Schnalstal (Val Senales) - aktuální report z 08.03.2011 - SNOW.CZ

Schnalstal (Val Senales) | aktuální report z 08.03.2011

Schnalstal (Val Senales) - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

průměrné hodnocení Schnalstal (Val Senales):
autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:
návštěva od: 08.03.2011 do: 08.03.2011
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na konci řídce obydleného údolí zařezaného do jižního úbočí mohutně zaledněných Ötztalských Alp je skromný hotelový resort Kurzras a nad ním lyžařský areál s dominantním vrcholem Grawand (3 212 m). Známý je díky svému nevelkému ledovci s téměř celoročním provozem, přestože terénně ještě zajímavější jsou spíš protilehlé, dlouhé a plnokrevně červené jižní svahy. V době jinde vrcholící hlavní sezóny tu zůstává klid a liduprázdné sjezdovky – Schnalstal (it. Val Senales) je tak menším, ale sněhově spolehlivým úkrytem před masami lyžařů. Schnalstal je vysokohorská pustina s plnokrevně červenými i mírnými ledovcovými tratěmi, zpřístupněná visutou kabinou a sedmi sedačkovými, převážně zánovními lanovkami. Díky nesnadnému přístupu jsou sjezdovky i v hlavní sezóně nevídaně málo zalidněné, větší nápory zažijí zřejmě jen na podzim a v pokročilém jaru. Pravidelné, až monotónní ledovcové svahy zpestřují proměnlivé a slunečné jižní stráně (Hintereis, Teufelsegg), k tomu je tu 8km sjezd do údolí a ještě dvě kratší sjezdovky kryté lesem za zády hotelového resortu.

Středisko je známé i díky Ötzimu, pradávnému obyvateli zdejších hor, který zahynul nedaleko lyžařského areálu a jehož tělo se uchovalo unikátně mumifikované sněhem pět a půl tisíce let, až jej v r. 1991 objevili náhodní turisté. Ötziho maketu i nejzajímavější okamžiky z jeho života i nálezu si můžete prohlédnout v malé galerii v suterénu stanice lanovky na Grawandu.

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky

 • Grawand – ultraširoká ledovcová dálnice podél 4sedačky s poctivě červeným až velmi mírným sklonem (podle zvolené trasy)
 • Finailjoch – velmi dlouhé pomy s pravidelnou, plochou modrou a širokou dálnicí
 • Gletschersee – velmi široká červená až modrá pláň (podle zvolené trasy) pod hlavním ledovcovým svahem, sjezd začíná plochým traverzem od mezistanice sedaček Gletschersee a Grawand, poté ubíhá po spádnici a opět se traverzem vrací ke stanici sedaček
 • Hintereis – dlouhá a poctivě červená sjezdovka s mírnější i strmější přímou variantou se zánovní pomalou 2sedačkou
 • Teufelsegg – široká, jemně členitá sjezdovka stékající kamenitým terénem s proměnlivým sklonem ve třech variantách – hlavní, černá varianta (R1) se po mírnějším úvodu propadá strmě v krátké střední pasáži, vedlejší černá (R2) roluje po dlouhém, téměř konstantně a spíše červeně skloněném svahu, nejmírnější a nejužší červená varianta (R3) obíhá nejstrmější partie svahu velkým obloukem, všechny tři varianty se schází na poctivě červeném cílovém hangu, tratě obsluhuje moderní, pohodlná a krytá 4sedačka
 • Lazaun – hlavní červená trať s homologací FIS opisuje v horní pasáži mírně skloněný oblouk, pak se noří do lesa a ve strmých, ale širokých zatáčkách klesá na mírnější rychlý úsek, zatáčí a opět nabírá poctivě červený sklon, poté se stáčí do krátkého prostorného traverzu a vrací se k nástupní stanici sedačky, vedlejší modrá trať se odděluje na hrnaici lesa a velkým obloukem se v mírném sklonu stáčí zpět k sedačce, tratě obsluhuje stará pomalá dvousedačka, často ještě zpomalovaná kvůli nástupu a výstupu sáňkařů (doba výjezdu obvykle více než 10 minut)

Sněhové podmínky

 • dostatek sněhu na sjezdovkách (na ledovci až 270 cm), méně mimo tratě, zejména v nižších partiích areálu
 • sjezdovky na ledovci s měkčím povrchem v důsledku cca 20cm přídělu nového sněhu, jinak pevné a s prachovým povrchem

Komfort

 • páteří areálu je visutá kabina z Kurzrasu na Grawand, zpřístupňující většinu sjezdovek (v případě silného větru může být mimo provoz)
 • kromě dvou moderních expresních 4sedaček Roter Kofl a Teufelsegg převažují zánovní, pomalejší sedačkové lanovky
 • příjezd z ledovce na jižní svah u sedačky Hintereis je bezproblémový, při přejezdu zpět je ale třeba přebruslit cca 150m rovinku (na sjezd do údolí se lze napojit kolem horské chaty Schöne Aussicht)
 • sjezdovky z Lazaunu nejsou s hlavním areálem přímo spojené – od stanice visuté kabiny je třeba přejít náměstí v Kurzrasu a mostek na úpatí Lazaunu (cca 300 m pěšky, obdobně zpět)

Zalidněnost

 • v době hlavní zimní sezóny tu bývá liduprázdno až pusto
 • při menší vytíženosti střediska během dne jezdí visutá kabina z Kurzrasu jen každou celou a půl hodinu (při ranním výjezdu častěji)

Občerstvení a aprés-ski

 • samoobslužná restaurace na vrcholu Grawandu, horské chaty Schöne Aussicht (it. Bella Vista), Teufelsegg a Lazaun na sjezdovkách
 • sáňkařská dráha podél sedačky Lazaun

Doprava do střediska

 • z údolí Vinschgau, spojující Merano a průsmyk Reschenpass), stoupá cca 30 km dlouhé údolí Schnalstal a na jeho konci leží malý hotelový resort Kurzras
 • štěrkové parkoviště zdarma cca 200 m od stanice lanovky

Plus lyžařského areálu:

 • přehledné i členité, poctivě červené a dlouhé sjezdovky
 • sněhová jistota daná nadmořskou výškou i ledovcem
 • velmi malá návštěvnost v době hlavní zimní sezóny

Mínusy lyžařského areálu:

 • omezený rozsah areálu (35 km sjezdovek)
 • zdlouhavější příjezd
 • omezené možnosti lyžování při nepříznivém počasí

Odkazy:

Homepage: http://www.valsenales.com
Ceník: http://www.valsenales.com/…zzi-skipass/
Otevřené sjezdovky: http://www.valsenales.com/…te-impianti/

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

27.01. - 03.02.2018  | Schnalstal (Val Senales)

autor: hans
hodnocení:

Konec světa. Mrtvé městečko. Ale lyžovačka parádní! Kdo chce továrny na lyžování, ať sem nejezdí. Kdo chce machrovat výbavou nebo outfitem, ať nejezdí. Kdo si chce parádně zalyžovat a nikoho nepotkat, bude tu správně.

zobrazit celý report

23. - 30.12.2017  | Schnalstal (Val Senales)

autor: ToKe
hodnocení:

Slunné jihotyrolské pláně se spoustou přírodního sněhu a hlavně na sjezdovkách liduprázdno. Jedná se o zastrčené údolí, daleko od civilizace (z Merana cca 30 km až na konec údolí), takže to dle toho i vypadalo. Maso Corto je malá, účelová hotelová vesnička s obchůdkem, bankomatem, benzínou, půjčovno...

zobrazit celý report

14. - 17.04.2017  | Schnalstal (Val Senales)

autor: gimli35
hodnocení:

Poslední rozloučení s letošní zimou jsem absolvoval na Schnalstalském ledovci. V letošní, pro Itálii ne zrovna příznivé sezóně, se vyplatil výběr střediska právem se chlubícího sněhovou jistotou, Velikonoce na lyžích se tak opravdu vydařily.

zobrazit celý report

19. - 22.02.2017  | Schnalstal (Val Senales)

autor: rajdak
hodnocení:

O Val Senales jsem vždy jen četl reporty a jejich kladná hodnocení. Tušil jsem,že to tam bude dobré a nezklamal jsem se! Středisko bylo zřejmě postaveno jako základna pro ledovcové lyžování někdy před čtyřiceti lety do zhruba dnešní podoby. Je komorní, vzdušné a zcela bez stresu. :-D
Výhledy famóz...

zobrazit celý report

28.01. - 04.02.2017  | Schnalstal (Val Senales)

autor: hans
hodnocení:

Na tu hrůzu, co se děla v tomto týdnu v Italii, to byl celkem vydařený týden. Skoro v celé Italii byla mlha a pršelo. Středisko spíše pro zdatné sportovní lyžaře, kterým nevadí lyžovat i při zhoršených podmínkách. Drobně sněžilo, ale nefoukalo!

zobrazit celý report

21. - 28.01.2017  | Schnalstal (Val Senales)

autor: svena
hodnocení:

Dovolenou ve Val Senales jsme naplánovali již v srpnu, tohle středisko jsme vybrali vzhledem k vysoké nadmořské výšce, a tím pádem i s větší pravděpodobností sněhu a udělali jsme velice dobře, jedno z mála italských areálů, kde byla možnost jezdit i na přírodním sněhu.
Maso Corto je centrem areálu...

zobrazit celý report

22.10.2016  | Schnalstal (Val Senales)

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:
Tréninková sezóna na Schnalstalském ledovci je v plném proudu - tři z šesti otevřených sjezdovek jsou více méně zabrány reprezentačními týmy, nechybí mezi nimi ani ta největší esa: Marcel Hirscher nebo Ted Ligety (rád a hojně zde trénuje i náš Kryštof Krýzl). Nejpříjemnější tratí pro veřejnost je svižná modrá podél vleku Finail - prostorná, méně zalidněná a prakticky bez front. Příjemně překvapil sníh - nedávno napadlý prašan totiž díky trvalému mrazu parádně drží. A kromě lyžování nabízí říjnová návštěva Schnalstalu i největší pestrost barev - od zelené dole v údolí přes zlatou a červenou na stromech až po čerstvou bílou, která pocukrovala všechny vyšší vrcholky. Slunce je ještě relativně vysoko, takže během dne stále dosvítí na většinu plochy sjezdovek.

01. - 05.12.2015  | Schnalstal (Val Senales)

autor: psmrz
hodnocení:
Počasí nám přeje, sluníčko svítí, nebe vymetené: jezdí se jen na ledovci, cesta do údolí technický sníh, místy hlína. Lidí málo.

13. - 14.04.2015  | Schnalstal (Val Senales)

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Schnalstal je konec světa stvořený pro jarní lyžařskou nirvánu - je to sem odevšud daleko (dokonce i pro "domácí" Jihotyrolany), takže tu nikdo není, jen třítisícové hory a vymanšestrovaný firn...

zobrazit celý report

05.01.2015  | Schnalstal (Val Senales)

autor: MIKI
hodnocení:
Týden v tomto italském středisku nám dal docela zabrat. Dva dny jezdil pouze jeden vlek ve spodní části střediska. Třetí den kvůli silnému větru 30 km/h a -16 C od 11 h nejezdilo vůbec nic. A další dva dny už bylo sluníčko, takže jsme se dostali konečně na ledovec, kde jsou sjezdovky super.

16. - 19.12.2014  | Schnalstal (Val Senales)

autor: silversurfer
hodnocení:

Nebudu uplne popisovat detaily strediska, nebot ty si clovek muze lehce dohledat tady na SNOW.cz, ale podelim se spise o dojmy:-)

Pocasi je letos vazne spatny, takze i kdyz jsem horlive sledoval predpovedi u mnoha stredisek, bylo jasne, ze lyz...

zobrazit celý report

08.03.2013  | Schnalstal (Val Senales)

autor: MisaBuc

35 kilometrů sjezdovek a zázemí ledovcového lyžování. Takový je Schnalstal/Val Senale v provincii Jižní Tyrolsko na severu Itálie. Sjezdovek je tu celkem jen šestnáct, ale díky 1 200metrovému převýšení jsou zajímavě členité a dlouhé. Je to sportovní lyžování, i proto sem na začátku sezony jezdí trén...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Familienferiendorf Kirchleitn Kleinwild
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 4 595 Kč/os.
Hotel Cristallo
Orientační cena za noc vč. polopenze, skipasu a dopravy 1 770 Kč/os.
Residence Holzer
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 291 Kč/os.