Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 44) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek]

Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 44)

27.03.2020 23:36:19 #1293 

Příspěvků: 6560

HonzA_ muž

>> #1291, jonys, 27. 03. 2020 23:03:02

Jonysu, trochu (dost) jsi dezinterpretoval co tam zaznělo. Tam zaznělo něco ve smyslu že se prostě prezentoval jako mistr světa, který všechno dělá a všechno zařídí, pak už to nedával a naštěstí mu to byli ještě lidé z jeho okolí schopni vysvětli. Projev označili za „prezidentský“ – to ale neznamená že v případě premiéra byl dobrý a následně se stáhl do ústraní…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

28.03.2020 08:53:18 #1294 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1290, Thomas, 27. 03. 2020 22:13:53

Základní otázka proč už téměř všude nechávají umírat starší , řekněme +70, jak kde a kdy?

Účelovým zkreslením Tvého vyjádření je, že „téměř všude“. Tam, kde je kapacita zdravotnického systému nasycena, jsou k tomu zdravotníci situací nuceni. Takhle vypadá válka, triáž: intenzívně zachraňovat – ošetřit a pozorovat – nechat být. [M.A.S.H. to ukazuje celkem reálně. Záleží na rychlosti a správnosti rozhodnutí. Jednoho nechám umřít, ale pět zachráním vs. jednoho budu zachraňovat, nakonec napotvoru stejně umře, ale mezi tím mi umře i těch pět ostatních.] Zachraňují prostě především zachranitelné.
Tam, kde ještě kapacita nasycena není (třeba u nás, v Německu, Rakousku), tak se snaží zachránit všechny. Nemůžeme se (my ani politici) tvářit, že možnosti zdravotnictví a humanity jsou bezbřehé. Zachránit se dá jen definovaný počet pacientů s těžkým průběhem. Tečka.
Ale, co bylo a je v moci politiků, kumulace těchto pacientů v prostoru a čase je politickými rozhodnutími ovlivnitelná. Negativně i pozitivně.

Důvodem nejsou politici, ani evropští ani američtí ani ruští ani čínští.

Ne, důvodem je přece jenom to přetížení způsobené pandemií koronaviru. POLITICI NIKDY ZA NIC NEMŮŽOU! Odpovědnost za svá rozhodnutí mají výhradně politickou, když už tedy vůbec nějakou přiznají, nikoliv faktickou. A mají na to i zákony.

Vir tu bude diktovat, co bude , člověk je malý pán.

Nene, virus neumí mluvit. Pokud ho slyšíš, tak bys měl zvážit návštěvu Bohnic, to není normální, Uďo. Diktovat bude zase nějaký člověk, konkrétně politik. Přestože je prostorově 1012 × větší, oproti viru je skutečně malý pán. Na lidi však stačí.

Než politika, tak se ukazuje, že je to systémová chyba chybějícího tlaku na doplnění zdravotního vzdělávání posledních 20 let ve světě a v celé Evropě, Českem nevyjímaje.

Zdravotnické vzdělávání máme naopak vynikající. Tlak na jeho doplnění je dán přísnými regulemi. S počty zdravotního personálu na všech úrovních bojují všechny Evropské státy i normálně, natožpak teď.

Ono se totiž ukazuje, že tyto dýchače na intenzivce může a umí obsluhovat a hlavně odborně zacházet s pacientem – jen hrstka erudovaných sester s atestací nebo vzděláním na intenzivní péči

Ano, sestry na JIPkách a ARO jsou jiná sorta. Za normálního stavu není potřeba mít proškolené všechny sestry na všechno. Potřebuje to čas a peníze. Dalo by se určitě dohledat přesné číslo, ale vysoce odborných sester použitelných pro zachovávání životních funkcí ve spojení s moderními technickými prostředky bude (odhaduji) do 20%. Jde totiž také o praxi a potřebnou rutinu, ta se dá získat jen na reálných pacientech a reálných přístrojích.
Zase věřím, že když půjde do tuhého (a ono jde), tak se v dohledné době personál doškolí. Není to úplně raketová věda. Tady je pole působnosti pro organizační složky ministerstev, ještě nejedeme nadoraz, ještě by to mělo jít.
Musel bych probrat se znalými, ale řekl bych, že třeba medici by tohle měli dát (technicky, rychlostí doškolení) levou zadní. Pokud se srovnají s tím, že jim budou hned od začátku pod rukama pacienti neodvratně a přes veškerou snahu umírat. A že přijdeme i o nějaké mediky.

Ukazovat na vůdce prstem je pochopitelně strategický srozumitelný a fungující levný populistický prostředek pro široké masy – a nejlevnější způsob masírky médií bez práce a na krátký filosofický fejeton. Dobami a staletími osvědčený z dob už před křesťanstvím. Tohle ale už v dnešní době nestačí a ani stačit nebude.

Právě na to vůdcové spoléhají. Právě tak to funguje, naštěstí oboustranně.
Stejně, jako jsou osvědčené metody boje proti vůdci, mají vůdcové (čti politici) naprosto osvědčené způsoby ovládání davu. Většina z jejich prostředků (jsou-li správně použity) není davem odhalitelná. Což neznamená, že se o nich nemůže mluvit. Což neznamená, že jsou správné. [Proto opoziční vůdcové pochválili nikoliv Babiše, ale toho, kdo mu psal projev.]

Ve skutečnosti je ukazování prstem jediný způsob, jak v demokracii dosáhnout změny. Když vůdce nevede správně nebo správným směrem, je třeba na něj okamžitě ukázat. Čím více lidí ukáže, tím spíše se toho ujme jiný politik a zlořečeného vůdce politickými metodami odstaví od koryta. Sám pak zaujme jeho místo … a tak pořád dokola. Je naprosto jedno, v dnešní mediální době, z jaké hloubi se ty prsty zvedají.

Vím, vím, máme pod kůží tradici vlastního ohnutého hrbu a adorování stařičkého mocnáře dožívajícího v ústraní, kdy zemi vládnou zástupci zástupců nebo dokonce nikým nevolení a bůhvíkým dosazení poradci.
Osvědčeným českým lékem na tuto situaci, měli bychom si ho rychle dát celosvětově patentovat, je pěkně v ústraní si pěstovat pocit křivdy, držet hubu a krok. A tvářit se, jací jsme nezávislí světáci.

… máte štěstí, že jdu právě kolem …

˘Ö˘

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.03.2020 08:53:39 #1295 

Příspěvků: 6113

Harry žena

>> #1292, jonys, 27. 03. 2020 23:11:26

Jonysu, kedze Ta povazujem za analyticky typ.

Skus si dosadit do svojich dotazov premennu nazvanu „vyssia moc“ v pripade celosvetoveho krachu ekonomiky.

Ake vyplyvaju povinnosti plnenia zavezkov z dovodu" vyssej moci". Pre veritelov a „veriacich“.:}

A to je ten maly kram Covid.Ta „vyssia moc“. Kto by to bol povedal… Ze sa objavi akurat ked je „vyspely“ svet ekonomicky v piči./Pardon:}/

Mozno si budes vediet dat sam odpovede ze preco sa veci deju ako sa deju.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

28.03.2020 09:00:43 #1296 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1295, Harry, 28. 03. 2020 08:53:39

Harry, já Ti to tedy vysvětlím, ale nikomu to neříkej. Pššššt!
Tato pandemie je trestem Božím za plýtvání, globalizaci, youtube, LGBT, #meetoo, Klause, influencery, kácení pralesů, MTV, Kalouska, StarDance a ekofašistické elektrošílenství.

P.S. Už jsi dnes něčím vytočil svou ženu?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.03.2020 09:05:20 #1297 

Příspěvků: 6113

Harry žena

>> #1296, ˘Ö˘Krab, 28. 03. 2020 09:00:43

Dik. Dane do rezimu konspirativneho utajenia.

Už jsi dnes něčím vytočil svou ženu?

Dvakrat. Este osemkrat do vecera a vsetko bude ako ma byt.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

28.03.2020 09:26:15 #1298 

Příspěvků: 6113

Harry žena

Krabiku,

zaujimal by ma Tvoj pohlad na otazku premorenia-nepremorenia organizmu, vytvorenia imunologickych odoziev a moznych protilatok, v pripade uplne mierneho priebehu infekcie.

Takeho o ktorom vela ludi ani netusi ze hosti hentuto daneho soudruha.

caute Harry

P.S. Z emericka sprava, vyvinuty rychlotest na Covid do styroch minut.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

28.03.2020 09:35:05 #1299 

Příspěvků: 1022

oblouk

>> #1292, jonys, 27. 03. 2020 23:11:26

Babis je cokoliv,ale ne hlupak“ – to nikdo v plnosti toho obsahu netvrdí – je mimožádně šikovnej, protože umí využít cokoli ve svůj prospěch (viz jeho majetková kariéra) ale manažer je slabounký – neumí postavit tým schopných lidí a předat jim pravomoci bez zássahu marketingového týmu MP (viz můj post https://snow.cz/…cek-zlaty/42#…)).

>> #1292, jonys, 27. 03. 2020 23:11:26

Chlapče, jako příklady uvádíš borce volené podobnou skladbou jako je u nás (bohužel). Nicméně žádný ze jmenovaných ani zdaleka nedosahuje úrovně našich dvou reprezentantů. – a na Merkelovou mi nesahej, mám v Německu hromadu blízkých a ti na ní nedají dopustit (ale musím uznat, že jsou z „mojí bubliny“)…

Ten na něhož jsem odkazoval je shodou okolností (?) nevolenej a nejspíš by byl i nevolitelnej :-).

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

28.03.2020 10:37:17 #1300 

Příspěvků: 1170

Thomas muž

>> #1294, ˘Ö˘Krab, 28. 03. 2020 08:53:18

Ale jj,toho už tady bylo, ta omáčka mě nezajímá. Ještě jednou postnu, na co poukazuji: Ono se totiž ukazuje, že tyto dýchače na intenzivce může a umí obsluhovat a hlavně odborně zacházet s pacientem – jen hrstka erudovaných seter s Atestací nebo vzděláním na intenzivní péči, ano nejsou nikde, dnes spíše v karanténě, což znamená téměř kolabs – celého světového zdravotnictví.

Krabe jsi moc naivní s tou spásnou myšlenkou o zastupujících doktorech na místa Atestovaných JIP sester.. Ty si myslíš , že řadový doktor Ti bude potentovaného nemohoucího pacoša s virem , obsluhovat z blízkosti na stejné úrovni jako sestra?-což patří k práci JIP ??? Tohle vydrží tak max 2–3 týdny, pak se na to …však víš co. Raději papírování. A Co pak, zase napsat fejeton ? Tenhle tvůj způsob léta v časech vyžadujících rychlé konkrétní řešení se mě zdá poněkud nešťastný. Na svah. Skol

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

28.03.2020 11:34:13 #1301 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1300, Thomas, 28. 03. 2020 10:37:17

Dej mi pár dní, zjistím si skutečný stav u sestry z JIPky a druhé z ARO. Ale, co jsem tak zachytil, tak při léčbě koronaviru nejde o kompletní JIP/ARO se vším všudy, ale hlavně o spoustu lidí, kteří zvládnou udržet pacienta na ventilaci/kyslíku. Ty „lepší“ sestry se šetří až pro komplikace.
Ale, jak píšu, mám šanci zjistit přímo v terénu, jak to je. Nebo se dřív ozve někdo, kdo má sestru přímo v rodině.

Bude-li přát štěstí, kulminace a zahlcení ty 3 týdny nepřekročí. Jenže štěstí, jak známo, přeje připraveným, což my jsme nebyli.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.03.2020 12:36:44 #1302 

Příspěvků: 2477

TNS muž

„A predsa sa točí“ :-D

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.
Fotky

28.03.2020 12:43:08 #1303 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1302, TNS, 28. 03. 2020 12:36:44

Hned posílám hlášení. Ti dva tam vprostřed svahu nedodržují bezpečný rozestup 2 m a kdoví, jestli vůbec mají roušky. :-)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.03.2020 13:04:33 #1304 

Příspěvků: 1302

orim muž

https://svet.sme.sk/…navirus.html

ISCHGL a žaloby na miestny bar.

28.03.2020 13:57:32 #1305 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> #1301, ˘Ö˘Krab, 28. 03. 2020 11:34:13

Presne tak https://www.idnes.cz/…_domaci_maka Ja si tento clanek (teprve mesic stary!) i jeho pokracovani otevrel proto,abych zjistil,co jsem prehlidl. Jiz 6.2. jsem totiz vsadil na to,ze letos padnou OH. A tady nekdo radi,ze vse je cajk a nejlepsi napad je vyrazit do Talosky!..to me prekvapilo,zda nejsem paranoik… Kdyz jsem pochopil,ze snaha prihrat kseft CK,docela me to uklidnilo ;-) Nasi zemi to stesti,o kterem pises,pralo v tom,ze Babis ma Agrofert,ne cestovku :-P Je strasne videt,ze i den vahani byl na zacatku vecnost. Kdybych mel zkusit jit s kuzi na trh ted,tak mezi staty,ktery „to zvladnou“ (=udrzi krivku v modrych cislech,pod kapacitou zdrav systemu) asi CR zaradim. Na 60–65%. Duben rozhodne. Ale taky bych rekl,ze slova o uvolnovani opatreni jsou spis davanim nadeje. Zatim. Skoro bych cekal jeste nejaky pritvrzeni…

28.03.2020 14:21:54 #1306 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> "#1298, Harry, 28. 03. *>> #1293, HonzA_, 27. 03. 2020 23:36:19

https://www.irozhlas.cz/…03232142_jak Honziku,mrzi me,ze kdybych napsal,ze je dnes hezky,sestrelis to ze stolu. Babis je velmi mazany. Tech 30% ma (i) proto,ze dokaze naslouchat jinym okolo sebe. Tohle je presne ten pripad. Krabik pise,ze mu dosly sily. Houby. On dokazal reflektovat,ze nepusobi dobre. A na nic on neslysi tak,jako na plusove/minusove body. Rekne vetu a hned kouka,kam se pohly pruzkumy. Kdyz dolu,rekne opak. Druhy den. Bez skrupuli. Ale umi si nechat poradit. Proto z obrazovky vycouval. Lidi za tyden ty jeho zmatky zapomenou. Tercem bude stale vic se borici Vojtech. Babis ho jako spasitel odvola,halelu­ja,preference hore! Az bude (snad) po vsem,chvili se budou resit zmatky s rouskama,ale vetsine to bude sumak. Tam pujde o zdevastovanou ekonomiku. A ver v jedno: Babis udela presne to,co mu prida procenta do voleb.

28.03.2020 15:48:10 #1307 

Příspěvků: 227

s.j1 muž

>> #1305, jonys, 28. 03. 2020 13:57:32

jestli si 6.2. tušil nějaký problém v Itálii tak to jsi byl asi jeden z mála na světě oficiálního prvního Italského pacienta oznámili 21.2

28.03.2020 16:02:40 #1308 

Příspěvků: 1022

oblouk

V již asi dva dny ( :-) ) zapadlém postu jsem napsal: „… znervózňuje mě absence jakýchkoli informací zabývajících se variantami dalšího možného vývoje. Je před námi několik tunelů. Ani v jednom není vidět světýlko. Ani o jednom nevíme kudy a kam vede...“ A ono mě opravdu udivuje, že nejen „shora“ ale ani „z lidu“ a dokonce ani tady v diskusi se neobjevují úvahy o tom jak dál?.

To jako budeme všichni i nadále čekat, čekat… jak se situace vyvine??? – sama??? – nebo až nám ji někdo vyvine?

Na celém světě lidé vidí, že „takhle by to dál nešlo“… Těch velice divných, nelogických, opožděných a nebo pitomých rozhodnutí vidíme kolem sebe hromady a po právu z nich viníme politiky které si volíme. Víme při tom, že čele svých států nemáme „nejlepší z nejlepších“ a víme, že nejsou ani v čele institucí mezinárodních…

Jistě je vhodné začít doma – v Česku. Pokud bych byl politik (nikdy jsem nebyl ani členem a snad ani sympatizantem jakékoli strany), tak bych začal claimem – sloganem – heslem, protože do těžké doby jdou lidi „pod praporem – heslem“ – to funguje… V roce 1933 Rooswelt vyvedl Ameriku z krize svým „Novým údělem“ a Churchil v roce 1940 svým „Krev pot a slzy“ mobilizoval do války nejen svou Anglii.

Nejsme v Česku, ale dokonce asi ani jako lidstvo v lehčí a méně přelomové době a myslím, že by bylo vhodné použíát to, co se osvědčilo mnohokrát… Navrhuju :-) – „BRAMBORY MÍSTO ŘEPKY“. Je to stručné  – zapamatovatelné - srozumitelné sdělení, které nese mnohoznačné poselství. Netýká se samozřejmě jen brambor a řepky, ale všeho co se hloupého hospodaření naší české vlády vlády symbolizované osobou AB týká. Je toho hodně, co je třeba od základu změnit. Tenhle jednoduchý slogan může národ bavit a strhnout k akci – vždyť jsme svědky lidové výroby roušek. Mohl by ale aktivizovat potenciál odborníků – aktuálně se to děje v případě profesionálního vývoje a výroby sofistikovaných roušek, masek, respirátorů a dokonce i technického vybavení JIP pracovišt v nemocnicích…).

Nojo, no – důchodce promluvil :-)… – ale co má člověk dělat, když ho nepustěj na kopec? – ani na hřiště…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

28.03.2020 16:10:41 #1309 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1306, jonys, 28. 03. 2020 14:21:54

Nesouhlasím. Reflektovat nedokázal, zbytečně si ubližoval. On se opravdu celou krizi pokoušel „odmakat“ sám – a to není, v reálném čase, fyzicky v silách nikoho.

Nevycouval sám, stáhl ho štáb, tedy asi hlavně jeho dvorní PR mág Mára Prchal. A stáhl ho proto, že už nemyslel souvisle, nenaslouchal, jak se snažíš přesvědčit (podívej se na rozhovory s ním a relevantnost jeho reakcí), reagoval zacykleně, nesouvisle, blekotal bez souvislostí, zbytečně útočil.
Také proto mu TV projev pro ovečky i „božský“ projev do stáje sepsal tentýž génius. Nějak je ještě přelouskal, ale nic zásadního. I proto byl TV projev předtočený.

O tom, že každý den prodlení je, zejména při u nás zažité strategii řešení epidemií, naprosto klíčový, o tom žádná. A ten den nebyl jeden a prodleva nebyla také jedna. Mj. se mi zdá, že na odstřel bude i Prymula, přestože se z toho improvizačního hnojníku byl schopen obstojně vyškrábat, tak bude muset přitvrdit (ale nemá už moc kam), protože nejspíš včas nevyhodnotil rizika současné situace a postupu, nemá ani dost nástrojů, aby novým rizikům efektivně čelil.
V tomto rozsahu a se zpožděním utrženým hned na startu, už prostě nemáme kapacity na důslednou a hlavně účinnou aplikaci „S1“; měla by být včas a cíleně modifikována či doplněna. (Modifikace k pobavení, kdyby to nebylo k pláči.)
EDIT: Dokument SZÚ, v bodě 4. jsou odhadované scénáře, aby řeč nestála.
EDIT1: Globálním pohledem

STRATEGIE 1 _ REPRESIVNÍ

Jedná se o naši automatickou, protože po léta vlastně jedinou přípustnou a procvičovanou, „vojenskou“, univerzální strategii pro epidemie takřka jakéhokoliv rozsahu. Cílem je lokalizace přenašeče, izolace ohniska, plošná restrikce činností, která má vést k omezení šíření nákazy. Ideální stav je identifikace všech jednotlivých nakažených a jejich léčba.

Vzhledem k reprodukčnímu číslu R~2,5 v počátku nákazy (ale klidně to mohlo také být R=4), je počáteční přírůstek počtu nakažených v absolutních číslech zdánlivě malý, ale v křivce děsivý. K tíži jde fakt, že jsme nenaskočili do dne 1 (tedy jeden jedinečný a úplně první nakažený), ale že inokulace nákazou proběhla na více místech současně (a navíc v nestejný den) a můžeme jen odhadovat, kolik lidí začalo, po příjezdu z Itálie (pokud ji označím za epicentrum) nákazu šířit.

Nezačali jsme dnem č. 1, hned v začátku se systém musel potýkat se stavem dne dejme tomu č. 5. Nehledalo se tedy 5 nakažených (pravděpodobně blízko sebe), ale rovnou desítky, spíš rovnou stovky nakažených rozeseté naprosto chaoticky po celé zemi (a hledají se doteď). Tohle už „S1“ prostě nemá ráda, tohle by byla schopna uspokojivě řešit, kdyby byla při nálezu prvního nakaženého v plné zbroji a pohotovosti a všechny restrikce by se uskutečnily neodvolatelně a ihned.

Problém byl, že nebyl obratem aktivován krizový plán „S1“, tedy ani vynucovány potřebné restrikce, v kritické lhůtě. Někdo se to místo „S1“ pokusil za chodu řešit „S4“, která byla, při daném rozsahu, předem odsouzena k nevyhnutelnému neúspěchu. Mezi tím se v podstatě 13 dní virus šířil takřka nekorigovaným R~2,5, každý nakažený nakazil další 2–3 lidi.

V okamžiku vyhlášení „S1“ v plném rozsahu (roušky, uzavření škol, omezení cestování) byly velmi pravděpodobně v naší populaci už přítomny, bohužel dle odhadů snad až v 60% bez příznaků, nižší tisíce nakažených (2,510 je cca 9.500). U takovéto sumy začíná ztrácet „strategie 1“ půdu pod nohama, čistě jen kvůli kapacitě prvosledového zdravotnického represivního aparátu.
A hlavně hned od začátku, slovy Vladimíra Iljiče, je třeba: „testovat, testovat, testovat“.

STRATEGIE 2 _ SELEKTIVNÍ

Nyní jsme ve stavu, kdy je promoření velkých skupin populace holým faktem (že nemáme otestováno a tím pádem nevíme, je jiná). Masy už zachránit od nákazy nelze, další plošné represe budou mít efekt neodpovídající újmám. (Naštěstí je virus relativně „hodný“.)
Je nejspíš vhodné doplnit do portfólia zbraní další silový prvek, ale jen pro vybrané ohrožené skupiny. Je třeba se zaměřit na fungování bazálních složek systému.
Tedy se pokoušet udržet víceméně plošně stabilní vývoj v běžné populaci, ale naprosto cíleně chránit velmi důsledně skupiny kritické pro fungování systému. Tj. silové složky, základ fungování státní moci, hasiče, ale hlavně zdravotníky a záchranáře. Preventivně bezkontaktně rozdělit pracovní kolektivy, maximum individuální ochrany, oddělené ubytování, oddělená doprava, stravování … něco takového mají JE pro své velíny. Při očekávání krátké krize by se to třeba nějak vyřešilo, ale s evidentně dlouhodobou, několikaměsíční, krizí je to nutnost.

Odpovídajícím způsobem je třeba zároveň hermeticky izolovat skupinu nejnáchylnější k těžkému průběhu, tedy v první řadě skupinové ubytování seniorů a lidí s jinými závažnými nemocemi. Mimochodem, lidí nad 65 let je u nás > 2 milióny. Index stáří také není rovnoměrně rozložen, průměr za ČR je 110 lidí>65 let na 100 dětí 0–14, ale třeba Praha má tento index 130. (Tabulka absolutních počtů.)

STRATEGIE 3 _ DEFENZIVNÍ

Aneb: necháme to být, nějak se to vyvine, ztráty povoleny. Stádní imunita nás ochrání. Kdybychom měli s konkrétním virem již nějaké předešlé zkušenosti, tak by to snad teoreticky i nějak šlo. V řídce osídlené krajině plné mladých lidí, bez lokálních kumulací seniorů, bez LDN, bez JIPek, autohavárií … jenže se ukazuje, že těžší průběh se neváže jen na ty starší pacienty.
Samozřejmě, první na ráně jsou zdravotníci. Z prvotního nárazu do vlastních řad se už nemusí zdravotnictví vzpamatovat, není schopno obnovit svou strukturu (nemá na to lidi) a dochází k velkému počtu komplikací s virem nijak nesouvisejících (nejsou lidi).

STRATEGIE 4 _ BUDU IMPROVIZOVAT, JÁ TO VYŘEŠÍM

Tuto, i ve světovém měřítku všech zvrhlých diktátorů zcela novou a naprosto originální strategii boje s pandemií, bychom měli možnost zažít cca od 28. ledna až do dne, kdy začal úřadovat Prymula. Kondicionál, protože složky IZS (a nejspíš i část AČR), MV a MZV se sebezáchovně pokoušely, v mezích možného, připravit na přechod do nouzového stavu; i bez požehnání nejvyššího a bez krizového štábu.

Zdánlivě jsme z nejhoršího venku a nic se neděje. Omyl. Ještě to ani nezačalo. Miliardy a sliby lítají povětřím jak o filipojakubské, ale rozhodne NEJDŘÍVE konec dubna.
Pokud někdo nevyleze a nebude se opět snažit aplikovat svou jedinečnou „S4“, tak by to třeba i mohlo celkem vyjít. Ale opravdu se neví.

Někdo pronesl něco o zavření hranic na půl roku, pak na dva roky. Jestli by nebylo pro zemi lepší na toho půl až dva roky izolovat nejnáchylnější a ponechat zbytku jen nejnutnější část represí. Dohodnout se na striktním a jednotném postupu se sousedními státy.
A doufat, že bude mezitím vyvinuta vakcína, tou pak obratem ošetřit v první řadě všechny zdravotníky bez výjimky. Pokud by se snad dokonce objevilo nějaké relativně levné a dostupné (všechna jsou drahá) antivirotikum, začít se pozvolna ke koronaviru chovat jako k horší chřipce, naučit se s tím žít. Tohle je vlastně další strategie, č. 5, kurativní. Na tu teď ještě nikdo moc nemyslí, protože je mimo realitu testování, zásob produktů a výrobních kapacit farmaceutických firem. Jestli se tedy nepřijde na něco horšího souvisejícího s virem, je s námi jen krátce. I to je totiž možné.

P.S. Za domácí úkol si zkuste propočítat, kolik nakažených bylo ve Wu Chanu v okamžiku zahájení zásahu tamější vládní moci, kolik jich bylo nejvíce a kolik jich tam je teď. Ze známých demografických údajů a údajů o smrtnosti ve věkových skupinách odhadněte výpočtem pravděpodobný počet zemřelých v místě. Pokud vám čísla nebudou sedět ani náznakem, použijte nápovědu níže.
Nápověda: přibližně 1/3 čínských investic v Africe připadá na Etiopii.

… máte štěstí, že jdu právě kolem …

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.03.2020 16:14:29 #1310 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1308, oblouk, 28. 03. 2020 16:02:40

Prosím, brambory místo řepky nééééé! To by fakt nefungovalo. Že Ty jsi skrytý agent Evropské komise?

Aha … místo řepkového oleje a bionafty se Ti zachtělo bramborového lihu … už chápu. :-D
(Odhlédnu od naprosto odlišné pěstební technologie, potřeby sadby z předešlého roku, následného uplatnění produktu, půdních, teplotních a vláhových nároků, nedokonalého překryvu bramborářských oblastí s oblastmi nynějšího pěstování řepky, většina řepky je ozimá, tudíž na polích již spokojeně roste od podzimu …)

Hádej, kdo by si na takové změně nejvíc namastil kapsu?

EDIT – jak bude a co se chystá?
„Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd.“ Zdroj

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.03.2020 16:54:06 #1311 

Příspěvků: 467

jonys muž

28.03.2020 16:59:29 #1312 

Příspěvků: 2397

korsičan muž

>> #1299, oblouk, 28. 03. 2020 09:35:05

„Babis je cokoliv,ale ne hlupak“ – to nikdo v plnosti toho obsahu netvrdí – je mimožádně šikovnej …

Babiš není šokovnej, Babiš je galakticky bezohlednej a díky této své bezpáteřní bezohlednosti, je s majetkem tam, kde je.

>> #1306, jonys, 28. 03. 2020 14:21:54

*Babis je velmi mazany. Tech 30% ma (i) proto,ze dokaze naslouchat jinym okolo sebe. *

Ale jasně že ne. Babiš nikdy nikomu nenaslouchal a nenaslouchá, je to klasický diktátor. Babiš pouze oprášil svoje hodiny propagandy a rozjel nejdokonalejší třídní boj.

On prostě ukázal na nepřítele a jednoduše ho označil. A tím koho označil jsou živnostníci – VŠICHNI KRADNŮŮŮŮ !!!!

A komouši + hlupáci , kteří nechtějí zapojit svůj vlastní mozek (moc to bolí) se chytli. A to je těch jeho 30%. To bylo na Vidlákovech radosti, jak těm zlodějům Andy zatopí. Zatopil a Vidláci nemají kam chodit na pivo. Přesně jako tady co bydlím, stejně jako ve vsích kolem.

A to je teprve začátek. Teď to pozavírají ostatní a volič bude nahraný. Takže žádný opravy auta u soukromníka za 300 na hodinu, ale pěkně ve městě u značky za 850 a výš.

Jsem svině škodolibá a nic jiného si nepřeju. A věř, že to tak dopadne. Ono k tomu už pěkně rychle směřuje.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

28.03.2020 17:02:15 #1313 

Příspěvků: 3978

Martin47 muž

>> #1306, jonys, 28. 03. 2020 14:21:54

>> #1309, ˘Ö˘Krab, 28. 03. 2020 16:10:41

Moje manželka je absolutně apolitická. Absolutně! Teď, pravděpodobně poprvé v životě, viděla Babiše, asi tak dvakrát, a prohlásila: „Jak je možné, že tenhle člověk nadělat takové peníze, vždyť je to totální mimoň. Já mu prakticky vůbec nerozumím co chce říct“.

28.03.2020 17:03:10 #1314 

Příspěvků: 227

s.j1 muž

>> #1311, jonys, 28. 03. 2020 16:54:06 píšou Mattia − pacient 1 Italský pacient nula se zřejmě nakazil mezi 19. a 22. lednem v Mnichově Mattia byl diagnostikován až 21. února.

28.03.2020 17:15:07 #1315 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> #1309, ˘Ö˘Krab, 28. 03. 2020 16:10:41

„O tom, že každý den prodlení je, zejména při u nás zažité strategii řešení epidemií, naprosto klíčový, o tom žádná. A ten den nebyl jeden a prodleva nebyla také jedna“ Souhlasim. A ted si znovu precti tento clanek i jeho pokracovani ze 6.3. Co si to ten Babis DOVOLUJE NEDOPORUCOVAT nekam jezdit??? Kvuli nejake rymecce!!! Nasledne: proc nic nezakazuje Raich a Svycarsko?! Kdo to zaplati??? Atd. A predstav si,jak by asi clanek vypadal,kdyby se nezmeskal ani den…a tedy tvrda a dusledna opatreni prisla driv. A jeste mi jmenuj zeme,ktere ode dne 1 tvrde a zodpovedne jely? Driv nez my.

28.03.2020 17:26:30 #1316 

Příspěvků: 1022

oblouk

>> #1310, ˘Ö˘Krab, 28. 03. 2020 16:14:29

Jistě dobře víš, že nejde o brambory :-) – ale dík za reakci. Např. to o start-upech je fakt.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

28.03.2020 17:28:56 #1317 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1315, jonys, 28. 03. 2020 17:15:07

Jediné dvě země, které nevěřily, po předešlých konkrétních zkušenostech, ani Číně, ani WHO. 1

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.03.2020 17:30:53 #1318 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> #1314, s.j1, 28. 03. 2020 17:03:10

Aha,ty myslis narodnost. Tak na to jsem pri analyze sazky vubec nekoukal,to mi opravdu neprislo dulezite :-D Videl jsem,jak to frci v Asii,nekde neco nacetl o infekcnosti,u­vedomil si jaky je pohyb lidi po svete a neuveril povidackam o sezonnim charakteru (to byl risk,ale tutovky neexistuji). K tomu si vzpomel na cirkus kolem Ziky 2016 a vyslo mi,ze to letos asi neklapne… Perlicka: jeste 9.3. (!) vypsali,zda se bude konat Euro v kursu 2.38 na NE (!!!). Hodni…

28.03.2020 17:54:10 #1319 

Příspěvků: 227

s.j1 muž

>> #1318, jonys, 28. 03. 2020 17:30:53

tak to klobouk dolů, jak je možné, že tobě to bylo jasné a lidem ve vládě ne. A fakt to nemyslím ironicky.

28.03.2020 18:10:20 #1320 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> #1319, s.j1, 28. 03. 2020 17:54:10

Nemuzu mluvit za ne. Ale naznacuju to vyse: predstav si,ze by vlada ty opatreni zavedla v dobe,kdy se to teprve rozjelo v Cine. Politicky nemozne a po zkusenosti s vylevanim vakcin na Sars1 (snad to nepletu?) uz vubec. Navic si myslim,ze branit tomu viru uplne se sem dostat,by nic neresilo. I kdyby se to nejak povedlo,neslo by to udrzet. To by nezvladla ani KLDR. Jak pise Krab – dulezity je ho drzet pod kontrolou. A prave to vlastne ty sportovni akce odpiskalo. Jeste to reknu jinak: ty sazky staly vlastne na tom,ze se proti sireni bude tvrde bojovat. Ono kdyby se nechal projit planetou volne,mozna bych prohral :-D Virus by brutalne procesal nase rady,ale proletel by jako tornado,a diky promoreni zase zmizel…

28.03.2020 19:05:17 #1321 

Příspěvků: 2510

MPS

>> #1312, korsičan, 28. 03. 2020 16:59:29

:-D

A časem možná ani ve městě za 850 ne, páč nebude napříč obory vůbec nikdo kdo by uměl něco dělat rukama.....taky sem škodolibá svině…

28.03.2020 19:08:55 #1322 

Příspěvků: 2510

MPS

Dnes si dávam s mojí kiki famozní trečík po horní Šumávě a jediný dva lidi co v dálce potkám dostali hysterák z toho že nemám roušku – svět se fakt posr.l :-D

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy