Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 47) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek]

Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 47)

29.03.2020 11:32:59 #1383 

Martin47 muž

>> #1380, MPS, 29. 03. 2020 11:23:34

Tím chceš říct, že jsi kvůli takové prkotině vyvolal tohle všechno?

29.03.2020 11:52:30 #1384 

MPS

>> #1383, Martin47, 29. 03. 2020 11:32:59

No je fakt že sem to trochu přepálil, ale doufám že to nikde nevykecáš.....

29.03.2020 12:45:22 #1385 

Thomas muž

>> #1379, MPS, 29. 03. 2020 11:20:41

Pokud by to plánované nebylo o to by to bylo geniálnější páč správné chopení se příležitosti muselo být nastaveno velmi rychle…

policejní kapitán: Dostali jsme rozkaz zlikvidovat diverzanta na motorce odvážejícího ve velkém budoucí platy zaměstnanců , tedy rozuměno – ANo, ty dividendy z republiky. Muže s koženou brašnou na zádech.

Zaujali jsme pozice v jedný takový nepřehledný zatáčce a skryli jsme se u rybníka na skále. To mohlo bejt tak kolem půl třetí, přijíždí k nám motorka a na ní muž s koženou brašnou. učitel Saša: Jistě. Byl to narušitel. A nejspíš vrah. A s takovými se musí jednat bez milosti. To není jako práce s buzolou, děti.

kapitán: Jen co dozněly výstřely, ozval se další motocykl. A na něm muž s koženou brašnou.

Rozkaz, ten zněl jasně. Nesmí projet za žádnou cenu! Nebyl čas lámat si hlavu, kdo je kdo. učitel: Chceš říct, soudruhu kapitáne.......... kapitán: No, dvě dávky........­......Rozkaz zněl jasně

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

29.03.2020 14:07:04 #1386 

valerius

Nedavno tu probehla diskuze o veleni v krizi. Zde jeden pohled Petra Pavla

29.03.2020 15:37:30 #1387 

Thomas muž

>> #1386, valerius, 29. 03. 2020 14:07:04

Lucie Výborná je fajn baba. :-) Rád poslouchám její rozhovory.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

29.03.2020 15:49:28 #1388 

Harry žena

Pre tych co maju cas a nevedia co s nim. Minimalne druhy odkaz stoji za to skuknut.Budu mat veselo,kluci.

Pred mesiacom riesili drifty.

Dnes riesia kluci tohle.

Uvidime ake videoblogy budu za mesiac…

caute Harry

P.S. Co urobi so svetovou ekonomikou pad emerickych trhov radsej nekomentujem. Som sice patologicky pesimista, ale aby som si to dovolil az taky teda nie…

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

29.03.2020 16:57:20 #1389 

˘Ö˘Krab muž

>> #1372, Harry, 29. 03. 2020 10:25:29

Neboj, statečný Harrymane, nezapomněl jsem.
Problém je ten, že se všichni o promořenosti jen dohadují (vlastně i o tom královském „R“). Nikomu nic jiného ani nezbývá.

Tedy znovu a ještě jednou pomalu, aby to pochopili i v Butatótii. Zajímají nás/epidemiology, v souvislosti s virovou nákazou, časové horizonty tří jevů.
1) kolik lidí je nakažených a infekčních
2) kolik lidí už je po nákaze a infekční nejsou
3) kolik lidí se ještě nakazí

Máme nepřímou levnou (symptomatickou) metodu zjišťování onemocnění, ale je krajně nespolehlivá. Nemáš horečku, nekašleš, nebolí Tě hlava – virus nemáš. Bohužel se ukazuje, že, hlavně u mladších, je 40–60% nakažených bez příznaků (úděsné číslo podrývající jakékoliv odhady čehokoliv). Ale jsou infekční a nákazu roznášejí. Vyléčí se zpravidla sami.

Máme druhou metodu, protilátkovou (je o něco dražší, ale stále terénní a triviální), která říká právě a jen to, že člověk má specifické protilátky. Ale neříká, jestli je nebo není pro své okolí infekční. Prostě má v imunitním systému záznam, že se s virem setkal. Jsou pravděpodobně lidé, kteří protilátky nevytvoří, přesto přežijí a nic jim dohromady není. Lidé testovaní v časné fázi nákazy také (ještě) protilátky nemají, ale jsou nakažení a infekční. Lidé vyléčení nemají virus, ale mají protilátky.

Máme ještě třetí metodu, PCR (laboratorní, drahá a netriviální), která hledá v odebraném vzorku přímo RNA viru. Při dobrém provedení prokazuje, jako jediná ze všech, nade vší pochybnost nakaženého jedince. Při dostatečném počtu testů by třeba stálo za to otestovat PCR i všechny pozitivní ze terénního testování na protilátky, aby se vydělili ti stále ještě infekční jedinci.

Promořenost populace se dá empiricky zjistit pouze úplným testováním ohraničeného reprezentativního vzorku (testovat celou populaci nepřipadá ani u nás moc do úvahy). Reprezentativního znamená, že si předem zjistíš (vypočítáš), jakou bude mít pro Tebe získaný výsledek vypovídací hodnotu, jestli půjde zobecnit. (Jestli je vzorek dost velký pro statistickou hladinu významnosti, jestli je dost náhodný a jestli odráží všechny ostatní působící faktory.)
Stanovíš si tedy vzorek (třeba všechny obyvatele okresu Rakovník), ty v nějakém velmi krátkém čase kompletně a najednou otestuješ. A testování identické skupiny pak 2–3× zopakuješ, z toho získáš data o dynamice nákazy. Protože nějaký aktuální stav je celkem nevypovídající hodnota, podstatná je dynamika. Absolutní číslo je podstatné až tehdy, kdy začíná ohrožovat fungování státních systémů.
Nyní probíhají v podstatě všechna testování indikovaně, tedy vzorkování je naprosto nenáhodné, o rozsahu nákazy vypovídá jen velmi zprostředkovaně. Zásadním problém vidím v nekonzistentnosti testování mezi věkovými skupinami.

Velmi hrubě se dá promořenost (a proto se o tomto čísle mlčí, protože by nabourávalo disciplínu dodržování karanténních opatření) vypočítat z čísla R a dnů, po které šíření s daným reprodukčním koeficientem probíhalo. Ale i číslo R je jen přibližné, jde o kombinaci empirických a odhadnutých faktorů. Číslo R určitě není konstantní a mění se v čase, navíc skokově.

Údaje, které nám vláda dává (přiložil jsem – první řádek), obsahují absolutní čísla testovaných (btw. Německo si stanovilo, že bude, pro relevantní informovanost, potřebovat 400.000 testů týdně, to jen mezi řečí), číslo pozitivně testovaných (tj. si můžeš udělat představu, jak statisticky ne-náhodný je výběr, ale i jaké je asi tak R, když otestuješ všechny, kdo mohli být reálně někým nakaženi). Dále obsahuje počet uzdravených a mrtvých, ale, jsme úplně na začátku, obě čísla ještě porostou. To první doufejme, to druhé nevyhnutelně. Proto jsem přiložil nějakou představu (druhý řádek), ze které by se dalo vyčíst víc, pokud by nastala do 10–14 dnů (proto i tak málo vyléčených). Zatím je otestováno 40.000 obyvatel naprosto nahodile rozesetých v populaci a většinou potenciálně nakažených nebo vykazujících symptomy. To ještě není ani ten výše zmíněný okres Rakovník.

Tedy, jen velmi hrubým propočtem a pohledem do křišťálové koule, hned na začátku bylo zaděláno na solidní průšvih. Během prvotního zavlečení infekce (na více míst najednou, mnoho „pacientů nula“), s minimálním omezení šíření (nebo úplně bez něj), mohlo dojít k tomu, že reálně bylo u nás klidně několik desítek tisíc (ale možná i kolem čtvrt milionu) nakažených – velká část z nich se už ale vyléčila. Toto číslo by tedy mohlo zahrnovat převážně bezpříznakové jedince nebo ty s lehkým průběhem.
Všechna „tvrdá“ čísla jsou nutně jen úplným vrcholkem ledovce, úplný začátek jsme projeli, pohyb obyvatel byl v podstatě neomezený a všemi směry.

Testují se stále ještě jen ti s důvodným podezřením na nákazu (trasování) nebo ti s indikativními symptomy (nemocní). [A s „inteligentní karanténou“ se stav zakonzervuje, přestože by záchyt mohl být lehce efektivnější.] Běžné populace a zejm. dětí si nikdo nevšímá, nic jim není, tak proč.
Bohužel, nevšímá si ani zdravotníků a pracovníků soc. služeb, což je aktuálně obrovská chyba, ti by měli být otestováni plošně. Zatím je to zkrátka pořád ještě takový svrab, cholera a neštovice, že něco takového veřejně nikdo z povolaných nenavrhoval; nejspíš ani nemají, pro všechny ty tiskovky, porady, internety, tweety a xichtoknihy, o něčem tak systémovém čas přemýšlet.

Plošná represe je to (na přemýšlení i provedení) nejjednodušší řešení, které část problémů řeší skutečně a (nevíme jak velkou) část odsouvá na pozdější dobu. Zorganizovat letecký most a zřídit jednosměrný penězovod do Číny je v tomto porovnání velmi jednoduché. Zjistit, jak na tom opravdu jsme, to je o dost složitější. Vymyslet, co dál, je ještě složitější.
Ale, koneckonců, ono to nějak dopadne, vždyť je to jen taková jiná chřipka. Není čeho se bát, koblihy budou. Oni to s námi myslí upřímně.

EDIT: A ještě komentář od „Pana Vajíčko“ alias Mini-Me

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

29.03.2020 17:34:24 #1390 

Harry žena

>> #1389, ˘Ö˘Krab, 29. 03. 2020 16:57:20

Dik.

Hmm.Hmm. Zhrnul som si to do styroch slov. Je .. . …

Ostava sa len modlit aby biometricke cipy neboli na urovni velkosti prvych mobilnych telefonov, to sa mi ta predozadna rovnovaha bude tazko chytat ked mi ho supnu na hrb.

Zbohom sloboda.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

29.03.2020 17:47:38 #1391 

˘Ö˘Krab muž

>> #1390, Harry, 29. 03. 2020 17:34:24

Ale né, není třeba hned házet opice zpátky přes Dunaj…

Je třeba si uvědomit, koho chrání současná plošná karanténa? Pracující? Děti? Ne, ti nejsou až tak riziková skupina, alespoň jak to podle statistik vypadá.

Je to stejné u nás i ve všech státech, které k represi přikročily. Karanténa chrání systém. Co si pod tím představit? V první řadě zdravotnictví. Pak sociální služby. A hned na třetím místě vládu, její mediální obraz a volební preference u hlavní cílové skupiny.

Pokud karanténu budou přitvrzovat nebo neúměrně prodlužovat, jen tím potvrdí svou neschopnost věci skutečně řešit. Počínaje pozdní reakcí, chaosem, improvizacemi v začátku, přes vnitřní spory vlády, přes zmatečná prohlášení, výhrůžky …
Je to celkem prosté. Kdo nenechal důchodce nakazit a vymřít? Vláda. Kdo rozdal sliby a neexistující peníze? Vláda. Nikdo se za měsíc nebude ptát, jestli to je pravda nebo jestli to muselo zajít tak daleko. Historii napíší vítězové, Mára už na tom maká. (Netušíte někdo, jak je daleko s remakem „Poučení z krizového vývoje“?)

Dobrá zpráva na závěr: Je nade vší pochybnost jasné, že naprostá většina z nás se dožije opadnutí pandemie. O tělesném a duševním zdraví v tom čase ani v časech následujících si nehodlám činit iluze. :-D

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

29.03.2020 18:13:10 #1392 

mira78 muž

>> #1391, ˘Ö˘Krab, 29. 03. 2020 17:47:38

malinko bych to upravil první babiš pak ano potom vláda.......pak teprve zdravotnictví a sociální služby..... dnešní partie na primě tomu dala korunu.....

29.03.2020 18:21:16 #1393 

˘Ö˘Krab muž

>> #1392, mira78, 29. 03. 2020 18:13:10

Neviděl jsem.
Zde pro Harryho něco, s čím skoro souhlasím, až na nedotaženost konceptu „inteligentní karantény“. Zatím mi nikdo nepředložil opravdu silný důkaz, že je to „jediné řešení“. Spíš se obávám, že v našich podmínkách se to zase zvrhne do nějaké polovičatosti.
Tady z jiného soudku.

EDIT: Další pochybovač. Nějak se nám začínají množit …

A dole ještě video pro Harryho, doufám, že se na to nevztahuje zákon o propagaci hnutí potlačujících práva osob. Ale napadá mě, ten by se teď dal šikovně napasovat na naši drahou státostranu.

Video

29.03.2020 18:41:18 #1394 

korsičan muž

>> #1361, MichalW, 29. 03. 2020 09:30:58

*Takže buď sraz u Tebe Korsi na statku a provedl bys nás po okolí * :-) :-)

No to určitě, měšťáci na vsi. To by dopadlo jak bitva u Chlumce, jen v opačném gardu. Tady v okolí není žádná Fakultní nemocnice, aby mohla přijmou tolik zraněných. Vy se tady pokopete motyčkama, další se řízně pilou, potrká ho beran .....a mě zavřou.

Nejlepší by to bylo někde na horách, když už se tam bude člověk vláčet. Jeden pěkný večer, pak pac na rozloučenou a bylo by.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

29.03.2020 18:48:24 #1395 

m3 muž

>> #1388, Harry, 29. 03. 2020 15:49:28

Pred mesiacom riesili drifty

Tak to jsme tady podstatně dále, už se řeší i detaily. Tedy mikrodrifty. 8-O

29.03.2020 18:54:24 #1396 

Nojby

>> #1339, ˘Ö˘Krab, 28. 03. 2020 20:19:00

Už z tý „karantény“ blbnu, říkal jsem si, se to tu nějak zvrhlo. Četl jsem zrzku :-)

Dycky Vist!

29.03.2020 18:56:35 #1397 

korsičan muž

>> #1366, jonys, 29. 03. 2020 10:00:31

Nezlob se, ale to co tady popisuješ je naprostý nesmysl. Něco takového šlo v první polovidě devadesátek, pak už ne.

Revize musí mít úplně každý, bez toho se nehneš. Požárník k nám na firmu chodí první týden v lednu už dobrých 25 let. Revize na stanice platí pouze 2 roky a označuje jí samolepka podobná té co máš na SPZ. To samé platí pro hevery na auto.

Neexistuje, aby jsi neměl revize na tato zařízení. A ani na to nemusíš myslet, protože revize provádí většinou někdo napojený na výrobce či prodejce a ten si to už ohlídá. Nám na stanici volá maník tak 14 dní předem než dojde. Navíc jsou tím podmíněné všechny pojištění (požár, blbost, havárie, zodpovědnost …) co si jen dokážeš představit, takže bez toho fakt ne.

Stejně tak kalibrace na přístroje. Ty sice povinné nejsou, ale k čemu ti je měřák, když bude měřit blbě ??? A když bude měřit blbě, tak nic neopravíš. Takže si kalibrace necháváme dělat 1× za rok.

S tou cenou je to tak, že značka ( Škoda, Ford, Fiat .....) svému smluvnímu servisu nakáže, že musí mít přijímacího technika (bloncka se čtyřkama ideál, jinak ti strhnou body), odpočinková místnost s wifi pro zákazníky, fasáda v barvách firemní triklory ..... a milion dalších pí..ovin, které nemají na výsledek opravy žádný vliv. Třeba pro rok 2020 si Toyota vymyslela, že celá jedna stěna servisu musí být skleněná, aby zákazník viděl, co s jeho autem dělají. A to jsou pro servis miliony vyhozené oknem. A tyto miliony bude muset promítnout do ceny práce.

Zatímco opravář mimo system, nic takového splňovat nemusí. Zakázku přijímá sám, auto opraví sám, doklad napíše sám a zákazníka zkasíruje také sám.

To je ten rozdíl v ceně. Revize heveru či požární předpisy s tím nemají co dělat.

Je to jako u lyžařských středisek. Bez revize od Drážní inspekce si nezalyžuješ ani ve Špindlu, ani v Němčičkách. A je šumák, zda se jedná o šestisedačku, kabinku či obyčejný talířák z roku 1968. Stejně jako si auto na hever bez revize nezvedneš u Top car Praha, ani v Horní Dolní.

29.03.2020 19:03:18 #1398 

m3 muž

>> #1390, Harry, 29. 03. 2020 17:34:24

Ostava sa len modlit aby biometricke cipy neboli na urovni velkosti prvych mobilnych telefonov

Několik stránek zpět v tomto vlákně jsem psal, že džin už je z láhve venku. Tak jak se nám soudruzi snaží prezentovat například „chytrou karanténu“ a výhody , které z toho všichni budeme mít mě jen utvrdilo v názoru, že v žádném případě nestojím o chytrou ani hloupou karanténu. Jsou to všechno jen kecy.Kontrola,kon­trola, kontrola.No a pokud by to nestačilo , tak ještě přísná kontrola.Dokdy to vůbec bude možné se budu držet cíleně stranou takových věcí jak to dělám dosud.

Nejvíc mě děsí, že tomu spousta lidí tleská ,protože mají pocit , že je Blekota a spol. pustí o to dříve do nákupních center shopovat. Co je ještě horší , že se na tom aktivně podílí dokonce i lidi, kteří ještě nedávno stáli v prvních řadách bojovníků proti takovým věcem.

29.03.2020 19:12:42 #1399 

korsičan muž

29.03.2020 20:20:40 #1400 

m3 muž

>> #1393, ˘Ö˘Krab, 29. 03. 2020 18:21:16

Tady z jiného soudku

Obsah soudku koresponduje s mým názorem na věc.

29.03.2020 20:30:14 #1401 

m3 muž

Tak jsem soudruzi včera po dlouhém váhání začal postupně ukládat lyže k letnímu spánku. I pod dojmem včerejší první letošní vyjížďky na kole a komunikaci s bytnou v Rakousích jsem usoudil, že tuto sezonu se už nesvezeme. Po dlouhých letech nebude poslední jízda sezony pro radost rovně dolů, protože nebude vůbec žádná.Náčelník Prvosenka to řekl jasně, hranice zůstanou zašpérované a basta.No a co čert nechtěl, kouknu před chvíli z okna a taková chumelenice nebyla celou tuto zimu.

29.03.2020 21:17:09 #1402 

29.03.2020 21:33:35 #1403 

MichalW

>> #1401, m3, 29. 03. 2020 20:30:14

Já jsem zaletnil pouze lyže mladé paní. Lyže mé a dětí potřebují poléčit skluznice v servisu a tak jsem nechtěl na ně matlat vosk. No a skiservisy mi zavřely…

>> #1398, m3, 29. 03. 2020 19:03:18

Na chytrou karanténu jsem zareagoval tak, že platím pouze v hotovosti a telefon v módu ON mám pouze doma a v práci. Když jdu do obchodu, telefon je doma nebo OFF.

29.03.2020 21:46:25 #1404 

˘Ö˘Krab muž

No jo, no. I u nás zůstal sníh ležet.

29.03.2020 22:28:21 #1405 

m3 muž

>> #1366, jonys, 29. 03. 2020 10:00:31

Česká mantra nejnižší ceny

Není to jen česká mantra, i když je pravda, že v CZ je to dovedeno téměř k dokonalosti. Je to takový uměle začarovaný kruh. Lidi chtějí vše a hned.Nejsou ochotni si odpustit jahody na Vánoce, Silvestra v Egyptě a podobný věci , ale na druhou stranu kupují gumové rohliky, oběd za 69,– a podobně.

Jo, šetřit se musí. Dělat tam odvětrání, měření koncentrací, výpočty, pracovní postup pro práce s nebezpečím výbuchu, použít antistatický hadry, nejiskřivý nářadí, mít tam čidla…to by přece stálo peněz a tu zakázku bychom nezískali, že! Přišli nám v baráku měnit odpadový trubky. 2 chlapíci v trenkách a tričku, jediný nářadí byly kladiva a flexy.

Všichni ti aktivisti a rádobyšetřilové i křiklouni v čele s Piráty dokopali zákon o veřejných zakázkách do té podoby, že rozhodující kriterium je cena. To jestli firma dodržuje normy, termíny, technologické postupy, má reference a kvalitu se odsunulo na druhou kolej. Samosebou se tato filozofie postupně dostala i do soukromého sektoru i když ne tak masivně.

29.03.2020 22:37:47 #1406 

m3 muž

>> #1403, MichalW, 29. 03. 2020 21:33:35

Na chytrou karanténu jsem zareagoval tak, že platím pouze v hotovosti a telefon v módu ON mám pouze doma a v práci. Když jdu do obchodu, telefon je doma nebo OFF.

Podle používání , resp. nepoužívání kreditky jsem v karanténě už hóóóódně dlouho 8-O

Já jsem potřeboval udělat jen dva páry , které by šly na Montanu až po poslední letošní jízdě . Stihl jsem to tento týden, takže je můžu začít napouštět a pak uložit. U ostatních jen dobrousit a natáhnout vosk. Hroznej pocit koukat z okna v dílně jak sněží a ukládat lyže na léto. Fuj, až jsem otřepal.

30.03.2020 07:45:43 #1407 

MPS

>> #1405, m3, 29. 03. 2020 22:28:21

>> #1406, m3, 29. 03. 2020 22:37:47

Tvl se mi líbíš čím dál víc.......akorát bych řekl že v tom soukromém sektoru je to v jisté míře od nepaměnti......:-D

30.03.2020 11:18:02 #1408 

oblouk muž

Máme rádi dechovku – https://www.youtube.com/watch?…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

30.03.2020 11:33:22 #1409 

oblouk muž

Za tu písničku možná dostanu od něklterých z vás přes hubu – a bude to v pořádku už jsem se za ní potretal třeba tím, že jsem vám ji sem šoupnul :-).

Teď něco užitečnýho – https://tn.nova.cz/…nenosit.html?… – s návlekem to dělám přesně tak a venku, kde na jablonecku běhá víc než polovina lidí s rouškou !!!???? nedostávám vynadáno, Mám pocit, že to moje venkovní odhalení lidi nějak chápou – ale já nechápu, proč si do svojí roušky celej výběh (výjezd na kole) chrchlaj. Ach jo – jsme stádo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

30.03.2020 11:44:46 #1410 

korsičan muž

komunikaci s bytnou v Rakousích jsem usoudil, že tuto sezonu se už nesvezeme

V Rakousku to asi moc veselé není a pronajímatelům evidentně není do skoku. Ženě přišlo od paní ze Stubaie na mail přání hezkého léta a hlavně ať to ve zdraví přežijeme, aby jsme se mohli opět setkat.

Nic takového od ní za těch zhruba 15 let nepřišlo.

Nevíš, zda vůbec plánují otevření skiareálů na podzim ?

30.03.2020 11:47:22 #1411 

korsičan muž

>> #1408, oblouk, 30. 03. 2020 11:18:02

No, ještě toho trochu …

30.03.2020 14:13:06 #1412 

Nojby

>> #1408, oblouk, 30. 03. 2020 11:18:02

Teda HOnzo, sice se říká, proti gustu…, ale nechápu, že jako muzikant můžeš šířit takovou s*ačku. To je snad horší, než šířit koronavirus, akorát na to nejsou paragrafy. Zatím.

Dycky Vist!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy