Rozbor jízdy Martin (strana: 7) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Rozbor jízdy Martin (strana: 7)

10.04.2018 10:28:24 #181 

Marek Bednář muž

>> #179, ivan-ski, 10. 04. 2018 09:44:05

Co se tyce k tematu, tak kdo se chce naucit na lyzich driftovat, tak dobra pruprava je zvladat bocni brzdeni na bruslich. Kdyz se tohle prenese na lyze, tak je tam ten drift jako vysity a ani neni potreba nad tim laborovat. Ten pocit utrzene hrany od podlozky je identicky.

Augment SL Pro F10 & Fischer F110

10.04.2018 12:33:43 #182 

Martin1978

>> #181, Marek Bednář, 10. 04. 2018 10:28:24

No ja resim presne opacny problem, jak se na hrane udrzet co nejvic. V sobotu jsme meli takovy firemni obrak na Kaprunu a po dojeti jsem byl nestvany, ze ani jeden oblouk jsem se na hrane neudrzel. :-|

Ja chapu, ze nejaky rizeny drift a me utrhavani se z hrany je asi rozdil, ale prave bocni brzdeni na bruslich mi pripomina spis mou jizdu v brankach na cervene.

10.04.2018 13:11:17 #183 

Harry žena

>> #182, Martin1978, 10. 04. 2018 12:33:43

No ja resim presne opacny problem, jak se na hrane udrzet co nejvic.

Mozem Ta potesit,tento problem tu riesia viaceri.On totiz ten riadeny drift sluzi na takticke veci v branach,kto ho nezvlada na volno, tak ma problem.V zatazi prichadza vytriezvenie.:}

Kontrola obluku nie je zadarmo,nejaky ten piatok musi mat clovek odsupany na svahoch,pod dobrym vedenim.

caute Harry

P.S. Martine,co si robis problem ze si lyze na hrane neutiahol, vsak snad staci ze si vyhral. Ci?:}

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.04.2018 13:41:55 #184 

mski muž

>> #175, CzechSkier, 09. 04. 2018 16:39:39

„Podle mne snaha o napodobování lyžování na bruslích nemá moc velký přínos“

Nojo, podle tebe a Ivana-ski, to mozna velky prinos nema..

Ja ovseem vim, a je to podlozeno dukladnym studiem brusleni a hekeje vubec za posledni skoro 3 roky. Z toho jsem aktivne sam bruslil a demonstroval potrebne 2 az 3 hodiny tydne. Mate stopro pravdu ze nejvice zalezi na tom jak se co dela a ne co se dela.. Tak jak uci standartne i dobri profi hokejovy treneri maly deti bruslit je tristni. Do toho spada i neunavne opakovani takzvanych „C“ cuts tak jak zde probehlo na videu. Navic sila a urputne rezani bruslema do ledu, nic kloudneho nikoho nenauci.., pohyb je treba ucit nejprve pomalu a s citem. No a cviceni ktera by mohli mlade bruslare potazmu lyzare rozvijet se nedelaji. Dusledek v praxy byl ze oba kluci dohnali sve starniky behem jednoho jedineho roku! To bylo pred davnem..-)), ted uz je specielne maly Bobik po bruslarske strance z celeho tymu zdaleka nejlepsi. O velmi vyznamnem vlivu spravneho brusleni na lyzovani nelze pochybovat, pokud vis ovsem jak. A to vam ocividne oboum panove chybi..-))

jen mrtva ryba plave s proudem...

10.04.2018 15:09:45 #185 

arny71

>> #180, Marek Bednář, 10. 04. 2018 10:15:40 …On je praktik, kdezto ty jsi teoretik a v tom je ten zasadni rozdil

Aniž bych se chtěl kohokoli dotknout, tak mi v hokejovém kontextu okamžitě naskočil Hlinka a Lener. Dohromady ideální pár, ale bez praktika je teoretik už roky v p**ytli.

10.04.2018 15:15:08 #186 

Martin1978

>> #183, Harry, 10. 04. 2018 13:11:17

Si delas srandu, ale ja jsem fakt vyhral :-D coz ovsem vic nez o mych kvalitach vypovida o obecne urovni hobby lyzaru v Cesku a na Slovensku :-D

Po dojezdu jsem si rikal " no to byl hnus, to by byly rozbory na snow.cz " :-D

A vidis, mam pohar :-D , proste staci jen tvrde trenovat, vsechno tomu obetovat a pak HLAVNE nastoupit proti tem co netrenovali a nic tomu neobetovali. :-D

To by mohlo byt motto meho noveho vlakna, s parafrazi mskiho … Vyuka stariku smerem k teambuildingovemu zavodnimu lyzovani :-D

10.04.2018 15:32:22 #187 

IIIvan muž

>> #186, Martin1978, 10. 04. 2018 15:15:08

Že „výuka staříku…“! To mám chápať ako, že o rok budem v tej kategórii? :D (som roč. 1979)

10.04.2018 15:34:02 #188 

Marek Bednář muž

>> #182, Martin1978, 10. 04. 2018 12:33:43

Ono Martine utrhnout hrany do driftu, tak to na tech lyzich musis stat opravdu ve vyvazene poloze a ne v zaklonu a spis zacinat oblouk s odlepenyma lyzema ve vzduchu s tim, ze se v prvni fazi hrani lyze od spicek a jako posledni se dotknou snehu patky. Je to same jako na bruslich u kterych se stejne tak nezahajuje bocni brzdeni na patkach, protoze kdyby ano, tak clovek okamzite leti na zem se zakousnutou hranou. U lyzich tohle riziko nehrozi a misto toho se dostane do klasickeho smyku, ale v tom pripade se nejedna o identicky pocit, ktery musi bruslar fakt poznat :-) Na tvych komercnich lyzich s geometrii 121–73–104 mm bude nejspis tezsi se naucit driftovat v porovnani s nejakou specialkou, ktera je pro zapojovani driftu konstruovana a vyuka je timto smerem jednodussi.

10.04.2018 15:38:41 #189 

Martin1978

>> #187, IIIvan, 10. 04. 2018 15:32:22

No o rok budes :-D 40 neokecame :-D

10.04.2018 15:40:35 #190 

˘Ö˘Krab muž

>> #188, Marek Bednář, 10. 04. 2018 15:34:02

Bylo by dobré upřesnit, jaký konkrétně drift máš na mysli a ve které fázi oblouku.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

10.04.2018 15:47:30 #191 

Martin1978

Asi mas pravdu, ja jsem to bral spis tam, ze mi muj pseudodrift spis pripomina tu jizdu „brzda, traverz“ a to brzdeni na bruslich je proste porad brzda. Ale s tou technikou mas asi pravdu. Bohuzel tak daleko jeste nejsem :-D

Co se tyce lyzi, tak jsem si schvalne nebral obracky, ze bych je tam neutocil ciste ani nahodou, no a pak jsem na tech mekkych Elanech neutocil oblouky taky a jeste mi vzdycky trvalo nekonecne dlouho, nez se ta lyze po obratce ( zamerne nepouzivam slovo oblouk) zase chytla.

Priste na zavod na prudsi sjezdovce zkusim fakt ty obracky. Treba se nebudu prohranovat az pod dalsi branu :-D

Uplne je mi lito mistnich zavodaku co to omylem ctou…

10.04.2018 16:47:56 #192 

Marek Bednář muž

>> #190, ˘Ö˘Krab, 10. 04. 2018 15:40:35

Az takhle se da venovat driftu? Nad tim jsem opravdu nikdy nedumal. Okem vypada jako jizda po hrane a pokud by mel byt opravdu okem viditelny, tak bych v nem musel zustat umele dele, coz neni problem, ale jelikoz se nejedna o jizdu v tycich a ani u nas nemame prudke sjezdovky, tak k takove situaci dochazi minimalne, ale i tak ho umele trenuji, abych se v nem neustale zlepsoval. No myslim, ze my dva mame opravdu rozdilne pojeti techniky na SL a spis me prekvapuje, ze se srovna na ten drift vyptavas vzhledem k tomu, ze nejsi priznivce teto techniky u hobbiku, kdezto ja ano. Moto hodiny zamerneho treninku driftu budou u nas dvou rozdilne :-)

10.04.2018 17:15:17 #193 

CzechSkier

Ahoj,

zkoušel jsem si představit to, co popisuješ a napadají mne nějaké otázky:

1. Popisuješ drift jako utržení již zaříznutých lyží do smyku. V jaké situaci a k čemu toto v lyžování potřebuju?
  2. Když mám provádět utržení již zaříznutých hran, jak je možné zahajovat takový drift nejlépe s odlepenýma lyžema ve vzduchu?
  3. Když po dopadu ze vzduchu zaříznu nejdříve špičky lyží a pak se teprve dotknou sněhu patky, nestane se náhodou to, že se mi okamžitě lyže přetočí do traverzu a já přerotuju? Nebo to, že si rovnou rozbiju drž..u?

I,

www.juniorsports.cz

10.04.2018 18:01:23 #194 

TNS muž

>> #192, Marek Bednář, 10. 04. 2018 16:47:56

Nie celkom dobre chápem tvoje podania slalomovej jazdy. Cvičenia, situačné riešenia zamenené za správnu techniku, atď. Môj názor je, že si zbytočne veci zťažuješ. Možno to je zámer a baví Ťa trápiť sa s neistým výsledkom. Nemôžem vylúčiť ani to, že som málo chápavý.

Aj napriek tomu, že nikomu koho nepoznám neodporúčam lyže, Tebe by som fakt poradil jazdiť chvíľu na dlhších, než krátkych slalomkách. Aj to úmyselné nadriftovanie do spádnice by sa Ti ľahšie trénovalo.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

10.04.2018 18:37:54 #195 

Marek Bednář muž

>> #193, CzechSkier, 10. 04. 2018 17:15:17

Ahoj Ivane, pri me neustale spojitosti s bruslemi se bod 1 a 2 takto neprovadi a oba body jsou pro lyze vyrazeny. Bod 3 se jiz da provest a bocni hrnuti spicek si kazdy kontroluje sam podle toho kam se chce dostat. Bocni hrnuti je totozny s bruslemi a pokud se nekomu okamzite pretaci spicky, tak by si to mel nejspis natrenovat na bruslich a tento neduh uplne eliminovat. Ja takovy problem nezaznamel a jedine co jsem postrehl je preneseni neduhu na jednu stranu z brusli. Na druhou stranu by me ted zajimalo, jak u tebe probihala vyuka hobika, ktery se chce naucit drift, pripadne jak se to vysvetluje detem, ktere ten drift musi do zavodu umet :-)

10.04.2018 19:00:59 #196 

Marek Bednář muž

>> #194, TNS, 10. 04. 2018 18:01:23

Carvingove lyze vlastnim 5 let, pred nema freestyle a jeste predtim, klasicky uzky 172, ktere jsem mel od 6 tridy a v te dobe nevim o nikom v okoli, ze by mel carvingove lyze. GS me aktualne nebavi a nez GS, tak to radeji freestyle ;-) Trapim se? No ja nevim, klidne za mnou na kopec poslete nejakeho hobika s prupravou na GS, aby to jo fakt bylo znat, ze me musi na SL prevysovat, protoze ma tu prupravu z GS… Jedinou vec, kterou bych si vybral by byla podlozka, ktera by mela byt ledova a misty klidne ledove varhanky od rolby na kterych ty hrany mizerne drzi :-) Podminky sice malicko tezsi, ale aspon by se videl rozdil mezi hobikem v driftu VS bez driftu, delky oblouku, kontroly rychlosti, celkoveho dojmu z jizdy. Vzdyt jsem pouze nejaky SLkar, ktereho musi kde kdo s prupravou z GSek strcit v SL do kapsy :-)

10.04.2018 19:57:48 #197 

mski muž

Jeste k tomu driftu…,

ctu tady ruzne nazory a navody jak na drift, trhani hran do driftu, prvni kontakt od spicek a pod..-))

Drift, slide, pivot skivot, slip, a ja nevim jake jeste jine nalepky pro neco, co je bud zamerne nebo nezamerne nerodelitelna soucast lyzovani..

Driftuje vlastne kdokoli, kdekoli a kdykoli, kdo nejede prave ciste po hrane. Pro vetsinu lidi na kopci se to deje svevolne, samovolne a vetsinou nevedomky. Povazuje se to za chybne a nedokonale. Separuje to velky „gap“ o kterem tady casto pisete, ten kyzeny status lyzare ktery dokaze karvovat, a smykat co nejmene.

Kazde miminko se muselo nejprve ucit malym kruckum aby pozdeji mohlo utikat. Preskoceni nektere z vyvojovych stadii se pozdeji promita do znacnych nevyhod. Pan fyzioterapet Kolar je znamy regresovou metodou, kdy nekdy uz dospele uci znovu zakladni miminkovske pohyby. Navazat na spravne motoricke programy, opravit je a hle zazrak, neduhy ustupuji.. Stejne pro lyzovani. Idealni zacit jako dite. Spravne ! Kdo nemel to stesti a to drtiva vetsina z nas, mne nevyjimaje, ceka nas stagnace, nekdy dokonce souvisejici zraneni. Ovsem priklad z regresove terapie je na miste. I pro dospele hobikare,jako jste vy, vedoma, cilena pruprava a cviceni zakladnich prvku ve SPRAVNEM provedeni, je nanejvys prinosna. Jizdy v pluhu, cviceni vnitrni lyze, vyjezdy do protisvahu, a k tomu vzdy a vsudepritomny drift ! Ten je totiz ve spravnem provedeni nenasilny a v podstate totozny s pohyby lyzovani obecne. Drift je vlastne pouhe nedostatecne zahraneni lyzi vuci terenu v dannych podminkach! Je velmi zadouci indukovat tento vysledny uhel hraneni na rozmezi driftu a zarizle hrany. Stale, umet to ve vsech terenech, podminkach, s jakoukoli lyzi. Umet kontrolovat spravnymi pohyby a davkovanim ruzna stadia driftu, pocinaje kolmo ve spadnici, pak mirne sikmo svahem a to i pozadu, umet zapojovat ruzna stadia drifu v zatacce, dostavat se pote na samou hranici kdy jeste velmi mirne driftujeme a kdybychom jen malinko vice pridali hran, tak uz bychom jeli naprosto cistej carv ! A to je panove ta nejvyssi meta kterou muzete v lyzovani dosahnout !

Pak muzete citit i tvrdit, ze mate lyze v ruznych situacich opravdu pod kontrolou. Samozrejme vyvazene pro kazdeho na miru dle veku, pohybovych i jinych schopnosti a ambici.

10.04.2018 20:01:48 #198 

mski muž

Musim se jeste podelit o naprosty skvost v tematice drifu. Poslal mi to jeden muj lyzarsky kamarad a ja nemohu verit svym ocim ! A to je pod tim podepsana kanadska ski asociace.. A pry ze level 7 !! Fuckt paskvil !!

https://www.youtube.com/watch?…

Video

10.04.2018 20:13:16 #199 

CzechSkier

>> #195, Marek Bednář, 10. 04. 2018 18:37:54

No moje odpověď v podstatě korespodnuje s tím, co napsal mski. Všecnhy děti od malička jsem nejdříve učil základní dovednosti, a mezi nimi i smýkání a hranění. Za různých situací, například při sesouvání, atd. Tyhle věci se v podstatě učí dřív, než se pořádně začne učit oblouk. A pak dál se u nás učí souběžně oblouk po hranách na přiměřeném terénu, a smýkaný oblouk. A u hobíka bych to já neučil souběžně, ale postupně, takže napřed smýkanej a pak teprve po hranách.

Kdyby za mnou přišel nějakej hobík, abych ho učil drift v tom smyslu, jak se tady debatuje, tak protože cizí lidi neučím, a známý výjimečně, tak bych mu řekl, ať nevymejšlí pí..oviny a řeší něco smysluplného.

I

www.juniorsports.cz

10.04.2018 20:39:34 #200 

CzechSkier

>> #184, mski, 10. 04. 2018 13:41:55

Milane mně chybí tolik věcí, že takováto drobnost se v tom zcela určitě ztratí. Myslím, že s tím dokážu žít, i když vím, bude to těžké.

Nicméně k tvému tvrzení napíšu něco ze dvou pohledů:

1. Pohled logický

Nikdo nezpochybnil pozitivní vliv bruslení na lyžování. Dokonce nikdo nezpochybnil tvoje tvrzení, že umíš naučit hokejisty bruslit líp než špičkoví hokejoví trenéři, a žáky lyžovat líp než ostatní žákovští trenéři. Naopak zcela jasně zaznělo, že se bruslení dobře využívá, dokonce zazněly i způsoby jak. Takže tvoji poslední větu bych označil jako logicky nesprávnou.

2. Pohled věcný a komunikační

Logicky správně by asi to, co sděluješ, bylo, že ty znáš nějaký speciální způsob, který nikdo jiný nezná (to nikdo jiný z toho zcela bez výhrad logicky vyvodit nelze, ale určitě to bude velmi omezený okruh lidí), který v sobě obsahuje velmi efektivní možnost jak přenést některé dovednosti (jaké, jsi neuvedl) nějakým způsobem (nebyl zmíněn) na nějaké jiné lyžařské dovednosti (rovněž nebyly zmíněny). Toto samozřejmě s poskytnutým objemem informací nelze ani potvrdit, ani vyvrátit. Dokonce ani konfrontovat s vlastními zkušenostmi. Takže asi budou existovat dva okruhy lidí. Jedni Tě budou bezmezně obdivovat pro tvoje prezentované znalosti, a druzí budou takto nastavenou komunikaci považovat za zbytečnou, stejně jako v jiných obdobných případech, protože vlastně není o čem diskutovat.

I,

www.juniorsports.cz

10.04.2018 20:55:45 #201 

ivan-ski

Pri lyzovani si neviem predstavit vacsiu zbytocnost ako vsetky taketo uvahy o drifte (kontrolovanom smyku) na rekreacnej ale aj pretekarskej urovni. Oproti naozaj podstatnym veciam, kde samozrejme patri hlavne cista jazda po hrane, je drift uplna hlupost, az smiesne zbytocna. Nepoznam cloveka na akejkolvek urovni, ktory by vedel slusne carvovat, a zaroven by automaticky nevedel driftovat, alebo by nedokazal jazdit smykany obluk. Nikdy v zivote som nepocul ziadneho pretekara, alebo niekoho kto sa okolo serioznej pretekarskej urovne pohybuje, ak uz o drifte vobec hovorit, tak v ziadnom pripade drift povazovat za nieco podstatne. Pre mna to je takisto absolutna zbytocnost a strata casu. Pokym sa lyziar dostane aspon na nejaku elementarnu uroven cisteho carvingu, tak sa nasmyka, nadrfituje, nadrilluje a napluhuje tolko, ze ten nadobudnuty cit a skusenosti s tlakom na hrany, moze predavat na kila.

10.04.2018 21:21:37 #202 

m3 muž

>> #175, CzechSkier, 09. 04. 2018 16:39:39

Tak se mi zdá, že to vidíme podobně

Vidím to také tak.

EDIT: to co píšeš v dalších postech mi tak nějak bereš z klávesnice

10.04.2018 21:42:22 #203 

TNS muž

>> #196, Marek Bednář, 10. 04. 2018 19:00:59

Sledujem, že si ma opäť nepochopil správne. Vina musí byť na mojej strane. Z tvojej prípadnej voľby plne schvaľujem freestyle.

…s výberom a vyslaním súpera do súboja GS vs SL Ti pomôcť nedokážem.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

10.04.2018 22:06:24 #204 

mski muž

No to je tezky.., mas pravdu CZskier, neuvadim presne o co jde. A ano mas i pravdu v tom ze lidi kteri vedi podstatne veci o lyzovani moc po svete nebeha a ani nelyzuje. Ja jsem ze sveho repertuaru tady na diskuzi za ta leta pustil tolik informaci ze by se z toho v pohode dala udelat cela metodicka rada. pro hobiky, vyuku deti, az po world cupove zavodniky. Je to vse v historii.

Spoustu konkretnich mych nazoru se nejen zde setkalo a setkava s neporozumenim, nesouhlasem az po bagatelizaci typu ze jsou to zbytecnosti.

Opravdu se jiz v tomto ohledu nebudu dale rozsirovat. Za 1. zda se ze je to zbytecne, kdo pochopit nechce nepochopi. Za 2. nebudu si preci vyrabet zadarmo konkurenci. Kdyby zde byli jen hobici, nemam problem. Kdo se mnou byl a je v blizsim kontaktu, vi, ze rad poradim. Ovsem nalevat nove vedomosti zde pritomnym profikum a poloprofikum z rad treneru a skiinstruktoru, to je vec druha a proto jsem opatrny.

Z jineho ale relevantniho soudku. Pred z hruba 10 lety se mi podarilo vytahnout meho lyzarskeho guru na kopec. Za jeho humny a za odmenu praci na jeho farme jsme zajeli do Kitzbuhelu. Nahore led, crust a dole sracky.. Cesty na vleku a kabinkou jsme diskutovali, dolu jsme jezdili podle nej. Vetsinou pomalu s durazem na spravne pohyby a skoro stale smykane. V te dobe, po 20 letech meho uspesneho trenovani, kdy on se sotva dostal na lyze. Ty jsem mu take pujcil, ty jeho byli nepouzitelne, zarezle hrany a out of date.

Uvnitr sebe jsem jeho slova dost tezce prezvykoval a domnival se ze jsem ho za tu dobu prerostl. Ze moje nazory a zkusennosti jsou modernejsi, spravnejsi. Nechapal jsem jeho duraz na smykany oblouk, pomale jizdy, absence agresivity.

Pak jsem se vratil domu na Kladno a po tydnu vyrazil bez dalsiho lyzovani na Stoh, na MCR Masters. Bylo to v breznu, ke konci sezony. Posledni trenink v tycich byl pred vanoci na Tonale s partou Martin Fer a spol.

Pocit pred zavodem skvely, cely tyden jsem prezvykaval jak berniho kravy informace a zazitky ktere jsem behem lyzovani s nim ziskal.

Prvi kolo druhy nejrychlejsi cas hned za Samohelem, byvalym repre o 10 let mladsim. Svym starnikum jsem ujel o 4s. A to jsem nahore na prudkem desive podjel branu a ztratil tam urcite 2s. Mezi koly jsem jel na vleku se Simonem Mastnym, povidam mu o sve chybe, neveril kdyz jsem mel tak dobry cas. Povidam mu ze 2. kolo zlepsim jeste o 2 s. A tak se stalo.Druhemu samosovi jsem to nandal skoro 2 buchty a druhy v me kategorii mel ztratu skoro 10s v souctu.

Zaverem bych to shrnul a uvedl z trochu jine stranky. To podstatne tady odbornici,(nebudu jmenovat, je to samoevidentni z diskuze) nevidi a nechapou a sami se zabyvaji a radi tady ostatnim pi..viny !

Pro utechu uvedu ze v sirokem svete lyzovani tomu neni zas tak o mnoho lepsi..

10.04.2018 23:32:25 #205 

Harry žena

Ejha,uz sa tusim aj u Vas roztopili tie biele sracky.

Debata celkom fajn,ved kazdy si z nej zobere,vyhodnoti prospesnost pre seba od kohokolvek kto tu nieco natukelosoval do debatky.

caute Harry

P.S. Par ludom by som tuto odporucal sledovat mskiho deti a ich vyvoj A potom sa do tejto debatky o styri rocky vratit a popisat zas nieco,nech rec nestoji.Lebo,ja mam pocit,ze nielenze budu kuva rychli v branach,ale este sa bude na to aj dobre pozerat.

Uzite pekne leto soudruzi. Lebo vyzera to,ze to co som o Syrii a veciach co sa budu diat popisal tu na Snow pred siestimi rokmi,dava tusit,ze si pojdem kupit nove plavky, leto bude fakt horuce. Teda mozno.:}

Vcera mi zdochla rosnicka,takze ziadne zaruky,mozno bude aj velka zima,a celkovo moje predpovede stoja zahovno.

Na to uz dosla aj moja zena,rdsej sa ich nesnazi pocuvat.Su sice nahovno,ale s velkou pravdepodobnostou sa plnia.

Tak este raz prijemne leto, a mski,dohovor prosim Ivanovi,nech sa tu obcas objavi. Chyba.

A este jedna prosba pre dobrovolnika,ktory na kopci zachyti v cinnosti Mareka Bednara,nech sem fukne videjko jeho jazdy.A budem honorovat tvrdou Eurokorunovou menou,teda, ak ma s nou po tomco ju prijmete neposlete rovno,no vsak vite kam.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

11.04.2018 06:37:18 #206 

Martin1978

V teto debate me napada paralela s plavanim, ktere jsem se zacal ucit pred dvema lety kvuli triatlonu. Muj pozadavek byl,zlepsit kraul, nic vic, nic min. Taky jsem ho tak nejak zvladal. A co myslite? Pilovali se mnou hned kraul? Pochopitelne ne, musel jsem zacit jako male deti. Splyvat a splyvat, na brichu i na zadech, potom nohy s destickou, zase na brichu i na zádech, pak postupne pridavat jednu ruku, nadechy na jedne strane…no proste nekonecne drily absolutne elementarnich „volovin“. Proskakat si bazen delfinkama, plavat si volne pod vodou. Celku dobu jsem si rikal „co to ma k…a spolecneho s kraulem“. No a do pul roku jsem si na dane trati stahnul pres 30% casu. A i od te doby se trenink moc nezmenil. Cisteho kraulu mam tak,1/5 treninku.

Takze soude dle teto zkusenosti mi ty MSKIho postupy prijdou logicke. Nedovedu si treba predstavit, ze by Michael Phelps rekl, ze v ramci treninku nesplyva, protoze se za tu dobu co se z nej klubal nejlepsi plavec planety nasplyval az dost.

11.04.2018 06:59:38 #207 

˘Ö˘Krab muž

>> #206, Martin1978, 11. 04. 2018 06:37:18

Paralela tam trochu je a trochu není.

Pro plavání je ve Tvém případě -pozdní triatlet- klíčovým faktorem poloha těla ve vodě , neměl by ses s vodou prát a měla by Tě nést. (Ona je klíčová pro všechny, ale skuteční plavci s ní tolik nebojují. Přesto, třeba při návratu po zranění, se jí všichni poctivě věnují, protože odchází nejdřív.) Proto je struktura tréninku taková, jakou máš. Na rozdíl od běhu se ekonomika plavání nezlepšuje pouhým objemem.
Přiměřenou rychlost plavání Ti zajistí precizně držená technika přizpůsobená Tvé fyziognomii, cíli a aktuálním schopnostem. Sílu (po počáteční adaptaci) a aerobní kondici v podstatě nemusíš ve vodě nejspíš řešit, základ z běhu a kola máš dostačující. Lehko se napíše, těžko realizuje.
Skutečně dobré plavce už asi nedoženeš, ale nemusíš z vody vylézat v posledním tažení ani poslední.
30% času dolů je odrazem toho, že jsi do bazénu vstoupil v podstatě jako neplavec, to není žádný zázrak. Zázrak by byl, kdybys během dalších dvou let ubral dalších 30%.

Sjezdové lyžování se odehrává v jiných vytrvalostních horizontech, paralelu bych hledal v důležitosti základní pozice na lyžích. Proto drily a cvičení, když víš nebo tušíš, čeho chceš dosáhnout a co k tomu vede. Bohužel, technicky je sjezdové lyžování ještě daleko složitější sport, proto je výsledek daleko méně jistý. Navíc nemáš srovnání, jestli jsi už 30% času ubral nebo máš tuto metu ještě před sebou :-).

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

11.04.2018 08:13:21 #208 

Martin1978

>> #207, ˘Ö˘Krab, 11. 04. 2018 06:59:38

Ale to si až tak neodporuje. Pokud jsem dobře pochopil i ze staršího vláken, tak mski to driftování stranou bral jako cvičení s důrazem právě na správnou pozici těla. Až v tomto vlákně se to dostalo do polohy " (ne)důležitost nácviku driftu" pro normální lyžování.

I v tom plavání nejde jen o tu polohu těla, která je samozřejmě s ohledem na enormní odpor vody zcela zásadní, ale i ty různé blbůstky kolem. Šlo mi o to, že bych obecně nebagatelizoval jakákoliv cvičení argumentem, že se jedná o něco tak elementárního, že se to v průběhu času nacvičilo už pokusy o výsledný styl.

Mých 30% dolů nebylo rozdílem mezi prvním skokem do vody a časem po půl roce. Byl to rozdíl po procesu, kdy jsem dva roky chodil plavat kraul (a jen kraul, a pořád dokola) a po těch dvou letech takřka stagnace mi do toho vstoupil trenér a přiměl mě dělat tyto elementární cvičení. Byl jsem k tomu skeptický, ale výsledek se dostavil. Já vůbec netvrdím, že to je zázrak, nedělám první sport, vím že to skokové zlepšení je možné jen v těch prvním fázích a te´d už stahuju o vteřinky na bazén a to ještě ztuha a s pípákem na hlavě. :-D

No a k času v lyžování… víš že mým cílem je čas přidávat a ne ubírat :-D Já chci jezdit pomalu a hezky, pod kontrolou. Při mém strachu z rychlosti a zmatění při překročení komfortní zóny, by to bylo cestou do pekel. :-D

A doufám, že tím nevybudím další debatu, ale docela by mě zajímalo to srovnání technické náročnosti plavání a lyžování. Abych řekl pravdu, tak já bych si vsadil spíš na to plavání, protože to mi přijde na milimetrovou techniku úplně šílené. Ale to stejně nelze exaktně porovnat. Ale co mi přijde ještě šílenější, je ten společenský tanec co jsi psal, že si vybral Tvůj klučina. To dělá moje mamča, a to je pro mě jak kvantová fyzika. Když se tady řešily segmenty těla pro lyžování, tak jich bylo kolik? 3,5,7??? A tam jich řeší snad 50…na levé noze :-D :-D

11.04.2018 09:27:03 #209 

Harry žena

>> #208, Martin1978, 11. 04. 2018 08:13:21

Martine,to len zas Krab trochu prifarbuje a fabuluje. V plavani staci mat velkost nohy 24,ruky jak lopaty na betonarke,dva metre dvadsat rozpetie noh od ruk,sem tam si zaplavat na kondicku,a ide to v podstate same.

Jo,a aby som nezabudol,pota­pacske okuliare moc nenosit.

caute Harry

P.S. Kruci,aj ked , poznal par lepsich plavcov,co ked to napalili aj v treningu,aj v preteku,ogrcali par raz cele sprchy ked vysli z bazena.

11.04.2018 10:44:47 #210 

˘Ö˘Krab muž

>> #209, Harry, 11. 04. 2018 09:27:03

Hmm, je to tak, Harry, nezodpovědně zasí..m vlákno, ve kterém jsou vytrvavší na konci sezóny odměňováni za projevenou urputnost (+ ještě v dalším funkčním vláknu VojtěchV-rozbor jízdy).

Mski a CzechSkier píší o podobných nebo stejných věcech z různých pohledů, pro spoustu lidí musí být těžké dešifrovat mskiho pojetí a výrazivo, zejména, pokud Milana osobně neměli možnost zažít v dobrém rozmaru přímo na svahu.
Na druhou stranu je opravdu zajímavý a přínosný CzechSkierův odhad rozdílů, cílů a možností koučování hobíka vs. závodníka.

A pak jsou tu samozřejmě „špecifiká“, kdy ivan-ski úpěnlivě vzývá čistou hranu a MarekBednář trhá do driftu již zahraněnou slalomovou lyži.

Svět lyžování je tak pestrý, vida, ani nepotřebujeme tradiční jarní migraci instruktorů…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy