[Analyzátor]: evikap - č. 1 - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy [Analyzátor]: evikap - č. 1

[Analyzátor]: evikap - č. 1

17.03.2015 18:49:40 #1 

17.03.2015 18:49:40 #2 

evikap žena

Moc díky za analýzy. Ta jízda je taková, jak popisujete, možná i proto, že je to na dost strmém svahu. Ale beru, co jste napsali, dáva to logiku, lecos mi to vysvětluje. Vědela jsem, že něco je špatně a trochu jste mi to ozřejmili. Koukám SP v lyžování, snažím se dělat, co tam vidím, ale neměla jsem Ty informace, které píšete, která časť těla kdy má co dělat :) Musím začít úplne od začátku. Na mírnem svahu, jak píšete. No dost málo rozumím tomu, co mám dělat. Zkusím aplikovat na svahu a uvidím, jak se budu cítit. Jestli to nakonec nebude jen o tom, že mi to bude muset někdo názorně ukázat. Mně totiž dávno někdo řekl, že v slalome je třeba tělo držet nehybně rovně a zatáčet zadkem. Což je už dnes asi přežitek. A odučit se začínat oblouk zadkem, čím se dostávam do záklonu, bude asi těžké? Ty chodidlá místo pánve bych možná chápala – zítra skusim. Ale nevím, jak nevysunout pánev, když telo má jít dolu po spádnici a lyže do boku…A jeˇšte jeden omyl – já si stále myslela, že jsem málo pokrčená, že moc stojím :) Asi i proto ten pravý uhel v kolenou. No potom, když vystru kolna, budu mít pocit, že stojím vystřeta. Jak se tedy např. v obrovském slalomu ve větších obloucích sehnout, pokrčit, aby zadek nešel dolu dozadu? Pripájam ještě video z GS – zřejmě k tomu budou podobné připoměnky. Nebo to je zas úplně něco jiného a jinak sa učí dlouhý oblouk? eště jednou moc díky.

vždy s úsmevom
Video

17.03.2015 19:12:01 #3 

oblouk muž

>> #2, evikap, 17. 03. 2015 18:49:40

No nedivím se ti, že jsi z těch analýz poněkud zmatená a tvoje připomínka: Ale nevím, jak nevysunout pánev, když telo má jít dolu po spádnici a lyže do boku… je velmi logická. Přečti si pozorně Krabův návod – http://snow.cz/…k-ve-vyuce/2#… , nejdřív si to v mysli a „na suchu“ nasimuluj a pak to zkoušej na lyžích – a jsi doma.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

17.03.2015 20:05:00 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, oblouk, 17. 03. 2015 19:12:01

Každý slalomový oblouk je krátký, ale ne každý krátký oblouk je slalomový.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.03.2015 21:13:53 #5 

oblouk muž

>> #4, ˘Ö˘Krab, 17. 03. 2015 20:05:00

Podobně ne každej sjetej lyžař skončí pod svahem, některej pod vobrazem…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

17.03.2015 22:01:25 #6 

m3 muž

>> #5, oblouk, 17. 03. 2015 21:13:53

Nebo „pod obraz“ …

K tvému doporučení bych doplnil vynechat brány (prozatím) a radši volně cvičit.

17.03.2015 23:58:09 #7 

Thomas muž

Opravuji… Zdravím vespolek,přihodím nějaké kecy. Není to asi stabilní lyžování. Jízda vypadá trochu neuspořádaně, ale na rychlost dobře nakročeno. Snaha o vystřelovaný oblouk na vnitřní s velkými rozsahy pohybu do stran. Dlouhým tlakem na vnitřní se nedostavuje zatížení vnejší nohy. Vzniká problémový balanc na konci oblouku,tím že nestačíš dovřít oblouk bokem. který trochu mate. Zkus dovřít dovřít bok přechodem odspodu. At se daří :-)

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

18.03.2015 08:33:41 #8 

Harry žena

>> #7, Thomas, 17. 03. 2015 23:58:09

Thomasi,Ty si ale exot.:}

A co az teraz musi mat evikap v hlave.

Evikap,,Thomasove rady su dobre,ale pocitaj aj s tym ze kym sa Ti konecne podari „vystrelovaci obluk na vnutornej“ ktory bude mat uroven,budes musiet mat zmaknuty drep aspon so sestdesiatkilovou cinkou,budes mat o dvadsat rokov/nie kil!/ viac,a odkrutene vela po nemocniciach.:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

18.03.2015 09:33:17 #9 

Thomas muž

>> #8, Harry, 18. 03. 2015 08:33:41

Chce mať rýchlost- chce. Máš pravdu. Často to končí končí těmi vazy.

18.03.2015 13:15:04 #10 

CzechSkier

>> #7, Thomas, 17. 03. 2015 23:58:09

Prosím Tě, co si můžu představit pod tím vystřelovaným obloukem na vnitřní s velkými rozsahy pohybu?

I

www.juniorsports.cz

18.03.2015 15:09:28 #12 

Thomas muž

>> #10, CzechSkier, 18. 03. 2015 13:15:04

Právě tu jízdu jí v tom slalomu- Kdyby tak dlouho neseděla na vnitřní ( zaříznutí je fuška), zbyde ji více času na vytlačení nohy dolů pod sebe a do stran,kotníky ji nestíhají. A k té volné jízdě- Naopak při volné jízdě jak je vidět už stihne skoro vše, protože tady už tolik nelpí na té vnitřní. Volná jízda je pěkná – z mého úhlu pohledu. Co na tu jízdu říkaš ty?

18.03.2015 15:34:50 #13 

evikap žena

Ďakujem aj za ostatné názory. Do brán jazdím len na pretekoch, čo je cca tak 6–7 víkendov za sezónu. Ináč všetko ostatné jazdím na voľno (a to je veľmi často – nie len ostatné víkendy, ale občas aj cez pracovné dni) a snažím sa na voľno robiť niečo správne – cvičit, čo ale som tu zistila, že správne nie je. Dnes som na chvíľu odbehla z práce, skúsiť na miernejšom svahu to, čo ste mi tu všetci radili. Pripájam video (prístupné bude od 16.h) – podľa videa netuším, či sa mi aspoň trochu podarilo to, o čom sa tu písalo. Pocitovo to tiež neviem posúdiť – bolo to pre mňa nové, také neprirodzené. Sústredila som sa na vyšší postoj, preklápanie kotníkov, uvoľnenie vnútornej lyže, tlačiť na špičky (nesedieť vzadu), podsadiť pánev a pod. a vôbec som neriešila zadok (ale vraj ten zadok tam stále bol vysunutý do boku). Ešte by som potrebovala vedieť, či mám vonkajšie rameno ťahať v smere oblúku (mať telo stále nad lyžami), alebo skôr smerom dolu kopcom…Tu asi ale ide o to, aký veľký oblúk robím? Chcem sa, radšej pomaly, naučiť správnu techniku, dostať ju do svojho vnútra, aby to bolo zautomatizované, aby som nemusela premýšľať nad tým, ako jazdím a potom môžem začať premýšľať nad zrýchľovaním…Áno, najprv som chcela radu, ako byť rýchlejšia, ale pochopila som, že základ je zlý. …Pri lyžovaní na voľno sa môžem sústrediť na lyže a ostatné, preto je jazda na voľno iná. V bránach sa stíham sústrediť hlavne na terén a brány a štýl jazdy potom odzrkadľuje moju minulosť (to, čo je vo mne zautomatizované), do ktorej sa už zakotvilo aj niečo zo súčasnosti a ono sa to nejak bije :D …Čo je to vystřelovaný oblouk? Moc som to z tých riadkov nepochopila. Rozhodne to nerobím vedome :) A netuším, čo v praxi znamená dovřít oblouk bokem, nebo odspodu. Ak mi to môže niekto skúsiť vysvetliť inými slovami :) A na vnútornej určite jazdiť nechcem. Túto sezónu som si to uvedomila a snažím sa toho zbaviť. Ináč – volám sa Eva :)

vždy s úsmevom
Video

18.03.2015 16:57:12 #14 

johnycek muž

>> #13, evikap, 18. 03. 2015 15:34:50

Jednou mi byl udělen povel : koleje a po vnější. Po vnější to možná asi bude, ale kolej nevidím. S tím možná(ne-li určitě) souvisí postavení na začátku oblouku, naklopení na hrany atd. Jsem někde objevil tuto fotku. Třeba ti to pomůže. Umím jen naznačovat, jestli správně, nevím sám.;-)

panta rhei
Fotky

18.03.2015 17:02:54 #15 

Harry žena

>> #13, evikap, 18. 03. 2015 15:34:50

Dovrit oblouk bokem,znamena vonkajsi bok nezablokovat v protirotacii.

Vystrelovany oblouk,je obluk ked Ta lyze vykopnu svojimi vlastnostami na konci obluku.

Si rozmyslava,precitaj si starsie diskusie,je tu toho vela,a velmi kvalitneho.Ze sa hned nezorientujes v pojmologii,to pride casom,ked Ti dopne co sa tu radi.Drzim palce.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

18.03.2015 17:35:43 #18 

Harry žena

>> #14, johnycek, 18. 03. 2015 16:57:12

A potom ze sa nelyzuje a nezataci kotnikami.Pozri jak v obluku v lyziarke pracuju,tu je to uplne zretelne videt.

A najviac pracuju v snurovacich race botach s indexom flexu 150 ktore drzia clenky, jak spanielska cizma za inkvizicie.

caute Harry

18.03.2015 17:40:02 #19 

johnycek muž

1?Ode mne určitě. 2?Jo to kdybych věděl, tak sem nechodím.:-) Ale popravdě já napíšu co mě první popadne, a to mě napadlo při Tvé jízdě. Jestli mě to popadlo dobře nebo špatně těžko říct. S tím už si musíš nějak poradit sama. Analýzy ode mě nečekej, ty neumím. Nic ve zlém a měj se fajn

panta rhei

18.03.2015 18:13:44 #20 

˘Ö˘Krab muž

.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

18.03.2015 18:40:04 #21 

CzechSkier

Ahoj,

Pokud se chceš naučit lyžovat, tak nejdřív musíš zvládnout obřákový oblouk. Nejlepší by bylo, kdybys někde natočila volnou jízdu na obřačkách na alespoň trochu tvrdém povrchu. Na rovinu řečeno, technická úroveň i jízdní projev je zhruba na úrovni přípravky, takže pracovat můžeš v podstatě na všem. Ale vypadáš odhodlaně, určitý čas tomu dáváš, na tvojí jízdě je mi sympatické, že se na těch lyžích snažíš alespoň něco dělat. Věřím, že po nějaké době by se výsledky mohly dostavit. Ale potřebuješ k tomu zkušeného trenéra nebo trenérku, přes fórum asi nějakého zásadnějšího pokroku nedosáhneš. Z technického hlediska vidím hlavní problém v tom, že vysouváš dopředu vnitřní nohu a vnitřní bok a jsi v záklonu, takže přední půlka vnější lyže je nezatížená a nezatáčí. Tím bych asi začal.

Vypadá to, že máš tah na branku, tak pokud to tak opravdu je, držím Ti palce.

Ivan

www.juniorsports.cz

18.03.2015 18:55:04 #22 

Thomas muž

>> #17, evikap, 18. 03. 2015 17:10:17

Ano,tak sem to všechno myslel. Poklona veliká. Na kolejnice, které nejsou vidět v přechodu mezi oblouky se vykašli. Lyže si musí od reboudu někde odpočinout.Jen je žadoucí, aby vyříznutí bylo u tečny. Tak jako je to v prašanu někde na netknutém svahu. V tom začátku oblouku víc přitlač.Mě to takhle funguje. Ale ostatní můžou mít klidně opačný názor a jít jinou cestou. Zítra možná vyrazím sám na otočku do Alp blízko Brna,tam by to bylo lepší porovnat, všechno papír nesnese.. Každopádně poklona, musíš jezdit hodně dobře, že ti šlo tak rychle!! změnit styl:-)

18.03.2015 19:11:44 #23 

PetrAT muž

>> #18, Harry, 18. 03. 2015 17:35:43

Tyto plugy jsou plně kompatibilní s moderní teorií zahájení oblouků zalomením kotníků
http://img.flercdn.net/…50dde91e.jpg

18.03.2015 19:59:26 #24 

ivan-ski

Odborna porota, ktora v tomto pripade, alebo aj vseobecne vycita pri lyzovani prilis pokrcene nohy, alebo ruky prilis vpredu mi prijde asi troska zhulena. To sa sice moze stat kazdemu, ale pokial prave hulim, tak nepisem odborne analyzy :)

Zakladna chyba je vnutorna, a pozostatky starej techniky, kde sa vonkajsiou lyzou robili vselijake smykajuce pohyby, odhrnanie snehu, odslapavanie a podobne. Dvihala sa nad sneh, to vsetko je zle. Carvuje sa zasadne na 2 lyziach, nedvihaju sa nad sneh, preklapaju sa, zatazuju priblizne v rovnakom pomere. Pohyb je to velmi podobny inlinom, ked na nich chce clovek robit slalom. Nohy su vedla seba, mozu byt na sirsie, zalamuje sa pritom v panve, rotuje sa ramenami (ano vonkajsia ruka ide dopredu). Tak ako sa zataca na inlinoch to iste sa robi na lyziach. Vyhoda inlinov je ze kolecka sa vedia len tocit, a ked zacnu smykat, zadrhnu sa a clovek si nabije drzku. Rychlo dojde na to ako to potom robit spravne.

V praxi par drillov ktore by mohli pomoct. Nohy viac od seba, sirsia stopa, a pri toceni vnutornu maximalne tlacit dozadu v kazdom obluku, a samozrejme nedvihat ich, uz nikdy viac. Je to drill a vo finale to bude trocha menej extremne ale je to spravna cesta.

Ano, pri inlinoch a rovnako carvingu vznikaju kolajnice spravna rada od Johnyho. V praxi to moze vyzerat takto nejak (zeny radia zenam ako spravne lyzovat) od 1:06min https://www.youtube.com/watch?…

Ked sa dostanes do tohto stadia (na videach budes vyzerat podobne) tak sa na tom bude dat stavat dalej. Aj ked na to jak je to nedokonale tak v branach to nevyzera az tak priserne podla mna.

18.03.2015 20:26:52 #25 

PetrAT muž

naštěstí to cvičení z 0:30 pak nepředvádějí v praxi

18.03.2015 21:39:09 #26 

johnycek muž

>> #18, Harry, 18. 03. 2015 17:35:43

málem jsem si ho ve 130 zlomil , ale kdybych měl ty tvoje 150 tak jsem v klidu. Jinak já lyžuju vším co je po ruce:-).

panta rhei

18.03.2015 22:04:39 #27 

johnycek muž

>> #23, PetrAT, 18. 03. 2015 19:11:44

Kdo nezalamuje s námi, zalamuje proti nám:-)

panta rhei

18.03.2015 22:35:13 #28 

evikap žena

Ďakujem za povzbudzujúce slová. Tá zdvihnutá vnútorná lyža – skúšala som jednu techniku z časopisu Snow – bicyklovanie dozadu. Doteraz som lyžovala viac na vnútornej, tak preto takýto extrém s dvíhaním. Aby som sa viac zamerala na tú vonkajšiu. Keď to zvládnem, potom budem dúfam vedieť odľahčiť vnútornú bez dvíhania. A že nohy boli dosť blízko – všimla som si to na videu. Na svahu som to moc neregistrovala. Ale bolo to také prirodzené. Dosť mierny svah, fakt pomalý. Vyššie to bolo kúsok trochu strmšie – tam som registrovala, že nohy boli širšie od seba. Na tom miernejšom išli automaticky bližšie. Zajtra pokračujem v tréningu zmeny štýlu. Dám si pozor aj na šírku medzi nohami :)

vždy s úsmevom

19.03.2015 00:09:31 #29 

johnycek muž

>> #22, Thomas, 18. 03. 2015 18:55:04

Jen je žadoucí, aby vyříznutí bylo u tečny. To je možná pravda(na slalomkách), ale na tu tečnu musí přijet v pozici, v které zatím není. Takhle si o reboundu může nechat jen zdát.

panta rhei

19.03.2015 07:20:45 #30 

PetrAT muž

No, není to jednoduché se naučit lyžovat podle zdejších manuálů
Je potřeba nejenom znalost fyziky , ale kdo nedával pozor na deskriptívě , tak má taky potíž :-D
Mimochodme s tou tečnou by mě to zajímalo
Nějak si nedokážu vybavit co se tím popisuje

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy