navíc Margherita částečně zavřená, kvůli závodům.
Alpe Lusia: 8/10, navštívena 2x. Malé, ale perfektně vybavené. Jen tři sedačky a dvě kabinky, ale naprosto dostačující. Každý kousek sjezdovek má smysl. Perfektně upravené, drží až do tří odpoledne, celkem málo lidí... Paráda. Vlastně bych to tady ani neměl psát a dělat PR :-)
Alpe Cermis: 9/10. Dlouho jsem tam nebyl, takže jsem skoro zapomněl, jaká je to paráda, když vyjde počasí.

20. - 26.01.2018  | Dolomiti Superski

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Týdenní pobyt ve sjezdovkovém ráji. Lyžoval jsem v následujících areálech:

 1. den Alpe di Siusi/Seiser Alm
 2. den Val di Fassa-Val Gardena/Gröden
 3. den Pozza di Fassa, Buffaure - Alba, Ciampac (čti Čampač)
 4. den oranžová Sella Ronda + sjezdovky mimo okruh v Alta Badii (Colfosco, Corvara a La V...

30.03. - 02.04.2017  | Dolomiti Superski

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Jaro už se hlásí o slovo i v severní Itálii. Zatímco ráno se ještě jezdilo po tvrdém povrchu, odpoledne už teploty atakovaly 20 stupňů (Kronplatz) a sníh výrazně ztěžkl. Přesto to byly nádherné čtyři dny v krásné krajině Jižních Tyrol.

03. - 10.02.2017  | Dolomiti Superski

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Jarní prázdniny u mne opět patřily Dolomitům, tentokrát jsem navštívil Kronplatz, Alta Badiu a Cortinu d'Ampezzo (areál Tofana). Ačkoli by se někdy určitě dalo zapracovat na drobných detailech, lyžařský zážitek (a to zejména z Alta Badie) vytahuje hodnocení na pět vloček.

15. - 21.01.2017  | Dolomiti Superski

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Nádherné lyžování na technickém prašanu v kulisách sluncem zalitých a sněhem jen lehce pocukrovaných Dolomit. Během týdenního pobytu ve vesničce Penia u Alby ve Val di Fassa jsme stihli navštívit i ostatní střediska na Sella Rondě, tj. Arabbu, Alta Badii, Val Gardenu, zajeli jsme se podívat na nejvy...

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

SNOW tipy