Rozbor jízdy Martin (strana: 5) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Rozbor jízdy Martin (strana: 5)

27.03.2018 11:05:16 #121 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #119, IIIvan, 27. 03. 2018 09:24:40

Jsi na spravne ceste uvazovani Iiivane. Konnkretne tajne i netajne cviky na toto zamerene opravdu existuji. Snazim se je se svymi detmi delat co nejvice. Stale je na cem pracovat, kde rozvijet lepsi funkcnost v kloubnich rozsazich a zpevnovani, spolu s tvorenim stale lepsich, vypilovanejsich pohybovych stereotypu.

jen mrtva ryba plave s proudem...

27.03.2018 11:19:16 #122 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #121, mski, 27. 03. 2018 11:05:16

Takže skôr tie „tajné“ :D

Napadá ma, že pomôcť s tým odblokovaním panvy a odtlačenia vnútornej z pozície „naplocho“(a tým zrovnanie panvy do centrálnej polohy) by mohlo niečo ako:

 • základný princíp ísť Javelin
 • vnútorná noha položená len na špici, obe špice zrovnané
 • jasná je snaha o predozadnú rovnováha atď.
 • čo by ale bolo navyše, je sústrediť sa na ten pocit kontrakcie sedacích svalov na strane vnútornej nohy a tak sa snažiť počas tejto formy Javelinu vnútorný femur odtiahnuť

A predkladať to voľnou jazdou za rovnakého sústredenia sa na tú kontrakciu… Myslím,že takéto niečo by mohlo vyvolať potrebný impulz na zmenu tých doterajších návykov…

27.03.2018 13:03:49 #123 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #119, IIIvan, 27. 03. 2018 09:24:40

Dostáváš se do hájemství techniky lyžování, tam ostatně od začátku směřuješ. Takže je nutné uspořádat si dojmy a pojmy, říct si, čeho konkrétně chceš na lyžích dosáhnout. Předložím Ti svůj odlišný pohled na věc, který si nečiní nároky na správnost nebo úplnost. [P.S.: Na osy těla v průběhu oblouku tady máme odborníka na slovo vzatého.]

Keďže na vykonanie práce nejakého svalu je potrebný vedomý úkon vôle, myslím si, že by aspoň trochu ľuďom s týmto problémom pomohla jednoduchá inštrukcia typu „mysli na to a napni prdel na strane vnútornej, cieľom je odtiahnuť tú vnútornú von a ona sa vlastnou váhou nohy zahraní a primerane zaťaží“(čo je cca správne).

Možná ještě pár věcí.
Nemusí jít o zásah vědomý, může jít o refelxivní nervosvalovou akci. Pak by šlo „pouze“ o vyvolání odpovídajícího podnětu, který by reflex vyvolal.

Kdyby existovala taková jednoduchá všeobjímající a všeřešící instrukce, tak by bylo na svazích krásně, instruktoři a trenéři by se konečně mohli jít klouzat.

U většiny lidí narazíš na zaměňování a nepochopení rozdílnosti izometrické a (izotonické) dynamické svalové kontrakce. Dynamickou lze dobře popsat i demonstrovat, izometrickou přímo nikoliv, jen její důsledky (a to ještě smíchané s nějakou dynamickou), takže popisuješ něco, co není vidět, nedá se předvést, čemu je třeba uvěřit.
Oblouk se tvoří souhrou obojího. Navíc v různých fázích oblouku se důležitost a využitelnost obojího mění.

Pokyn „víc na vnější“ se dá tedy uchopit různě, roli bude hrát výchozí postavení, kondice, zkušenost i záměr. Samozřejmě, většina lidí bude mít tendenci využívat výhradně dynamickou (hrubou) práci velkých svalových skupin.

Naprosto klíčovým prvkem je samotný začátek oblouku, tedy bezprostředně po přehranění. Pro jednoduchost pominu trup, hlavu a ruce, přestože se na výsledku (zprostředkovaně) podepisují. Roli hraje absolutní pozice pánve (těžiště) vůči lyžím, její předozadní rotace (podsazení), míra pokrčení dolních končetin a zbytkové rotační momenty z předešlé jízdy (nebo i nově jezdcem vyvolané, zejm. rukama a trupem). To všechno dohromady podmiňuje, zda a jak bude zahájen další oblouk.

Jsem toho názoru, že v úplném prvopočátku oblouku (předspádnicová část; carving) jde o izometrickou nebo téměř izometrickou činnost menších svalů pánve. Jde o to nastavit pánev (vědomě či reflexivně/in­tuitivně) tak, aby umožňovala všechny další potřebné a zamýšlené pohyby a maximalizovala práci lyží.
Takže pokoušet se vědomě zapojovat velké svaly mi v této fázi vůbec nedává smysl, pouze to povede k zablokování.
Pokyn „víc zatížit vnější“ se dá samozřejmě aplikovat různě, krčení končetiny (vnitřní) jakoukoliv kontrakcí ve kterémkoliv jejím kloubu je pro zahájení, podle mého, tou v podstatě nejhorší (nejobtížnější) možností. Předpokládá totiž dokonalou pozici pánve v rovině transverzální i frontální a minimalizaci rotačních impulzů. Pokud toho při přechodu přes lyže nebylo dosaženo, tak není možné přenést a udržet zatížení na vnější lyži. Pokyn tedy povede k „obounohému“ zahájení, velmi pravděpodobně s brzkým spadnutím na vnitřní nohu.
Druhou možností (hypotetickou) je narovnávání pokrčené končetiny (vnější), za současného udržení pokrčení vnitřní. Ale to v podstatě znamená u většiny lyžařů posouvat těžiště zároveň výrazně vpřed, protože běžný jezdec je natolik vzadu, že by při prostém narovnávání nohy jednoduše dopadl za lyže na krovky (stačí se podívat na smýkače – když už někdo dělá vertikální pohyb, tak je to dolů a dozadu, nikoliv dolů a dopředu).

Takže pro začátek bych řekl, že pro vytvoření uspokojivého oblouku po hranách zakrojených od špičky (a před spádnicí) neexistuje žádný jednoduchý pokyn, krčení vnitřní (byť v sedacích svalech) je bez dalšího jen zkratkou do pekel. Ideální je zahájit oblouk krátkou prací co nejmenších svalových skupin, velké přijdou ke slovu spíš od spádnice dále a při přechodu přes lyže.

Priority pro dobré zahájení jsou dle mého následující:
- předozadní poloha těžiště/pánve nad či kousek „před“ lyžemi
- žádné balastní rotace/protirotace (z předešlého oblouku nebo nové)
- nepřerušená dynamika přechodu trupu/těla přes lyže mezi oblouky (bavíme se o navazovaných obloucích)
- důsledné nastavení pánve tak, aby vnitřní bok nepadal do oblouku a kyčelní kloub vnitřní nohy byl v podstatě uvolněný; práce může být v podstatě izometrická, o posun se postará porušení rovnováhy dvouoporové soustavy (v kontrast se Tvou dynamickou kontrakcí sedacích svalů)
- postavení se na vnitřní hranu vnější lyže (za spolupráce s dalšími svaly, některé mají pomáhat a některé nebránit)

Z tohoto výchozího postavení se oblouk udělá v podstatě sám a poskládá si jezdce do oblouku podle potřeby, zapojení dalších svalových skupin si indukuje jaksi sám.

Bádání zdar!

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

27.03.2018 13:36:20 #124 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #122, IIIvan, 27. 03. 2018 11:19:16

Diky za upresneni.. mel jsem vice na mysli cviceni mimo snih.. Na snehu je uz na presne hledani pozde, priliz mnoho vjemu a prvku na co se soustredit. Nejprv je to treba najit v papucich..-)) Take ty pohyby ktere popisujes mi pripadaji moc jednoduche, jestli spravne rozumim cemu rikas kontrakce sedacich svalu.. To je v rovine flexe a extense. Hledal bych spise zapojeni svalu v rovine stranove a tam kde dochazi ke kontrole a stabilizace panve vuci trupu a panve v kycelnich kloubech. kdybys mel nekdy cestu okolo Kladna stav se, mohlo by to byt velmi plodne zamodelovat si situace a pojmenovat je ..

jen mrtva ryba plave s proudem...

27.03.2018 13:54:35 #125 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #123, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2018 13:03:49

Rozumiem Tvojim námietkám a možno by som to upresnil čo som myslel:

Asi sa zhodneme, že častý problém je na vnútornej privrátenej ku vonkajšej(spomenutý efekt vejáru) a väčšinou sa rieši len vonkajšia, vnútorná sa dosť zanedbáva a v rámci celkového pohľadu treba mať obe vyvážené, nie sústrediť sa na jednu.

Aby som nebol „nařčen“, že si myslím že som vymyslel nejaké spásonosné cvičenie,písal som do zátvorky že: „samozrejme, stále sa snažiť o ostatné atribúty tvorby oblúku ako včasné zahájenie, plynulá zmena tlaku, angulácia, zmena smeru apod..“, t.j. predpokladal som, že všetko toto, vrátane včasného zahájenia musí byť súčasne a stále prítomné.

T.j. aj ja som zástanca(v každom športe) komplexnosti. Netvrdil som, že existuje jeden pohyb, ktorý by sám osebe umožnil " vytvoření uspokojivého oblouku po hranách zakrojených od špičky (a před spádnicí)".

Jedine to, že by niečo také MOHLO(nie muselo) pomôcť v aktivácii nervov a svalov danej oblasti do „zrovnania sa“(platí fyziologický princíp agonista/anta­gonista, že kontrakcia jedného vyvolá relaxáciu druhého).

Ak môžem, mierne by som preformuloval(vzhľa­dom na Tvoju správnu vsuvku o izometrii apod.), že cieľom toho cvičenia by nemal byť výrazný pohyb femuru za silnej aktivácie tých sedacích svalov.

Namiesto toho skôr, že to bude kombinácia MIERNEJ a KRÁTKODOBEJ aktivácie(2–3cm u väčšiny ľudí odhad) v predspádnicovej časti a následného uvoľnenia(čo po väčšom naklonení v neskoršej fáze oblúku bude viac možné ako keď telo je cca zvislo pri prehranení).

Proste ten impulz by bol len krátko(jemné „posunutie“) ako zapojenie nervov(precítenie pohybu) a pomôcka pre navedenie panvy do žiadúceho smeru a počas určitej doby výcviku(občas), aby sa to bedro „naučilo“ odtiahnúť sa – neviem, či to dobre vyjadrujem, ale hádam to bude zrejmé.

Nie držať napnuté svaly počas neviem akej doby! To je jasné v každom športe, že napnutie dlhodobé je škodlivé.

Domnievam sa, že uvedená stuhnutosť vnútornej má príčinu aj v sedavom spôsobe života väčšiny z nás – zadok je sedením príliš uvoľnený a svaly spredu(illiopsoas apod.) sú zase 10 hodín denne stuhnuté. A sme zase pri vlákne o všeobecnej príprave, že? :D

A niečo takéto čo som popísal predtým, by mohlo byť kľúčom k tej letnej príprave vnútornej nohy, aby sa:

 • roztiahli svaly, ktoré sú vpredu tuhé
 • posilnila funkcia svalov na prdeli

(aby posilnené „samé“ ťahali femur vnútornej potom na svahu žiadúcim smerom)

No a aby som to uzavrel, tak kto nechce/nemôže cvičiť tie dysbalancie v lete, by to aspoň takto cvičil na svahu, tým vedomým krátkodobým zapojením a uvoľnením bedier…Je to takto lepšie popísané?

27.03.2018 13:59:22 #126 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #123, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2018 13:03:49

>> #124, mski, 27. 03. 2018 13:36:20

Pozerám, že Milan už medzitým niečo doplnil…

Áno, doma treba začať ako píšem vo svojom vlákne, len keď veľká časť kolegov na to zvysoka se… :D

Používam laické výrazy ako odtiahnutie, tak uvediem odborne, čo myslím:

„Kombinácia abdukcie a vonkajšej rotácie femuru(aspoň myslím, že v krútení sa to tak je)“.

Ak si dobre pamätám skriptá z anatómie, tak na starosti by to mohol mať hlavne gluteus medialis a piriformis :D

Samozrejme pomocné svaly vpredu aj vzadu v oblasti panvy…

27.03.2018 14:29:38 #127 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #124, mski, 27. 03. 2018 13:36:20

Hlásím se na seminář, nemám to daleko. Hledal bych spise zapojeni svalu v rovine stranove a tam kde dochazi ke kontrole a stabilizace panve vuci trupu a panve v kycelnich kloubech. S tímhle souhlasím. Tak trochu se dostáváme do oblasti „neviditelného“ lyžování 8-).

>> #125, IIIvan, 27. 03. 2018 13:54:35

Až budu mít po ruce dceru, tak Ti nafotím nějaké simulace s oporou o kuchyňský stůl, ze kterých si půjde udělat obrázek o příčinách a následcích.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

27.03.2018 19:43:59 #128 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #126, IIIvan, 27. 03. 2018 13:59:22

„Kombinácia abdukcie a vonkajšej rotácie femuru(aspoň myslím, že v krútení sa to tak je)“. Ak si dobre pamätám skriptá z anatómie, tak na starosti by to mohol mať hlavne gluteus medialis a piriformis :D Samozrejme pomocné svaly vpredu aj vzadu v oblasti panvy

Ano, Piriformis je myslim velmi dulezity, maly, na prvni pohled nevyrazny sval..-)) Ovsem pozice tak jak jsi ji shora popsal, je jen konstatovanim faktu, nikterak neodpovidajici na otazku jak a proc se urcite svaly a jakym zpusobem aktivuji. O tom mel zminku ve vlakne Krab. Nesmime zapominat na podstatu a tou je v podstate opak. Do udrzeni veskerych sil ve schopnosti kontrolovane a aktivne spravne provezt oblouk, se zapojuji hlavne adduktory ve spojeni s medialnimi rotatory femuru v kycelnim kloubu. Za vydatne pomoci stabilizatoru kycli a panve, spolu s celou skupinou takzvanych core musces.. Pritom jako antagonists prave pusobi tebou zminene abduktory ve spojeni s venkovni rotaci femuru.

Proste, zapeklita situace ! -))

jen mrtva ryba plave s proudem...

27.03.2018 19:53:03 #129 

Příspěvků: 653

mski muž

jen mrtva ryba plave s proudem...

27.03.2018 20:53:38 #130 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #128, mski, 27. 03. 2018 19:43:59

Myslím, že to trochu zamotávame nielen ostatným(nezabudni, že cieľovka sú hobbíci, ktorí neabsolvovali lekcie anatómie), ale asi aj sami sebe a neviem, či to takto bez live hodnotenia/videa vôbec rozlúskneme… :D

Že je pohyb panvy pri oblúku komplexný a zapája X svalov je asi všetkým jasné. Pre istotu som si tie skriptá otvoril, aby som sa nenachytal v popise, čo ktorý sval má za funkciu atď.

Len podľa Tvojho posledného popisu sa mi zdá, že Ty píšeš o tvorbe a pôsobení síl v panve ako celku(a-/antagonisti) a ja popisujem výlučne čo sa deje z mechanického hľadiska v bedrovom(ký­čelnom) kĺbe LEN vnútornej nohy.

T.j. ty popisuješ potrebu adduktorov a vnútorných rotátorov bedra na celkový pohyb panvy v oblúku(aby sa nohy „nerozjeli“ od seba), to je samozrejme pravda.

Mnou spomínaný žiadúci pohyb je MIERNA jednostranná vonkajšia rotácia a abdukcia femuru zablokovanej vnútornej nohy a pri tomto pohybe sú m.gluteus a piriformis agonisti, teda tie svaly ktoré vykonávajú tieto 2 pohyby – nie sú vtedy antagonisti.

Antagonisti sú v danej fáze pohybu práveže adduktory bedra(kyčle)…pre úplnosť dodám, že tých ext. rotátorov a abduktorov je samozrejme viac, ale tie dva sú najsilnejšie.

A prečo som teda vystrihol len ten jeden pohyb? Práve na popis, že aký sval treba aktivovať ak je vnútorná noha zablokovaná do vnútra! Opakujem, že nepopieram potrebu komplexného pohľadu na príčiny blokácie vnútornej nohy, ani ju nechcem dvíhať ani podobne, ale slúži to ako jedna z možných(vizu­alizačných a pocitových) pomôcok keď to dlhodobo nejakému hobíkovi nejde „dať viac na vonkajšiu“.

Môj zámer bol len to, aby lyžiar stagnujúci s daným problémom pochopil kde sú tie svaly čo treba posilniť(v strede prdele, pardon bedrového kĺbu okolo hlavice stehennej kosti vnútornej nohy) a na ich precítenie sa aspoň trochu sústredil na suchu a ideálne aj vtedy keď sa postaví na lyže.

Myslím, že bez videa/foto sa aj tak ďalej nepohneme… :D

27.03.2018 22:09:13 #131 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #130, IIIvan, 27. 03. 2018 20:53:38

Mas pravdu Iiivane, ze jsem puvodne zamyslel ve smyslu aktivniho zapojeni svalu v komplexnim pojeti panevniho spojeni prenesenych sil v kycelnim kloubu. omlouvam se.. Taktez se omlouvam diskutujicim za zahusteni terminologie do popisu. Jen je tezke hledat spravny popis udalosti bez techto upresneni. Nakonec mas zajiste take pravdu v tom ze bez nazorne ukazky se dale takto teoreticky nepohneme, protoze kazdy nesoulad v zamyslenych pohybech bude jen dale multiplikovat nepresnosti a vyslkedek bude zakonite nepresny, ba dokonce zcela mylny ..

Nicmene, pokusim se jeste navazat na tebou zminovany popis akci:

„Mnou spomínaný žiadúci pohyb je MIERNA jednostranná vonkajšia rotácia a abdukcia femuru zablokovanej vnútornej nohy a pri tomto pohybe sú m.gluteus a piriformis agonisti, teda tie svaly ktoré vykonávajú tieto 2 pohyby – nie sú vtedy antagonisti.“

Tedy opet, pokud Ti spravne rozumim, bavime se o pozici a svaloveho zapojeni vnitrni nohy v kycelnim kloubu..? Pak je femur vuci panvi v addukci. Ty pises o abdukci. Take svalove zapojeni potrebne k odolavani tlaku na tuto nohu pusobici, musi byt zakonite adduktory. Co se smerove stabilizace tyce, podle meho nazoru strileji na stridacku podle potreby v milisekundach obe rotatorove skupiny proti sobe.

At uz je to ve vysledku tak ci onak, verim ze se shodneme ve faktu, ze funkce cele panevni, kycelni soustavy je pro lyzovani klicova a je treba ji co nejvice rozvijet a to ve vsech smerech, zvysovat jeji pohybove rozsahy a hybnost, k tomu je samozrejme take treba adekvatne posilovat..

Takze urcite jsi na spravne ceste a v podstate s pripravou kterou sam delas nemas co zkazit, jen same vyhody. Pro mistni lyzare bude prinosne jen uz to ze se zvysi jejich „awareness“ co se vyznamu teto casti tela pro lyzovani tyce.

jen mrtva ryba plave s proudem...

28.03.2018 09:32:03 #132 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #131, mski, 27. 03. 2018 22:09:13

Niekedy nezaškodí trochu tých elevácii a protrakcií… :D

„Tedy opet, pokud Ti spravne rozumim, bavime se o pozici a svaloveho zapojeni vnitrni nohy v kycelnim kloubu..? Pak je femur vuci panvi v addukci“

Áno, keď je vnútorná noha vtočená ku vonkajšej(nazval som to pre ostatných „zablokovaná“), jej stehenná kosť je v ADdukcii(„popis stavu, nie pohybu“).

A ja práve chcem dosiahnuť, aby sa začala rotovať a pohybovať 2–3cm smerom von a tento pohyb je potom(na tú chvíľu) ABdukcia(teda „popis pohybu, nie stavu“) a vykonávajú ho abduktory(stredný sedací a hruškový sval…).

Cieľový stav je dosiahnúť viac neutrálnu polohu femuru, ktorá sa vo výsledku prejaví až po paralelitu holení, nie nohami do A(a zadanie bolo, že to je problém – nohy do A, vnútorná je naplocho).

Cieľom je tie svaly na vnútornej aspoň občas VEDOME aktivovať, aby potom na svahu neprevažovali stuhnuté priťahovače(ad­duktory) tejto vnútornej a „neťahali“ femur tak veľmi dovnútra ako je bežné a nevhodné.

Samozrejme, že okrem posilnenia abduktorov je potrebné cvičiť intenzívne strečing adduktorov…ale to by som asi hodil cez víkend do ďalšieho dielu „môjho“ vlákna o strečingu atď.

Zjednodušene, okrem bežných cvikov na kompenzáciu tejto dysbalancie(pre­javujúcej sa na svahu nohami do A a prílišným zapojením vnútornej) doma, si myslím, že je lepšie sa občas na to sústrediť aj na lyžiach, napríklad pri rozcvičke aj niekedy medzi voľnými jazdami – u takého jazdca, čo s tým má stále problém.

Asi sa zhodneme, že všeobecne akceptovaný princíp nápravy dysbalancií je „strečovať to čo je stuhnuté a zároveň posilniť to, čo je na opačnej strane“.

Stále vychádzam z toho, že drvivá väčšina hobbíkov má oslabené abduktory a prdel celkovo a vnútorné adduktory príliš stuhnuté a týmto môže takéto cielené cvičenie(v spojení s ostatnými pravidlami techniky) len pomôcť k uvoľnenie tej vnútornej, čo sa prejaví pozitívne v celkovom prejave na svahu.

Väčšinou som aj u trénerských doporučení napr na US Ski fórach videl totiž pokyn len „strečovať adduktory“ a ten pokyn „posilniť opačnú stranu – abduktory“ mi tam jednoznačne chýba.

Pritom jedno(strečing) bez druhého(posilniť protistranu) = dysbalancia a nie plne funkčný pohyb!

A nejaké vhodné lyžiarske cvičenie ako amatér nepoznám na cielené posilnenie tých svalov(aby sa potom reflexne „samé oďťahovali“ do lepšej pozície femuru), ani som nikde nevidel.

Tvoj T-pluh je síce najlepší komplexný drill aký som skúsil a pomohol mi hodne, ale tam ten femur vnútornej je inak – jedine, že by si mi prezradil, že ako ju teda trénuješ mimo tréningu na suchu…aj keď, ty nie si zrovna prípad stuhnutého hobbíka, čo s tým má problém :D

A sme zase pri komplexnej príprave celoročne, ako začalo to moje vlákno…

28.03.2018 10:33:20 #133 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #132, IIIvan, 28. 03. 2018 09:32:03

No, mas toho na taliri hodne! Libi se mi tvoje vyjadrovani jako VEDOME a kritika protahovani bez soucasneho posilovani protistran.

Vcera vecer jsem uz byl zrejme unaveny, kdyz jsem napsal ze z pozice vnitrni nohy ktera je v addukci oproti panvi, se zapojuji aktivne adduktori. Tak tvoje tvrzeni ze se v teto chvili aktivizuji abduktori mas spravne. Omlouvam se…-)) Jen jeste k tomu je treba zapocitat ze pod vsemi tlaky ktere na soustavu v zataceni pusobi, je hlavnim faktorem udrzet odpor. Takze dulezitost trenovani teto pozice / pohybu tkvi v kombinaci aduktoru s extensory femuru. Tak tady mas dalsi material k zpracovani v konstrukci spravnych uvolnovacich a posilovacich cviceni…-))

Diky za uznani pluhu v mem provedeni. Presne tak, toto cviceni absentuje prvek o kterem se tady ted bavime. Na svahu mam oblibene cviceni „thousand steps“, ovsem opet v upravene podobe, kdy jakoby odslapuji behem celeho zataceni vcetne prechodu oblouku. Vznika tam tak stridave narocnost udrzet na kratky cas tlak na zahranene vnitrni i vnejsi, bez ztraty rovnovahy a poruseni zakladniho uhlovani celeho tela. To vse se musi provadet VEDOME ! Tento cvik je mozny a zaroven efektivni jen na velmi mirnem svahu. Strmejsi kopce pak vyuzivam k „side slipping“ se zvysovanim a snizovanim hraneni, vzdy u obou nohou shodne. Take kratke zatacky na srtmem v sirsi stope, kdy po dokonceni aktivni faze zatacky chvilkove zvyraznim zatizeni vnitrni na mozne maximum aniz by mi to rozhodilo spravne uhlovani tela. Tak vyraz jeste na snih nez nam to roztaje pod nohama.. A dej pak vedet..-)) Na ukazku jeste prikladam par zaberu slalomoveho oblouku pri volne jizde, vsimni si ze pri paralelnim soubeznem hraneni obou lyzi dochazi k presnemu vedeni a zataceni vnitrni ktera je beze sporu pod tlakem, takze se vlastne dostavam na vnitrni..-))

jen mrtva ryba plave s proudem...
Fotky

28.03.2018 12:06:14 #134 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #133, mski, 28. 03. 2018 10:33:20

Tak slovo „vedome“ je dôležité vždy kvôli neuromuskulárnym synpasiám, častokrát pri nejakom dlhodobom športe pomôže nejaký nenápadný pokyn si niečo predstaviť alebo napr. snaha o drobný „záchvev“ napohľad nepotrebného svalu.

1000 steps som kedysi skúšal,ale som na to úplne zabudol tento rok, to máš pravdu, že to bude zrovnávať tú vnútornú, dík za tip. A potom v pokročilejšej fáze jazda čisto na jednej nohe(to teraz nedám nejako koordinovane).

Ešte ma napadlo, že môžu pomôcť aj garlandy so sústredením sa(okrem ostatného) na správnu polohu vnútornej(a jej konštantné vymedzenia od druhej nohy).

Side slipping robievam, aj keď nemám šťastie väčšinou na vhodný sklon/sneh(alebo sa mi práve nechce vtedy), ale nerozumiem aké zátačky tam mám robiť?

Robím len „bočný zosuv na 1 strane, striedavo uvoľním a zahraním“ a potom sa na mieste otočím a opakujem pár „zosuvov“ na druhú stranu.

Túto sezónu som už ukončil – na blízkom svahu je to už o ničom(moc mierne a cez víkend to bude roztopené, kaša na GSky) a dakde ďalej nemôžem(každú chvíľu ideme rodiť :D ).

Ale podzim to istí a letná príprava už začala(činky, strečing, beh, plaváreň a možno sa trochu vrátim k fightu). Tiež plánujem pozerať hodne ski videa a „vizualizovať“.

Pekné foto a náklon! Ja v rámci obmedzených možností mám plán na najbližší rok-dva len GS oblúk, slalom neskôr :D

EDIT: trochu sme to vlákno Martinovi skomplikovali, ale hádam nebude znechutený… :D

28.03.2018 13:24:30 #135 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #134, IIIvan, 28. 03. 2018 12:06:14

Garlandy, side slip, falling leaf.. to vse je dobre.. Jizdu vyhradne na vnitrni nedoporucuji, je vyloucene zachovat spravny postoj. Pri kratkych prenaseni vahy na ni to jde na tu chvilku uhlidat, nebo neprenasim vahu uplne, z pocatku nez si na to telo i jeho majitel zvykne. A jako se vsim.., neni az tak dulezite co delame, jake cviceni ale jak dobre to co delame delame..-)) Zdravim, M.

jen mrtva ryba plave s proudem...

28.03.2018 16:47:28 #136 

Příspěvků: 290

Martin1978

>> #132, IIIvan, 28. 03. 2018 09:32:03

Mam dotaz k tomuhle:

Väčšinou som aj u trénerských doporučení napr na US Ski fórach videl totiž pokyn len „strečovať adduktory“ a ten pokyn „posilniť opačnú stranu – abduktory“ mi tam jednoznačne chýba.

Prevedeno do me laicke reci na prikladu nohy tak abduktor je napr. kvadriceps a adduktor je hamstring? Pokud ano tak konkretne v tomto pripade mam velmi rozporuplnou zkusenost s timto navrhem reseni dysbalance. Me osobne pomohl az presny opak, tedy neustale „zkraceny“ hamstring posilovat a naopak ve vsech sportech pretezovany kvadriceps dokonale protahovat. Nejsem odbornik, ale mezi sportovci amatery ve sve okolim neznam jedineho, u koho bych pozoroval, ze ma slaby kvadriceps a extremne silne hamstringy. Vsude vidim presny opak. Obrovske stehna a zadny hamstring. Ma-li s timhle nekdo problemy a resi je neuspesne posilovanim kvadricepsu a protahovanim hamstringu, doporucuji zkusit presny opak.

Plati to „pry“ obzvlaste pro pripady lidi, kteri pri pohledu z boku maji panev preklopenou dopredu, v dusledku cehoz maji vyboulene bricho a bedra prohla dovnitr.To by mel byt indikator toho, kde je problem. Pokud si dobre vzpominam, tak to nekde popisovali jako dusledek slabych hamstringu a zkracenych kvadricepsu a prilehlych svalu, v dusledku cehoz silny kvadriceps pretaci panev dopredu, napina zadni stranu stehen a napeti v hamstringu vyvolava falesny pocit zkraceneho svalu. Pritom sval je naopak prilis natazeny tim preklopenim panve a dalsim strecingem ho jen vice namahate.

Vysvetleni berte s rezervou, jsem 100% laik, ale zkusenost s tim mam skvelou. Hamstring uz protahuju jen po kole, naopak ho vic posiluju. A dusledne strecuju kvadriceps po kazde aktivite.

28.03.2018 16:59:54 #137 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #136, Martin1978, 28. 03. 2018 16:47:28

Označenie abduktor/adduk­tor/flektor/ex­tenzor apod. určuje, že akú činnosť/funkciu vykonáva nejaký sval v konkrétnom kĺbe a pri konkrétnom pohybe.

Niektorý sval môže mať v jednom prípade funkciu flektora a v inom prípade(pri inom pohybe alebo v inom kĺbe) funkciu extenzora – konkrétne veľké stehenné svaly(quadricepsy a hamstringy) prebiehajú totiž cez viacero kĺbových spojení(tie konkrétne cez bedro a koleno).

Abdukcia/abduk­cia/flexia apod. je len anatomický popis, že čo daný sval/končatina vykonáva v daný okamih a je potrebné vždy označiť že kde. Je to v daný okamih napr. „adduktor stehennej kosti“, alebo „flektor kolenného kĺbu“, prípadne(aby to nebolo moc jednoduché), tak môže mať daný sval v daný okamih aj viac funkcií naraz(primárnu napr. abdukciu a sekundárnu pomocnú vonkajšiu rotáciu).

Čo jednotlivé pojmy znamenajú v ľudskej reči:

Abdukcia=odti­ahnutie od centrálnej osi(pohyb von)

napr. keď v stoji s nohami spolu jednu nohu dvihneš vystretú do strany 50cm – jedná sa o abdukciu stehennej kosti voči bedrovému kĺbu.

Addukcia=priti­ahnutie ku centrálnej osi(pohyb dovnútra).

napr. keď tú dvihnutú nohu pritiahneš naspäť.

Flexia=ohnutie v kĺbe

napr. ohneš koleno

Extenzia=vystretie v kĺbe

napr. keď vystrieš nohu v kolene naspäť

Externá rotácia – rotácia kosti smerom od centrálnej osi

napr. vystrieš nohu a s pevným kolenom vytočiš chodidlá von do strany, stehenná kosť vykoná vonkajšiu(vnejší) rotáciu v bedrovom kĺbe.

Interná rotácia – rotácia kosti smerom ku centrálnej ose

napr. opak predošlého pohybu, t.j. z polohy vytočenej dolnej končatiny sa celá vtočí naspäť do paralely s druhým chodiclom, stehenná kosť vykonala vnútornú(vnitřní) rotáciu.

Ešte sú aj iné popisy a funkcie(napr. pokles a dvih lopatiek…), ale toto asi teraz stačí.

No a keď chceme popísať, čo daný sval/kosť/kĺb práve robí, tak povieme napríklad, že sval X je práve adduktorom.

Pokračovanie…

28.03.2018 17:46:10 #138 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #136, Martin1978, 28. 03. 2018 16:47:28

Pokračujem:

Takže v prípade tej vnútornej nohy o ktorej sme toľko s Milanom popísali hamstringy a kvadricepsy nie sú nejako podstatné, tie majú za hlavnú úlohu extenziu v kolene(predná časť stehna=svaly tvoriace kvadriceps),resp. flexiu v kolene(zadná časť stehna=hamstringy).

Abdukciu a addukciu stehennej kosti majú primárne za úlohu svaly v oblasti panvy.

T.j. vonkajšie aj hlboko skryté svaly v bedrovom kĺbe okolo hlavice kosti stehna, nalepené na stavce chrbtice a tvoriace zložitý celok spolu so svalmi brucha, spodného chrbta a pod. – jedná sa o „reťaz“, ktorá musí tvoriť funkčný celok(reťaz je silná len tak ako jej najslabšie ohnivko).

Konkrétne ako abduktory v panve som už uviedol ten stredný sedací sval(gluteus medius) a hruškový sval(piriformis), ale pomocných svalov tam je na tento pohyb asi 10, väčšinou sú dosť malé a „nikto o nich nevie“(a cvičia sa len veľké a viditeľné svaly).

Aby som sa vrátil ku tvojmu dopytu, tak jediné čo si zle napísal je to, že akú funkciu majú hamstringy a kvadricepsy(a tie až tak nesúvisia s tou vnútornou nohou na lyžiach).

Inak máš správny postreh – len sa to týka hlavne flexie a extenzie v kolene. Áno, väčšina ľudí má kvadricepsy silné a skrátené(chôdza, väčšina športov…) a hamstringy slabé(sedenie, absencia cieleného posilnenia…).

BTW presne tento nepomer(predná/zad­ná časť stehna) som mal v hlave na pokračovanie toho môjho vlákna :D

Tá zlá poloha panvy pri pohľade zboku nie je primárne spôsobená nerovnomerným zaťažením hamstr./kvadric., ale nerovnomerným zaťažením celej oblasti panvy a spodnej časti trupu. Samozrejme keď sa napr. posiluje hlavne predná časť stehien(drepy, skoky, lyže), tak sa príliš posilujú aj svaly v prednej časti panvy(illiopsoas) a naopak, keď sa pritom zanedbáva hamstring, tak aj svaly panvy vzadu.

Takže jedná sa len o upresnenie, ten princíp tvorby vyosenia panvy si pochopil správne, len to majú za vinu svaly pomocné, nie priamo tie veľké stehenné.

Tiež si správne pochopil princíp riešenia takej dysbalancie – výrazne viac naťahovať tie kvadricepsy a začať posilovať intenzívne zadnú časť(hamstrin­gy,hýžde).

No a telesná príprava, fyzioterapia apod. sa zameriava na vyvážené rovnomerné kĺby a svaly a na každý problém určuje, čo presne treba uvoľniť alebo posilniť.

Dúfam, že je to už jasnejšie, kľudne sa pýtaj :D

28.03.2018 18:10:41 #139 

Příspěvků: 290

Martin1978

>> #138, IIIvan, 28. 03. 2018 17:46:10

Jo, super, teda dal sis s tim praci. Toho si vazim. Ja uz jsem z rad od mski pochopil, ze jde o jine skupiny nez jsem doposud citil. To je pro me dost podstatne zjisteni a jsem zvedavy co v patek ucitim na svahu.

Jinak ja jsem ze vsech silenych i jednoduchych cviku co me na vsech rehabilitacich ucili stejne nejvic dysbalanci vyresil stridanim drepu s cinkou (klidne 30kg ale musi tam byt) a mrtvych tahu, opet klidne s malou vahou. Ty mrtve tahy mi tak nejak resi komplexne ty hamstringy. Je to takovy sedlacky, neprilis sofistikovany postup, ale prisel jsem na to po letech lozeni po fyzioterapeutech a cvicenich jak pro duchodce. Vubec mi to tenkrat nepomohlo, tak jsem se nasral, narval se Ibalginem a natvrdo to prepral ve fitku prave drepama a mrtvolama. Bylo mi ani ne 25, takze blbej jak tago, ale proste to nejak haluzacky vyslo a pomohlo to. Od te doby je to spolu s behem jediny recept, co me z toho vyseka.

Jinak pripomel jsi mi Preucilovu prednasku anatomie z Basniku, to je jednoduche kolego…:-D

https://m.youtube.com/watch?…

28.03.2018 19:58:05 #140 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #139, Martin1978, 28. 03. 2018 18:10:41

Zjednodušene povedané pri lyžovaní:

a. hamstringy a kvadricepsy majú na starosti tú vertikálnu časť(„drep“) pohybu a stabilizáciu síl pôsobiacich v tom smere ako drep(aby lyžiar ustál preťaženie do kolien)

b. abduktory, adduktory(v panve) držia hlavne správnu polohu, aby sa nohy nerozchádzali, prípadne dotáčali ako treba(dajú sa cítiť dosť pri T-pluhu)

c. kopec iných svalov(v bruchu, chrbte apod.) to celé drží pokope(aj s hornou časťou trupu).

S tým tvojim riešením si to uchopil dosť dobre(drep+m.ťah) – v jednoduchosti je sila a krása.

Dané dva cviky sú presne vhodná kombinácia, ktorá sa dopĺňa z oboch strán pohybového reťazca – jeden ťahá, druhý tlačí a rozvoj oblasti stehien a panvy je rovnomerný.

Špeciálne cviky od fyzioteraputov sú častokrát typu „kvôli stromom nevidím les“ a príliš izolované, aj keď to je tiež niekedy potrebné(izolovať). Lenže izolácia nejakého svalu má slúžiť hlavne na precítenie detailov a korekciu problémového miesta a po zrovnaní celku sa snažiť vykonávať cviky komplexné a viackĺbové.

Bežne fyzioterapeuti spravia zhodnotenie držania tela a potom aj pohybových vzorov podľa „tabuľky“ a podľa „predpisu“ aj určí cviky. To je síce dobré, ale oni by najradšej zakázali všetky dynamické a silovejšie pohyby(t.j. všetky športy okrem šachu).

A máloktorý z nich sa vie vcítiť do potrieb tvorby tréningového plánu daného športovca, so zohľadnením špecifík toho ktorého športu a daného jedinca – proste do lyžovania, bosu, behov, drepov a ostatných vecí je potrebné zakomponovať len nevyhnutné cviky na „mieru“ v prípade konkrétnej dysbalancie, nie univerzálne platnú zostavu.

A zase tréner(technic­ký/taktický) nerieši moc športový pohyb z hľadiska fyzioterapie, len mu športovca odovzdá, keď ho niečo bolí.

Ja mám dlhodobo ako základ prípravy(ku všetkým športom) tiež kombináciu drep+ťah, k tomu priečny brušný sval a na vršok benčpres a kladka na chrbát – nič iné na posilovanie, žiadne komplikované a zázračné veci.

Z fyzioterapie používam veci len keď mám dáky problém(napr. po behu ma bolieval hruškovitý sval-pricvikával sedací nerv, tak som musel vyhľadať izolovaný cvik na strečovanie len tohto svalu + posilniť niečo iné), inak len denne celoročne robím bežné strečingové cviky na celé telo(statické a dynamické) pre prevenciu dysbalancií a udržanie si rozsahov.

Inak, na vedomé uvoľňovanie extra zatuhnutých svalov je vhodný izometrický strečing, ako som popísal v tom druhom vlákne.

No, toto vlákno sa posledné dni veru skoro zvrhlo na to čo bolo v tých Básnikoch :D

28.03.2018 20:13:02 #141 

Příspěvků: 290

Martin1978

>> #140, IIIvan, 28. 03. 2018 19:58:05

Mam to podobne, mam doma hrazdu a TRX tak to jedu na tom. V souvislosti s debatou vyse a v jinych vlaknech me napadlo recyklovat na TRX cvik „side bend“ v teto variante s jednou nohou vepredu. Co vy na to? Jen jestli uvazuju spravne ohledne prislusnych svalovych skupin.

SIDE BEND

28.03.2018 20:47:43 #142 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #141, Martin1978, 28. 03. 2018 20:13:02

Pri tom side bende je už podľa popisu vo videu hlavná úloha strečing. Konkrétne vpriamovačov chrbta a vonkajších brušných šikmých svalov plus natiahnu sa aj tie abduktory(pri toľko diskutovanej vnútornej nohe).

Lenže tie abduktory sa takto len strečujú, na posilnenie je potrebné robiť to, čo majú za úlohu: abdukciu(bočné unoženie) a/alebo vonkajšiu rotáciu.

Za základnú polohu považujme stoj s nohami spolu, telo vystreté. V tom základom stoji uvoľni hýžde a skús si prstami nahmatať koniec(hlavicu) stehennej kosti(hlboko vnútri hýždí) – jednú nohu. Svaly sú stále uvoľnené.

Na začiatok, na precítenie o ktoré sa svaly jedná skús tieto 2 prípravné cvičenia, tie prsty ponechaj vtlačené na tú hlavice kosti:

A. abdukcia

Vystretou nohou urob unoženie – presne do boku(kolmo na tvoju predozadnú os tela) cca pol metra. Zvyšok tela sa snaž, aby nepomáhal, pohyb sprav pomaly, nie švih. Mal by si cítiť prstami ako okolo tej hlavice kosti sa napnú svaly a odtlačia ti prsty o pár cm naspäť(vznikne taká tvrdá „guľa“ okolo tej okrúhlej hlavice kosti

B. vonkajšia rotácia

Rovnaký postoj + prsty vtisnuté na dotyk s hlavicou stehennej kosti, uvoľnený. Danú nohu pokrč mierne v kolene a špičku chodidla polož cca 20cm vopred, uvoľni sa. Teraz sa snaž vytočiť dolnú končatinu ako celok smerom von(koleno ide 20–30cm do oblúka) – t.j. os otáčania je v bedrovom kĺbe, tam kde máš vtisnuté tie prsty. Opätovne by si mal cítiť, ako sa napnú svaly okolo tej hlavice kosti.

No toto keď pocítiš, tak Ti bude jasné, že bežne sú tie svaly zapájané pri lyžovaní len nevedome a že treba s nimi niečo robiť :D

Zajtra alebo cez víkend by som mohol spraviť teda konkrétnu kombináciu cvikov čo s tým(posilnenie abduktorov a strečing adduktorov) – pre zrovnanie tej vnútornej…

Tie drepy a m.ťahy robíš akým systémom(počet sérii, opakovaní, váhy, frekvencia tréningov)? Brucho cvičíš?(ak áno, ako?) – kľudne SZ…

29.03.2018 07:43:39 #143 

Příspěvků: 290

Martin1978

>> #142, IIIvan, 28. 03. 2018 20:47:43

No já bych to upřesnil, já neposiluluju, tak jak to člověk vnímá. A to z toho důvodu, že v létě zejména z důvodu přípravy na hobby triatlon a nutnosti prostřídat v tréninku všechny disciplíny už nedokážu regenerovat zejména stehna, pokud bych do toho ještě posiloval. Takže u mě se jedná spíš jen o jakousi aktivaci těch svalových skupin. Já si dám hned ráno lehkou rozcvičku na prohřátí, pak si dám s tou cca 30kg činkou 10–20 dřepů (dle stavu stehen), 10–15 mrtvých tahů, na TRX 10 zádových přítahů, 10 kliků ve středním náklonu na TRX, břicho odjedu tak, že jsem v kliku s nohama na balonu a jen se ve zpevněném stavu posouvám dopředu a dozadu, pak lehnu na břicho na zem a dám si cca 10–15 zvednutí hrudníku a noh s rukama za hlavou (na bedra). A to je utrum.Pak přichází strečink. Dělám průběžně i jiné cviky s balonem, ale to už by bylo složitější na popis. Nicméně občas mám osobní lekce od trenéra, který je fakt výborný, takže jsem pod dohledem.

Ale u mě není prioritou získání síly, ale udržení se v provozuschopném stavu, zejména pro to letní kolo/běh a zimní lyže. Na letošní zimu mi připravil speciální program na triatlonový trénink, opřený hlavně o chůzi s hůlkama do kopce s minimem kola a běhu, ale v kombinaci s těma lyžema už mi zase nestačila ta regenerace. Prostě 2 malé divoké děti doma vás zregenerovat moc nenechají. Největší problém mi ale dělají lyžařské dovolené, kdy po celodenním lyžování (a co asi budeme povídat, pochlastávání) se po pár dnech dostanu do totální ztuhlosti. Činky tam nejsou, cvičit moc není kde a kdy, životospráva na svahu je tristní…

29.03.2018 09:12:18 #144 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #143, Martin1978, 29. 03. 2018 07:43:39

OK, už mi je to jasné…

Treba sa popýtať trénera, že chceš ukázať cvik, ktorý zaťaží konkrétne tie abduktory panvy a vonkajšie rotátory, neviem ako sa dá to TRX prestavovať – potrebuješ sa postaviť k tomu napr. pravým bokom a pripevniť to na ľavú nohu a robiť abdukcie do ľavej strany, ideálne súčasne aj nohu vytočiť mierne von.

Pri tvorbe cviku by vždy platilo, že prekonávaš odpor(gumy, pružiny…) smerom OD tela a snažíš sa precítiť ten sval vnútri kĺbu ako som popísal v poslednom príspevku.

A na nejakú dobu sa vyhni cvikom, ktoré posilnia adduktory(pri­ťahovače stehna) a nech Ti tréner ukáže špecifický strečing na adduktory – ja napr. používam nasledovný cvik:

Kľaknem si na zem do polohy „mačky“(na všetky 4, na kolená a na lakte, nohy sú pokrčené, kolená cca kolmo k trupu), ale kolená dám od seba čo najviac. Cítiš svaly na prednej a vnútornej časti panvy ako sa naťahujú.

A miernym tlakom(regulujem to len zmenou odľahčenia/za­ťaženia lakťov) postupne zvyšujem rozsah a kolená idú viac od seba. Pri (typickom) stuhnutí to je trochu nepríjemné, ale nesmieš ísť cez bolesť.

Pozor ale na to, aby si mal pevné brucho a aby spodný chrbát nebol prehnutý, ale rovno s celým trupom.

Konzultuj to na živo s trénerom ak vravíš, že máš možnosť – proste daj mu zadanie „posilniť abdukciu/vonkajšiu rotáciu panvy a uvoľniť adduktory/vnútornú rotáciu“.

A na tom popracuj dajme tomu mesiac – sprav si také zhodnotenie predtým(rozsahy a pocity v simulovanom lyžiarskom postoji) a potom napíš, aké máš dojmy.

Btw, nechceš to tempo/objem(tri­atlon+všetko možné) fakt trochu zvoľniť s ohľadom na toho Bechtereva? Mám dojem, že tomu telu dávaš asi dosť zabrať :D

K tým viacdenným ski výletom vieme všetci čo povedať o životospráve…ur­čite treba minimálne strečovať – po pauze si dať pár výpadov(sústrediť sa na natiahnutie prednej časti bedra), po apres ski tiež.

Po príchode z piva/wiener­schnitzlu na hotel sa vždy „pováľam“ po izbe a ponaťahujem(sta­tický strečing) všetky hlavné svalové partie(napr. aj rotátory chrbta).

Samozrejme to pivo a apres-ski treba s pribúdajúcim vekom trochu začať kontrolovať :D

V zime ani ja moc činkám nedám, len cca 1× týždenne po 1 sérii s 70% letnej váhy a ak idem na pár dní lyžovať von, tak vôbec, len strečing, nič silové.

29.03.2018 12:31:27 #145 

Příspěvků: 653

mski muž

ne uplne se vsim souhlasim ale myslim ze dobry tip na danou tematiku..

jen mrtva ryba plave s proudem...
Video

29.03.2018 13:04:56 #146 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #145, mski, 29. 03. 2018 12:31:27

Video pozriem potom doma so zvukom(v práci nemôžem zapnúť repráky)…

Predpokladám, že nesúhlasíš úplne s vetou: „A na nejakú dobu sa vyhni cvikom, ktoré posilnia adduktory..“?

Tým (dočasným) vynechaním posilovania adduktorov som myslel, aby(pravdepodobne teraz) skrátené svaly v lete 2–3 týždne nerobili extra veľa kontrakcii(zaberajú mu predsa dosť pri behu), len sa postrečovali, aby sa stehenná kosť „vybalancovala“ v rotácii. Samozrejme, v rámci pravidelnej prípravy treba potom posilovať aj adduktory a celkovo X iných partii na rovnováhu jadra a panvy…

Alebo skôr nesúhlasíš, že „pivo a apres-ski treba s pribúdajúcim vekom trochu začať kontrolovať“? :D

Alebo si myslel niečo iné? Mohol som sa v niečom zle vyjadriť v snahe zjednodušiť text…

29.03.2018 13:50:05 #147 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #146, IIIvan, 29. 03. 2018 13:04:56

Haha !! Nemam absolutne duvod s tebou co pises nesouhlasit..-)) To byla poznamka urcena ke videu toho Fostera..-))

>> #123, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2018 13:03:49

Sorry Krabe ze jsem Ti na tento nazor neodpovedel..:

"Priority pro dobré zahájení jsou dle mého následující:

 • předozadní poloha těžiště/pánve nad či kousek „před“ lyžemi
 • žádné balastní rotace/protirotace (z předešlého oblouku nebo nové)
 • nepřerušená dynamika přechodu trupu/těla přes lyže mezi oblouky (bavíme se o navazovaných obloucích)
 • důsledné nastavení pánve tak, aby vnitřní bok nepadal do oblouku a kyčelní kloub vnitřní nohy byl v podstatě uvolněný; práce může být v podstatě izometrická, o posun se postará porušení rovnováhy dvouoporové soustavy (v kontrast se Tvou dynamickou kontrakcí sedacích svalů)
 • postavení se na vnitřní hranu vnější lyže (za spolupráce s dalšími svaly, některé mají pomáhat a některé nebránit)

Z tohoto výchozího postavení se oblouk udělá v podstatě sám a poskládá si jezdce do oblouku podle potřeby, zapojení dalších svalových skupin si indukuje jaksi sám.

Toho badani na tomto vlakne jiz bylo myslim „over the top“. Snih konci, ke krusovicum to nemam z Kladna zas tak daleko, rad se treba nekdy zastavim na projizku na kole, muzem to pak treba i bez snehu probrat.., co Ty na to?

jen mrtva ryba plave s proudem...

01.04.2018 09:11:57 #148 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

Pozrel som si toho Fostera, aj iné videá od neho, vie to celkom dobre vysvetliť. Vidno ale, že je zvyknutý jazdiť viac v prašane ako na tvrdej piste na GS(podmienky v Br. Columbii).

K tomu jeho videu o vnútornej nohe – uvádza, že priorita je koncentrovať sa na špičku nohy – zatlačiť ju do svahu, čo by malo v spojení s ostatnými technickými prvkami vyvolať správnu odozvu tela ako celku(oblúk so správnou polohou vnútornej).

Ja si ale myslím, že problém v tomto prípade(prejavený predtým spomínaným „vejárom“ a prílišným zaťažením vnútornej) má príčinu v tej panve ako celku a hlavne v bedrovom kĺbe tej vnútornej nohy ako som písal predtým.

T.j. stuhnuté adduktory priťahujú stehennú kosť do vnútra a slabé abduktory sú neschopné femur odtiahnuť a tým zrovnať polohu vnútornej.

V rámci „celostného“ pohľadu si myslím, že snaha o nápravu by mala začať primárne „pomyslením“ a impulzom v kĺbe, kde vzniká daný pohyb(bedro vnútornej), nie v mieste „finálneho dotyku“ v špici.

V špici skôr len „doladenie mikropohybom“. Prednostne myslieť na aktiváciu hrubého pohybu v dolnej polovici dolnej končatiny môže skôr viesť ku nežiadúcim, príliš rotačným pohybom predkolenia(a v dlhodobom horizonte oslabovať väzy v kolene a ničiť ich).

Aj v iných športoch sa používa „vizualizácia“, kde adept chce napr. pohnúť rukou(úder), ale dostane pokyn typu „vyhoď švihom vpred rameno a lakeť, ruka dôjde sama ako koniec biča“, t.j. obdobne ako riešime počiatočný impulz pohybu špice lyže v panve, nie na konci pohybového reťazca(v cho­didle/predkole­ní).

Alebo mi niečo uniká z jeho myšlienok?

01.04.2018 11:52:29 #149 

Příspěvků: 6113

Harry žena

Krucinal.

Vy mi ale davate vycvik.

Len jedna mala poznamka.

Pri zmene parametrov lyzi co presadila pred casom FIS,zacali vypadat na lyziach ti co to naozaj vedia,ako uplny chu..

To bol pohlad,marisku,to bolo trapenie.

Takze pri tych abduktoroch neabduktoroch ci jak sa to vola,by som sa zameral aj tymto smerom,teda ak sa ma to tykat lyzovania.

Koniec poznamky.

caute Harry

PS.3I som rad ze som sa v tebe ohladom prinosnosti diskusie na Snow nemylil.

PS1.A verim tomu,ze ti pani mali tie abduktory } v dobrom stave.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

01.04.2018 14:32:01 #150 

Příspěvků: 3706

IIIvan muž

>> #149, Harry, 01. 04. 2018 11:52:29

Históriu zmien parametrov GS FIS môžem hodnotiť len spätne podľa videí, wiki hovorí o zmene GS rádiusov(u mužov):

Od 2003–04 – min. R 21m/185cm

Od 2007–08 – min. R 27m/185cm

Od 2012–13 – min. R 35m/195cm

Ty myslíš asi ten posledný „skok“ na R35m. V každom prípade, v športe, kde rozhodujú častokrát stotinky a maličkosti, sa technika(a zažité návyky) prelaďujú zabehnutým pretekárom horšie ako napr. mne, čo nemám moc najazdené a môj cieľ je len „nejako to utočiť a nevyzerať ako úplný blbec“(pri pokuse o jazde na vyššom R).

Ohľadom tejto poslednej FIS zmeny som videl viacero jazdcov WC ako sa snažili adaptovať(až po OH v Soči), napr. Ligety sa strašne prvý rok-dva prezentoval ako „najskôr som bol najväčší kritik zmeny, teraz som najlepší a vyje…l som s nimi“.

Samozrejme to je typický US marketing a odvtedy sa „naučili“ aj ostatní.

Čo sa týka tých domotaných(a podobne znejúcich) skupín svalov AD-/AB-, tak určite pri potrebe zmeny „viac točiť lyžu s väčším R“ majú nejaký význam :D

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy