Rozbor jízdy Martin - strana 8 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování (strana: 8) - SNOW.CZ

Rozbor jízdy Martin (diskuze strana 8)

Nalezené položky: 222 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další > | Poslední »

11.04.2018 12:04:35 #211 

Harry žena

>> #210, ˘Ö˘Krab, 11. 04. 2018 10:44:47

Ale nezasiras.:}

Ked uz sme sa prepracovali k tomu plavaniu,asi jeden z nadolezitejsich parametrov su fyziologicke predpoklady.

Nezatuhat pri spicke na dychani,dobre odovzdavanie o2 cez hemoglobin v krvi,tych pitchovin je spusta.

Jak hovorite,to uz je veda,plavanie bol este tazsi sport pre mna ako hokej.Strasna drina na hrane.A to fakt hokej na vyssej urovni je tiez pakaren.A je este dost sportov,oproti ktorym je lyzovanie brnkacka.

Tak ako Marcelovi pripada uplne nepochopitelne, ze ostatnymi tak cvici,ved na tom nic moc neni. Talent,talent,ta­lent..

Tak sa omluvam za moje vstupy,to co sa chysta so svetom,to nas sport srat moc nebude.To sem nepatri,aj ked ma to sere.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

11.04.2018 13:16:05 #212 

IIIvan muž

>> #197, mski, 10. 04. 2018 19:57:48

„Kazde miminko se muselo nejprve ucit malym kruckum aby pozdeji mohlo utikat. Preskoceni nektere z vyvojovych stadii se pozdeji promita do znacnych nevyhod. Pan fyzioterapet Kolar je znamy regresovou metodou, kdy nekdy uz dospele uci znovu zakladni miminkovske pohyby. Navazat na spravne motoricke programy, opravit je a hle zazrak, neduhy ustupuji.. Stejne pro lyzovani. Idealni zacit jako dite. Spravne ! Kdo nemel to stesti a to drtiva vetsina z nas, mne nevyjimaje, ceka nas stagnace, nekdy dokonce souvisejici zraneni“

Som z tých čo sa stále snažia držať krok s najnovšími poznatkami, skúšať na sebe(aj iných) a priebežne si to dopĺňať do „celkového obrazu“(t.j. ku strohým latinským pojmom v anatómii pripájať metodiku rôznych športov, psychológiu) a tak tvoriť sebe aj druhým tréningové plány a nebáť sa ich aj pozmeniť(spätná väzba). Samozrejme ohľadom toho, kde nie som doma(napr. technika lyžovania) si dať poradiť…

Zdroje sú samozrejme rôzne(lekárske a trénerske konferencie), ale dobré veci sa dajú nájsť aj v našich krajinách a to diplomovky rôznych odborov(medicína, rehabilitácia, športy…). Tam je pomerne veľa užitočných informácií, aj keď v praxi tých dobrých autorov/študentov potom okolie a realita „pomelie“ a veľmi často to skončí pri „priemere a bežných zvyklostiach“.

K „miminkovským pohybom“ je množstvo aj iných autorov a postupne sa odborná obec zjednocuje v pohľadoch na túto tému a väčšinou ju pokladá za prínos pre „všetko“ (detská obrna, úrazy rehabilitácia, kompenzácie sedavého štýlu života, vrcholový šport). Zjednodušene povedané, naše telo dostalo do výbavy určité „naprogramované“ vzory(nervová sústava), ktoré malé dieťa ešte nevie vedome oklamať, ale postupne s vekom ho my dospelí krásne vieme pokaziť.

Tieto naprogramované veci sa pre naše športové účely dajú využiť na opravu nežiadúcich návykov(polohy kĺbov v pohybe, preferovanie určitých svalov na úkor iných…) a tak jednak zlepšiť techniku športovca(väčší rozsah pohybu, uvoľnenie, centrická pozícia kĺbov umožňujúca napr. max. silu…), ale hlavne zlepšiť a udržať zdravie pohybového aparátu.

Poznám viacero vrcholových fighterov, ktorí mali dlhodobé problémy s chronickými poškodeniami svalov, úponov apod. a rôzne „miminkovské techniky“ ich dali pomerne rýchlo do poriadku – účinok tohto veda vysvetľuje tým, že nervová sústava(kľúč ku pohybu) si vie tie naprogramované vzorce obnoviť.

Ako príklad „detského pohybu“ môžme použiť drep/sed v podrepe:

Videli Ste určite už ako dokážu sedieť v podrepe dlhý čas príslušníci „prírodných národov“ – rôzni Papuánci apod.? Celkovo aj v chudobnejších krajinách napr. Ázie takto sedia aj pol dňa aj veľmi starí ľudia(čo sú u nás takmer invalidi), nielen deti a nemajú problémy z pozície rýchlo vstať a nebolí ich to.

Skúste si(v širokom drepe) posedieť takto 10 minút ako sa Vám bude vstávať! A oni takto "oddychujú!…

Samozrejme to je len príklad, ale rôzne „plazenie“ a podobne pri správnom tréningu dokážu niekedy doslova zázraky s narovnaním „pohybového reťazca“ a aj napr. pri lyžovaní sa niektoré problémové segmenty tela zrazu ""zrovnajú"(viď diskusia o vnútornej nohe vs panva) a aj technicky ten šport vyzerá inak.

Ale to by bolo na dlhšie… :D

11.04.2018 13:45:40 #213 

IIIvan muž

>> #206, Martin1978, 11. 04. 2018 06:37:18

Áno, u každého športu sú pre hobbíka(a častokrát aj profíka) napohľad „voloviny“, ale tie nás vracajú do tých predprogramovaných vzorcov pohybu.

Jednoducho povedané, trénovať len kraul bez „drillov“ spôsobí vo výsledku to, že sa určité svalové skupiny(tie silnejšie) začnú čoraz viac zapájať a najskôr Ti dokur… optimálnu techniku a postupne sa aj začne telo ničiť(už som písal o nadmernom trení v kolennej chrupavke pri svalovej dysbalancií stehna).

A určite to platí u všetkých športov(tie drilly a „voloviny“)…

>> #208, Martin1978, 11. 04. 2018 08:13:21

Tvojho trénera plávania chválim :D

Ohľadom porovnania náročnosti(myslel si asi technickej) medzi športami by som bol opatrný, každý čo je na vrchole v niečom musí byť o kúsok lepší ako druhý za ním a hobbíci sú vždy technicky ďaleko vzadu oproti profíkom…myslíš, že napr. bojové športy sú len „udri a uhni sa, stačí byť len silnejší a rýchlejší“? Naopak, dobrý technik ale pomalší „dědek“ vycvičí v ringu aj superrýchleho mlaďasa…práve preto, že má celé telo(oko,nervovú sústavu, reakcie…) dokonale zladené.

12.04.2018 07:56:04 #214 

Marek Bednář muž

>> #210, ˘Ö˘Krab, 11. 04. 2018 10:44:47

Je to opacne nez jsi napsal. Trhaji se NEzahranene lyze s naslednym ZAhranenim. Pri mikro driftu se deje vse ve velice kratkem intervalu a prihlizejici nepozna, ze vubec nejakemu driftu doslo. Tohle vi pouze dotycny lyzar a nebo to odhali zpomaleny zaznam. Proste se to deje podobne jako na bruslich u kterych se take nastupuje na odlehcenych nozich a mira odlehceni vcetne pozice tela ovlivnuje delku driftu / brakaze nebo jak se to jmenuje.

Augment SL & RC4 130

12.04.2018 14:55:53 #215 

CzechSkier

>> #214, Marek Bednář, 12. 04. 2018 07:56:04

Ahoj,

tato definice mi přijde dost odlišná od té předešlé, přesto mne zase napadají otázky:

1. Jak dlouho asi tak tenhle mikro drift trvá? Zhruba, odhadem, když budu třeba předpokládat, že oblouk trvá 1,5 vteřiny?
  2. K čemu se používá?
  3. Nemáš nějaký ten zpomalený záběr, kdy by byl vidět?

Je to pro mne trochu záhada. Nějak si nedovedu představit, že bych jako přihlížející nepoznal prohnutou, zatíženou lyži jedoucí po hraně od lyže smýkající. Tak mám obavu, jestli mi něco podstatného neuniká…

Díky

I

www.juniorsports.cz

13.04.2018 08:16:53 #217 

Marek Bednář muž

>> #215, CzechSkier, 12. 04. 2018 14:55:53

Moje definice zustava od pocatku stejna a nespis jsme se sumem v textu nepochopili. Spojitost s bruslemi je velice podobna tzn. v zahajeni driftu nejsou hrany / kudly zatizene, protoze kdyby ano, tak to na bruslich dopadne nasledovne viz video1 a video2 ve kterem je ukazka zatizenych patek, ktere take nesmi byt. Standardni bocni brzdeni na bruslich je znazorneno napr. tady na videu ve zpomalenem zaberu od 2:26 a kdyz tohle prenese dotycny na lyze (teda krom sprajcovani lyzi o 90 stupnu se zachovanim stejne drahy oblouku bez jakehokoliv jineho smerovani lyzi, ktere delaji zkusenejsi) a pouzije pri tom hrany a ne plochy skluznice, tak zaklady driftu pochopil / umi je aplikovat, no a cim vic to bude pilovat, tak casem zjisti co mu to prineslo a neni to pouze o tom se dostat do presazenych tyci. K nepochopeni pouzivat drift u hobiku vede z meho pohledu fakt, ze ho mozna ani vetsina treneru / instruktoru nedokaze na svahu demonstrovat (neumi), tudiz vlastne nedokazi procitit o cem to cele je a prave tady je ten zakopany pes. Kreativita zahranicnich treneru viz MSKIho prispevek s odkazem na video je take velice zajima.

Prihlizejici hobik fakt zadny jemny drift na vlastni oci nepozna. Treneri maji v tomhle smeru jine oko, ale take neni trener jako trener.

Augment SL & RC4 130

13.04.2018 17:26:19 #218 

13.04.2018 17:40:00 #219 

alfi62

>> #218, Gravedigger, 13. 04. 2018 17:26:19

Vždy lepšie,ako upravovač stavu svahu za pomoci pluhu,alebo šmyku.

16.04.2018 13:00:34 #220 

˘Ö˘Krab muž

>> #219, alfi62, 13. 04. 2018 17:40:00

Vždycky lepší někdo jako pán z Obloukova postu (video), než módní rádobycarver z přesvědčení na slalomkách na černé (ono většinou i na červené).
Lepší dobrý pluh/smyk, než špatný carving.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.04.2018 14:13:28 #221 

TNS muž

>> #220, ˘Ö˘Krab, 16. 04. 2018 13:00:34

Pekné oblúky. Odlišné od brzda-traverz-brzda, ktoré často vidno na svahoch.

edit:

Pôsobí to, že si robíme zo slalomkárov prdelky (ja trochu áno) a namiesto Čistého Carvinga™ staromilecky vzývame dobový paralelný oblúk s podielom šmyku. Len som bol až pričasto svedkom perfektných jázd starších pánov a dám na súčasných modeloch lyží. Správna technika funguje neomylne na čomkoľvek. Kto to nepochopí, narazí.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

16.04.2018 15:44:57 #222 

˘Ö˘Krab muž

>> #221, TNS, 16. 04. 2018 14:13:28

Spíš bych řekl, že kdo (z rekreantů) se nekriticky upne jen k tomu jednomu správnému stylu zatáčení (ať už je jakýkoliv – a ještě je pravděpodobné, že ho stejně bude jezdit blbě, protože se bude snažit jet za každou cenu čistě a nikdy jinak), tak se dobrovolně ochudí o spoustu možností ovládání lyží a souvisejících zážitků a prožitků.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Nalezené položky: 222 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

20.09.2018

5 tyrolských ledovců: rozšířené skipasy, snídaně nad mraky i plavba ledovcovou řekou

Lyžařská sezóna na 5 tyrolských ledovcích právě začí...
20.09.2018

Na plné čáře!

Atomic vítězí na plné čáře. Alespoň podle statistik ...
18.09.2018

110 let lanovek ve Vysokých Tatrách - Skalnaté Pleso a Lomnický štít (3. díl)

Po vybudování sítě tatranských elektrických železnic...
15.09.2018

Bike SNOW tour: co s sebou vozit v batůžku na kole?

Na kole (ani pěšky) nedáme bez batůžku ani ránu. Co ...
14.09.2018

Bike SNOW tour: Co si oblékáme na kolo?

Jakožto sportující reportéři (a částečně závodníci
14.09.2018

SWISSmag 19 - podzim/zima 2018/19

Léto skončilo a my se vrátili z cest. Je pravděpodob...

Diskuze o lyžování

Na plné čáře! [článek]

dnes 00:04:49 od oblouk

Lyzovacka v prosinci - spolucestujici

včera 21:14:54 od proch.tomas

Silová a kondičná príprava lyžiara

včera 20:37:14 od oblouk

vánoce Aprica nebo Marilleva

včera 19:22:46 od gabuliatko

Rakouské a italské ledovce.Aktuální web cam

včera 18:44:25 od Petr Havelka - SNOW

hikingové/trekingove boty (pro zenu s malou nohou)

18.09.2018 10:13:04 od valerius

Výběr lyží

17.09.2018 18:56:12 od klokanito

První pomoc

17.09.2018 10:46:16 od Lumir