Proc si (ne)brat priklad se zavodniho lyzovani?
27.11.2013 17:00:02 #1
Zdravim, navazuju timto na vlakno ‚Analyza videa‘, kde se to trochu zacalo odvijet jinym smerem. Ja jsem tu novy, tak snad nevadi ze jsem se do toho takhle vlozil. Co jsem to tak prolitl, tak mi toto forum prijde zajimave a obcas se tu resi prekvapive odborne veci. Vsiml jsem si ale ze spousta ucastniku tohoto fora tu ponekud tihne k zavodnimu lyzovani a neni mi primo jasne proc. Copak zavodnici jsou ti nejlepsi lyzari? Vzdyt to jen jeden z vrcholu trojzubce, kde instruktorske(komercni) lyzovani a freeride/freestyle jsou mu rovnoceni partneri. Telemark i snowboard urcite do toho muze take promluvit, ale ty uz si jdou trochu vlastni cestou… Co je ale aktualni, je, ze tento zminovany trojzubec se rozevira vice a vice a v soucasne dobe opravdu milovymi kroky. Zajima me co si o tom mysli ostatni, protoze aplikovat na rekreacni lyzovani zavodni techniku mi prijde ponekud nestastne… Hreb
PS: Jasne, kazdy at si lyzuje a dela co chce, hlavne at ho to bavi a neohrozuje ostatni, ale podme to trochu rozebrat, me to opravdu zajima.
27.11.2013 19:34:55 #2
>> #1, Hreben, 27. 11. 2013 17:00:02
Soutěživost podněcuje výkon. To je prastará zásada, dávno předcházející tomu, co dnes označujeme jako sport. Koho tlačí konkurence, musí se snažit. Není tedy divu, že sportovec, snažící se být lepší než ostatní, výkonnostně roste. Hledá cesty, jak být lepší a nejlepší. Lze předpokládat, že ti, jimž se to podaří, se na této cestě dostali daleko, dál než ostatní. Není proto divu, že ostatní jejich konání sledují, analyzují, napodobují. To je zcela racionální přístup. Ve sportu to tak chodí už dlouho.
Sem do diskuse se mi teď nechce rozumovat nad tím, co je to „nejlepší“. Mám pocit, že jsme to už při různých příležitostech na několika fórech v uplynulých cca 10 letech nejednou probrali, tak promiň, že už za sebe nemám dostatečnou motivaci to zase otevírat. Snad vstanou noví bojovníci a toho praporu, naštěstí nerudého, se chopí.
27.11.2013 20:48:02 #3
>> #1, Hreben, 27. 11. 2013 17:00:02
Ivan sem nechce tahat, co je „nejlepsi“, coz chapu. Ale s trochou (vice) tolerance bych si troufnul rict, ze z pohledu sjezdoveho lyzovani to je na danych lyzich zatocit co nejvic ciste po hrane. Ve hre je mnoho faktoru, ale ve sjezdovem (zavodnim) lyzovani jim tento vevodi. Jasne, freestylista ti asi rekne něco jineho, speedskier rovnez, ale vzhledem k rozsirenosti sjezdoveho lyzovani a vzhledem k tomu, ze zaber tohoto fora je hlavne na sjezdovem lyzovani, tak z toho budu vychazet.
Trosku bych jeste odobocil. Vem si napr. hru volejbal. Tam si take vice zahrajes, kdyz to umis a kdyz do toho umis placnout a asi se chces zlepsovat (tim, ze je to teamovy sport je tam tlak na kvalitu mozna jeste vyssi/trochu jiny). A v lyzovani to mas podobne. Zatimco kdyz stojis na lyzich prvne a s hruzou se sunes rychlosti 10km/h dolu, tak ti to pro pocit stesti staci (kdyz chces adrenalin, rozhulakas to na 20km/h a slintas blahem), jenze kdyz se zlepsujes, tak uz pri jizde touto rychlost tak blahem neslintas. Muzes jet rychleji a muzes zacit krouzit oblouk po hrane. A asi zjistis, ze krouzit oblouk po hrane je parada, ze te to bavi vic, nez se sunout bokem. A jeste vetsi parada je krouzit oblouk po hrane rychleji a vic pri tom zatacet, odstrediva sila roste, pocit blaha rovnez. Takova horska draha te taky bavi spis kdyz tam litas ze strany na stranu, nahoru dolu. Kdyz by nekdo postavil horskou drahu, kde pojedes rovne a pomalu, tak te to asi bavit nebude. Za sebe muzu rict, ze me (vetsinou) bavi krouhat co neutazenejsi obloukly (rozumej s co nejmensim R).
No a ted se dostavam ke vstahu k zavodnimu lyzovani. Jednak zjistis, ze kdyz si koupis tvrdsi boty, ze to sakra poznas. Ziskas lepsi prenos sil, jses na lyzich jistejsi, lepe ji ovladas atd. a podobne je to s lyzema. Jeste bych zminil, ze i kdyz tu obvivujem Ligetyho na lyzich 195cm/R35 a snazime se o inspiraci, tak je jedno, jesli lyzujes na lyzich 160cm, ci 210, princip zataceni je stejny jako na 195cm/R35. A co se tyce maximlaniho utazeni oblouku, tak Ligety patri k nejlepsim (GS je takova zakladni disciplina pro vsechny ostatni, ale to je na jinou debatu) a je to na nem asi videt nejlip (opet bych ponechal stranou, ze je „z vnejsku“ tezke poznat, jak to dela). A pokud dospejes k tomu, ze chces za danych podminek jezdit co nejutazenejsi oblouky a nevis jak, tak se inspirujes nejlepsima a zkousis to podobne. Protoze sam uz nevis, jak zatacet lepe a vice, tak koukas na nekoho, kdo to umi lepe. A vidis co dela na konci oblouku, jak zacina dalsi, v jakem postaveni a naklonu ma telo, nohy, vsemozne to pitvas…a treba prijdes na neco, na co by jsi sam jinak neprisel a je jedno, ze ve vysledku nebudes tak dobry jako oni, hlavne ze ti to pomuze se zlepsit.
A kdyz nekdo v jinem vlakne zminoval, ze chce byt co nejlepsi, tak tim nemyslel nandat Ligetymu kopec buchet v GS, ale sam se zlepsovat co nejvic to jemu pujde. Sam za sebe muzu rict, ze kdyz to smazis na tvrde piste, krouhas oblouky po hrane (a jeste k tomu se snazis to utahovat co to jde), ze je to neskutecnej a uzasnej pocit. Ted uz mi prvni odstavec prijde zbytecnej, ale mazat ho nebudu.
P.S. Nekdo v jinem vlakne zminoval, ze obcas tu lidi techniku resej az moc a jsou pak posedli dokonalosti, jsou nervozni, ze jim to nejde a zapominaji, ze by si meli lyzovani hlavne uzivat. Ja patrim mezi ty posedle, pri jizde se soustredim na kazdy oblouk a lyzovani si neskutecne uzivam a i ten kazdej oblouk si uzivam. Cim vic mi to jde, tim vic si to uzivam. Jde to dohromady :) HOWG
28.11.2013 16:30:15 #4
>> #2, ivan, 27. 11. 2013 19:34:55
Ano, obecna pravda. Ale proc je ta snaha a ty vzory ve vztahu k lyzovani ve Svetovem poharu? Neni to nahodou treba jen vzor cecha? Rakousky teenager pujde urcite radsi do snow-parku nez napodobovat Hirschera. Sved, Svycar, Francouz? Freeride, off-piste. O Severoamericanech, Australenech a NZ neni potreba mluvit… Ba i ti nelyzari, turisti Holandske, Ruske, UK/Irske narodnosti se cim dal vic pidi po slovicku „free“. Proc se svazovat branami a ‚nepohodlim‘ kdyz je moznost lyzovat s usmevem od ucha k uchu? Ano, beru ze i ty brany nohou byt svym zpusobem zabavne, kdyz se kamaradi pretahuji o vterinky, ale to staci jednou za rok. Kazdy to ma jinak, to je jasne, ale takhle nejak mi prijde ze je to ted nastavene v lyzarskem svete.. Ale pokud se to tu jiz drive resilo, tak toho nechame. Mne to jen prekvapuje, proc zrovna Ligety a ne treba McConkey(RIP).
>> #3, valerius, 27. 11. 2013 20:48:02
Dovolim si nesouhlasit! Proc ciste po hrane? O to se nesnazi ani ti zavodnici! Utazeny oblouk je co? S timto terminem jsem se jeste nesetkal… Priklad z volejbalem je trochu nestastny, ale vim jak to myslis. Tim padem Hirscher je jen blokar, protoze nic jineho neumi nez mlatit slalom. On je hvezda, pritom J. Olsson ktery je ve druhe desitce, je nesrovnatelne lepsi lyzar! Umi na lyzich vsecko! Takze pokud chci byt dobry volejbalista, universal, ktery umi zahrat na vsech postech, tak bych si mel dat za vzor nejakeho takoveho! Ve volejbalu se moc nevyznam, ale v basketbalu by to byl jednoznacne M. Jordan, ktery dosud nenasel nastupce. On nemel slabinu a umel vse. Takhle ja to vidim v lyzovani. Proto se radsi budu inspirovat top instruktorem, T. Krausem, C. Thovex nez robotem, co nezna nic nez brany… Jsou ale vyjimky jako Svindal, Miller, Von atd. Takze zase amici a severani.. Nemusime to dal pitvat, kazdy ma svuj smer, jen si mi zda ze nekteri cesi, co jsou takhle k videni v Alpach, maji na nohach vetsinou jine lyze nez zbytek ucastniku provozu… Ale proti gustu…
28.11.2013 19:35:45 #5
>> #4, Hreben, 28. 11. 2013 16:30:15
Nehledal bych v tom žádnou vědu
Stačí si uvědomit kde diskutéři žijí a jaké jsou tady možnosti
Sněhu málo a jsme rádi když mrzne a stříknou se sjezdovky
Takže offpiste skoro žádné
Sjezdovky jsou dobře upravené, tak se carvuje
A vzhledem k tomu že jsou krátké, tak není potřeba smýkat , bo ten
kilometr se dá i s mizerné fyzičkou odjezdit se zaříznutou hranou
Takže pro nás jsou kingové Ted, Marcel atd …
Osobně neznám ani jména freeriderů či těch co skáčou po zábradlí
Z druhé strany je ale uznávám a docela často se dívám na jejich videa na
jutrubce. Jsou to borci, ale mě je prostě blíž ten Hiršer, bo to si tady
můžu vyzkoušet večer po práci kousek za barákem …
Přesto musím říct, že máš pravdu, měli bychom být komplexní lyžaři
28.11.2013 19:45:30 #6
>> #4, Hreben, 28. 11. 2013 16:30:15
Počkej, my řešíme jablka a ty hrušky. Sám dáváš za příklady se inspirovat těmi nejlepšími,na tom se doufám shodnem. Já osobně jsem psal o mém postoji a troufám si tvrdit o postoji většiny zde z diskutujících. Ale tohle je snow.cz, bež na freeride.cz a tam mají názory uplně jiné. Nejde prostě říct,že češi jsou takový. oni jsou i makový. Polemizovat nad tím,jestli jsme stejní jak Rakušáci nebo Italové,to už můžem se začít sáhodlouze bavit o charakteru a minulosti dané národnosti.Kdo chce jezdit freeride,ať se inspiruje klidně zmiňovaným Thovexem,kdo chce freestyle klidně Kevinem Rollandem, kdo chce alpským lyžováním klidne Svindalem. Já neřikám a netvrdím,že správné lyžování je jen na sjezdovce- naopak. ALe já se nebudu inspirovat Simonem Dumontem, když nechci jezdit v rampě. Btw. ten Olson už spíš závodí v tyčích než freestyle.
28.11.2013 20:17:54 #7
Kdo je nejlepší lyžař? Ten co zajede cokoli, závodník, nebo třeba skokan na lyžích? Řekl bych, že je to podobné jako s lyžemi. Je nejlepší lyže univerzálka, která umí „vše“, ale nic pořádně, nebo speciálka. Je nejlepší lyže slalomka, obřačka, nebo musí mít alespoň 100mm pod botou? Asi jak pro koho, jak kdy a jak kde. Stejně nelze říct, kdo je nejlepší lyžař, nebo kdo je nejlepší lyžařský vzor. Řekl bych, že lyžař by se měl inspirovat lyžaři, kteří lyžují na podobném typu lyže a stylem, který chce dotyčný zvládnout. Je blbost, aby lyžař na obřačkách okukoval techniku od instruktora na měkkých univerzálkách a naopak…
28.11.2013 20:21:47 #8
>> #4, Hreben, 28. 11. 2013 16:30:15
Priklad s volejbalem nebyl stastny, ale ten s horskou drahou usel. Ti, co to zde pitvaji a chteji se neco naucit, tak se snazi prejit z lehce zatocene (detske) horske drahy na poradnou, vyssi, zatocenejsi horskou drahu. Take te bude asi bavit vice.
Obecne vzato, cim vic dokazes zatocit, tim vetsi zabava to byva (specificke podminky a pripady nechavam stranou).
Ja si zas dovolim nesouhlasit s tvim: Dovolim si nesouhlasit! Proc ciste po hrane? O to se nesnazi ani ti zavodnici! Utazeny oblouk je co? To si pis, ze se snazi. Jen jim to leckdy nejde napr kvuli prilis zavrenym branam, prilis velkemu krpalu a rychlosti (a z toho vyplivajici prilis velke pretizeni, ktere by nezvladli). Obecne vzato, zavodnici se snazi jezdit ciste po hranach, protoze je to rychlejsi, nez oblouk smykem. A utazeny oblouk znamena oblouk s co nejmensim R (coz byva i dost pod R lyze).
Koho bavi freeride/freestyle, tak se inspiruje i jinych a/nebo jinde. To jsem snad jasne zminil ve svem prvnim prispevku
A nebo se tu WC stars pitvaji z duvodu, co pise PetrAT: Takže pro nás jsou kingové
EDIT: Ten termin „nejlepsi“ fakt nebyl stastny a zvrtlo se to k vsestranosti a jinym typum lyzovani. Jasne, taky dobry, aneb co koho bavi. A zde je hlavni zabava sjezdove lyzovani a tema je ne/inspirace sjezdovym zavodnim lyzovanim :)
28.11.2013 22:22:04 #9
>> #1, Hreben, 27. 11. 2013 17:00:02
Ahoj,
„Copak zavodnici jsou ti nejlepsi lyzari?“ Vo väčšine prípadov áno.Ak si myslíš,že sú to týpci,čo sa celý svoj lyžiarský život len otĺkajú v bránach a vlastne ani lyžovať nevedia,tak si na omyle.Oni sa ako deti tiež učili lyžovať a stále jazdia aj mimo brány.
..závodné lyžovanie je vždy výborný základ a neskôr si bývalý pretekár môže vybrať úplne iný štýl a po chvíli je v ňom ako doma.Sám si uviedol pár mien.Ale zaujímavé,že mnohí prestúpivší sú bývalí pretekári.Niektorý vkročia do tej istej rieky aj viackrát,že? Jon Olsson,Filip Flisar…iní si zajazdia vo voľnom pre radosť J.Mancuso,A.Svindal,M.Hargin,H.Olsson(skialpy)…tých je tak veľa,rôznych národností,že ich ani nemá význam vypisovať.
Ale skúsme nájsť lyžiara,ktorý začal napríklad freestyle/freeride/čokoľvek a neskôr prešiel na závodne alpské lyžovanie a slušne sa v ňom umiestňoval.Pardón za nevedomosť,ja takého nepoznám.Niekto mi pomôže?
29.11.2013 00:00:24 #11
>> #7, Mirek, 28. 11. 2013 20:17:54
Nejlepší lyžaři už stejně dávno nejsou. Jo to když si skokan Ruud jen tak bokem střihl a vyhrál na olympiádě i sjezd, to bylo něco! Znáte dneska sjezdaře, který by to na OH vůbec dal na skočkách z můstku?
Nebo dám do placu svého před 25 lety ctěného a milého kolegu Luďka Šablaturu. Před 60 lety, 1953, byl tuším posledním mistrem republiky ve 4kombinaci (běh, skok, sjezd, slalom).
Kam se ti dnešní „specialisti“ hrabou!
29.11.2013 00:03:20 #12
>> #9, TNS, 28. 11. 2013 22:22:04
Asi by se někdo našel, ale musel bys jít hodně desítek let zpátky.
Ovšem pokud bys zahrnul lyžařky, nemá zcela jistě nikdo nárok na Lailu Schou Nilsen.
Od 16 byla nejlepší rychlobruslařka své doby, ale protože její disciplina nebyla vypsaná na ZOH 1936, potrénovala sjíždění a těsně před svými sedmnáctinami vyhrála v GaPa sjezd a byla 3. v kombinaci.
Pak zase drtila rekordy na bruslích, ale na zbylých předválečných MS v lyžování byla ve všem vždycky do 10. A ještě na ZOH 1948 dojela sjezd jako 7.
Aby nezahálela v létě, hrála do 42 let tenis a byla jen v singlu 23× mistryní Norska.
Taky byla v házenkářském nároďáku a 4× domácí mistryně.
A taky 4× jela Rallye Monte Carlo.
Sportovní Cimrman, ale skutečná.
Neboli slovy klasika, kdo z vás tohle má, pánové a dámy?
29.11.2013 11:53:50 #13
>> #12, ivan, 29. 11. 2013 00:03:20 Ty jsi dobra encyklopedie… Klobouk dolu.
>> #5, PetrAT, 28. 11. 2013 19:35:45 To je asi pravda, to jsem si neuvedomil. Ale mel jsem spise na mysli cechy v Alpach.
>> #6, maryys, 28. 11. 2013 19:45:30
Ano, temi nejlepsimi, to souhlasim. Btw. Olsson uz jezdi jen apline! To je prave zajimavy, ze presel z freestylu. Freeride jezdi samo taky. Ten jeste nerekl posledni slovo..
>> #8, valerius, 28. 11. 2013 20:21:47 Opravdu si myslis, ze ciste vyjety oblouk je rychlejsi nez ten neciste? A v zavode – v obraku? Tak to by to asi jezdili na slalomkach a jen to krajeli ne? A pak by tam prisel treba Bank s 2m obrackou a byl by rychlejsi nez vsichni ostatni. A urcite by nejel ciste. Jak to?
>> #9, TNS, 28. 11. 2013 22:22:04 Treba zminovany Olsson.
Prave ze nejezdi mimo. Drive jo, ale ted? Co ja mam zkusenosti z mladejma zavodnikama, rodice je dovezou, rozbali jim racing lyze, 2h brany, slepit lyze a domu. Nemaji cas jezdit neco jineho. Proste trenink, zavod, trenink, zavod. Dokonce nekteri neumi nic jineho! Zazil jsem takoveho chlapce, co drtil obrak jak ‚profik‘, ale neumel vubec jezdit volne a zakladni veci na lyzich. To jsem si rekl „tady je neco spatne“.
29.11.2013 12:58:46 #14
>> #13, Hreben, 29. 11. 2013 11:53:50
Od určité – dejme tomu značně vysoké – úrovně už ti borci a v menší míře i borkyně vesměs umí tak, že zajedou dobře i to, co běžně nejezdí. Existují i taková videa jako důkaz.
To samozřejmě nelze srovnávat „S MLADEJMA ZÁVODNÍKAMA“, kteří mají na trénink dvě hodinky před školou. Takových mlaďasů nacvičených jen na pistě a v tyčích byla a je spousta, to je bohužel fakt, ale ty si nikdo za idoly nebere.
Nejspíš by se až do relativně vysoké úrovně mohly najít lyžařky méně dobré v terénu mezi ryzími nadrilovanými slalomářkami. Pamatuju jedno video, kdy tuším americké holky jezdily na slalomkách v hlubokém, protože jim kopec rychle zapadl. A byly mezi nimi rozdíly a něco nevypadalo tak úplně hezky (ale třeba ji něco bolelo, nevím).
Kluci Mahreové vyrůstali na kraji světa ve White Pass, kde přes půl roku nebyla jiná zábava než lyžování a kde se zdaleka ne pořád daly stavět tyče. A tak „po americku“ jezdili vše možné, museli to dávat na svých úzkých závoďačkách, a kdo proskákal rozježděný neupravený kopec na 210kách, musel trochu něco umět.
Naopak Lindsey vyrostla jako žákyňka na minnesotském Buck Hillu s převýšením jen 100 yardů, do velkých hor šla až ve 14 letech. A i když ty její iksáky do učebnice nedáme, sotva by se dalo říct, že ji to na takovém drilovacím idiothügelu starej Erich Sailer & his boys + tatík nenaučili…
Když před pár lety měl kamarád v mančaftu shromážděných pár skicrossařů-juniorů, bylo jasné jak facka, že bez základů závodního alpského lyžování není nárok.
Jak už píše TNS, naprostá většina přinejmenších těch legendárních „starších“ jmen začínala jako rejsáči.
Olssona chápu. Vyhrál svého času, co se dalo, lákalo ho se posunout, furt drandit v 300metrový „půltrubce“ přece jenom unaví. Větší zábava je jezdit točit videa po vybraných lokalitách. A pak do toho přišel ten hec a sázka s olympiádou, či jak to bylo, a že býval dobrý junior, na okolnosti obdivuhodně se s tím pere. Už je taková persona, že si může jezdit, co ho napadne, zatím ho zřejmě sponzoři pokrývají, něco má vyděláno, tak proč ne.
Dneska je to už ve freestylu asi jinak, ale jibbing a rampa jsou přece jenom dost jiné „lyžování“. Taky Aleš Valenta, bývalý gymnasta, nemusel být na sjezdovkách žádný velký borec. Ale to už je dané tím, že se „sjížděcí“ lyžování velice rozvětvilo. A každý si může vybrat, jestli chce být co nejvšestrannější, nebo nejlepší ve zvoleném.
Co myslíš, měnil by Bolt s nejlepším 10bojařem proto, že je zoufale nevšestranný – kolik by asi dal o tyči?
Určitý témata se holt periodicky vracejí, je mi blbý jen arogantně psát „tohle jsme probrali mockrát, pohledej“, ale svoje síly v tomto jsem vyčerpal. Na to, zda a jak zakousnutá hrana třením brzdí, či že se obřák nejezdí na slalomce, už jsem je nenašel vůbec.
29.11.2013 14:00:03 #15
>> #12, ivan, 29. 11. 2013 00:03:20
Ty si chodiaca encyklopédia človeče.Áno kedysi boli doby univerzálnejších atlétov.Asi bolo aj ľahšie preraziť aj na veľkých podujatiach,než dnes v dobe namakaných špecialistov.
>> #13, Hreben, 29. 11. 2013 11:53:50
„Olsson uz jezdi jen apline! To je prave zajimavy, ze presel z freestylu.“
Nie.Jon Olsson prešiel z alpských disciplín na freestyle a neskôr opať na alpské.Alebo ak to mám napísať inak,mal len krátku pauzu cca 5 rokov,kedy nejazdil fisové preteky.Ani si neviem dosť dobre predstaviť týpka,ktorý by bol odchovaný od detstva fakt len na prekážkach v parku,ako si presedlá na obračky a začne jazdiť ako Jon.Netvrdím,že to nie je možné,len pre mňa ťažko predstaviteľné.To je celé.Nemám nič proti freestylu,freeridu,skialpu…snažil som sa Ti len odpovedať na otázku v úvode vlákna.Okrem toho,stáli prispievatelia tohto fóra sú len malá skupinka lyžiarov.Závery by som nerobil.Chodím často aj na US fórum a je to tam podobné,len tam aj rejsáči jazdia veľa freeride,les,atď.Ale keby boli na Slovensku a v Čechách rovnaké podmienky,aj my by sme jazdili
29.11.2013 14:23:46 #16
A ak chcete vedieť môj skromný názor,tak sa mi páči,ako si viacerí americký tréneri berú príklad z iných lyžiarských disciplín.Decká v oddieloch jazdia moguls,prašan,park.Majú skillquest(akoby súťaž,alebo testy len v drilloch),proste sa snažia,aby sa decká naučili lyžovať,nie len pretekať.Sú rejsáči? Sú,ale aj tí,ktorí nepostúpia na vyšší level si z takého trénovania veľa odnesú.To mi chýba aj u nás.Ostatne,asi by so mnou súhlasil aj môj parťák Ičes,ktorý stále tvrdí,že je dôležité,aby sa deti v oddieli naučili dobre lyžovať,hýbali sa a boli na čerstvom vzduchu.
29.11.2013 14:47:04 #17
>> #14, ivan, 29. 11. 2013 12:58:46
Je videt ze se vyznas a umis i psat. Uz mi to asi docvaklo, o ktereho Ivana se jedna…
>> #15, TNS, 29. 11. 2013 14:00:03
No to asi vic jak 5 let, chlapec ma docela dost uspechu a medaili z freestylu… A kombinovat by to asi moc neslo.
S tvym poslednim prispevkem, ale nadmiru souhlasim!
29.11.2013 15:02:20 #18
>> #17, Hreben, 29. 11. 2013 14:47:04
Ještě k Olssonovi. Na žebříčku od začátku:
http://data.fis-ski.com/…ography.html?…
Sice nemá odjeté žádné FIS závody od 18/12/02 do 13/12/07 (= skoro na den 5 let):
http://data.fis-ski.com/…ography.html?…
to ale neříká nic o tom, kolik toho v tu dobu (ne)najezdil na sjezdovkách, případně freeridovkách. Ale i kdyby ne, furt byl na lyžích. I když freestyle není alpine racing, jsou tam synergie a může to být i zajímavá rozšiřující zkušenost. A když tu základní techniku v sobě má…
29.11.2013 18:48:01 #19
zdar – náhodou jsem narazil na zdejší diskusi proč si brát příklad ze závodního (sjezdového) lyžování? protože je větší umění „jet kudy musím“ a „tak rychle abych se tam ještě vlezl“ než se vozit co mi rychlos/pista/terén dovolí… proto bývá obvykle každý, kdo aspoň chvíli jezdil v brankách, lepší tak úspěšnou sezónu borci!
29.11.2013 20:13:33 #20
>> #19, martin65, 29. 11. 2013 18:48:01
Martine,
ono slovo umění je otázka pro koho a jaké.
Podle mě nelze jednoznačně paušalizovat „kdo je první dole“ je nejlepší lyžař. Často vidíš ve vrcholovém provedení mnoha sportů mnohá „nehezká, krkolomná řešení“.
Jsou častokrát rychlá, ale opravdu by byl pěkný pohled kdyby se všichni v době Bodeho formy vzhlédli v jeho způsobu pohybu na dřevech? Nemyslím si ..
To že je někdo první, vystihuje jen to, že něco zvládl rychleji než ostatní – proto to nutně nemusí být to nej …
29.11.2013 21:29:07 #21
>> #20, hm1, 29. 11. 2013 20:13:33
„To že je někdo první, vystihuje jen to, že něco zvládl rychleji než ostatní “
Ale keď v pretekoch na čas akosi o nič iné nejde.Ideálne je ešte bez zranenia. To nie je krasokorčuľovanie,ani freestyle/freeride.Nehodnotí sa štýl,ani nasadenie/razancia,výber línie.
..za mňa teda,červená→modrá a čo najrýchlejšie v cieli.To,že má jazda nejakú formu je dané len snahou o to " čo najrýchlejšie v cieli".Menila sa časom s materiálom,stavbou tratí,pravidlami,novými poznatkami v technike lyžovania,atď.Vždy išlo ale len o to jediné.
29.11.2013 22:00:07 #22
>> #20, hm1, 29. 11. 2013 20:13:33
>> #21, TNS, 29. 11. 2013 21:29:07
Vždyť vy se nijak nevylučujete. Všichni víme, že jde o čas, ale hm1 do toho jen vhodně vložil „(nej)lepší“. Je to možná už spíš otázka sémantická, zda může „lepší“ lyžař být výsledkově níže než „horší“. Z hlediska techniky? Ale co je tím vzorem techniky, k němuž se vztahovat? Nějaká vzorová technika podle momentálně panující většinové představy? Má ale smysl takto hodnotit, když jediným kritériem úspěšnosti je, kdo je v cíli dřív?
(Ev. by se dalo uvažovat také o kritériu, zda dlouhodobě technika neškodí. Ale i to je ošidné: vždycky jsme říkali, že rasovina, s níž jezdí Bode, pro jiného není a že chudáci jeho kolena. A ejhle, je mu 36, ve Svěťáku je tuším od roku 97 a furt jezdí a boduje.)
Ale co když přece. Pamatuju, jak blahé paměti Honza Vedral tvrdíval: Míla (Sochor) byl lepší lyžař, Bobas (Zeman) lepší závodník. Existují přece i tzv. tréninkoví mistři světa, kteří všechny drtí v tréninku, ale kvůli nervům, psychice apod. to nepředvedou v závodě.
Ale tohle už mi připadá jako diskuse za každou cenu.
29.11.2013 22:04:53 #23
>> #19, martin65, 29. 11. 2013 18:48:01
Lyzovani je siroky pojem. Umi zavdnik jet 50stupnu sklon na Alasce a jeste u toho skakat backflip ze skal? Nebo vyjet z laviny? Jet 100km/h na switch v hlubokem snehu? To preci vyzaduje neskutecne schopnosti a dovednosti s lyzemi na nohou. A co skicrosari, ano vlastne zavodnici, ale umi i neco navic… Nebo nejakej staatlich/skifuhrer co ma za sebou 20 let praxe a vzdelani? Ten zase umi veci, o kterych se vetsine ani nezda. Opravdu si myslim ze to nelze takhle rict, ze alpine zavodnik ve SP je ten top.. Umi svoji konkretni cinnost a na tu se specializuje. Ale my? Siroka verejnost, hobici, instruktori, rekre freerideri atd. by se meli na lyzovani asi divat vice komplexne a snazit se jezdit pod kontrolou, ekonomicky, hrat si s technikou a zkouset nove veci. Rad se podivam na Ligetyho, jak jeho delsi trajektorie porazi tu kratsi u konkurence a jak to proste umi. Ale abych zkousel jzdit jako on? Dyt to ani neni mozne, at uz fyzicky nebo technicky. Znovu priklad z motosportu, vecne tema, F1 nebo WRC? Kdo je lepsi? A my taky nejezdime v autech jako oni a ani nemuzeme(nechceme).
29.11.2013 22:29:10 #24
Když už jsme se – zřejmě to nejde jinak – dostali k polemice bez řešení, připomínám tu starou kauzu Haralda Harba s jeho kádrováním lyžařů a označením „skutečných expertů“. Když mezi ně odmítl zařadit Glena Plakea, protože od něj nikdy neviděl pořádný oblouk po hraně, to byla bouřka! Ještě víc možná proto, že úspěšně prodával (a pořád prodává) knihy „Anyone Can Be an Expert Skier“ a potom statut experta skoro nikomu nepřiznával.
29.11.2013 22:38:27 #25
>> #23, Hreben, 29. 11. 2013 22:04:53
Bych se zkusil chytit tema vlakna a byt strucny:
- muze se bezny slusny sportovni lyzar inspirovat WC zavodnikem? – Tezko
- muze hrat pozorovani WC zavodnika (pozitivni) roli v lyzovani u sportovniho lyzare? – Mohlo by, i kdyz jen koukanim na televizi asi ne. Ale pokud ho lyzovani zajima, lyzuje hodne, tak si sezene literaturu, pitva oblouk ze vsech moznych hledisek, bavi se s lidma zde na foru a cuci i na WC zavodaky v televizi (a snazi se neco vypozorovat – coz je, mimochodem, dost narocne). A i ti zdejsi borci, co radi jinym, maji sve znalosti z vlastniho lyzovani, z knih, z fyziky, biomechaniky a nakoukanych stovek a tisicu hodin WC zavodniku.
Ale predevsim, inspirovat se WC zavonikem NEZNAMENA, ze budu jezdit jako on, ale ze mi to pomuze objevit dalsi z tajemstvi techniky „jak na to (jak poradne zatocit)“.
A co se tyce tveho prispevku: Lyzovani je siroky pojem. Umi zavdnik jet 50stupnu sklon na Alasce a jeste u toho skakat backflip ze skal? Leckery ano. A kolik freestylistu by dalo to, co davaj WC zavodaci treba v soldenu (podotykam, ze jsou i tezsi kopce, na kterych se zavodi)?
z motosportu, vecne tema, F1 nebo WRC? Kdo je lepsi? A my taky nejezdime v autech jako oni a ani nemuzeme(nechceme). Kdyz jezdim bohemku, asi me bude vic zajima WRC, pokud F3000, ci naky motokary, tak asi F1. Otazka, kdo je lepsi, neni na miste. Jsou to ruzne sporty.
A stejne tak jsou ruzne sporty sjezdove lyzovani a freestyle a dalsi. A lidi na tomto foru zajima predevsim sjezdove lyzovani a jak zatacet. Kdyby je zajimalo, jak delat salto s vrutem, tak asi pujdou jinam, nebudou tolik cucet na sjezd a budou vic cucet na akrobaty. Ostatne, nekdo uz ti sem dal odkaz na web zabyvajici se jinym typem lyzovani.
Akorat sjezdove lyzovani je mainstream a ukazalo se, ze kdo zbehne ze sjezdoveho lyzovani jinam, tak miva slusnou vyhodu, coz obracene asi moc neplati. Nicmene, to je preci vedlejsi, protoze primarne tu neporovnavame jednoltive lyzarske discipliny, ale hledame duvody, zda-li se ne/mohou sportovni sjezdari nejakou formou inspirovat u spickovych sjezdaru. A na to je muj nazor je hned v uvodu prispevku.
29.11.2013 23:00:57 #26
>> #24, ivan, 29. 11. 2013 22:29:10
Na Glena jsem zapomnel – to je taky borec!
>> #25, valerius, 29. 11. 2013 22:38:27
Svym zpusobem mas pravdu, ale vzdyt ten sport je LYZOVANI! Jizda dolu z kopce! Sjizdim horu = sjezdove lyzovani. Nemluvim ted o freestylu. Jizda mimo sjezdovku je co? Lyzovani, a dokonce sjezdove. S tim motosportem je to stejne, vsecko jsou to ridici auta s volantem v ruce…
A myslim si ze obracene to plati take. Samozrejme vetsinou se zavodnik nauci snadno jine formy lyzovani(pokud neni kopyto a chce). Stejne tak ale ‚americky‘ kluk co zna od malicka jen jizdu mezi stromy a skoky, bude mit nezpochybnitelny zaklad se stat treba spickovym zavodnikem v branach. Proste umi lyzovat… A o tom to cele je! Cit pro skluz, rovnovaha, prace teziste, odhad rychlosti/vzdalenosti, cteni terenu, silne nohy…
29.11.2013 23:21:07 #27
>> #25, valerius, 29. 11. 2013 22:38:27
„A co se tyce tveho prispevku: Lyzovani je siroky pojem. Umi zavodnik jet 50stupnu sklon na Alasce a jeste u toho skakat backflip ze skal? Leckery ano. A kolik freestylistu by dalo to, co davaj WC zavodaci treba v soldenu (podotykam, ze jsou i tezsi kopce, na kterych se zavodi)?“
Ja si pamätám,že niekto kedysi takto podpichoval D.Rahlvesa,ale musel som použiť gúgeľ No letí to,už je to 9 rokov. Rahlves vs Hall
..inak dohra bola taká,že Tanner samozrejme vychladol a spočítal si trochu lepšie svoje možnosti a po rokoch mali s Daronom aj spoločný freesking projekt.
29.11.2013 23:22:09 #28
>> #26, Hreben, 29. 11. 2013 23:00:57
Nevim, jestli jsem te pochopil. Ale prijde mi, ze muj prispevek b) vysvetluje jasne, co jsem chtel rict >> #25, valerius, 29. 11. 2013 22:38:27
A nebo jeste jinak. At si lyzuje jak chce kdo chce, ale kdyz prijde nekdo, ze lyzuje takhle – doda ukazkovy material (kde je videt, ze lyzuje velmi dobre) jak zataci na upravene sjezdovce (event. klidne i v branach) a chce vedet, jak se zlepsit (tak se tim pausalne rozumi lepe zatacet, pokud tazatel nespecifikuje neco jineho), tak se proste nekdy v pitvani oblouku dostane i na materialy z WC sjezdoveho lyzovani (ovsem vetsinou i tak ne). kdyz prijde nekdo, kdo na tom sotva stoji, tak na na ne nedojde. Kdyz prijde nekdo s tim, ze chce jezdit FUN, tak na ne nedojde a jeste ho poslem na vedlejsi forum, ktere se zabyva FUN. Kdyz chce jezdit mezi smrckama, tak se resi vsechno mozne, jen ne WC.
Nicmene v urcitych specifickych pripadech muze material z WC predstavovat jeden dilek do puzzle „jak se zlepsit v lyzovani“.
30.11.2013 00:13:14 #29
>> #26, Hreben, 29. 11. 2013 23:00:57
Tato debata neměla být o tom, kdo je nejlepší lyžař, ale kdo je nejlepší vzor, nebo chceš-li, kdo jede na lyžích správně či nejsprávněji. Závodník jede, alespoň co se sjezdovkového lyžování týče, v nejnáročnějších podmínkách, nejprudší a netvrdší svahy a ještě k tomu v bránách, proto jejich závodní jízda nemůže být technicky čistá a tím pádem ideální jako vzor. Na rozdíl od instruktorských videí, odehrávajících se za ideálních podmínek. Problém je v tom, že pokud lyžuji na obřačce, je inspirace instruktorskou jízdou přismýknutým obloukem na lehce měkkém povrchu dost zavádějící. Pokud instruktor pojede po tvrdém povrchu na obřačce, můžu ho brát jako vzor, ale pokud ne, je pro mě daleko lepší vzor volná jízda závodníka, nebo jízda závodníka v lehčích branách, kde jede většinou technicky ideálně.
30.11.2013 22:57:21 #30
Myslím,že odpověď na tu původní otázku je jak v čem a jak kdy. Paušalizovat se určitě nedá ani v odpovědi.Hreben na jedné straně obhajuje freeride a další „disciplíny“ a jaksi jen tak mimochodem vlastně odsuzuje sjezdovkové lyžaře,kteří(alespoň ti snaživější) se pochopitelně pokouší co nejvíce napodobit lidi z WC.Jak píše Mirek o post výše
Závodník jede, alespoň co se sjezdovkového lyžování týče, v nejnáročnějších podmínkách, nejprudší a netvrdší svahy a ještě k tomu v bránách, proto jejich závodní jízda nemůže být technicky čistá a tím pádem ideální jako vzor.
Protože jízda v bránách kazí styl ,tak i lyžaři WC kategorie dělají drills a jezdí volně.A čím mladší závodník (zvláště malé a nejmenší děti) tím více by měl jezdit volně než v bránách.
Takže ve volném ježdění si určitě příklad brát,při jízdě v bránách asi většinou spíše ne.Tedy ovšem pokud se ptá ambiciozní sjezdovkový nezávodící lyžař.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.