Tonale Ponte di Legno - aktuální report z 25.02.2014 - SNOW.CZ

Tonale Ponte di Legno | aktuální report z 25.02.2014

Tonale Ponte di Legno - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Itálie Itálie - Trentino

průměrné hodnocení Tonale Ponte di Legno:
autor: Milka
hodnocení:
návštěva od: 25.02.2014 do: 25.02.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Oblast nabízí především dobré sněhové podmínky, podle potřeby severní i jižní svahy, dostatek sjezdovek všech obtížností i rozmanité možnosti ubytování. Na sjezdovkách a lanovkách se domluvíte česky, je zde obrovská spousta Čechů – jen v bezprostřední blízkosti našeho auta parkovalo 7 dalších aut s českou značkou. Ostatně parkování považuji za jednu ze slabin střediska – spolu se staršími sedačkami a horší dostupností ledovce Presena.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

 • Oblast nabízí od každého trochu – prosluněné mírné až středně obtížné jižní svahy, dlouhý černo-červený bezlesý sjezd zpod vrcholku hory Cima Presena i další náročnější, červené a černé, převážně v lese zanořené tratě nad Ponte di Legno a Temù.
 • Z asi čtyř desítek sjezdovek bych vypíchla pěknou a dlouhou modrou Valbilolo, která se nachází na nejvýchodnějším konci střediska, červenou Bleis, která je naopak na západním konci Tonale, a dále pak dvě černé – Paradiso a Como d’Aola, obě jsou poměrně dlouhé.
 • Některé sjezdovky během naší návštěvy v podstatě neexistovaly – očividně dlouhodobě nebyly upravené, takže naprosto splývaly s okolním terénem, nebyly ani vyznačené rozcestníkem a byl tam plůtek – to je příklad černé Presena Sinistra. Na jižních svazích nad Tonale bylo několik sjezdovek uzavřených pro trénink. Na černé Temù byly nafoukané hromady technického sněhu, který nebyl rozhrnutý, a každá hromada byla označená upozorněním, což vytvořilo až jakýsi „obří slalom“.

Sněhové podmínky:

V oblasti celého průsmyku Tonale je sněhu dostatek nejen na sjezdovkách, ale i mimo ně, na chodnících, parkovištích a místy i na silnicích. :-) Jižní svahy nad Tonale byly odpoledne pod náporem sluníčka už trochu rozměklé, ale pořád ve velmi dobrém stavu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

 • Jižní svahy nad Tonale jsou obsloužené sedačkovými lanovkami – převážně těmi rychlými s bublinami.
 • Ledovec Presena je dostupný kabinkovou lanovkou „vajíčko“ bez možnosti sezení, na kterou navazuje pomalá dvousedačka a dva kotvové vleky (snad ještě letos má být nahrazeno osmimístnou kabinkou).
 • Při návratu od ledovce Presena do Tonale je nutné přejít silnici, sjet k lanovce Nigritella, tou vyjet nahoru a teprve pak se po sjezdovkách dostat do Tonale. V lyžařské mapce je značen jakýsi „přibližovací pozemní vláček“, ale nic „přibližovacího“ jsme neviděli…
 • Nad Ponte di Legno a Temù jezdí sedačkové lanovky, převážně starší a pomalé.

Zalidněnost:

 • Menší fronty se tvořily pouze u některých sedaček (bublin) nad Tonale, všechna ostatní přepravní zařízení byla bez front.
 • Sjezdovky byly spíše volné, maličko plnější byly nárazově některé nad Tonale – jak ty jednodušší na jižních svazích, tak černá Paradiso.

Doprava do střediska a parkování:

 • Příjezd v podstatě nekomplikovaný, silnice jen místy se zbytky sněhu, po sněžení na ní ale ležela v podstatě souvislá vrstva sněhu.
 • Zvýšenou pozornost je třeba věnovat chodcům v Tonale – během celého dne tam přecházejí přes silnici a jelikož je jich tolik, že se nevejdou na chodník, chodí po silnici a ignorují jakékoli snahy projet (vyhnout se většinou není kudy, blikání a troubení kupodivu nezabírá).
 • Parkování mi přišlo trochu komplikované, parkovišť je zde několik, ale všechna jsou poměrně malá a při našem příjezdu asi 15 minut před začátkem lyžování jsme na parkovišti pod sedačkou Alpe Alta zabrali poslední místo. Za parkovné jsme neplatili.

+ plusy

 • dostatek terénů všech obtížností
 • jižní i severní svahy
 • celá oblast Passo Tonale nad hranicí lesa
 • převážně prázdné sjezdovky nad Ponte di Legno a Temù

- mínusy

 • časově náročnější přejezdy mezi Tonale a Ponte di Legno/Temù
 • návrat z Preseny do Tonale
 • v některých místech starší sedačkové lanovky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13. - 15.01.2018  | Tonale Ponte di Legno

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Passo Tonale spolu s Ponte di Legno a Temu je asi nejrůznorodější italské středisko – má holé pláně, lesní průseky i ledovec.
V každém období zimy jsou atraktivní jiné části areálu – v lednu je za přívětivého počasí nejpříjemněji na slunečných jižních svazích Tonale se suchým prachovým sněhem, nao...

zobrazit celý report

01. - 03.04.2017  | Tonale Ponte di Legno

autor: Jouza6
hodnocení:

Rád střídám střediska, proto jsem se rozhodl letos navštívit Passo Tonale a Ponte di Legno. Středisko je velmi rozmanité narozdíl od těch alpských, kde jsem doposud byl. Celý dojem kazila "jen" sněhová situace na jižních svazích Passo Tonale. Zde může člověk opravdu krásně vidět, jak obrovský je roz...

zobrazit celý report

19.03.2017  | Tonale Ponte di Legno

autor: Kubino88
hodnocení:
V rámci našeho skipasu pro celé Val di Sole jsme z Marillevy vyrazili do Passo Tonale. Nakonec jsme byli rádi, že jsme zde nemuseli lyžovat celý týden :-D Samotné Tonale, které mezi italskými středisky působí jako přízrak (malebnost o údolí vedle ležící Madonny se kamsi vytratila), nás velmi zklamalo. Přelidněnost celého střediska kompenzují pouze prázdné sjezdovky nad Ponte di Legnem a Temú, které ale vzhledem ke své nízké poloze byly po obědě již silně zboulované. Sjezdovky pro sjezd do samotného Ponte i Temů byly pro nedostatek sněhu zavřeny. Sjezdovky v Passo Tonale byly opravdu přelidněné, nepříjemná je i absence spojnice (pravděpodobně kvůli nedostatku sněhu), která by propojovala všechna dopravní zařízení na jižním svahu. Krásné sjezdovky na ledovci Presena (včetně černé, které padá do údolí) byly též silně přeplněny a kolem poledne v již příšerném stavu.

18. - 23.01.2017  | Tonale Ponte di Legno

autor: Milan T.
hodnocení:
Passo Tonale jsem navštívil po třech letech a středisko opět nezklamalo. Excelentní technický sníh na všech tratích. Mimo provoz pouze krátká sjezdovka Angelo v Ponte di Legno a sjezdovka Alpino v Tonale. Zalidněnost velmi malá, bez čekání, sjezdovky vydrží v perfektním stavu až do odpoledne. Na některých sjezdovkách se stále zasněžuje a jejich stav se tak průběžně ještě vylepšuje, protože díky nízkým teplotám a vlhkosti vzduchu se daří vyrábět sníh špičkové kvality. Nová kabinka až na vrchol ledovce Pressena a expresní čtyřsedačka nad Ponte vylepšily komfort, a proto považuju tento areál v poměru cena/kvalita za jeden z nejlepších v Itálii.

14. - 21.01.2017  | Tonale Ponte di Legno

autor: pepolda
hodnocení:

Počasí nám vyšlo na 1*, celý týden absolutní azuro, což se nám snad ještě nestalo v jiném středisku.
V Passo přímo je hodně modrých a "školních" kopců, což trochu ovlivní zaplněnost sjezdovek vzhledem k blízkosti ubytování všech turistů přímo u svahu. Celkově na nás středisko působilo spíše jako v...

zobrazit celý report

09. - 12.12.2016  | Tonale Ponte di Legno

autor: fish33
hodnocení:

Z mého pohledu na alpské poměry spíše průměrné, až podprůměrné středisko lákající sice na 100 km sjezdovek, ale jelikož velká část z nich je paralelních a nepropojených, tak nenabízí moc možností a kombinací. Středisko se skládá ze tří částí, která však nejsou propojena sjezdovkami. Paradoxně se tak...

zobrazit celý report

13. - 19.02.2016  | Tonale Ponte di Legno

autor: purple
hodnocení:

Po několika letech jsem zavítal opět do středisek Passo Tonale, Ponte di Legno a Temu. Moje očekávání změn a vylepšení se však nenaplnilo. Vše při starém a dopravní zařízení jsou ještě zanedbanější.

zobrazit celý report

25. - 29.01.2015  | Tonale Ponte di Legno

autor: TomasT11
hodnocení:

Po delší době jsem vyrazil na zahraniční lyžovačku, tentokrát s rodinou a všichni jsme byli nadšeni. Počasí vyšlo na jedničku, po celý pobyt azuro a teploty pod nulou, prostě paráda.

zobrazit celý report

10. - 16.01.2015  | Tonale Ponte di Legno

autor: sejk68
hodnocení:

Po delší době jsem si vyrazil do Tonale, byl jsem zde již asi 5x, ale vždy na jarním lyžování koncem března a vždy to bylo parádní. Tak jsem to chtěl zkusit v pravé zimě. Ale pravá zima už asi nebude... Cestou tam bylo skoro pořád okolo 15 až 20 stupňů Celsia a vrchol byl, když ve vesničce Fucine po...

zobrazit celý report

15.12.2013  | Tonale Ponte di Legno

autor: mira.buchta
hodnocení:
V Legnu jsem byl od 7.12.2013 do 12.12.2013, mimo 2 krátkých vleku, celý areál v provozu, všechny sjezdovky nebyly otevřené a v průběhu týdne je otevírali. V Tonale pouze technický sníh, ale počasí kdy ani nefouklo a stále svítilo to vynahradilo.

19. - 26.03.2011  | Tonale Ponte di Legno

autor: pinky
hodnocení:

Velmi příjemné středisko s mnoha zajímavými terény. Pro ubytované v Ponte di Legnu po propojení kabinkou s Tonale velmi rychlá cesta, která vás pohodlně přiblíží k ledovci.

zobrazit celý report

07. - 10.03.2012  | Tonale Ponte di Legno

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Passo Tonale připomíná v těchto dnech lyžařskou kolonii České republiky. Navzdory velmi chudé přírodní sněhové nadílce ale nabízí stále velmi solidní – byť jarní – lyžařské podmínky. Největší ubytovací kapacitu má samotné Tonale, komornější alternativou je Ponte di Legno a zejména skromné Temu. Svah...

zobrazit celý report

21. - 27.01.2012  | Tonale Ponte di Legno

Co nezmůže počasí, přemůže člověk

Tak vypadá současná sněhová situace v italském dvojstředisku v Passo Tonale a Ponte di Legno. Zatímco řada horských oblastí severně od hlavního alpského hřebene hlásí rekordní množství sněhu, už cesta mnohé o jeho množství na jižní straně Alp naznačovala. Za ...

zobrazit celý report

05.03.2010  | Tonale Ponte di Legno

Itálie zažívá jednu ze svých sněhově velmi nadprůměrných sezón, za což vděčí přívalům zpočátku zimy a následnému mrazivému počasí, které uchovalo tučnou podkladovou vrstvu pro další sněhové přírůstky. Žebříčkům sněhového zpravodajství suverénně vévodí Passo Tonale, kde jsou i letos Češi jako doma. O...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Hotel Bergkristall
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 979 Kč/os.
Gasthof Seestrand
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 297 Kč/os.
Residence El Tabiá del Margarito
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 611 Kč/os.