Schnalstal (Val Senales) - aktuální report z 21. - 28.01.2017 - SNOW.cz

Schnalstal (Val Senales) aktuální report z 21. - 28.01.2017

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Schnalstal (Val Senales) - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: svena
 • hodnocení:
 • návštěva od: 21.01.2017 do: 28.01.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Dovolenou ve Val Senales jsme naplánovali již v srpnu, tohle středisko jsme vybrali vzhledem k vysoké nadmořské výšce, a tím pádem i s větší pravděpodobností sněhu a udělali jsme velice dobře, jedno z mála italských areálů, kde byla možnost jezdit i na přírodním sněhu.
Maso Corto je centrem areálu a nachází se tam jen pár hotelů a apartmánů, celou vesnici, která je vsazena mezi alpské velikány, projdete za 5 min. Lišky tam dávají dobrou noc :-D, a to nám vcelku vyhovovalo. Ubytování jsme byli v Top Rezidenci Kurz, která je velice oblíbená lyžaři z Polska, stejně jako celé středisko, kde cca 70 % návštěvníků je právě z Polska. Dále je možné potkat místní Italy, Čechy, Slováky a Němce.
Celkově je ale atmosféra více rakouská než italská, což je trochu paradox, nicméně ta Itálie tam je...
Středisko se nachází v nadmořské výšce 2 010 až 3 220 m n. m. a nachází se zde cca 35 km sjezdovek, většinou střední a vyšší náročnosti. Kromě ledovce,tam je dost prostoru i pro méně zkušené.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky převážně červené a černé, na ledovci i pár modrých. Lyžuje se na čtyřech svazích, tři z nich přesahují 3 000 m n. m., celý areál je propojen z ledovce Grawand až do údolí Pašeráckou sjezdovkou, která dosahuje 6,5km délky - je sice značena černě, ale z ledovce je to modro-červená sjezdovka až k nástupní stanici lanovky na ledovec, dále pokračuje jako mírný traverz cca 500 m, poté se červeně propadne a v dostatečné šíři, kromě zúženého a velice působivého přejezdu soutěskou, pokračuje k lanovce na Teufelsegg v délce cca 2 km. Odtud přichází další mírná pasáž, asi kilometr dlouhá, poté se začíná rozšiřovat a nabírat na sklonu, napřed červeně asi 500 m a poté přichází černočerný hang až k lanovce. Je sice široký, ovšem sklon hodně ostrý, nejprudší úsek lze objet červeným, ale celkem úzkým traverzem, bohužel oba dojezdy jsou na technickém sněhu, tudíž kolem 13. hod. dost vybroušený, hlavně traverz ke kabině.
Grawand je ledovcový kotel, rozdělen na 2 patra, na kterém se nachází červené a modré sjezdovky. Ledovec je ultraširoký, na sjezdovky se od výstupu z lanovky mírně traverzuje, čím dále od začátku ledovce, tím je svah mírnější. Horní patro nabízí cca kilometr dlouhé sjezdovky, vynikající na střední a dlouhý oblouk. Dále se tam nachází trochu bokem 2 modré mírnější sjezdovky, konstantně modré, kilometr dlouhé, obsluhované pomou, vhodné pro méně zkušené nebo na odpolední vyblbnutí...:-D
Spodní patro opět široké, také dlouhé skoro kilometr, když posledních 200 m je dojezd k lanovce. Z mezipatra ledovce je možnost vyzkoušet další černou 500 m dlouhou sjezdovku Leo Gurschler - široká, prudká, také s dojezdem k lanovce.
Hintereis je slunečný svah naproti ledovci, který nabízí červené sjezdovky v délce kolem 1,5 km. Hlavní sjezdovka je v podstatě přímá a široká přehledná dálnice, v konstantním sklonu, dále je možné využít mírnější delší rukáv, který je o něco užší, ale pořád v dostatečné šíři a z kterého se lze na dvou místech opět napojit na hlavní trať. Tyhle úseky jsou členitější a tudíž zajímavější.
Lazaun je kopec, který leží stranou mimo hlavní areál, dosahuje výšky 2 450 m n. m. a je částečně veden v lese. Od výstupu z lanovky začíná nejprve mírně na 500m úseku, poté se sjezdovky rozdvojují. Pravá strana prudší, točivá, občas se pěkně propadne, dosahuje délky 1 500 m, levá je jen o něco mírnější, také členitá, jen má delší dojezd k lanovce, dlouhá 2 km. Obě sjezdovky dostatečně široké. Lazaunu jsme věnovali jen jedno odpoledne, jelikož je na technickém sněhu a vylézají plotny. Po ránu zřejmě lepší.
Teufelsegg:bohužel ještě mimo provoz, měl by otevírat 4.2. Nemá v horní části zasněžování a je závislý na přírodě, ovšem bylo vidět, že nahoře už na tom pracují. Dojezd k lanovce byl upravený. Sjezdovky tudíž nemůžu posoudit, ale jedná se o černo-červené slušné délky i převýšení.
Ledovec nabídne převýšení 400 m, Hintereis cca 350 m, Lazaun 400 m, Teufelsegg 600 m, nejdelší Pašerácká sjezdovka 1 200 m.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky špatné, v údolí poprašek, Lazaun a dojezd od Teufelseggu byl na technickém sněhu, na druhou stranu ledovec a Hintereis fungoval na přírodním a udával 90 cm sněhu a bylo to znát - od výšky 2 500 m n. m. všude bílo.
Navíc celý týden azzuro a modrá obloha. Teploty v údolí kolem -2, na vrcholech i -12, naštěstí nefoukalo nějak moc.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteřní lanovkou střediska je kabina ze střediska na ledovec pro 80 lidí jezdící v 15min intervalech od 9 hod. Horní patro ledovce obsluhuje 4sedačka, celkem slušná s nástupním pásem. Spodní patro ledovce obsluhuje 3sedačka a 2sedačka, ta ovšem nejezdila. Modrou sjezdovku na ledovci ještě doplňují 2 pomy. Na Hintereis vás vyveze pomalá 2sedačka, také s nástupním pásem, je ale celkem pomalá. Na Teufelsegg jezdí 4sedačka (mimo provoz). Z údolí k nástupní lanovce na Teufelsegg ještě jezdí expresní 4sedačka, kterou lze použít i k návratu do údolí. Lazaun obsluhován stařičkou pomalou 2sedačkou, od příští sezony by ji měla nahradit nová kabina. Cvičnou louku v Maso Corto doplňují další pomy.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Středisko téměř liduprázdné, parádní svezení bez front, nečekáte ani minutu, obzvláště po ránu máte sjezdovky jen pro sebe, manšestr i odpoledne! Pouze u chat se setkáte i s ostatními. :-D

Občerstvení a aprés-ski:

Na sjezdovkách se můžete občerstvit buď v hotelu na ledovci, v mezipatře na ledovci, ty jsme ale nevyužili.
My jsme si oblíbili chatu Bella Vista na Hintereis s nádhernou terasou a teplem uvnitř a dále chatu Teufelsegg při sjezdu do údolí s velkou terasou a sluníčkem.
V údolí (Maso Corto) se nachází pár barů, pizzerie, 2 sportovní obchody, malé potraviny a banka, toť vše... Na Lazaunu se nachází vynikající sáňkařská dráha,dlouhá 3,5 km,kde jsme si to užily.půjceni saní v rezidenci na 2 hod za 3eura. V naší rezidenci bylo skvělé wellnes s 25 m bazénem zdarma,dále sauny a výrivka za poplatek (1 vstup 20e,3vstupy za 45 e)

Doprava do střediska a parkování:

Z Brna přes St. Pölten, Salzburg, Innsbruck, Bolzano a Merano. Posledních 25 km do kopce, silnice suché, Salcburkem jsme projížděli kolem poledne, zdržení na hranici kolem 10 min, jinak plynulá doprava. Cestou zpět kolony 10 km před Kufsteinem, zdržení cca hodinku. Cesta i s přestávkami zabrala cca 9 hod., zpět 9:30 hod.

+ plusy

 • málo lyžařů
 • super sjezdovky
 • cena
 • počasí

- mínusy

 • středisko nepusobí moc italsky
 • málo přírodního sněhu v údolí
 • zavřený Teufelsegg
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

21. - 25.11.2021  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Středisko Schnalstal jsme zvolili jako náhradní variantu za uzavřený Sölden v Rakousku. Ubytovací středisko Maso Corto se nachází na konci údolí Schnalstal a nad ním se rozkládá vysokohorský areál s ledovcem. Sněhu bylo málo, takže jsme jezdili pouze na ledovci, ale sjezdovky byly prázdné s parádním...

27.01. - 03.02.2018  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: hans
 • hodnocení:

Konec světa. Mrtvé městečko. Ale lyžovačka parádní! Kdo chce továrny na lyžování, ať sem nejezdí. Kdo chce machrovat výbavou nebo outfitem, ať nejezdí. Kdo si chce parádně zalyžovat a nikoho nepotkat, bude tu správně.

23. - 30.12.2017  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: ToKe
 • hodnocení:

Slunné jihotyrolské pláně se spoustou přírodního sněhu a hlavně na sjezdovkách liduprázdno. Jedná se o zastrčené údolí, daleko od civilizace (z Merana cca 30 km až na konec údolí), takže to dle toho i vypadalo. Maso Corto je malá, účelová hotelová vesnička s obchůdkem, bankomatem, benzínou, půjčovno...

14. - 17.04.2017  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Poslední rozloučení s letošní zimou jsem absolvoval na Schnalstalském ledovci. V letošní, pro Itálii ne zrovna příznivé sezóně, se vyplatil výběr střediska právem se chlubícího sněhovou jistotou, Velikonoce na lyžích se tak opravdu vydařily.

19. - 22.02.2017  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: rajdak
 • hodnocení:

O Val Senales jsem vždy jen četl reporty a jejich kladná hodnocení. Tušil jsem,že to tam bude dobré a nezklamal jsem se! Středisko bylo zřejmě postaveno jako základna pro ledovcové lyžování někdy před čtyřiceti lety do zhruba dnešní podoby. Je komorní, vzdušné a zcela bez stresu. :-D
Výhledy famóz...

28.01. - 04.02.2017  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: hans
 • hodnocení:

Na tu hrůzu, co se děla v tomto týdnu v Italii, to byl celkem vydařený týden. Skoro v celé Italii byla mlha a pršelo. Středisko spíše pro zdatné sportovní lyžaře, kterým nevadí lyžovat i při zhoršených podmínkách. Drobně sněžilo, ale nefoukalo!

22.10.2016  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Tréninková sezóna na Schnalstalském ledovci je v plném proudu - tři z šesti otevřených sjezdovek jsou více méně zabrány reprezentačními týmy, nechybí mezi nimi ani ta největší esa: Marcel Hirscher nebo Ted Ligety (rád a hojně zde trénuje i náš Kryštof Krýzl). Nejpříjemnější tratí pro veřejnost je svižná modrá podél vleku Finail - prostorná, méně zalidněná a prakticky bez front. Příjemně překvapil sníh - nedávno napadlý prašan totiž díky trvalému mrazu parádně drží. A kromě lyžování nabízí říjnová návštěva Schnalstalu i největší pestrost barev - od zelené dole v údolí přes zlatou a červenou na stromech až po čerstvou bílou, která pocukrovala všechny vyšší vrcholky. Slunce je ještě relativně vysoko, takže během dne stále dosvítí na většinu plochy sjezdovek.

01. - 05.12.2015  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: psmrz
 • hodnocení:

Počasí nám přeje, sluníčko svítí, nebe vymetené: jezdí se jen na ledovci, cesta do údolí technický sníh, místy hlína. Lidí málo.

13. - 14.04.2015  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Schnalstal je konec světa stvořený pro jarní lyžařskou nirvánu - je to sem odevšud daleko (dokonce i pro "domácí" Jihotyrolany), takže tu nikdo není, jen třítisícové hory a vymanšestrovaný firn...

05.01.2015  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: MIKI
 • hodnocení:

Týden v tomto italském středisku nám dal docela zabrat. Dva dny jezdil pouze jeden vlek ve spodní části střediska. Třetí den kvůli silnému větru 30 km/h a -16 C od 11 h nejezdilo vůbec nic. A další dva dny už bylo sluníčko, takže jsme se dostali konečně na ledovec, kde jsou sjezdovky super.

16. - 19.12.2014  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: silversurfer
 • hodnocení:

Nebudu uplne popisovat detaily strediska, nebot ty si clovek muze lehce dohledat tady na SNOW.cz, ale podelim se spise o dojmy:-)

Pocasi je letos vazne spatny, takze i kdyz jsem horlive sledoval predpovedi u mnoha stredisek, bylo jasne, ze lyz...

08.03.2013  | Schnalstal (Val Senales)

35 kilometrů sjezdovek a zázemí ledovcového lyžování. Takový je Schnalstal/Val Senale v provincii Jižní Tyrolsko na severu Itálie. Sjezdovek je tu celkem jen šestnáct, ale díky 1 200metrovému převýšení jsou zajímavě členité a dlouhé. Je to sportovní lyžování, i proto sem na začátku sezony jezdí trén...

08.03.2011  | Schnalstal (Val Senales)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Na konci řídce obydleného údolí zařezaného do jižního úbočí mohutně zaledněných Ötztalských Alp je skromný hotelový resort Kurzras a nad ním lyžařský areál s dominantním vrcholem Grawand (3 212 m). Známý je díky svému nevelkému ledovci s téměř celoročním provozem, přestože terénně ještě zajímavější ...

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 35
Otevřené sjezdovky 0 z 185 km