SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - aktuální report z 18. - 19.12.2021 - SNOW.cz

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental aktuální report z 18. - 19.12.2021

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Milka
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.12.2021 do: 19.12.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Když v Rakousku skončil lockdown, tak nějak jsem tušila, že ten vstřícný přístup nebude na dlouho. Hned následující víkend jsme se tedy rozhodli strávit v Rakousku. Volba padla na SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, který už měl v našem termínu otevřenou velkou část sjezdovek a nabízel velmi příznivý dojezdový čas z Prahy. Výsledné pocity z návštěvy areálu byly trochu rozporuplné, hodnotila bych jako ***+.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Oblast lyžařsky propojuje hned 8 horských vesniček a jako bonus skibusem v rámci SuperSkiCard také nedaleký Kitzbühel. My měli skipas platný „jen“ pro SkiWelt, což bylo na víkend plně postačující.

Spousta sjezdovek jsou přejezdové cesty. S ohledem na rozlehlost areálu je to asi logické, ale v mapce to tak nevypadá...

Téměř polovina sjezdovek v celé oblasti je značena červeně. Často jsou ale na těchto sjezdovkách strmé úseky, občas i docela úzké, které už jsou podle mého spíš černé. Černých sjezdovek je jen několik a jde většinou pouze o kratší úseky, které v době naší návštěvy byly většinou ještě uzavřené.

Zbylou téměř polovinu sjezdovek tvoří ty modré. V lyžařské mapě to tak nevypadá, ale jde převážně o různé přejezdové cesty nebo vysněžené horské silnice. Kratší, ale plnohodnotná modrá sjezdovka je vlastně jen na Astbergu (č. 102/102a), Zinsbergu, pod Hohe Salve (č. 25) a něco málo také v kotlině mezi Brandstadl, Eiberg a Hartkaiser. Začátečníka bych do tohoto areálu rozhodně nebrala, protože dostat se na modrou sjezdovku vyžaduje zdolání i sjezdovek obtížnějších. Třeba ze Söllu či Itteru se bez sjetí červené sjezdovky vůbec nedá dostat dál do areálu.

Orientace v areálu je trochu složitější. V areálu jsou údajně dva okruhy SkiWelt Tour, ale v mapce a často ani na rozcestích není trasa značená, takže jsme se o projetí ani nepokoušeli. Do propracované Sella Rondy to má daleko...

Horší je ale i značení samotných sjezdovek, které se různě větví. Na cedulích podle tratí jsou kolikrát i tři různá čísla označující sjezdovku, takže předpokládám, že tento sdílený úsek je do kilometráže areálu také třikrát započítán. Barva se také mění dle libosti a i když v mapce je sjezdovka značena modře, v nějakém úseku klidně „převezme“ barvu od jiné, červené sjezdovky.

Sněhové podmínky:

Přírodního sněhu je pomálu, takže na sjezdovkách leží sníh spíš technický. Všechny prudší úseky jsou tvrdé až ledovaté a i s čerstvě servisovanými lyžemi pro nás byly těžko sjízdné. Už během dopoledne se začaly tvořit muldy z krupice, která vznikla seškrábáním vrchní vrstvy, takže bylo na výběr bruslení na ledu nebo boření v hlubokém sněhu. V neděli se navíc na červené sjezdovce z vrcholu Hohe Salve objevila spousta míst vydřených až na trávu. Ještě že nové lyže jsem nechala doma...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu je celý areál, nejezdí pouze lanovky, které jsou nějakým způsobem duplicitní.

Naší „nástupní“ vesničkou byl Hopfgarten, ze kterého vedou vzhůru dvě na sebe navazující kabinkové lanovky, přičemž druhý úsek ráno při zahájení provozu nejezdil a ze tří okolních sedaček jedna nebyla v provozu vůbec, druhá ještě nevozila lidi a třetí, která byla jako jediná v provozu, je moc krátká na to, aby se s její pomocí dalo dostat dál...

Páteřní přepravní zařízení vyvážející lyžaře z údolí jsou v podstatě výhradně kabinkové lanovky. Je povinnost v nich mít nasazený respirátor, překvapivě to většina dodržovala.

V horních částech areálu jezdí převážně sedačkové lanovky. Většina z nich je rychlá, buď odpojitelná, nebo s nástupním pásem. Jen v okrajových částech areálu jsou pomalé neodpojitelné sedačky. Našli jsme i takovou kuriozitu, jako byla dvousedačka s bublinou. Na sedačkách s bublinou je povinný respirátor, ale protože se díky počasí nemusela bublina sklápět, téměř nikdo to nedodržoval ani nekontroloval.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V podstatě u všech lanovek se téměř po celý den tvořila menší fronta. I to nejdelší čekání ale bylo pod 5 minut, takže nic dramatického.

Jelikož lanovky jezdily většinou poměrně vytížené, byly hodně zalidněné některé páteřní sjezdovky, hlavně v užších místech. Méně zkušeným rozhodně nepomáhali ani střelci jezdící v těch úsecích šusem...

Občerstvení a aprés-ski:

Po svazích jsou rozesety desítky od pohledu útulných restaurací. Jejich nabídky jsme ale během lyžování nevyužili. Až po lyžování jsme našli restauraci v Hopfgarten, kde ale vařili až od 17:30, tak jsme museli nějakou dobu čekat.

Restaurace jsou otevřené, ale vnitřní prostory přístupné jen s „Green Pasem“. QR kód nám skenovali u vstupu z české Tečky. Mimochodem - stejným způsobem nám kontrolovali QR kód i na ubytování, při nákupu skipasu chtěli potvrzení jen vidět. S ohledem na zpřísnění platné od 20. 12. předpokládám, že teď už je zase situace jiná...

Doprava do střediska a parkování:

Cesta po dálnici z Prahy byla bezproblémová, jen s několika omezeními rychlosti a pátečním provozem, povrch dálnice byl maximálně mokrý, většinou ani to ne. Silnička z Kufsteinu byla suchá, jen příjezd na ubytování byl místy trochu zledovatělý. Parkovali jsme zdarma u dolní stanice kabinkové lanovky v Hopfgarten. Parkoviště bylo vždy ráno zasněžené od nedalekého sněžného děla.

+ plusy

 • Krátká dojezdová vzdálenost z Prahy
 • Rozlehlý areál
 • Otevřeny všechny části areálu
 • Většinou rychlá a pohodlná přepravní zařízení
 • V uzavřených prostorách (i v kabinkách) většinou dodržování protikoronavirových opatření

- mínusy

 • Dražší skipas
 • V okrajových částech areálu starší přepravní zařízení
 • Spíše strmější sjezdovky a pocitově ne úplně odpovídající barevné označení
 • Tvrdý až ledovatý technický sníh, v neděli dokonce vydřená místa
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:
V průběhu týdne ve SkiWeltu sněžilo, zimní atmosféra na jedničku, sníh na sjezdovkách zejména nad městy Ellmau a Scheffau supr, kolem Hohe Salve a směrem na jih byly sem tam plotny a ledové kuličky. Lidí málo, to se ale o víkendu asi změní. Hospody nejedou všechny, místo se našlo, atmosféra a jídlo fajn. Lanovky různorodé, některé pomalé a bez krytu, ale hodně je jich odpojitelných s bublinou, z údolí jezdí kabinky. Tratě členité, často sportovnější, střední délky. Dnes otevřeno cca 90 km, zítra asi přibydou další pisty. Máme ještě co objevovat, už je otevřeno i propojení přes Brixen im Thale na kopce nad Westendorfem. Některé sjezdy do údolí (kde jezdí kabinky) otevřeny, sjezd do Ellmau ve velmi dobré kondici (je stabilně pod nulou). Dnes pod mrakem, v neděli bude nejlíp, pak oteplení. Jsme zde poprvé na třídenní start sezony, hodnotíme kladně s ohledem na podmínky, vzdálenost (cca 5 h z Prahy) a že mají děti do 15 let skipas na začátku a konci sezony k dospělému zdarma.

08. - 09.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Už v létě jsem se rozhodoval kam před Vánoci na lyže. Podmínkou bylo za pár kaček a nejlépe blízko. Nakonec jsem našel středisko Skiwelt, a to na 5 dní včetně skipasu za 5 300 Kč. Volba byla jasná, ale postupem času jsem začal trnout. Teploty i v nejvyšších partiích sahaly až k 11 stupňům a v noci ...

17.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:
V Ellmau v noci přimrzlo, takže ráno bylo nahoře -4 st. Vše super. Slunce, mráz a upravené sjezdovky. Jižní svahy však šly rychle pryč. Kolem 11:00 už hromady břečky. V poledne už bylo nahoře kolem 14 st. Severní a západní svahy byly celkem OK. Perfektní jarní lyžovačka. Jen ten systém parkování. Přijeli jsme v 8:10 a posílali nás někam do pryč. Tak jsem si zahrál na Poláka a vrátil jsem se z konce parkoviště blíž. Chápu je, že chtějí využít parkoviště na maximum, ale kdo dřív přijede, ten parkuje dál, mě opravdu nebaví...

18.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:
Poslední den nás čekala dle předpovědi tlaková níže od západu s pořádným přídělem deště a teplotami nahoře nad nulou :-(. Shit. Zase ta voda... Co se ale nestalo. Nějak se to stočilo a namíchalo se vzduchem od severu. Výsledek byl, že přes noc nasněžilo kolem 10 cm nahoře. Ráno jsme vyjeli nahoru a paráda. Když nasněžilo, tak ještě ráno museli rychle rolbovat. Sníh super. Kolem 9:00 začlo znovu sněžit. Vyvrcholení přišlo kolem poledne, kdy jsme se schovali do restaurace Bergkaiser. Velká samoobslužná restaurace s dobrým výběrem a dostatkem místa, kde se člověk vždy někam vmáčknul. Po lehkém obědu následoval lyžařský ráj. Nový prašan, venku pod nulou a polojasno. Ideální podmínky. Rozdíl 20 stupňů oproti včerejšku a předvčerejšku udělal své. Projezdili jsme všechny možné sjezdovky. Dnes nás dopoledne však mrzelo, že v této oblasti nejsou běžně bubliny na sedačkách. Až na jednu výjimku. Zde by chtělo zainvestovat. Přeci jenom by to dopoledne hodně pomohlo. Přesto spokojenost.

16.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Chtěli jsme využít výhodnou cenu jarního skipasu, kdy při pobytu nad 3 dny byly děti zdarma. Volba to byla dobrá. První den jsme strávili v Scheffau. Oblast krásná.

24.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental patří mezi nejrozsáhlejší rakouské lyžařské oblasti. Skládá se ze středisek Söll, Scheffau, Itter, Ellmau, Going, Hofpgarten, Brixen, Westendorf a Kelchsau. Vše dokresluje panorama skalnatého masívu Wilder Kaiser.

09. - 13.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: AlexMi
 • hodnocení:

Nechci, aby to znělo jako reklama, ale bylo to jedno z „nejluxusnějších“ rodinných lyžování v životě. A tím luxusem mám na mysli:

 • malou dojezdovou vzdálenost z Česka (z Ostravy necelých 700 km/8 hodin jízdy i s přestávkama)
 • ubytování (v chaletu s privátním wellness) u sjezdovky a stanice lanov...

14.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

V neděli jsme nestihli prozkoumat všechny části tohoto střediska, takže jsme se sem ve čtvrtek vrátili a projeli Söll, Scheefau a Giong. Opět to byla super zábava.

10.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Naše očekáváni bylo vysoké, ale splnilo se na 100 %. Velký výběr sjezdovek a nepřeberné množství různých směrů skisafari. Přesto, že jsme se neflákali, stihli jsme projet jen oblasti Hopfgarten, Brixen a Scheffau.

07. - 09.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: eva
 • hodnocení:

Rozlehlé tyrolské středisko s 282 km sjezdovek, největší v Rakousku, vypadá opravdu lákavě a dle jiných recenzí jsem očekávala supermoderní lyžařské velkoměsto. Nicméně po prvním nadšení jsem zjistila, že i třetí den pořád bloudím a nemohu se dostat tam, kam chci. Je pravda, že za to mohou dílem mé ...

18. - 21.01.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: cico
 • hodnocení:

Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental patří rozlohou i počtem sjezdovek k největším areálům nejen v Tyrolsku, nýbrž v celém Rakousku. Široká síť rychlých lanovek, především gondol a šestisedaček, obsluhuje rozvětvenou houpačku mezi údolím Brixen im Thale (obce Westendorf a Brixen im Thale) na straně jedné...

14. - 17.12.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Abrakus79
 • hodnocení:

SkiWelt byl takový trhlý nápad v červenci, a když jsme sledovali předpověď počasí, tak jsme již od konce listopadu byli pěkně nervózní. Když ještě v sobotu byly svahy zelené, tak jsme již popadali depresi, že za 6 dní to nemůže dobře dopadnout. Ale kupodivu mohlo. Za 3 dny napadlo 60 cm a společně s...

04. - 09.02.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: parezzbablu
 • hodnocení:

Největší lyžařsky propojený areál, co jsem navštívil. Nadšení z velikosti po dvou dnech vystřídalo lehké vystřízlivění, že přesuny mezi jednotlivými částmi skiareálu na lyžích jsou nesmysl. Jen takové projetí pár sjezdovek a už hledat návratovou trasu.

18. - 21.01.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: HH
 • hodnocení:

SkiWelt patří s 90 lanovkami a 284 km sjezdovek k největším a nejmodernějším areálům na světě. Příběh dnes oblíbené lyžařské oblasti se začal psát před 40 lety, kdy 6 malých a neznámých středisek mezi údolím Brixental a pohořím Wilder Kaiser spojilo své síly a vytvořilo společný skipas a stala se ne...

07. - 10.01.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: MisaBuc
 • hodnocení:

Rozhlehlé středisko, jehož největší výhodou je, že leží jen 4,5 hodiny od Prahy. Je velmi dobře dostupné po dálnici na Innsbruck. Vrcholy sice nepřesahují dva tisíce metrů, přesto se v největším rakouském lyžařském komplexu s 284 kilometry sjezdovek lyžovalo i v oblevě pěkně.

18. - 21.01.2016  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: super
 • hodnocení:

Moderní komfortní středisko. Na každém kroku je vidět rakouská dokonalost. Vyšlo nám počasí a to je základ všeho.

11.02.2015  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:

Mnoha lyžaři oblíbený, jinými zas zatracovaný - Skiwelt, moderní lyžařská aréna, kterou ještě mnoho českých lyžařů neobjevilo, přitom leží jen pár kilometrů od dálnice, po které tísíce z nás jezdí brázdit sjezdovky do vzdálené Itálie. Toto středisko jsem již kdysi navštívil, a tak jsem dnes jel na "...

16.01.2014  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: MD
 • hodnocení:

Největší propojený areál v Rakousku, alespoň tak se chlubí SkiWelt ihned u příjezdu na parkoviště v Söllu a snad všude, kam se podíváte. Pro mě osobně ale největší zklamání v Rakousku. Sjezdovky jsou krátké, často s nepředvídatelnými nerovnostmi a zlomy, za které není vidět. Areál je o dost menší, n...

08. - 10.12.2012  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, rakouská největší lyžařská aréna plně propojená lanovkami, byla už počtvrté v řadě vyhlášená jako nejlepší lyžařský resort na světě a pravidelně je hodnocena jako nejlepší lyžařské středisko v kategorii „cena/výkon“. Safari 279 km členitých, převážně červených sjez...

19. - 21.03.2012  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Jedno z největších ski safari světa, v letech 2007 až 2011 hodnoceno jako nejlepší světový lyžařský areál, jak uvádí map(k)a střediska. Pod značku Skiwelt jsou sdružena střediska Söll, Ellmau, Scheffau, Going, Brixen a Westendorf. Přestože žádný z vrcholů neční nad 2 000 metrů nadmořské výšky, dá se...

Další reporty ze střediska: SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Výška sněhu 110 cm
Otevřené lanovky a vleky 75 z 90
Otevřené sjezdovky 230 z 288 km