Alta Badia - aktuální report z 24. - 29.03.2024 - SNOW.cz

Alta Badia aktuální report z 24. - 29.03.2024

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Alta Badia - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Roman Jílek
 • hodnocení:
 • návštěva od: 24.03.2024 do: 29.03.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Vzhledem k tomu, že se jednalo o již poslední březnový týden a zároveň předposlední týden provozu střediska, nebyla očekávání příliš vysoká. Předpokládal jsem spíše jarní rozbředlý sníh a slunečné počasí. Skutečnost však byla přesně opačná.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ve středisku se nachází obrovské množství především modrých sjezdovek, propojujících vrcholky Pralongia, Piz Bioch, Piz Sorega, Piz Arlara a Piz la Illa s vesničkami v údolí (Corvara, San Cassiano a La Villa). Sjezdovky jsou zde vedeny na všechny světové strany a lze je různě kombinovat. Dají se samostatně využívat kratší sjezdovky ve vrcholových partiích či je různě spojovat se sjezdy až do údolí. Hluchých přejezdů je zde naprosté minimum, snad jen s výjimkou sjezdovky č. 6 od horní stanice lanovky Braia Fraida. Ta vede cca 50 m i do kopce. Z mého pohledu jsou nejlepší sjezdovky na pohodový carving č. 34 (Del Sole), č. 32 (La Vizza), č. 8 (Pralongia II), č. 13 (Biok), č. 18 (Pre dai Corf), případně téměř 5 km dlouhý sjezd z Pralongie až do San Cassiana, kde se střídají nepatrně strmější pasáže s ploššími úseky. Musím konstatovat, že jsem si tyto sjezdovky na svých nových GS lyžích opravdu skvěle užil.

Další výborné sjezdovky jsou v oblasti vesničky Colfosco, a to zejména modrá pod lanovkou Stella Alpina, jež následně pokračuje jako č. 45 až do Colfosca. Taktéž č. 45A (Variante) je velmi příjemná, byť trochu užší.

Ve středisku se samozřejmě nacházejí i červené a černé sjezdovky, ale k těm nejsem schopen nic napsat, ty jsme v podstatě nejezdili. Rovněž oblast severně od La Villy jsme vůbec nenavštívili.

Sněhové podmínky:

Velmi proměnlivé, a to zejména s ohledem na nadmořskou výšku. Světové strany nehrály v době naší návštěvy roli, neboť slunce svítilo jen v pondělí, kdy jsme absolvovali okruh Sella Ronda. Ve všechny ostatní dny bylo buď část dne zataženo s občasným sněžením, případně i celodenním sněžením. Ve středu, kdy jsme měli volný den, dokonce nejprve sněžilo, pak pršelo a následně znovu sněžilo. Déšť však byl jen ve spodních partiích, nahoře sněžilo celý den. Během úterka a středy nahoře napadlo cca 40 cm sněhu, dalších cca 10 cm během čtvrtku a pátečního dopoledne. Sluníčko vysvitlo až v pátek odpoledne. Čtvrteční den jsme byli nuceni kvůli viditelnosti lyžovat jen ve spodních partiích, nahoře byla celodenní mlha.

V horních partiích byl během týdne sníh od prašanu až po zvlhlý, který výborně držel zařízlou lyži v oblouku. Sjezdovky vydržely v dobrém stavu až do odpoledne. Ve spodních partiích pak byl sníh od zmrzlého a později odpoledne mokrého firnu až po čerstvý vlhký v závěru týdne. I zde se však lyžovalo velmi dobře, jen na strmějších úsecích se dělaly trochu hůře sjízdné boule. Avšak nic hrozného, co by zkazilo celkový dojem.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovkový park tvoří převážně moderní odpojitelné 6sedačky či 4sedačky. Některé však nemají opěry pod nohy, což není příliš pohodlné. Drtivá většina lanovek však nemá bublinu, což by se v době naší návštěvy opravdu hodilo. Nejmodernější superluxusní jsou vyhřívané 8sedačky s bublinou (Costoratta a Sodlisia). Najdou se však i staré neodpojitelné dvojsedačky, např. Vizza, kde jízda trvá nekonečných 10 až 12 minut. Některé kabinkové lanovky (Colfosco či Col Pradat) jsou na takový polostoj / polosed, což není úplně optimální. Zejména menší postavy jako já spíše stojí než sedí. Ostatní kabinkové lanovky jsou však pohodlné. U všech kabinek se lyže berou dovnitř, což trochu zmenšuje prostor pro "posádku". Vleky není v podstatě vůbec nutné využívat, jediný vlek který jsme byli nuceni použít, byl při návratu z Corvary na parkoviště u dolní stanice lanovky Pralongia I.

Co se týče provozu lanovek, tak Taliáni časy zahájení moc nedodržovali. V neděli ráno byla lanovka Cherz I spuštěna místo od 8:45 tak od cca 8:55. V úterý už zahájila provoz více méně včas. Další zádrhel však byl u lanovky Masarei, kam jsme přijeli v 8:55. Lanovka je ale nepochopitelně v provozu až od 9:10. Nechtělo se nám tam 15 min. čekat, tak jsme jeli zpět pomalou 2sedačkou na vrchol Cherz a dali si sjezdovku La Vizza ještě jednou. Ve čtvrtek se lanovka Pralongia I rozjela též s cca 5minutovým zpožděním, kdy obsluha teprve začala ometat vrstvy sněhu na sedačkách. A když jsme pak sjeli k lanovce Pralongia II, tak tam bychom museli znovu čekat. Viditelnost však byla nahoře téměř nulová, tak jsme se vydali do Corvary a následně na Colfosco. V pátek jsme zahájili ranní lyžování na sedačce Sodlisia v oblasti Colfosca, ta se již rozjela na vteřinu přesně.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Překvapivě poměrně nízká, a to i v pátek, který už patřil k velikonočním svátkům. Fronty na lanovky se netvořily prakticky nikde, jezdilo se rovnou do turniketů. A často i za turnikety nebyl skoro nikdo. Největší frontu jsme za celý týden zažili u lanovky Biok, a to asi na 3 minuty. U vedlejší lanovky La Brancia přitom nebyla ve stejný okamžik ani noha. A relativně nízká zalidněnost byla i na lanovkách patřící k okruhu Sella Ronda, což bylo asi největší překvapení, byť zde lidí bylo pochopitelně více než mimo okruh. Na sjezdovkách bylo též docela volno, takže rychlý a přitom bezpečný carving na GS lyžích nebyl vůbec problém.

Občerstvení a aprés-ski:

Stravovali jsme se z vlastních zásob, takže k jídlu a jeho cenám v restauracích nemohu napsat vlastní zkušenost. Restaurace jsme využívali jen na kávu (3 - 3,5 eur), pivo (6,5 - 7,5 eur) či bombardino (5,5 - 6,5 eur). Navštívili jsme restaurace La Brancia pod horní stanicí stejnojmenné lanovky, Utia Pradat nad Colfoscem a Malga Sarages na sjezdovce do San Cassiana. Veškeré nápoje nám chutnaly.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Klatov až do Arabby, kde jsme byli ubytováni, byla plynulá a bez komplikací, avšak za trvalého deště, který vydržel až před Brenner. Jediné zdržení bylo na mýtné bráně při výjezdu z italské dálnice. Na zpáteční cestě bylo zdržení jak na mýtné bráně, tak byl špunt i za ní. Zdržení tak 15 až 20 minut. Doporučuji vybrat k průjezdu mýtnou bránu s obsluhou, kde se platí "keš". My jsme tam i zpět bohužel najeli do brány bez obsluhy. Zde někteří "umělci" nevědí, jak se odbavit a zaplatit, takže ve výsledku byly samoobslužné brány 2- až 3x pomalejší než ty s obsluhou. Další zdržení pak bylo na zpáteční cestě u Kufsteinu na rakousko-německé hranici, kde stále probíhají kontroly. Toto zdržení se zde ale opakuje rok co rok.

Z Arabby jsme sice mohli rovnou sednout na lanovku Monte Burz (vzdálená asi 100 m od apartmánu) a prolyžovat se do Alta Badie přes Passo Campolongo. My jsme ale volili jízdu autem (5 km), kde jsme v neděli a v úterý parkovali na malém bezplatném parkovišti na Passo Campolongo, přímo u silnice. Pak nám postačil lokální skipas jen pro Alta Badii. Chtělo to ale přijet na parkoviště včas, aby bylo místo. Ve středu zde napadlo tolik sněhu, že ve čtvrtek již bylo toto parkoviště nepoužitelné (neprohrnuté a před ním nejméně 0,5 m bariéra). Museli jsme tedy pokračovat o 2 km dále, na placené parkoviště (5 eur na den) u spodní stanice Pralongia I. Toto parkoviště však též prohrnuté nebylo, odpoledne jsem byl rád, že jsem vůbec vyjel. V pátek jsme pak přejeli z Arabby až na bezplatné parkoviště nad Colfoscem (13 km jízdy) u horní stanice lanovky Sodlisia. Zde se parkuje na střeše garáží a kupodivu zde skoro nikdo nebyl. Zde se sejde ze střechy garáže po asi 20 až 30 schodech přímo na sjezdovku. A ve stejném místě nás zde na konci dne lanovka zase "vyplivla" a na lyžích jsme přejeli pár metrů až ke schodům. Naprostá paráda.

Několik postřehů k nákupu skipasů - na Passo Camplongo u kasy na spodní stanici lanovky Cherz I prodávají pouze skipasy Dolomiti Superski (cena 80 eur / den). Když chcete koupit jen lokální skipas pro Alta Badii (cena 74 eur / den), musíte popojít ke kase na spodní stanici Costoratta. Tohle jsem nepochopil.

+ plusy

 • naprosto bezkonkurenční síť skvěle propojených pohodových modrých sjezdovek
 • obrovská rozloha areálu
 • vzhledem k termínu perfektní sněhové podmínky
 • poměrně nízká zalidněnost, zejména mimo okruh Sella Rondy

- mínusy

 • vysoké ceny skipasů
 • vysoké ceny občerstvení
 • nedodržování zahájení provozu na některých lanovkách
 • pro Itálii atypicky špatné počasí
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

03. - 10.02.2024  | Alta Badia

 • autor: aleswayne
 • hodnocení:

Letos podruhé jsme vyrazili do Alta Badie, kde jsme se ubytovali na svahu nad Corvaru - z pantoflí do lyžáků a rovnou na svah. Nicméně cena za apáčko 7 tis. na noc už je lehce hraniční. Italové naštětí nešetří prostorem, takže ubytování bylo maximálně pohodlné a večery jsme celá skupina (12 lidí) kl...

02.02.2024  | Alta Badia

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Předposlední den v Dolomitech jsme se rozhodovali kam vyrazit. Velice nás lákala sjezdovka z vrcholu Lagazuoi, kde na konci vás čeká koňské spřežení, které vás odtáhne zpět do areálu Alta Badia.

20. - 21.12.2023  | Alta Badia

 • autor: schimanski
 • hodnocení:

Při návštěvě oblasti Sella Rondy jsem nemohl vynechat populární středisko Alta Badia. Plynule navazuje na vedlejší Arabbu a z druhé strany na Val Gardenu. V Alta Badii se vše soustředí kolem vesniček Corvara, Colfosco, La Villa, San Cassiano, Badia a La Val. Alta Badia mi přišla jako dražší středisk...

16.12.2023  | Alta Badia

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

V tento deň sme sa rozhodli prelyžovať z Arabby až do Badie na moje obľúbené zjazdovky, ktoré sú pod kostolíkom La Crusc. Keďže bol víkend, chceli sme ísť na odľahlejšie miesto, avšak na moje prekvapenia aj v časti la Crusc lyžovalo celkom dosť ľudí.

16.03.2023  | Alta Badia

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Alta Badia je stredisko ktoré je na prvý pohľad určené pre deti avšak opak je pravdou. Samozrejme v hornej časti okolo kratkých 6sedčiek je takáto oblasť ktorá je na učenie priam vyhradená avšak do Alta Badie patria aj bočné skvosty ako zjazodvky do San Cassiano, La Villa, La Crusc a taktiež Masarei...

07.03.2023  | Alta Badia

 • autor: gibon09
 • hodnocení:

Třetí den v oblasti Sella Rondy jsme z Val di Fassa zamířili po zelené Sella Rondě do údolí Alta Badia. Třetí den bývá kritický, tak jsme chtěli dát relax na modrých pláních, což se splnilo... Kromě okrajových lokalit se jedná o modré dálnice. Do areálu jsme zabočili z Passo di Campolongo na Cherz a...

08.02.2023  | Alta Badia

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Alta Badia je příjemným labyrintem převážně mírných, ale i několika velmi sportovních sjezdovek, obklopených úžasným panoramatem Dolomit. Jakmile se vyhnete hektické křižovatce lanovek a sjezdovek (zejména) kolem Corvary, užijete si i poklidnější tep střediska. Akorát je tu dost draho.

22.01.2023  | Alta Badia

 • autor: mikels
 • hodnocení:

První den pro lyžování v Dolomitech jsem vybral odpočinkové ježdění ve skiareálu Alta Badia. Jedná se o rodinné středisko, které protíná 130 km sjezdovek, z toho je 70 km modrých. Využíval jsem především modré sjezdovky, ale i dvě černé mě moc bavily. Dále se ve středisku nachází funpark pro zpestř...

09. - 12.01.2023  | Alta Badia

 • autor: silversurfer
 • hodnocení:

Skvělé lyžování, parádní počasí, vše v provozu.

11. - 15.12.2022  | Alta Badia

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Stredisko Alta Badia je situované v prírodnej kotline na úpätí masívu Sella, obklopená mnohými vrcholmi, ktoré majú všetky svoj vlastný jedinečný tvar. V Alta Badia sa môžete celé hodiny venovať športu či jednoducho oddychu. Podľa môjho názoru je to najkrajšia časť talianskych dolomitov. Stredisko j...

17. - 19.03.2022  | Alta Badia

 • autor: had
 • hodnocení:

Na závěr letošní vyvedené lyžařské sezony jsme se rozhodli vyzkoušet lyžování v Itálii. Do oka nám padlo jedno z největších lyžařských středisek v Evropě - Sella Ronda. Ubytování jsme sehnali ve vesničce La Villa v oblasti Alta Badia cca 200 m od sjezdovky Gardenaccia.

07. - 11.03.2022  | Alta Badia

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Stredisko sa nachádza na úpätí masívu Sella, na Sella Ronde, pre mňa je to jedno z najmalebnejších a najkrajších v Taliansku. Počas zimnej sezóny si môžete vychutnať 130 km kvalitne pripravených zjazdoviek, 53 moderných vlekov a priame lyžiarske spojenie s viac ako 500 km zjazdoviek okruhu Sella Ron...

21.01.2022  | Alta Badia

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Poslední den lyžování v Dolomitech to úplně vyzývalo k odpočinkovému ježdění, a tudíž jsem vybral areál Alta Badia. Jedná se o rodinné středisko, které protíná 130 km sjezdovek, z toho je 70 km modrých. Využíval jsem především modré sjezdovky v okolí restaurace Pralongia. Odpoledne jsem ještě zkusil...

07.12.2021  | Alta Badia

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Ačkoliv je Alta Badia prominentním jihotyrolským resortem s luxusními hotely či michelinskými restauracemi, je zároveň velice příjemným lyžařským areálem s mnoha mírnými sjezdovkami, okořeněnými několika ostřejšími tratěmi. Horská kulisa Dolomit kolem pak podtrhuje epickou malebnost Alta Badie. Krom...

27.01.2020  | Alta Badia

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Alta Badia disponuje 130 km sjezdovek. Jedná se o převážně modré sjezdovky cca 70 km, červené 52 km a jako taková perlička černé o délce 8 km. Najdete zde i centrum fun parků, kdy na jednom místě jich je hned několik. Tento den jsme si vybrali spíše jako odpočinkový, takže jsme využívali především m...

30.01.2020  | Alta Badia

Dnešek byl zkrátka perfektní. Jen co jsme se ráno odpojili od hlavního proudu lyžařů mířících kolem Sella Rondy, zalidněnost na sjezdovkách značně poklesla. My jsme navíc mířili přes legendární Gran Risu (sjezdovka, kde se v prosinci tradičně jezdí obří slalom mužů) až docela dozadu pod masiv La Cru...

10.01.2020  | Alta Badia

 • autor: škubánek
 • hodnocení:

Po Val Gardeně jsme byli namlsáni na tuto část Dolomit a že tedy přejedem do sousední Alta Badie, která už z mapek podle převládajících modrých sjezdovek bude spíše pohodovější...

11. - 12.12.2019  | Alta Badia

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Stredisko Alta Badia je moje najobľúbenejšie. Patrí medzi najdrahšie strediská Talianska, bol tu ubytovaný aj Silvester Stallone pri natáčaní scén z filmu Clifhanger. Cez stredisko prechádzajú lyžiarske trate Sella Rondy. Susedí so strediskami Arraba a Val Gardéna. Lyžiarske trate tvorí 70 kilometro...

12. - 14.12.2018  | Alta Badia

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Alta Badia je moje najobľubenejšie talianske lyžiarske stredisko. Stredisko má najkrašie scenérie a spolu cca 130 km zjazdoviek, prevažne modrých, tkz. pohodové a šťavnaté ďiaľnice. Stredisko má moderné prepravné zariadenie s vysokou hodinovou kapacitou radiace oblasť Alta Badia aj v tomto smere med...

12.03.2018  | Alta Badia

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Alta Badia, jedno ze středisek na lyžařům většinou dobře známém okruhu Sella Ronda. Samotnou Sella Rondu jsme v minulosti už několikrát projeli včetně různých „odskoků“, ale třeba právě Alta Badia, konkrétně oblast mezi Corvarou, La Villou a San Cassianem nám zatím nebyla známá, takže jsme se rozhod...

Další reporty ze střediska: Alta Badia

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

Nauders

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 75 km