SkiWelt Wilder Kaiser Brixental aktuální report z 07. - 11.02.2022

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:
 • návštěva od: 07.02.2022 do: 11.02.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Alpy jsou Alpy a toto je obří areál. Je super pro lyžařské safari, vybíráte z mnoha rozmanitých sjezdovek. V areálu je vzhledem k velikosti a k nekonzistentnímu značení obtížná navigace. Co se nás týče, zažili jsme snad kompletní možnou paletu počasí: od vichřice a silného sněžení přes mlhu až po slunečné dny s opalováním. V součtu moc fajn rodinná dovolená.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Většina sjezdovek je středně dlouhých a širokých: jen výjimečně najdete hodně dlouhou nebo mimořádně širokou.

Barevné označení sjezdovek na mapě je matoucí. Některé modré jsou prostě jen spojky, jiné jsou naopak krásné, široké svahy na carving. Pro rodiny s dětmi – úplnými začátečníky - se hodí údolí Hochsöllu, případně cvičná loučka u sedačky č. 126 Schneeberg ve Westendorfu. Pro o něco větší děti doporučuji spíše delší modré sjezdovky nahoře ve Westendorfu. Naopak oblasti Zinsberg a Eiberg bych ponechal zkušenějším.

Na mapě je vyznačeno hned několik snowparků a zábavných prvků. Polovina z nich ale byla mimo provoz a vy to zjistíte až tehdy, když k nim přijedete. Přitom sněhu bylo dost a dost.

Dojezdová červená sjezdovka č. 20 do Hopfgartenu má sice sebevědomou ceduli „nejkrásnější sjezdovka Wilder Kaiseru“, tím se ale patrně myslí výhled z ní do údolí. Lyžařsky není nijak zajímavá, chvílemi je dost úzká, má několik pomalých úseků, na nichž se hlavně děti musí únavně odrážet hůlkami jak o život. Navíc vede přes několik silnic, kde musíte kvůli bezpečnosti brzdit (čímž vám následně chybí v plochých úsecích rychlost) a při vyšších teplotách na nich odtaje sníh a buď sundáváte lyže, nebo riskujete poškrábání skluznice. No a v teplejších dnech na konci sjezdovky čekají náročné muldy.

Pár kilometrů vzdálený, malý, rodinný areál Kelchsau nebyl otevřený vloni (Covid) a není ani letos (dle místních kvůli poruše zasněžovacího zařízení).

Sněhové podmínky:

Na webu byl údaj o cca metru sněhu, na sjezdovkách to odpovídalo. Na začátku naší návštěvy hodně nasněžilo, takže se jezdilo v prašanu a freeride byl možný. Naopak ke konci bylo tepleji a jízda mimo sjezdovku byla výjimečná. Níže položené sjezdovky odpoledne i rozměklé. Úprava sněhu rolbami příkladná.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Solidní alpský standard. Retro 2- až 3sedačky jsou zcela výjimečné, mnohde si užijete naopak moderní, vyhřívané, rychlé (5 až 6 m/s) lanovky s bublinami. Je zde i pár kotev, spíše jako doplnění výcvikových ploch.

Zaujaly mne kabinky s otvory na upevnění lyží uvnitř, v podlaze, a speciální dětské sedačky na lanovce č. 126 na výukové loučce Westendorfu. Malé děti v lyžařské škole dostanou speciální vystražné vesty se zařízením Magnet Stick dnes již neexistujícího francouzského výrobce Sommital Electrique na bezpečné uchycení zad k sedačce.

Milovníci celodenního lyžování ocení, že jsou vybrané lanovky otevřeny už od 8. hod. ranní a zavírají až v 17.

Na jaře mají ve čtvrtky vybrané svahy otevřeno dokonce už od 7.30 hod., a to bez příplatku (porovnejte například s přístupem Špindlerova Mlýna).

Obtížná je orientace na mapce a pak přímo v terénu. Jen detailním studiem směrových šipek zjistíte, kterým směrem která sjezdovka či lanovka vede. Mapka neuvádí názvy vleků (jen některá vydání mají seznam na okraji), takže se v terénu orientujete podle jejich čísel. Jenže různé rozcestníky zase často odkazují na jména vleků nebo na obecný směr („nach Hopfgarten“). Pro milovníky rébusů doporučuji vzít si plánek do ruky a prstem po mapě určit, jak se dostanete z vrcholku Zinsberg dolů do Hopfgartenu. Při špatném počasí zase neurčíte, která lanovka má vyhřívání či bublinu. Nedaleký Kitzbühel to má zvládnuto lépe.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

My jsme měli výhodu pobytu uprostřed týdne, tj. téměř žádné čekací doby. O víkendech ale dle informací místních dorazí davy z Mnichova a pak bývá nabito. Asi hlavně ráno, dole u kabinek. Kdo si přivstane a dorazí brzy, přejede včas doprostřed areálu a tam už bych fronty neočekával.

Převažovali Rakušané a Němci. Čechů bylo na naše zvyklosti spíše málo a o Poláky jsme vůbec nezavadili. Ve Westendorfu nás zaujala neobvyklá koncentrace nizozemských návštěvníků. To se projevilo i vysokým procentem nezkušených, neobratných lyžařů v této části areálu.

Občerstvení a aprés-ski:

Tradičně vysoký alpský standard za alpské ceny. Doporučuji výbornou restauraci 11er Alm na odlehlé, dlouhé modré sjezdovce č. 111 ve Westendorfu. Není tam příliš zalidněno (je stranou davů), obsluha je rychlá a káva se štrůdlem byly luxusní.

Atrakcí je samoobslužný restaurant na horní stanici kabinek č. 22 Salvenbahn II a č. 42 Hohe Salve přímo na vrcholku Hohe Salve. Otočná část terasy sice nefungovala, i tak byly ale výhledy skvělé. Včetně proskleného okna přímo z kabinek WC.

Doprava do střediska a parkování:

Vzhledem k rozlehlosti střediska je vhodné už předem přemýšlet, z které části areálu budu chtít ráno začínat a dle toho vybrat ubytování poblíž té správné údolní kabinky. Cesta z jednoho konce (Goingu) do druhého (Hopfgartenu) a zpět zabere i hbitému lyžaři v podstatě celý den.

Je možné spojit několikadenní návštěvu Wilder Kaiseru s nedalekým Kitzbühelem – zatím nejsou areály fyzicky úplně propojeny, ale přejezd autem není dlouhý. Použijte o něco dražší tarif Super SkiCard a můžete střediska libovolně kombinovat.

+ plusy

 • velmi rozsáhlý, rozmanitý areál
 • Alpy jsou prostě Alpy
 • krásný rozhled na okolní vrcholky
 • zábava po celý den – brzké ranní sjezdovky, večerní lyžování v Söllu…
 • v areálu se myslí na děti

- mínusy

 • obtížná orientace v areálu
 • některé lákadla a atrakce náhodně fungují, jiná ne
 • chybí vyloženě dlouhé, vyloženě široké, nebo vyloženě obtížné sjezdovky

Zajímavé odkazy

Menší děti pobaví „havraní rallye“ (Rabenrallye). U spodní stanice kabinky č. 40 Gondelbahn Hexenwasser v Söllu si vyzvednete hrací kartu. Vyjedete nahoru a v okolí krátké kabinky č. 47 Hans im Glück dle mapky hledáte kovové havrany. U nich si procvaknete kleštičkami hrací kartu a po nalezení všech pěti vám hrací kartu vymění v Rabennestu (v kavárně v horní stanici kabinky č. 40) za drobný dárek pro mládež.

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

06. - 09.03.2023  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: mike77886
 • hodnocení:

Do Skiweltu jsme zamířili poprvé, a to hlavně kvůli jeho velikosti a dostupnosti z ČR. Přes 5 let jsme jezdili do italských dolomit, kde je kvalita lyžování na velmi vysoké úrovni, a proto jsem se mírně bál. Návštěva mě nakonec celkem příjemně překvapila. Asi největší kámen úrazu je velmi nízká polo...

09. - 11.12.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:

Na prodloužený víkend jsme se rozhodli vyrazit na 3 dny do rakouského Skiweltu a zahájit tam zimní sezónu. Hlavní výhodou je, že je to blízko, z Prahy zhruba 5 hodin poklidné jízdy. A pro rodiče s dětmi je tu na začátku a konci sezóny další zajímavá výhoda - při koupi 3denního a delšího skipasu jsou k dospělému děti do 15 let zdarma. Tím se dá ospravedlnit i to, že středisko je níž položené a jede jen část z 270 km sjezdovek. V pátek jsme lyžovali kolem kopce Hohe Salve, propojení na další části Skiweltu nebylo ještě funkční. Další den přibylo v provozu dalších pár desítek kilometrů sjezdovek a fungovalo propojení směrem na Scheffau a Going. Viditelnost slabá, lidí spíš málo. V sobotu a v noci na neděli sněžilo. V neděli bylo nejlepší počasí, v provozu 77 km sjezdovek, opět přijatelně lidí a velmi příjemný sníh (mix technického a přírodního), dokonce v prašanu se dalo zajezdit. I když sluníčko moc nesvítilo, byl to parádní start zimní sez=ony 22/23.

27.02. - 02.03.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: eva
 • hodnocení:

SkiWelt představuje téměř 300 km sjezdovek a propojuje několik menších oblastí - Ellmau, Going, Scheffau, Söll, Hopfgarten, Itter, Kelschau, Westendorf a Brixen. Ve středisku se dá perfektně zalyžovat, je nutné se ale orientovat a terén znát, vybrat si podle aktuálních podmínek ty pravé sjezdovky a ...

22. - 26.01.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: veratko
 • hodnocení:

Středisko předčilo mé očekávání. Vzhledem k nízké nadmořské výšce a některým rozporuplnými recenzím jsem se trochu obával, že mé lyžařské chutě nebudou uspokojeny. Obavy však byly zbytečné. V den příjezdu hustě sněžilo, takže napadlo cca 40 cm čerstvého sněhu. Od dalšího dne azuro. Začali jsme v Goi...

18. - 19.12.2021  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Když v Rakousku skončil lockdown, tak nějak jsem tušila, že ten vstřícný přístup nebude na dlouho. Hned následující víkend jsme se tedy rozhodli strávit v Rakousku. Volba padla na SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, který už měl v našem termínu otevřenou velkou část sjezdovek a nabízel velmi příznivý d...

13.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:

V průběhu týdne ve SkiWeltu sněžilo, zimní atmosféra na jedničku, sníh na sjezdovkách zejména nad městy Ellmau a Scheffau supr, kolem Hohe Salve a směrem na jih byly sem tam plotny a ledové kuličky. Lidí málo, to se ale o víkendu asi změní. Hospody nejedou všechny, místo se našlo, atmosféra a jídlo fajn. Lanovky různorodé, některé pomalé a bez krytu, ale hodně je jich odpojitelných s bublinou, z údolí jezdí kabinky. Tratě členité, často sportovnější, střední délky. Dnes otevřeno cca 90 km, zítra asi přibydou další pisty. Máme ještě co objevovat, už je otevřeno i propojení přes Brixen im Thale na kopce nad Westendorfem. Některé sjezdy do údolí (kde jezdí kabinky) otevřeny, sjezd do Ellmau ve velmi dobré kondici (je stabilně pod nulou). Dnes pod mrakem, v neděli bude nejlíp, pak oteplení. Jsme zde poprvé na třídenní start sezony, hodnotíme kladně s ohledem na podmínky, vzdálenost (cca 5 h z Prahy) a že mají děti do 15 let skipas na začátku a konci sezony k dospělému zdarma.

08. - 09.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Už v létě jsem se rozhodoval kam před Vánoci na lyže. Podmínkou bylo za pár kaček a nejlépe blízko. Nakonec jsem našel středisko Skiwelt, a to na 5 dní včetně skipasu za 5 300 Kč. Volba byla jasná, ale postupem času jsem začal trnout. Teploty i v nejvyšších partiích sahaly až k 11 stupňům a v noci ...

17.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

V Ellmau v noci přimrzlo, takže ráno bylo nahoře -4 st. Vše super. Slunce, mráz a upravené sjezdovky. Jižní svahy však šly rychle pryč. Kolem 11:00 už hromady břečky. V poledne už bylo nahoře kolem 14 st. Severní a západní svahy byly celkem OK. Perfektní jarní lyžovačka.
Jen ten systém parkování. Přijeli jsme v 8:10 a posílali nás někam do pryč. Tak jsem si zahrál na Poláka a vrátil jsem se z konce parkoviště blíž. Chápu je, že chtějí využít parkoviště na maximum, ale kdo dřív přijede, ten parkuje dál, mě opravdu nebaví...

18.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Poslední den nás čekala dle předpovědi tlaková níže od západu s pořádným přídělem deště a teplotami nahoře nad nulou :-(. Shit. Zase ta voda... Co se ale nestalo. Nějak se to stočilo a namíchalo se vzduchem od severu. Výsledek byl, že přes noc nasněžilo kolem 10 cm nahoře. Ráno jsme vyjeli nahoru a paráda. Když nasněžilo, tak ještě ráno museli rychle rolbovat. Sníh super. Kolem 9:00 začlo znovu sněžit. Vyvrcholení přišlo kolem poledne, kdy jsme se schovali do restaurace Bergkaiser. Velká samoobslužná restaurace s dobrým výběrem a dostatkem místa, kde se člověk vždy někam vmáčknul. Po lehkém obědu následoval lyžařský ráj. Nový prašan, venku pod nulou a polojasno. Ideální podmínky. Rozdíl 20 stupňů oproti včerejšku a předvčerejšku udělal své. Projezdili jsme všechny možné sjezdovky. Dnes nás dopoledne však mrzelo, že v této oblasti nejsou běžně bubliny na sedačkách. Až na jednu výjimku. Zde by chtělo zainvestovat. Přeci jenom by to dopoledne hodně pomohlo. Přesto spokojenost.

16.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Chtěli jsme využít výhodnou cenu jarního skipasu, kdy při pobytu nad 3 dny byly děti zdarma. Volba to byla dobrá. První den jsme strávili v Scheffau. Oblast krásná.

24.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental patří mezi nejrozsáhlejší rakouské lyžařské oblasti. Skládá se ze středisek Söll, Scheffau, Itter, Ellmau, Going, Hofpgarten, Brixen, Westendorf a Kelchsau. Vše dokresluje panorama skalnatého masívu Wilder Kaiser.

09. - 13.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: AlexMi
 • hodnocení:

Nechci, aby to znělo jako reklama, ale bylo to jedno z „nejluxusnějších“ rodinných lyžování v životě. A tím luxusem mám na mysli:

 • malou dojezdovou vzdálenost z Česka (z Ostravy necelých 700 km/8 hodin jízdy i s přestávkama)
 • ubytování (v chaletu s privátním wellness) u sjezdovky a stanice lanov...

14.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

V neděli jsme nestihli prozkoumat všechny části tohoto střediska, takže jsme se sem ve čtvrtek vrátili a projeli Söll, Scheefau a Giong. Opět to byla super zábava.

10.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Naše očekáváni bylo vysoké, ale splnilo se na 100 %. Velký výběr sjezdovek a nepřeberné množství různých směrů skisafari. Přesto, že jsme se neflákali, stihli jsme projet jen oblasti Hopfgarten, Brixen a Scheffau.

07. - 09.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: eva
 • hodnocení:

Rozlehlé tyrolské středisko s 282 km sjezdovek, největší v Rakousku, vypadá opravdu lákavě a dle jiných recenzí jsem očekávala supermoderní lyžařské velkoměsto. Nicméně po prvním nadšení jsem zjistila, že i třetí den pořád bloudím a nemohu se dostat tam, kam chci. Je pravda, že za to mohou dílem mé ...

18. - 21.01.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: cico
 • hodnocení:

Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental patří rozlohou i počtem sjezdovek k největším areálům nejen v Tyrolsku, nýbrž v celém Rakousku. Široká síť rychlých lanovek, především gondol a šestisedaček, obsluhuje rozvětvenou houpačku mezi údolím Brixen im Thale (obce Westendorf a Brixen im Thale) na straně jedné...

14. - 17.12.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Chroust79
 • hodnocení:

SkiWelt byl takový trhlý nápad v červenci, a když jsme sledovali předpověď počasí, tak jsme již od konce listopadu byli pěkně nervózní. Když ještě v sobotu byly svahy zelené, tak jsme již popadali depresi, že za 6 dní to nemůže dobře dopadnout. Ale kupodivu mohlo. Za 3 dny napadlo 60 cm a společně s...

04. - 09.02.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: parezzbablu
 • hodnocení:

Největší lyžařsky propojený areál, co jsem navštívil. Nadšení z velikosti po dvou dnech vystřídalo lehké vystřízlivění, že přesuny mezi jednotlivými částmi skiareálu na lyžích jsou nesmysl. Jen takové projetí pár sjezdovek a už hledat návratovou trasu.

18. - 21.01.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: HH
 • hodnocení:

SkiWelt patří s 90 lanovkami a 284 km sjezdovek k největším a nejmodernějším areálům na světě. Příběh dnes oblíbené lyžařské oblasti se začal psát před 40 lety, kdy 6 malých a neznámých středisek mezi údolím Brixental a pohořím Wilder Kaiser spojilo své síly a vytvořilo společný skipas a stala se ne...

07. - 10.01.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: MisaBuc
 • hodnocení:

Rozhlehlé středisko, jehož největší výhodou je, že leží jen 4,5 hodiny od Prahy. Je velmi dobře dostupné po dálnici na Innsbruck. Vrcholy sice nepřesahují dva tisíce metrů, přesto se v největším rakouském lyžařském komplexu s 284 kilometry sjezdovek lyžovalo i v oblevě pěkně.

Další reporty ze střediska: SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Megeve / Evasion Mont Blanc

Megeve / Evasion Mont Blanc

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 81
Otevřené sjezdovky 0 z 263 km