Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 43) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek]

Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 43)

27.03.2020 11:38:57 #1263 

korsičan muž

…prečo práve v ITA(a ESP) je to také hrozivé(viď včerajší príspevok) a napr. v Nemecku napriek tomu, že tam na nejakú izoláciu kašlú je v kritickom stave málo ľudí?

Určujícím faktorem v těchto dvou státech budou zřejmě dvě věci.

1 – Naprosto zaostalé zdravotnictví pro běžné masy. Je až neuvěřitelné, jaké katastrofické zkazky jsem slyšel od lidí co měli tu čest třeba v Itálii. Dokonce jsem zaznamenal názor, že i v Tunisku jsou na tom nemocnice lépe.

2 – Lidově řečeno „prochlastaná a prohulená“ společnost, obzvlášť starší generace a tak nějak laxní přístup ke všemu, což k jižanům neodmyslitelně patří. Na prvním místě je maňána, cigárko, sklenička a kafíčko, pak dlouho nic a až někde na konci dodržování základních pravidel.

A Němce to zřejmě ještě čeká a určitě to nebude o moc lepší, než třeba ve Švýcarsku.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

27.03.2020 11:47:19 #1264 

jurol

>> #1258, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 10:32:32

Geniálna definícia, dá sa zovšeobecniť (nielen na politiku, korporácie):

„A to je ta genialita, když se na vrchol vyškrábe osoba, který dovede tak mistrně prodat iluzi.“

27.03.2020 11:52:15 #1265 

Harry žena

>> #1260, oblouk, 27. 03. 2020 10:55:35

Oblouku, neviem ako si v tychto veciach zbehly, skus si na tuto temu pozistovat kto ,kedy, za ake peniaze uz davno predtym ako sa pohli masy, budoval zberne utecenecke tabory v Turecku.

caute Harry

P.S. V kazdom ohlade, je dobre sledovat pohyb obeziva po roznych kanaloch, to dava vetsi prehlad o tom co bude.V tejto sachovej partii.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

27.03.2020 11:55:18 #1266 

Harry žena

>> #1264, jurol, 27. 03. 2020 11:47:19

„A to je ta genialita, když se na vrchol vyškrábe osoba, který dovede tak mistrně prodat iluzi.“

Duri, genialny bude ten kto dokaze byt hore bez predavania iluzii. Henti sa len plavia s prudom. Docasne.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

27.03.2020 11:57:29 #1267 

˘Ö˘Krab muž

>> #1264, jurol, 27. 03. 2020 11:47:19

Děkuji, červenám se. To víš, realita je příliš komplikovaná, ta netáhne. Na prodeji iluzí se dá vydělat daleko nejvíc.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

27.03.2020 12:03:16 #1268 

˘Ö˘Krab muž

>> #1266, Harry, 27. 03. 2020 11:55:18

Ale být nahoře právě znamená prodávat iluze. Jak by ses tam jinak dostal? Co bys tam dělal? Co by tě tam udržovalo?
Je naopak chyba, když se to neděje. Proto jsou tak oblíbené a populární královské rodiny. Jsou přímo středobodem a zřídlem iluzí. Rozdíl je v tom, že mají vše za ta staletí výborně doladěné, nepotřebují používat rychlokvaškové manýry zbrklých korporátčíků. Vědí, že se nemají chovat jako kolotočáři, že s mafiány se vyjednává za zavřenými dveřmi … a spoustu dalších pravidel dlouhodobě úspěšné etiky a diplomacie. A netíží je blížící se konec volebního období.
Pro vycizelování jsou potřeba staletí, nějakých padesát nebo sto let není dost, jak se ukazuje na pohrobcích kominterny.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

27.03.2020 12:07:10 #1269 

Harry žena

Experimentalny liek, pouzity v jednej uvolnenej aplikacnej davke v CZ u taxikara po svtrtej aplikacii postavil polomrtveho na nohy.

Vola sa remdesivir/ten uz poznate z debaty/, je od emerickych sudruhov.

Uvidime cenu, a to ci ma este pre niekoho vyznam nejake lieky vobec testovat a davat na schvalenie.

caute Harry

27.03.2020 12:09:15 #1270 

Harry žena

>> #1268, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 12:03:16

:-)

caute Harry

P.S. Ozajstne bohatstvo a ozajstna moc sa nepredvadza,ta totiz nema v hlave nasrane.

27.03.2020 12:14:58 #1271 

˘Ö˘Krab muž

>> #1270, Harry, 27. 03. 2020 12:09:15

Abych Tě potěšil, tady máš k zamyšlení článek

A jednu zprávu, která zní, ve světle nedávné minulosti, velmi humorně:
27.3.2020, 11:42
Mexičané žádají uzavření hranic s USA
Obyvatelé severozápadu Mexika požadují důsledné uzavření hranic s USA. Obávají se, že návštěvníci ze Spojených států v Mexiku rozšíří koronavirus. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. V USA je nyní nejvíce nakažených lidí na světě, Mexiko eviduje několik stovek případů.

27.03.2020 12:20:01 #1272 

Martin47 muž

>> #1262, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 11:19:12

Máš úplnou pravdu a já si samozřejmě nečiním žádné ambice aby mé názory byly jakkoliv respektovány. Vyjma mých odborností píši jen co si myslím a znáš to, myslet si znamená…

27.03.2020 12:22:32 #1273 

˘Ö˘Krab muž

>> #1272, Martin47, 27. 03. 2020 12:20:01

Neaspiruji na pravdu, jde jen o námět k přemýšlení, reprezentovaným mým dílčím pohledem.

27.03.2020 12:38:05 #1274 

Martin47 muž

>> #1273, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 12:22:32

Nemyslel jsem to ironicky. Myslím si, že jsme způsobem uvažování ze stejného těsta a určité odlišnosti v názorech jsou dané odlišnými zkušenostmi. Tady je obecně debata příjemná, protože majitelů pravdy (poněkud zprofanovaný výraz, až klišé) je zde poskrovnu.

27.03.2020 12:38:47 #1275 

Harry žena

>> #1271, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 12:14:58

Abych Tě potěšil, tady máš k zamyšlení článek

Potesil nepotesil.

Krabe ja som s vecami vysporiadany, co sa dalo som spravil aby som mal dusu na mieste.Ostatne neovplyvnim.

A Trump predsa hovoril Mexicanom ze na hranicnom mure musia participovat uz davno, predavno.

caute Harry

27.03.2020 12:42:18 #1276 

Martin47 muž

>> #1261, johnycek, 27. 03. 2020 11:16:44

Nepřehlédl. Mě nešlo vůbec o kolchoznickou debatu ale, jak jsi správně pochopil, o poukázaní na neustále natažené ruce.

27.03.2020 12:47:13 #1277 

s.j1 muž

>> #1251, Martin47, 27. 03. 2020 09:43:27

Už jsem nechtěl ohledně viru nic napsat, ale tohle je dobře řečeno a jen bych k tomu doplnil. V civilizované společnosti jsme si na smrt naprosto odvykli. Umírá se v nemocnici tak aby nás to netraumatizovalo a tím pádem se to tak nějak bere, že to není ani součást života.

27.03.2020 12:50:18 #1278 

karosch

Nevim jestli to tady uz bylo, ale pridavam odkaz.

https://video.aktualne.cz/…c1f6b220ee8/

There is nothing in your way son. Why are you turning?

27.03.2020 13:30:46 #1279 

˘Ö˘Krab muž

>> #1276, Martin47, 27. 03. 2020 12:42:18

… máte štěstí, že jdu právě kolem …

Zemědělství, jakožto výhradní producent potravin (chléb a hry), je nepříjemně a nepředvídatelně závislé na počasí – a nic se s tím nedá dělat. Zemědělec se s tím, za ty tisíce let, už nějak naučil žít. Ne tak plánovač a rozpočtář. Ale zároveň je zemědělství neoddělitelnou součástí celé politicko-ekonomické mašinérie.

Pohledem do historie – sedláci tíhli ke konzervativní (v původním slova smyslu) strategii, kdy největší cenu měla půda, dobytek a související nemovitosti, pak osivo, stroje, až pak někde hodně daleko ostatní pozemské statky. A tuto strategii si udrželi průmyslové revoluci navzdory, síla přírody byla prostě větší a trvalejší.

Zemědělec sice jedná v horizontu sezóny, ale uvažuje v řádech generací. Tím se hodně vymyká trendu teď_a_tady. I proto byli agrárníci tak výraznými politickými entitami, dokud se jejich snažení nezačalo dělit mezi půdu a průmyslové zpracování (i to bylo ale nejdřív družstevní – málokdo by totiž uživil celý lihovar/cukro­var/konzervár­nu).
Podstatná a ceněná byla snaha a schopnost ziskově hospodařit v dlouhodobém horizontu a zachovávat si zdroje. Utratit bylo možné jen to, co se vydělalo.

Jenže systém si nemůže dovolit nepredikovatelného hráče s potenciálně obrovskou politickou mocí (protože potraviny; bez jídla nelze žít). Přestože se ekonomicky v rozpočtu státu opravdu jedná o drobky a voličská základna je také zanedbatelná.
Je tedy nanejvýš vhodné vynutit nějakou účinnou zpětnou vazbu až závislost, aby nebyl stát, v době neúrody, vazalem zemědělců. Nějaký způsob, jak zemědělství ovládnout vnějšími opratěmi.
EDIT: Lze principiálně zneužít několika specifik odvětví, např. imobilitu (vazba na konkrétní půdu), relativně dlouhodobou cykličnost rozhodování a projevů změn (sezónnost) a neodvratitelnost agrotechnických lhůt (kdo nezaseje, ten nesklidí). EDIT1 :-D Pivo bude! EDIT2: Nebude špenát.

Nakonec stačilo málo – subvencemi, kvótami a politickými rozhodnutími zdeformovat a rozvrátit zemědělský trh v celé Evropě, ukázat investorům zemědělství jako rychloobrátkovou součást průmyslu, použít investiční peníze z jiných oborů (tolik se v zemědělství prostě nedá vydělat, aniž by se zvedly ceny potravin); výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.

Dnes není nejlepším zemědělcem ten, kdo nejlépe a nejprozíravěji hospodaří. Nejlepším je ten, kdo umí nejvíce čerpat dotace. Není svázán citovým a nepřetrhnutelným poutem se svou půdou, se svým dobytkem, s tím, co mu předali hospodáři před ním, s tím, co nechá těm po sobě – je svázán pupeční šňůrou s poskytovatelem dotací – ten v konečném účtování rozhoduje o jeho bytí a nebytí.

EDIT: Cílem všeho snažení budiž stav, kdy schvaluji, nebo dokonce poskytuji, dotace sám sobě. Trvalý zisk, minimální rizika, nirvána.

SHRNUTÍ: Dotace, subvence a kvóty slouží k ovlivnění a ovládnutí vybraného odvětví prostředky vymykajícími a příčícími se tržnímu hospodářství. V konečném důsledku jsou vždy ekonomicky kontraproduktivní, protože dovolují přežít i špatným hospodářům. Tlakem na regulované výstupní ceny jsou však účinným populistickým nástrojem.

27.03.2020 13:54:38 #1280 

oblouk

>> #1279, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 13:30:46

… je svázán pupeční šňůrou s poskytovatelem dotací – ten v konečném účtování rozhoduje o jeho bytí a nebytí..“ – a což teprve „poskytuju sám sobě“ – a stát jsem já.

Zvolili jsme si to tak – a zvolíme zas…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

27.03.2020 14:05:34 #1281 

˘Ö˘Krab muž

>> #1280, oblouk, 27. 03. 2020 13:54:38

JJ, mezi tím jsem to tam také dopsal. :-D

27.03.2020 14:20:57 #1282 

korsičan muž

>> #1276, Martin47, 27. 03. 2020 12:42:18

Mě nešlo vůbec o kolchoznickou debatu ale, jak jsi správně pochopil, o poukázaní na neustále natažené ruce.

Tak přesně to jsem nepochopil, ale to je vedlejší.

Nicméně se v tomto musím zemědělců zastat. Měl jsem na to v minulosti podobný názor, ale když se kolem toho člověk začne chvilku motat, začne něco obhospodařovat, dost věcí se změní.

V případě zemědělství jsou pouze dvě možnosti, tedy bílá a černá. Žádná třetí či další možnost neexistuje.

1 – Dotace ano. Díky dotacím jsou ceny potravin tam kde jsou a zemědělci mají jistý polštář na korekci výkyvů konečného výnosu, který je každým rokem jiný. A to hlavně díky změnám počasí, které tady nikdo ještě před 20 lety neznal. A fakt to není jednoduché.

Dám jednoduchý případ z vlastní louky, která má výměru něco přes hektar. Za posledních 9 let, kdy si na vrata u stodoly píšu kolik jsem daný rok usušil sena, je to celkem rozdíl. Nejvíc sena jsem měl v roce 2012, kdy to bylo 212 balíků a nejméně v roce 2018, kdy to bylo jen 37 balíků !!!! A to se bavíme o ušmudlaném jednom hektaru. Jak to musí vypadat u někoho, kdo seče 1000 hektarů ???

A není z toho jak ven, když přijde tak suché léto, jako v roce 2018.

Samozřejmě na tento dotační polštář hřeší velkoagrárníci typu Bureše a dalších, kteří mají na pobírání a vyřizování dotací celé pracovní týmy, včetně zástupu právníků a spolupracujících pojišťováků. A to se nebavím o kámoších na ministerstvu, na SZIF, na Krajských správách, ŽP atd. Tito velkoagrárníci dokáží vyčerpat dotace ze společného rybníku do poslední kapky a na ty malé zemědělce zůstane jen ten základ.

2 – zrušit dotace, ale v takovém případě bude chleba stát 300Kč, rohlík 60 a kilo brambor 500. No problema.

27.03.2020 14:38:05 #1283 

Harry žena

>> #1282, korsičan, 27. 03. 2020 14:20:57

Měl jsem na to v minulosti podobný názor, ale když se kolem toho člověk začne chvilku motat, začne něco obhospodařovat, dost věcí se změní.

:-D :-D

caute Harry

27.03.2020 15:14:48 #1284 

˘Ö˘Krab muž

>> #1282, korsičan, 27. 03. 2020 14:20:57

Promiň, zcela OT a neber si to osobně. Máš jen ten jeden hektar? Byli tví předkové statkáři nebo alespoň kovozemědělci? Okopával jsi někdy družstevní cukrovku? :-) :-D

27.03.2020 15:37:57 #1285 

jurol

>> #1269, Harry, 27. 03. 2020 12:07:10

Tých liekov, čo sa testujú je viac, okrem Remdesiviru sa testujú aj viaceré antimalariká. Závery klinických štúdií Remdesiviru snáď budú budúci mesiac. Stále je to FDA neschválený liek a jeho použitie nie je vôbec jednoduché.

Ak bude liek schválený je otázkou v akom množstve ho bude vedieť Gilead Sciences produkovať a aké množstvo uvoľní pre neamerický trh.

Pre úplnosť, ak to niekto ešte nezachytil, za liekom je aj Česká stopa, členom výskumného týmu je aj Tomáš Cihlář vďaka ktorému sa liek aj dostal do Čiech. A ako je našim zvykom priživili sme sa aj my z Hornéhom Uhorska, keď už nič iné Gilead Sciences aspoň používa slovenský software.

27.03.2020 15:58:35 #1286 

korsičan muž

>> #1284, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 15:14:48

Ale co, proč ne, aspoň se ukáže kdo je kdo … :-)

Těch hektarů je daleko víc, ale já si obdělávám jen tuto louku, abych měl čím krmit v zimě ovce a na tom zbytku se pojímá kamarád. No a pak mám ještě pár hektarů „lesa“ …vlastně dnes už nelesa....... :-)

No a co se naší rodiny týče, tak jsem se já vysloveně nepovedl. Já snad ani nejsem jejich, mě snad museli v porodnici vyměnit, protože jinak to není možný. Ale na test DNA jsem si ještě netroufnul.

Celá naše rodina, včetně bratranců a sestřenic jsou typický městský kavárenský vandráci. Takže kafíčko, cigárko, nic nedělat a hlavně se neunavit. Pouze praděda pocházel z vesnice, ale žádný kolchozníci to nebyli, měli obchod. něco jako Bajza z Bylo nás pět. Zbytek prapředků jsou z města, generace dozadu.

Všichni do jednoho to jsou navíc typicky letní lidi, ideálně se válet v Chorvatsku na pláži, tam se celé dny smažit a otáčet se podle nastaveného budíku.

Zatímco já léto od malička nenávidím. Válení u vody mě vydrží asi 2 hodiny první den dovolené a pak musím někam jít. Trajdat po horách v létě v zimě, na jaře na podzim, to je moje. Ale ideálem je –15°C a po parapet sněhu. A hned potom když mrholí a fučí pořádný studený vítr (taková ta vlezlá zima), to jsem jak na drogách. Ideální počasí.

Takže jediný z celé rodiny jsem se v jednadvaceti sebral a z města utekl sem na Vidlákov. Pak jsme koupili nějaké ty latifundie od lidí co zase odsud zdrhli do města a tak si tady žijeme. Sice nade mnou část rodiny ohrnuje frńák a má mě za vidláka (plným právem) a díky mé zimní orientaci mě de facto celá rodina považuje za blázna (ale titulují mě i daleko ostřeji), ale tomu se jen směju.

Každý svého štěstí strůjce.

27.03.2020 18:55:23 #1287 

jonys muž

>> #1246, Martin47, 27. 03. 2020 09:33:08

Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu. Už starej Ivánek Horník říkal „mrdky mediální“. A to ještě nebyla zdaleka taková inflace informací a lidi měli občas čas na to o věcech přemýšlet sami… Zaujala mě ale Tvoje úvaha nad tím, že vůdcům dojdou zákonitě síly. Ono to totiž souvisí s tím, co jsem tu psal o fungování „krizových“ složek: Můj názor je, že scénáře postupu musí být připraveny předem, nebo vzniknout velmi rychle zkraje. A pak už to musí jet samospádem, po velitelské lince. Jestli tomu tak je v tomto případě si netroufám odhadovat. Asi, bohužel, ne. Tu je protivník zatím pořád dost nepředvídatelný, takže se musí taktika měnit během hry. Rozumíš, třeba výbuch Dukovan by měl scénáře mnohem předvídatelnější a mohlo by se jet podle připravených not. Tady? Nevím… Každopádně co mě osobně trochu překvapuje, tak je to, že až nyní se trochu masivněji objevuje slovo „armáda“. Máme vůbec nějakýho ministra obrany??? Co kromě měření teploty na hranicích dělají? Ty kolony by nějak nezvládli režírovat? Fakt nemají na skladech tolik nedostatkový materiál? Jak se podílí na zásobování – taková logistika, to je přesně ideální parketa pro tyhle složky (ještě že aspoň vnitro tady odstavilo od vesla zdravotnictví…). Nemají třeba nějaký scénáře fungování špitálů v těchto situacích, který by se daly použít? Co organizace odběrových míst, sběru vzorků…? Jestli jim křivdím a je to jen můj pocit, předem se omlouvám. Tím to vracím k meritu: ti, o kterých píšeš, by měli „jenom“ dávat pokyny výkonným složkám, a tam už by to podle jasně danýho řádu mělo fungovat. Ne že bude Prymula řešit, kolik chybí respirátorů u zubaře v Kolíně.

27.03.2020 19:20:27 #1288 

˘Ö˘Krab muž

>> #1287, jonys, 27. 03. 2020 18:55:23

To není úvaha, že jim dojdou (došly) síly, to je fakt. Bude to i jedním z důvodů, že je teď Brepta míň vidět. Když víš, co sledovat, tak poznáš, kdo mele z posledního. Fyzické příznaky se maskují těžko.
V zápalu boje totiž často sám nepostřehneš, že už jsi za hranou a tvůj přínos k řešení není pozitivní. Ale od toho jsou tam ostatní, aby ti to řekli a poslali tě odpočívat, protože tě budou potřebovat později. A ty bys je měl poslechnout, ve vlastním zájmu i v zájmu věci.

Není účelné se, při očekávané mnohatýdenní krizi, odrovnat hned na začátku, jak se nám to pokoušel předvést. To není hrdinství, to je blbost.

27.03.2020 21:15:49 #1289 

oblouk

>> #1288, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 19:20:27

Ve světě mají vrchní velitelé většinou (už na první pohled) více sil a schopností než ti námi zvolení… https://www.facebook.com/photo.php?…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

27.03.2020 22:13:53 #1290 

Thomas muž

>> #1289, oblouk, 27. 03. 2020 21:15:49 Základní otázka proč už téměř všude nechávají umírat starší , řekněme +70, jak kde a kdy? Důvodem nejsou politici, ani evropští ani američtí ani ruští ani čínští. Ukazovat na vůdce prstem je pochopitelně strategický srozumitelný a fungující levný populistický prostředek pro široké masy – a nejlevnější způsob masírky médií bez práce a na krátký filosofický fejeton, Dobami a staletími osvědčený z dob už před křesťanstvím. Tohle ale už v dnešní době nestačí a ani stačit nebude. Vir tu bude diktovat, co bude , člověk je malý pán. Než politika, tak se ukazuje, že je to systémová chyba chybějícího tlaku na doplnění zdravotního vzdělávání posledních 20 let ve světě a v celé Evropě, Českem nevyjímaje. Dychací přístroje dříve nebo později dorazí a někdo je dříve či později vyrobí. Abych se dostal k té první napsané a podstatné větě, :

Ono se totiž ukazuje, že tyto dýchače na intenzivce může a umí obsluhovat a hlavně odborně zacházet s pacientem – jen hrstka erudovaných seter s Atestací nebo vzděláním na intenzivní péči, ano nejsou nikde, dnes spíše v karanténě, což znamená téměř kolabs – celého světového zdravotnictví.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

27.03.2020 23:03:02 #1291 

jonys muž

>> #1288, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2020 19:20:27

Jsi vedle jak ta jedle. Protoze mne bys to neveril,pust si dnesni Udalosti komentare. Tam to odbornici presne vysvetluji. Babis je cokoliv,ale ne hlupak. Presne poznal (nebo mu to poradili),kde ztraci body,a tomu se prizpusobil. Vysoce kvalitni projev (slova odborniku) a stazeni se do pozadi.

27.03.2020 23:11:26 #1292 

jonys muž

>> #1289, oblouk, 27. 03. 2020 21:15:49

Kdo? Trump,ktery si z viru delal prdel a ted ma nejvic nakazenych (a uz nevi kam,tak obvinuje Cinu ze fixluje),zatimco v NY davaji mrtve do mrazicich kamionu? Johnson,ktery tvrdil,ze neni potreba nic delat,ze je lepsi se nechat kolektivne promorit…aby behem tydne otocil (a asi pozde) o 180 st.? Merkelova,kterou uz Nemci po jeji „vitaci“ politice neberou vazne a na opatreni ji zvysoka pecou? EU,ktera zacina vypisovat vyberova rizeni (!) na respiratory a rousky-inspektor Klecka hadra?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy