Gastein - aktuální report z 15. - 19.12.2013 - SNOW.CZ

Gastein | aktuální report z 15. - 19.12.2013

Gastein - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Salcbursko

průměrné hodnocení Gastein:
autor: Zleb
hodnocení:
návštěva od: 15.12.2013 do: 19.12.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V Bad Gasteinu jsme byli na předvánoční lyžování již podruhé. Letos byly sněhové podmínky vynikající, stejně jako počasí (zažili jsme pět slunečných dnů). S výjimkou Graukogelu (otevírá se těsně před Vánoci) byla všechna střediska otevřená (Bad Gastein, Angertal, Bad Hofgastein, Dorfgastein-Grossarl, Sportgastein o víkendu) a bylo možné lyžovat na 90 % sjezdovek. Střediska lze vhodně kombinovat a rozhodně zde je lyžování na týdenní pobyt.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Lyžovali jsme ve všech střediscích. Obtížnost sjezdovek je poměrně ostrá. Modré sjezdovky parametricky odpovídají našim červeným a červené našim černým. Např. černá na Dolní Moravě by byla v tomto kontextu spíše červená. Rozhodně doporučuji nevynechat Sportgastein. Většina lidí lyžuje z vrcholu do střední stanice lanovky. Zcela to stačí. Když to za den sjedete více jak desetkrát, jste ve skvělé kondici! Modrá S1 je jedna z nej sjezdovek na carving. Její horizontální vlny vám zněkolikanásobí požitek z jízdy, když "sednou" do carvové stopy. Červené jsou nádherné, i když prudší dálnice, takžé již to vyžaduje buď extrémní carving nebo přidat smýkání.

Modrou sjezdovku B15 ze Stubnerkogelu do střední stanice lanovky (Stubnerkogelbahn I+II) doporučuji pouze na rozjezd, kdy na ní najdete ještě ranní manšester (odpoledne je již dost rozbitá). Horizontálně je dost šíkmá (jedná se vlastně o poměrně široký traverz). Spodek této sjezdovky nestojí za to (jedná se už pouze o spojovačky také ve formě traverzů) a stejně jej pojedete, když parkujete v Bad Gastein.

Mým favoritem ze Stubnerkogelu byly jednoznačně B11 (Angertal) a B19 (Jungeralmbahn). Vřele doporučuji! Obě mají skvělý sklon, kdy lze ještě udržet (mírně bržděný) carvingový oblouk. Jsou dlouhé a zábavné. B18 (Sender) nám přišla poměrně prudká a v horních partiích byla poměrně brzy každý den "vysmýkaná" na ledové plotny.

Na protějším svahu (Schlossalm) je řada kratších modrých, poměrně lehkých sjezdovek. Zde doporučuji lyžovat po o., kdy má již člověk nohy na odpis. H1 (Hamburger) je zábavná, ale je potřeba ji jezdit až dolů (nicméně i tak se na ní motá dost pseudo-lyžařů). Skvělé je svezení H1 (Hohe Scharte-Nord) až do vesnice Bad Hofgastein. Člověk to však stihne tak jednou za den, protože na vrchol sjezdovky H1 musíte vystoupat nejméně s třemi přestupy.

Ve spojení středisek Dorfgastein-Grossarl doporučuji dálnice do Grossarl. Obvykle sjezdy až k nejspodnějším nástupům lanovek nebývají nejzajímavější (ve většině středisek řada modrých a úzkých spojek). V tomto případě to však neplatí. Budete-li jezdit žlutými kabinkami z Grossarlu (Panoramabahn I+II) nahoru, budete si užívat na krásných dálnicích (červených a modrých) až do samotného údolí. Skvělé!

Sněhové podmínky:

Z počátku pobytu vynikající. Ke konci pobytu již sjezdovky ve spodních partiích místy vydřené, ale nijak brutálně, takže se pořád dalo v pohodě lyžovat.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zázemí standardně dobré jako ve většině středisek v Rakousku.

Zalidněnost:

Ze začátku pobytu velmi málo lidí na sjezdovkách i vlecích. Od poloviny týdne začaly, předpokládám, dětem v Rakousku prázdniny, což znamenalo nárust dětí na sjezdovkách. To by nebyl takový problém, protože kapacita středisek je značná, nicméně problém spočíval v tom, že děti jezdily ve skupinách s instruktory. Když jsme na takovou skupinu narazili na sjezdovce, snažili jsme se "ujet". Problém nastával na spojkách mezi sjezdovkami nebo když více skupin přijelo k lanovkám. Ale nejednalo se o nic zásadního a po o. už skupiny byly vidět spíše výjimečně.

Občerstvení a aprés-ski:

Nejlépe jsme se najedli na vrcholu Schlossalm, kde je samoobslužná restaurace s velkou kapacitou míst jak uvnitř, tak na terase. Je zde i klasická restaurace. Ve srovnání se spodní restaurací dole v Angertalu zde méně vaří z polotovarů a jídlo je chutnější. Mají zde i denní menu. Se salátem a nápojem byste se měli vlézt do 10 Euro. Nedoporučuji restauraci na vrcholu Stubnerkogel, kde většinu tvoří smažené věci a polotovary. Aprés-ski je nejlepší dole v Bad Gasteinu na konci modré sjezdovky B14, kterou sjíždíte ze Stubnerkogelu.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do střediska bez problémů. Odbočka na parkoviště v Bad Gastein ke sjezdovkám je poměrně nenápadná, ale dobře značená. Parkování zcela bez problémů.

+ plusy

  • Na malé ploše výběr z několik areálů
  • Jistota sněhových podmínek
  • Kvalita horních partií sjezdovek
  • Délka sjezdovek
  • Blízká dostupnost lázní

- mínusy

  • Spodní části sjezdovek (s výjimkou do Grossarl) jsou spojnice
  • Horizontální sklon modré sjezdovky směrem do Bad Gastein
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

02.04.2017  | Gastein

autor: Omut83
hodnocení:

Pěkné středisko s pestrou nabídkou sjezdovek, bohužel v pokročilém jarním počasí ne zcela ideálně zasněžené. Nulová zalidněnost.

zobrazit celý report

17. - 23.12.2016  | Gastein

autor: Vlark
hodnocení:

Po negatívnych vlaňajších skúsenostiach z vianočnej lyžovačky sme zvolili predvianočný termín. Super voľba. Ubytovanie v Bad Hofgasteine, jeden deň lyžovania na Schlossalme nad Badom, ostatné dni Dorfgastein - cca 11 km. Celé to patrí do Gasteiertalu, Dorf prepojený s Grossarlom, Bad s Angertalom a ...

zobrazit celý report

26.01.2016  | Gastein

autor: doum25
hodnocení:

V rámci našeho týdenního pobytu v Raurisu jsme se druhý den rozhodli vyrazit do střediska Gastein, konkrétně na Schlossalm a Stubnerkogel. Byla to naše první návštěva tohoto střediska. Lákadlem pro nás byla zejména četnost sjezdovek nad hranicí lesa a okolní panorama hor v tomto středisku. Co také n...

zobrazit celý report

27. - 29.01.2015  | Gastein

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Údolí Gasteinertal má oproti svým sousedům ze Ski amadé mnohem „horštější“ charakter s členitějšími lyžařskými terény, a je tedy pro náročnějšího lyžaře o to hravější, zvlášť pokud si rád odskočí i kousek za hranice sjezdovek. Má to jedinou podmínku - (přírodní) sníh a ten v tomto týdnu padal celkem...

zobrazit celý report

07. - 09.03.2014  | Gastein

autor: volcano
hodnocení:

V Rakousku dobrá dostupnost k dálnici, nejhorší je cesta po Čechách. Rozumné ubytko se dá sehnat kolem 30 EUR, pěkné jsou i městské lázně.

zobrazit celý report

03. - 04.03.2011  | Gastein

Bad Gastein-Stubnerkogel
Bad Hofgastein-Schlossalm
Dorfgastein/Gros­sarl
Gasteinské údolí patří k top oblasti celého rakouského uskupení Ski amadé. Nejen díky 200 km sjezdovek v pěti areálech, ale i díky termálním radonovým pramenům, které tam daly vzniknout světoznámým lázním a d...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Residence Terrasses de Veret
Orientační cena za noc vč. skipasu a dopravy 2 018 Kč/os.
Apartmánový komplex Schönblick
Orientační cena za noc 535 Kč/os.
Park Hotel & Club Diamant
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 740 Kč/os.