SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - aktuální report z 18. - 21.01.2018 - SNOW.cz

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental aktuální report z 18. - 21.01.2018

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: HH
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.01.2018 do: 21.01.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

SkiWelt patří s 90 lanovkami a 284 km sjezdovek k největším a nejmodernějším areálům na světě. Příběh dnes oblíbené lyžařské oblasti se začal psát před 40 lety, kdy 6 malých a neznámých středisek mezi údolím Brixental a pohořím Wilder Kaiser spojilo své síly a vytvořilo společný skipas a stala se největší lyžařskou oblastí v Rakousku. V roce 1977 to byl průkopnický počin, kterému se mnozí smáli. Dnes, po 40 letech, jsou společné skipasy největším lákadlem pro lyžaře. V loňském roce získal SkiWelt jako první skiareál na světě ocenění „ekologická lyžařská oblast roku“.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Po vzoru Sella Rondy tu otevřeli letos okružní trasu SkiWelt. Cestu je možné absolvovat ve směru hodinových ručiček (zelené značení) i v opačném směru. Na okružní jízdu můžete přistoupit v kterémkoliv z 8 skiareálu - Going, Ellmau, Scheffau, Sölll, Itter, Hopfgarten, Brixen a Westendorf. Všechny jsou vzájemně propojené sjezdovkami i lanovkami. Asi v žádném jiném středisku na světě nenajdete tolik sjezdů do údolí – celkem jich tu je 21. Do každé horské vesničky je vždy minimálně jeden modrý pro začátečníky a jeden červený pro zkušené lyžaře. Nejnáročnější je sjezd z Hohe Salve do Itteru měřící 9 kilometrů.

Celkem je ve středisku 284 km sjezdovek – 122 km modrých, 129 červených a 33 černých. V sobotu byly sjezdovky perfektně upravené a člověk si ráno mohl vychutnat sportovní jízdu na mančestru. Během sobotní noci napadlo 50 centimetrů sněhu a tak se dneska jezdil freeride i po sjezdovkách. Pokud jste sjezdovky opustili, jezdili jste rázem po pás v prašanu. Nádhera.

Výborné bylo páteční noční lyžování v Söllu. Efektně nasvícené svahy, málo lidí a perfektní úprava sjezdovek umožní zařezávat široké carvingové obloučky v plné rychlosti bez strachu ze srážky s jinými lyžaři. Akorát kombinace celodenního lyžování a dalších 2 hodin lyžování večer je smrtící. S 13 kilometry je noční lyžování v Söllu největší noční lyžování v Rakousku. Lyžovat večer můžete i v Brixenu a Westendorfu.

Snowparky jsme vynechali, ale podle plánku jsou ve středisku celkem 4. Nejlepší je prý snowpark Boarders Playground ve Westendorfu, kde si můžete „zalétat“ na 28 metrovovém kickeru Big Mama.

Sněhové podmínky:

Powder alarm! V neděli nasněžilo 50 centimetrů čerstvého sněhu, od čtvrtka dohromady už asi 80 centimetrů. Ve středisku panují naprosto ideální sněhové podmínky. Po pás v prašanu se jezdí i v samé blízkosti sjezdovek. Dejte si ale pozor na ostnaté dráty. Přes léto tu pasou krávy a na hodně místech jsou sjezdy přerušené ohradami. Při normální sněhové situaci je Skiwelt vyhlášený širokými a výborně upravenými sjezdovkami. Od letošního roku dokonce nasadili GPS řízení úpravy sjezdovek. Systém proměřuje sněhovou pokrývku na všech sjezdovkách na centimetr přesně. Rolbaři tak vědí, kam nastavit sněhová děla a kde rolbovat.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vlek poháněný solární energií, vytápěné sedačky, automatické zavírání a otevírání bublin proti větru. Na světě není moc skiareálů s modernějšími lanovkami. Za 40 let historie SkiWeltu investovali do lanovek půl miliardy eur. Všechny přibližovací lanovky byly nahrazeny moderními kabinkami, většina vleků pohodlnými sedačkami.

Letošní novinkou je úschovna lyží ve spodní stanici v Brixenu im Thale. Pokud vás nebaví neustálé přenášení lyží a vymrzlé přeskáče, můžete vyzkoušet jednu z 300 vytápěných skříněk (každá pro 3 lyžařské sety). Klíček od skříňky si jednoduše nahrajete na skipas.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Vysokokapacitní lanovky a skoro 300 kilometrů širokých sjezdovek umožňují bezpečné lyžování bez čekání a front. Během nízké sezóny v lednu se fronty netvoří ani u páteřních kabinek, které vyvážejí lyžaře z údolí nahoru.

Občerstvení a aprés-ski:

Najíst se můžete v jedné ze 77 horských chat, které jsou rozmístěné podél sjezdovek. My jsme ochutnali výborné masové a sýrové fondue v Stöckalmu přímo u sjezdovky v Söllu a tyrolské spätzle v chatě Gipfelalm na vrcholku Hohe Salve. Kromě výborné kuchyně tu mají prosklené záchodky, ze kterých můžete pozorovat 70 zasněžených třítísícovek

Specialitou SkiWeltu je iglú vesnice Alpeniglu Dorf, kde si můžete objednat drink na ledovém baru nebo dokonce přespat. K dispozici mají i romantické pokoje (iglú) se srdíčkem u vchodu.

Samozřejmostí je večerní sáňkování, kluziště nebo krytý bazén.

Doprava do střediska a parkování:

Při cestě z Prahy jedete klasickou cestou po dálnici ve směru Regensburg, Mnichov a Kufstein. Pokud nechcete připlácet za rakouskou dálniční známku, můžete těsně před Kufsteinem sjet z dálnice a placený úsek objet přes vesnici Kiefersfelden. Nově se do oblasti Skiwelt dá dojet nočním autobusem FlixBus.

+ plusy

 • Jedno z největších středisek na světě. Celkem 284 km vzájemně propojených sjezdovek mezi 8 horskými vesnicemi.
 • Možné kombinovat skipasy se sousedním Kitzbühlem, nebo dokonce zakoupit Super Ski Card (platí na 2.750 km sjezdovek v Salzbursku a Tyrolsku).
 • Moderní lanovky s vyhřívanými sedačkami.
 • V nízké sezóně tu mají děti do 15 let skipas zdarma.

- mínusy

 • Relativně nízká nadmořská výška a s ní spojená závislost na technickém sněhu (aktuálně je přírodního sněhu více než dost).
 • Malá vzdálenost kousek od Mnichova a dalších bavorských měst je spojená ve vysoké sezóně s velkým přílivem lyžařů.

Zajímavé odkazy

https://www.skiwelt.at/cz/ - oficiální stránky střediska
http://bit.ly/2mZv9WM - oficiální stránky Tyrolska
https://www.hohesalve.at/ - tip na ubytování přímo na svahu

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

06. - 09.03.2023  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: mike77886
 • hodnocení:

Do Skiweltu jsme zamířili poprvé, a to hlavně kvůli jeho velikosti a dostupnosti z ČR. Přes 5 let jsme jezdili do italských dolomit, kde je kvalita lyžování na velmi vysoké úrovni, a proto jsem se mírně bál. Návštěva mě nakonec celkem příjemně překvapila. Asi největší kámen úrazu je velmi nízká polo...

09. - 11.12.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:

Na prodloužený víkend jsme se rozhodli vyrazit na 3 dny do rakouského Skiweltu a zahájit tam zimní sezónu. Hlavní výhodou je, že je to blízko, z Prahy zhruba 5 hodin poklidné jízdy. A pro rodiče s dětmi je tu na začátku a konci sezóny další zajímavá výhoda - při koupi 3denního a delšího skipasu jsou k dospělému děti do 15 let zdarma. Tím se dá ospravedlnit i to, že středisko je níž položené a jede jen část z 270 km sjezdovek. V pátek jsme lyžovali kolem kopce Hohe Salve, propojení na další části Skiweltu nebylo ještě funkční. Další den přibylo v provozu dalších pár desítek kilometrů sjezdovek a fungovalo propojení směrem na Scheffau a Going. Viditelnost slabá, lidí spíš málo. V sobotu a v noci na neděli sněžilo. V neděli bylo nejlepší počasí, v provozu 77 km sjezdovek, opět přijatelně lidí a velmi příjemný sníh (mix technického a přírodního), dokonce v prašanu se dalo zajezdit. I když sluníčko moc nesvítilo, byl to parádní start zimní sez=ony 22/23.

27.02. - 02.03.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: eva
 • hodnocení:

SkiWelt představuje téměř 300 km sjezdovek a propojuje několik menších oblastí - Ellmau, Going, Scheffau, Söll, Hopfgarten, Itter, Kelschau, Westendorf a Brixen. Ve středisku se dá perfektně zalyžovat, je nutné se ale orientovat a terén znát, vybrat si podle aktuálních podmínek ty pravé sjezdovky a ...

07. - 11.02.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:

Alpy jsou Alpy a toto je obří areál. Je super pro lyžařské safari, vybíráte z mnoha rozmanitých sjezdovek. V areálu je vzhledem k velikosti a k nekonzistentnímu značení obtížná navigace. Co se nás týče, zažili jsme snad kompletní možnou paletu počasí: od vichřice a silného sněžení přes mlhu až po sl...

22. - 26.01.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: veratko
 • hodnocení:

Středisko předčilo mé očekávání. Vzhledem k nízké nadmořské výšce a některým rozporuplnými recenzím jsem se trochu obával, že mé lyžařské chutě nebudou uspokojeny. Obavy však byly zbytečné. V den příjezdu hustě sněžilo, takže napadlo cca 40 cm čerstvého sněhu. Od dalšího dne azuro. Začali jsme v Goi...

18. - 19.12.2021  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Když v Rakousku skončil lockdown, tak nějak jsem tušila, že ten vstřícný přístup nebude na dlouho. Hned následující víkend jsme se tedy rozhodli strávit v Rakousku. Volba padla na SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, který už měl v našem termínu otevřenou velkou část sjezdovek a nabízel velmi příznivý d...

13.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:

V průběhu týdne ve SkiWeltu sněžilo, zimní atmosféra na jedničku, sníh na sjezdovkách zejména nad městy Ellmau a Scheffau supr, kolem Hohe Salve a směrem na jih byly sem tam plotny a ledové kuličky. Lidí málo, to se ale o víkendu asi změní. Hospody nejedou všechny, místo se našlo, atmosféra a jídlo fajn. Lanovky různorodé, některé pomalé a bez krytu, ale hodně je jich odpojitelných s bublinou, z údolí jezdí kabinky. Tratě členité, často sportovnější, střední délky. Dnes otevřeno cca 90 km, zítra asi přibydou další pisty. Máme ještě co objevovat, už je otevřeno i propojení přes Brixen im Thale na kopce nad Westendorfem. Některé sjezdy do údolí (kde jezdí kabinky) otevřeny, sjezd do Ellmau ve velmi dobré kondici (je stabilně pod nulou). Dnes pod mrakem, v neděli bude nejlíp, pak oteplení. Jsme zde poprvé na třídenní start sezony, hodnotíme kladně s ohledem na podmínky, vzdálenost (cca 5 h z Prahy) a že mají děti do 15 let skipas na začátku a konci sezony k dospělému zdarma.

08. - 09.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Už v létě jsem se rozhodoval kam před Vánoci na lyže. Podmínkou bylo za pár kaček a nejlépe blízko. Nakonec jsem našel středisko Skiwelt, a to na 5 dní včetně skipasu za 5 300 Kč. Volba byla jasná, ale postupem času jsem začal trnout. Teploty i v nejvyšších partiích sahaly až k 11 stupňům a v noci ...

17.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

V Ellmau v noci přimrzlo, takže ráno bylo nahoře -4 st. Vše super. Slunce, mráz a upravené sjezdovky. Jižní svahy však šly rychle pryč. Kolem 11:00 už hromady břečky. V poledne už bylo nahoře kolem 14 st. Severní a západní svahy byly celkem OK. Perfektní jarní lyžovačka.
Jen ten systém parkování. Přijeli jsme v 8:10 a posílali nás někam do pryč. Tak jsem si zahrál na Poláka a vrátil jsem se z konce parkoviště blíž. Chápu je, že chtějí využít parkoviště na maximum, ale kdo dřív přijede, ten parkuje dál, mě opravdu nebaví...

18.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Poslední den nás čekala dle předpovědi tlaková níže od západu s pořádným přídělem deště a teplotami nahoře nad nulou :-(. Shit. Zase ta voda... Co se ale nestalo. Nějak se to stočilo a namíchalo se vzduchem od severu. Výsledek byl, že přes noc nasněžilo kolem 10 cm nahoře. Ráno jsme vyjeli nahoru a paráda. Když nasněžilo, tak ještě ráno museli rychle rolbovat. Sníh super. Kolem 9:00 začlo znovu sněžit. Vyvrcholení přišlo kolem poledne, kdy jsme se schovali do restaurace Bergkaiser. Velká samoobslužná restaurace s dobrým výběrem a dostatkem místa, kde se člověk vždy někam vmáčknul. Po lehkém obědu následoval lyžařský ráj. Nový prašan, venku pod nulou a polojasno. Ideální podmínky. Rozdíl 20 stupňů oproti včerejšku a předvčerejšku udělal své. Projezdili jsme všechny možné sjezdovky. Dnes nás dopoledne však mrzelo, že v této oblasti nejsou běžně bubliny na sedačkách. Až na jednu výjimku. Zde by chtělo zainvestovat. Přeci jenom by to dopoledne hodně pomohlo. Přesto spokojenost.

16.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Chtěli jsme využít výhodnou cenu jarního skipasu, kdy při pobytu nad 3 dny byly děti zdarma. Volba to byla dobrá. První den jsme strávili v Scheffau. Oblast krásná.

24.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental patří mezi nejrozsáhlejší rakouské lyžařské oblasti. Skládá se ze středisek Söll, Scheffau, Itter, Ellmau, Going, Hofpgarten, Brixen, Westendorf a Kelchsau. Vše dokresluje panorama skalnatého masívu Wilder Kaiser.

09. - 13.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: AlexMi
 • hodnocení:

Nechci, aby to znělo jako reklama, ale bylo to jedno z „nejluxusnějších“ rodinných lyžování v životě. A tím luxusem mám na mysli:

 • malou dojezdovou vzdálenost z Česka (z Ostravy necelých 700 km/8 hodin jízdy i s přestávkama)
 • ubytování (v chaletu s privátním wellness) u sjezdovky a stanice lanov...

14.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

V neděli jsme nestihli prozkoumat všechny části tohoto střediska, takže jsme se sem ve čtvrtek vrátili a projeli Söll, Scheefau a Giong. Opět to byla super zábava.

10.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Naše očekáváni bylo vysoké, ale splnilo se na 100 %. Velký výběr sjezdovek a nepřeberné množství různých směrů skisafari. Přesto, že jsme se neflákali, stihli jsme projet jen oblasti Hopfgarten, Brixen a Scheffau.

07. - 09.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: eva
 • hodnocení:

Rozlehlé tyrolské středisko s 282 km sjezdovek, největší v Rakousku, vypadá opravdu lákavě a dle jiných recenzí jsem očekávala supermoderní lyžařské velkoměsto. Nicméně po prvním nadšení jsem zjistila, že i třetí den pořád bloudím a nemohu se dostat tam, kam chci. Je pravda, že za to mohou dílem mé ...

18. - 21.01.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: cico
 • hodnocení:

Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental patří rozlohou i počtem sjezdovek k největším areálům nejen v Tyrolsku, nýbrž v celém Rakousku. Široká síť rychlých lanovek, především gondol a šestisedaček, obsluhuje rozvětvenou houpačku mezi údolím Brixen im Thale (obce Westendorf a Brixen im Thale) na straně jedné...

14. - 17.12.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Chroust79
 • hodnocení:

SkiWelt byl takový trhlý nápad v červenci, a když jsme sledovali předpověď počasí, tak jsme již od konce listopadu byli pěkně nervózní. Když ještě v sobotu byly svahy zelené, tak jsme již popadali depresi, že za 6 dní to nemůže dobře dopadnout. Ale kupodivu mohlo. Za 3 dny napadlo 60 cm a společně s...

04. - 09.02.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: parezzbablu
 • hodnocení:

Největší lyžařsky propojený areál, co jsem navštívil. Nadšení z velikosti po dvou dnech vystřídalo lehké vystřízlivění, že přesuny mezi jednotlivými částmi skiareálu na lyžích jsou nesmysl. Jen takové projetí pár sjezdovek a už hledat návratovou trasu.

07. - 10.01.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: MisaBuc
 • hodnocení:

Rozhlehlé středisko, jehož největší výhodou je, že leží jen 4,5 hodiny od Prahy. Je velmi dobře dostupné po dálnici na Innsbruck. Vrcholy sice nepřesahují dva tisíce metrů, přesto se v největším rakouském lyžařském komplexu s 284 kilometry sjezdovek lyžovalo i v oblevě pěkně.

Další reporty ze střediska: SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Gruň

Gruň

Gruň

Gruň

Gruň

Gruň

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 5