SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - aktuální report z 18. - 21.01.2019 - SNOW.cz

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental aktuální report z 18. - 21.01.2019

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: cico
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.01.2019 do: 21.01.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental patří rozlohou i počtem sjezdovek k největším areálům nejen v Tyrolsku, nýbrž v celém Rakousku. Široká síť rychlých lanovek, především gondol a šestisedaček, obsluhuje rozvětvenou houpačku mezi údolím Brixen im Thale (obce Westendorf a Brixen im Thale) na straně jedné a obcemi Going, Ellmau, Scheffau, Soll a Itter na straně druhé.
Tato oblast je velmi oblíbená nejen mezi českými milovníky zimních sportů především pro svou rozmanitost a množství útulných chat, poskytujících zázemí a občerstvení na náhorní plošině, rozkládající se kolem hlavního vrcholu oblasti Hohe Salve (1 829 m). V průměru sice kratší, ale skvěle upravené sjezdovky jsou značeny především modře a červeně (ty červené ovšem často bývají relativně náročnější), tu a tam se zejména ve vrcholových partiích objeví několik set metrů dlouhý černý úsek, vyžadující nejen dobrou kondici, ale především nadprůměrnou lyžařskou techniku.
Dlouhé sjezdy do údolí jsou podél rychlých gondol značeny převážně červeně a prakticky ke každému existuje také modrá alternativa pro méně zkušené lyžaře, což atraktivitu celé oblasti dále zvyšuje.
V prstenci menších obcí je veškeré zázemí, které zimní rekreanti vyžadují, tzn. obchody, bistra a restaurace, stejně jako ski servisy, půjčovny výzbroje a tzv. ski depoty.
Celá oblast je velmi dobře dostupná z ČR, zejména z její západní poloviny dálnicí přes Mnichov, Rosenheim a Kufstein.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ve vrcholové části zaujme několik sportovně střižených červených tratí s délkou kolem 1,5 až 2 km. Tyto mívají alternativně možnost absolvovat některý úsek buď v podobě relativně náročných černých sjezdovek, resp. modrých, což umožňuje společné přesuny pro skupiny lyžařů různých stupňů vyspělosti. Tratě byly každý den perfektně upraveny, k celkovému dojmu pak nepochybně přispěly také skvělé sněhové podmínky, které v oblasti v polovině ledna panovaly.

Sněhové podmínky:

Oblast na přelomu roku zasáhlo silné sněžení, které vedlo až ke kalamitě. V době našeho pobytu však již obrovské množství sněhu život příliš nekomplikovalo, nýbrž umocňovalo zážitek ze zimních hor. Výhodou bohaté sněhové nadílky byla také skutečnost, že jsme pod nohami prakticky neustále "cítili" přírodní sníh, kterému se ten technicky opravdu nikdy nevyrovná. V době pobytu byly díky nadprůměrným sněhovým podmínkám bez omezení sjízdné také tzv. ski-route, tedy lesní cesty, v zimě určené pro výstup anebo sjezd do údolí.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

SkiWelt v minulých letech významně investoval do výměn pomalejších sedaček a mnoha kotvových vleků. Ty byly prakticky v celém rozsahu nahrazeny rychlými a komfortními šestisedačkami, resp. osmisedačkami s kryty a vyhříváním. Ranní nástup z obcí v obou údolích pak usnadňují rychlé gondoly, u kterých se ani v exponovaných časech netvořily větší fronty.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Třetí lednový víkend byl zřejmě jednou z posledních možností sezóny, jak si oblast užít relativně v klidu. Ve čtvrtek a v pátek zely sjezdovky téměř prázdnotou, o víkendu (zejména v sobotu) lidí výrazně přibylo, u lanovek se nicméně netvořily fronty a snad až na pár výjimek bylo možné najít sjezdovky, kde se člověk pohyboval převážně sám.

Občerstvení a aprés-ski:

V tomto ohledu je SkiWelt naprosto bezkonkurenční. V celé oblasti se nachází přes osmdesát (!) veřejně přístupných horských chat, fungujících jako občerstvení apod. V praxi tak narazíte na možnost zahřát se teplým čajem či doplnit energii chutným hlavním jídlem či jen sladkou maličkostí téměř na každé sjezdovce. Nabídka je v souladu s nejlepší rakouskou tradicí bohatá, jídla mají vysoký kvalitativní standard, čemuž odpovídají ceny. Nejnavštěvovanější chaty pak v průběhu sezóny nabízejí možnost bezplatného navštívení hudebních vystoupení, včetně DJ´s apod., která se konají obvykle koncem týdne (pá-ne) v odpoledních hodinách před jednotlivými chatami a zpříjemňují tak celkově dobrou atmosféru. Další možnosti aprés-ski vyžití pak nabízejí dolní stanice gondol v údolích, kde se od brzkých odpoledních hodin plní bary a pořádají další živá hudební vystoupení.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava ze západní části ČR (včetně Prahy) po dálnici kolem Mnichova a Rosenheimu (A 93) do Kufsteinu. Před hranicí doporučují opustit dálnici a najet na silnici I. třídy č. B 173, čímž lze ušetřit 10 eur za dálniční rakouskou známku (po dálnici A 12 v Rakousku byste jeli jen několik málo km). Mezi obcemi Soll a Scheffau je pak možné napojit se na silnici B 178 (údolí ve směru na Ellmau a Going), nebo se vrátit po stejné silnici směrem na Soll, Hopfgarten im Brixntal a Westendorf. Z východní části republiky doporučuji dálnici na Salzburg a pokračovat dále na německou A 93 na Kufstein. V tomto případě je samozřejmě alternativně možné jet ze Salzburgu po rakouských silnicích 1. třídy na Lofer a St. Johann in Tirol, cesta po (zatím) bezplatné německé dálnici mi ovšem přijde výhodnější.
Parkování u většiny lanovek v průběhu týdne bez poplatku a v dostatečné kapacitě, o víkendu bylo nutné přijet opravdu brzy (cca do 8.30 hod), jinak již byla parkoviště obsazená. V takovém případě určitě doporučuji využití místních skibusů, které jezdí mezi všemi obcemi lyžařské oblasti.

+ plusy

 • Rakouská kvalita se vším všudy
 • Výborné sněhové podmínky
 • Krásné scenerie a výhled z vrcholu Hohe Salve
 • Bohaté možnosti občerstvení a aprés-ski
 • Vzdálenost z ČR

- mínusy

 • Více relativně kratších tratí ve vrcholové oblasti, častější modré přejezdy
 • Vyšší počet lidí o víkendech a v exponovaných termínech školních prázdnin
 • Vyšší ceny služeb

Zajímavé odkazy

https://www.skiwelt.at/cz/

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

06. - 09.03.2023  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: mike77886
 • hodnocení:

Do Skiweltu jsme zamířili poprvé, a to hlavně kvůli jeho velikosti a dostupnosti z ČR. Přes 5 let jsme jezdili do italských dolomit, kde je kvalita lyžování na velmi vysoké úrovni, a proto jsem se mírně bál. Návštěva mě nakonec celkem příjemně překvapila. Asi největší kámen úrazu je velmi nízká polo...

09. - 11.12.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:

Na prodloužený víkend jsme se rozhodli vyrazit na 3 dny do rakouského Skiweltu a zahájit tam zimní sezónu. Hlavní výhodou je, že je to blízko, z Prahy zhruba 5 hodin poklidné jízdy. A pro rodiče s dětmi je tu na začátku a konci sezóny další zajímavá výhoda - při koupi 3denního a delšího skipasu jsou k dospělému děti do 15 let zdarma. Tím se dá ospravedlnit i to, že středisko je níž položené a jede jen část z 270 km sjezdovek. V pátek jsme lyžovali kolem kopce Hohe Salve, propojení na další části Skiweltu nebylo ještě funkční. Další den přibylo v provozu dalších pár desítek kilometrů sjezdovek a fungovalo propojení směrem na Scheffau a Going. Viditelnost slabá, lidí spíš málo. V sobotu a v noci na neděli sněžilo. V neděli bylo nejlepší počasí, v provozu 77 km sjezdovek, opět přijatelně lidí a velmi příjemný sníh (mix technického a přírodního), dokonce v prašanu se dalo zajezdit. I když sluníčko moc nesvítilo, byl to parádní start zimní sez=ony 22/23.

27.02. - 02.03.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: eva
 • hodnocení:

SkiWelt představuje téměř 300 km sjezdovek a propojuje několik menších oblastí - Ellmau, Going, Scheffau, Söll, Hopfgarten, Itter, Kelschau, Westendorf a Brixen. Ve středisku se dá perfektně zalyžovat, je nutné se ale orientovat a terén znát, vybrat si podle aktuálních podmínek ty pravé sjezdovky a ...

07. - 11.02.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:

Alpy jsou Alpy a toto je obří areál. Je super pro lyžařské safari, vybíráte z mnoha rozmanitých sjezdovek. V areálu je vzhledem k velikosti a k nekonzistentnímu značení obtížná navigace. Co se nás týče, zažili jsme snad kompletní možnou paletu počasí: od vichřice a silného sněžení přes mlhu až po sl...

22. - 26.01.2022  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: veratko
 • hodnocení:

Středisko předčilo mé očekávání. Vzhledem k nízké nadmořské výšce a některým rozporuplnými recenzím jsem se trochu obával, že mé lyžařské chutě nebudou uspokojeny. Obavy však byly zbytečné. V den příjezdu hustě sněžilo, takže napadlo cca 40 cm čerstvého sněhu. Od dalšího dne azuro. Začali jsme v Goi...

18. - 19.12.2021  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Když v Rakousku skončil lockdown, tak nějak jsem tušila, že ten vstřícný přístup nebude na dlouho. Hned následující víkend jsme se tedy rozhodli strávit v Rakousku. Volba padla na SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, který už měl v našem termínu otevřenou velkou část sjezdovek a nabízel velmi příznivý d...

13.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:

V průběhu týdne ve SkiWeltu sněžilo, zimní atmosféra na jedničku, sníh na sjezdovkách zejména nad městy Ellmau a Scheffau supr, kolem Hohe Salve a směrem na jih byly sem tam plotny a ledové kuličky. Lidí málo, to se ale o víkendu asi změní. Hospody nejedou všechny, místo se našlo, atmosféra a jídlo fajn. Lanovky různorodé, některé pomalé a bez krytu, ale hodně je jich odpojitelných s bublinou, z údolí jezdí kabinky. Tratě členité, často sportovnější, střední délky. Dnes otevřeno cca 90 km, zítra asi přibydou další pisty. Máme ještě co objevovat, už je otevřeno i propojení přes Brixen im Thale na kopce nad Westendorfem. Některé sjezdy do údolí (kde jezdí kabinky) otevřeny, sjezd do Ellmau ve velmi dobré kondici (je stabilně pod nulou). Dnes pod mrakem, v neděli bude nejlíp, pak oteplení. Jsme zde poprvé na třídenní start sezony, hodnotíme kladně s ohledem na podmínky, vzdálenost (cca 5 h z Prahy) a že mají děti do 15 let skipas na začátku a konci sezony k dospělému zdarma.

08. - 09.12.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Už v létě jsem se rozhodoval kam před Vánoci na lyže. Podmínkou bylo za pár kaček a nejlépe blízko. Nakonec jsem našel středisko Skiwelt, a to na 5 dní včetně skipasu za 5 300 Kč. Volba byla jasná, ale postupem času jsem začal trnout. Teploty i v nejvyšších partiích sahaly až k 11 stupňům a v noci ...

17.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

V Ellmau v noci přimrzlo, takže ráno bylo nahoře -4 st. Vše super. Slunce, mráz a upravené sjezdovky. Jižní svahy však šly rychle pryč. Kolem 11:00 už hromady břečky. V poledne už bylo nahoře kolem 14 st. Severní a západní svahy byly celkem OK. Perfektní jarní lyžovačka.
Jen ten systém parkování. Přijeli jsme v 8:10 a posílali nás někam do pryč. Tak jsem si zahrál na Poláka a vrátil jsem se z konce parkoviště blíž. Chápu je, že chtějí využít parkoviště na maximum, ale kdo dřív přijede, ten parkuje dál, mě opravdu nebaví...

18.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Poslední den nás čekala dle předpovědi tlaková níže od západu s pořádným přídělem deště a teplotami nahoře nad nulou :-(. Shit. Zase ta voda... Co se ale nestalo. Nějak se to stočilo a namíchalo se vzduchem od severu. Výsledek byl, že přes noc nasněžilo kolem 10 cm nahoře. Ráno jsme vyjeli nahoru a paráda. Když nasněžilo, tak ještě ráno museli rychle rolbovat. Sníh super. Kolem 9:00 začlo znovu sněžit. Vyvrcholení přišlo kolem poledne, kdy jsme se schovali do restaurace Bergkaiser. Velká samoobslužná restaurace s dobrým výběrem a dostatkem místa, kde se člověk vždy někam vmáčknul. Po lehkém obědu následoval lyžařský ráj. Nový prašan, venku pod nulou a polojasno. Ideální podmínky. Rozdíl 20 stupňů oproti včerejšku a předvčerejšku udělal své. Projezdili jsme všechny možné sjezdovky. Dnes nás dopoledne však mrzelo, že v této oblasti nejsou běžně bubliny na sedačkách. Až na jednu výjimku. Zde by chtělo zainvestovat. Přeci jenom by to dopoledne hodně pomohlo. Přesto spokojenost.

16.03.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Chtěli jsme využít výhodnou cenu jarního skipasu, kdy při pobytu nad 3 dny byly děti zdarma. Volba to byla dobrá. První den jsme strávili v Scheffau. Oblast krásná.

24.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental patří mezi nejrozsáhlejší rakouské lyžařské oblasti. Skládá se ze středisek Söll, Scheffau, Itter, Ellmau, Going, Hofpgarten, Brixen, Westendorf a Kelchsau. Vše dokresluje panorama skalnatého masívu Wilder Kaiser.

09. - 13.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: AlexMi
 • hodnocení:

Nechci, aby to znělo jako reklama, ale bylo to jedno z „nejluxusnějších“ rodinných lyžování v životě. A tím luxusem mám na mysli:

 • malou dojezdovou vzdálenost z Česka (z Ostravy necelých 700 km/8 hodin jízdy i s přestávkama)
 • ubytování (v chaletu s privátním wellness) u sjezdovky a stanice lanov...

14.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

V neděli jsme nestihli prozkoumat všechny části tohoto střediska, takže jsme se sem ve čtvrtek vrátili a projeli Söll, Scheefau a Giong. Opět to byla super zábava.

10.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Naše očekáváni bylo vysoké, ale splnilo se na 100 %. Velký výběr sjezdovek a nepřeberné množství různých směrů skisafari. Přesto, že jsme se neflákali, stihli jsme projet jen oblasti Hopfgarten, Brixen a Scheffau.

07. - 09.02.2019  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: eva
 • hodnocení:

Rozlehlé tyrolské středisko s 282 km sjezdovek, největší v Rakousku, vypadá opravdu lákavě a dle jiných recenzí jsem očekávala supermoderní lyžařské velkoměsto. Nicméně po prvním nadšení jsem zjistila, že i třetí den pořád bloudím a nemohu se dostat tam, kam chci. Je pravda, že za to mohou dílem mé ...

14. - 17.12.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: Chroust79
 • hodnocení:

SkiWelt byl takový trhlý nápad v červenci, a když jsme sledovali předpověď počasí, tak jsme již od konce listopadu byli pěkně nervózní. Když ještě v sobotu byly svahy zelené, tak jsme již popadali depresi, že za 6 dní to nemůže dobře dopadnout. Ale kupodivu mohlo. Za 3 dny napadlo 60 cm a společně s...

04. - 09.02.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: parezzbablu
 • hodnocení:

Největší lyžařsky propojený areál, co jsem navštívil. Nadšení z velikosti po dvou dnech vystřídalo lehké vystřízlivění, že přesuny mezi jednotlivými částmi skiareálu na lyžích jsou nesmysl. Jen takové projetí pár sjezdovek a už hledat návratovou trasu.

18. - 21.01.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: HH
 • hodnocení:

SkiWelt patří s 90 lanovkami a 284 km sjezdovek k největším a nejmodernějším areálům na světě. Příběh dnes oblíbené lyžařské oblasti se začal psát před 40 lety, kdy 6 malých a neznámých středisek mezi údolím Brixental a pohořím Wilder Kaiser spojilo své síly a vytvořilo společný skipas a stala se ne...

07. - 10.01.2018  | SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

 • autor: MisaBuc
 • hodnocení:

Rozhlehlé středisko, jehož největší výhodou je, že leží jen 4,5 hodiny od Prahy. Je velmi dobře dostupné po dálnici na Innsbruck. Vrcholy sice nepřesahují dva tisíce metrů, přesto se v největším rakouském lyžařském komplexu s 284 kilometry sjezdovek lyžovalo i v oblevě pěkně.

Další reporty ze střediska: SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 46
Otevřené sjezdovky 0 z 239 km