Lyžařův rozcestník pro cestu do Alp v době pandemie aneb semafor covid-19 [článek] (strana: 5) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Lyžařův rozcestník pro cestu do Alp v době pandemie aneb semafor covid-19 [článek]

Lyžařův rozcestník pro cestu do Alp v době pandemie aneb semafor covid-19 [článek] (strana: 5)

15.10.2020 08:37:53 #121 

IIIvan muž

>> #118, Harry, 14. 10. 2020 16:39:52

Prečo by mal Miro „ťahať za kratší koniec povrazu“, snáď to nie je nejaká súťaž, ani debata na „topkách“? Ja mu rozumiem, má svoje roky, možno vyšší tlak a bojí sa o seba alebo niekoho blízkeho…

Ja len upozorňujem, že človek(všeobecne) sa nesmie nechať zmanipulovať médiami, politikmi apod.(jedno z akej strany, firmy, lobby…). Hlavný problém je totiž to čierno-biele videnie, ktoré je hneď spomenuté v úplnom začiatku toho dokumentu:

„Média a politici systematicky předstírají, že existují jen dvě skupiny.....“. A presne na to poukazujem celý čas. Ide o to, že sa hádžu čísla, manipuluje sa nimi(štatistické „hriechy“ a porovnávanie hrušiek s jablkami a k tomu hliníkovými diskami na Zetore) a vytvára sa atmosféra aká nemá obdoby, zavádzajú sa opatrenia bez posúdenia vplyvov(a potom sa zrušia skôr ako začnú platiť, lebo nevesty na Facebooku protestujú).

Možno hlavný odborný štatistický problém(s presahom na verejnosť odbornú aj laickú) je to, že doteraz sa chrípka a CHPO kvantifikovala rôzne. Niekto sa ale nad tým zamyslí a vidí krivky zimného/jarného nárastu celkovej úmrtnosti(US/EU dú dáta na kade-čo) a pozrie si nejaké podobné zborníky z konferencií epidemiológov apod(jednu som tu hodil).

Tak si možno(!) vytvorí názor v zmysle „kurňa, ale tá chrípka apod. nie je až také nevinné ochorenie, keď len na SK zabije bežná, stredne silná chrípka takmer 4000 ľudí za rok“(OK, priama príčina je obvykle sekundárna pneumónia a X iných, ale to aj u CoV).

15.10.2020 09:03:11 #122 

Harry žena

>> #121, IIIvan, 15. 10. 2020 08:37:53

No ved presne to som myslel.

Argumentacne sa bude mat problem chytit.

Tento kmen RNA viru vie preco tu je/basnicky opis:}/ ,pameta si odkial vysiel/to je dosledovatelne alebo bude/ a comu ma posluzit.

Tema „chripok“ ma omnoho sirsi kontext/beriem teraz len medicinske hladisko/. Uz parkrat sme tu narazili na nadspotrebu antibiotik,klesanie ich zaberu v populacii, na potrebu znizenia ich spotreby a kto sa o temu zaujima, vie o potrebe novych druhov virotik.

Vyskum novych druhov tychto liekov je nesmierne financne narocny.Aj to je jeden z dovodov tejto matematickej a psychologickej operacie.

Obrovsky problem vidim aj v patentovani kmenov.

Preto upozornujem orima aby sa zbytocne neohanal nejakymi clankami,kde sa hra s psychologiou cloveka a ktore maju urcity ciel.

Ale jak sa hovori okolo mna, uz nech je vakcina, pichnu nas a mozme sa vratit k staremu sposobu zivota. Tak im to serviruju a oni rychlo chapu.

No,nerad kuvikam,bude to inak. Len tolko, este makam kym sa da,neskor bude casu viac. O dost.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.10.2020 10:46:38 #123 

M.art.in muž

Za celou dobu „pandemie“ znám se svého okolí 3 lidi kteří covid-19 onemocněli, ale daleko ZAJÍMAVĚJŠÍ!!! jsou 2 případy z mého okolí a sice, případ č.1 pán s paní se rozhodli nechat otestovat. Registrovali se v odběrovém centru, avšak vzhledem k dlouhé frontě ztratili trpělivost a proto to vzdali a bez testu odjeli domů. Jaké je však čekalo překvapení, když jim za 3 dny přišlo oznámení, že jsou Covod-19 pozitivní. Případ č.2, rodině zemřela v nemocnici babička a lékaři se rodiny ptali, jestli mohou uvést jako příčinu smrti Covid-19. Babička však na Covid-19 nezemřela. To jen krátce k Covid-19 šílenství.

Rock 'n' Roll Forever...

15.10.2020 11:02:16 #124 

johnycek muž

>> #123, M.art.in, 15. 10. 2020 10:46:38

Tak tuhle povidacku uz jsem slyšel. Je zajímavé jak se tyhle fámy neskutečně rychle šíří. R 1000.:-D8-O:-D

panta rhei

15.10.2020 11:27:00 #125 

Harry žena

>> #124, johnycek, 15. 10. 2020 11:02:16

Sirsia rodina.

Rakovina 4 roky,tazky stav 1,5 roka,leziaca, 86 rokov.

Diagnoza pri umrti, Covid 19. Nemocnicu Ti mozem upresnit.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.10.2020 11:43:35 #126 

johnycek muž

>> #125, Harry, 15. 10. 2020 11:27:00

Konkrétní případ nezpochybňuji. Ale tu povídačku o frontě na testy už jsem slyšel od pondělka minimálně ze 4 „nezávislých zdrojů“ jímž to někdo důvěryhodný nezištně sdělil. :-) .

panta rhei

15.10.2020 11:54:09 #127 

Harry žena

>> #126, johnycek, 15. 10. 2020 11:43:35

Rozumiem.Nechcem sem tahat osobne veci.

Problem je v tom, ze ludska psychika sa zacina branit,tazko prijima novu podstatu zmien.

Prestavame slepo verit autoritam ktore su vnutene a ktore nemaju ziadnu zodpovednost.Ani za zjebnutu ekonomiku.

Tympadom pride k podceneniu situacie, co je dalsi problem.Vir je sikovne nadizajnovany,ale to uz som pisal.Radim nepodcenit.

caute Harry

15.10.2020 12:05:46 #129 

Martin47 muž

>> #126, johnycek, 15. 10. 2020 11:43:35

Netvrdím, že je to pravda ale četl jsem, že pokud se někdo zaregistruje na test a neabsolvuje ho, je automaticky označen za pozitivního a jako takový obeslán a veden.

15.10.2020 12:41:23 #130 

johnycek muž

>> #129, Martin47, 15. 10. 2020 12:05:46

Toto jsem ještě nečetl. Tak jsou tu jisté možnosti proč by to někomu mohlo vyhovovat. Ale jelikož nejsem příznivec konspiračních teorií, tak věřím že se to neděje systematicky(jen v případě chyby konkrétní osoby) .

panta rhei

15.10.2020 13:04:41 #131 

Harry žena

>> #129, Martin47, 15. 10. 2020 12:05:46

J.j. Tiez sa to ku mne dostalo.

Co som videl, pripad rok mrtveho, pozitivny test na vir.

Omluva z toho laboratoria po podnete ze ako je to mozne, s argumentom pretazenosti.

caute Harry

15.10.2020 13:44:19 #132 

IIIvan muž

>> #131, Harry, 15. 10. 2020 13:04:41

Počúvaj virológ, pozri si email, potrebujem niečo(nie testovaciu sadu na covid)…

15.10.2020 14:10:09 #133 

Harry žena

>> #132, IIIvan, 15. 10. 2020 13:44:19

Virolog a gynekolog som len na vedlajsi uvezok, protistatny skiblog trener som na plny.

Hlasim spojenie nadviazane . Drat funkcny.

Na vakcine pracujem..stop­..staviam garaz…stop…lyze su bokom…

caute Harry

15.10.2020 17:32:51 #134 

orim muž

>> #121, IIIvan, 15. 10. 2020 08:37:53

>> #122, Harry, 15. 10. 2020 09:03:11

Čaute chlapci, no dávate mi zabrať ( myslím v dobrom, trochu som poštudoval niečo o chrípke ale iba povrchne, som starý a nechce sa mi v tom veľmi podrobne rýpať).

Harry – na to ťahanie lana za kratší koniec Ti Ivko vlastne odpovedal presne v duchu, akoby som to spravil ja, predsa nejde o súboj. Pri diskusiách nemávam „krvavé oči“ a beriem ich ako spestrenie môjho života. Ivko – no ten ma takmer odhadol, postarší pánko so zdravotnými problémami (na ten tlak skutočne beriem tabletky), ktorý sa boji o svoj „kurací život“, preto je taký opatrnejší. :-D

Teraz trochu ku Corone (moje označenie v príspevku pre Covid 19), (aj keď to nie je moja priorita a neštudujem štatistiky a štúdiá, nové poznatky, vývoj choroby a pod.)

Musíme si určit základné témy diskusie:

1/ Existuje Corona ( ja tvrdím, že áno a Ivko tiež, ak som si dobre prečítal niektoré jeho prípevky)

2/ Ktorá viróza je nebezpečnejšia Corona vs. chrípka. Ja som jednoznačne za Coronu, Ivko zrejme je opačného názoru. (niečo som si preštudoval, no ak nemám pravdu tak klamú všetky oficiálne zdroje na celom svete. Prečítal som si vyjadrenia Dr. Bražinovej a nezaznamenal som nič proti môjmu tvrdeniu).

3/ Kardinálna otázka na záver ( tu časťou diskutujúcich nanesená otázka smerovania spoločnosti niekam, neviem kam s poznámkou Znakem je velmi dobře zvládnutá psychologie jedince i davu). Pri tomto som sa pozastavil a poslal Harrymu otázku k bližšej špecifikácii, no do súčasnej doby som nedostal odpoveď. Ivko bol vo vyjadreniach opatrnejší s vyjadrením „niečo tu smrdí“.

Téma okruhu bodu č. 3 je nekonečná. Relevantný záver vlastne ani neexistuje, lebo spoločnosť sa vyvíja a bohužiaľ čoraz rýchlejšie, takže sa zrýchľujú aj celospoločenské zmeny.To že v spoločnosti sú rôzne lobistické tlaky je jasné, ale že by došlo v spoločnosti k nejakej prevratnej zmene ( v zmysle spoločensko právneho usporiadania) , tak tomu neverím.

PS: Ivko, prosím pošli link na štatistiku, že v SR na chrípku v roku 2016 zomrelo 3.700 ľudí, na oficiálnych stránkach som nič také nenašiel. Spomína sa tam iba SARI – úmrtnosť. https://www.uvzsr.sk/…017_2018.pdf

15.10.2020 18:42:40 #135 

IIIvan muž

>> #134, orim, 15. 10. 2020 17:32:51

Nie som názoru, že „chrípka je nebezpečnejšia ako korona“, ale som proti obvyklým mediálnym výplodom „covid je rádovo smrteľnejší“ – okrem iného čarovania s číslami(vieš, že CZ vykazuje úmrtia úplne inak ako SK? u nás je CZ metodikou odhadom teraz 300 mŕtvych, nie 60 či koľko).

Zdroj som už dával, líder tímu je práve Tebou spomenutá Dr. Bražinová:

https://www.amedi.sk/…achripka.pdf

Ako som spomínal, metodika je založená na prudkom náraste kriviek celkovej úmrtnosti počas epidémie chrípok. Nie je to nič nové, takých medzinárodne uznávaných štúdii je tu dávno mraky, námatkovo(!) niektoré s nejakými číslami(ver, že už som ich desiatky prešiel – pre aj proti):

Portugalsko: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21713040/

Úmrtnosť bežnej „chrípkovej sezóny“ je priemerne 25 osôb/100 tisíc obyvateľov, pričom silné sezóny prevyšujú tie slabé 3 až 6 násobne.

Česká republika: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15971510/

Podobné čísla na sto tisíc obyvateľov…treba si pozrieť tie krivky, sú dosť výpovedné(vo viacerých zdrojoch sa dá pohrať s odvodením týždenných hodnôt a sumárom atď.

Alebo zaujímavá je dôvodová správa EU komisie ku očkovaniu atď., kde je hodnota úmrtí na „chrípku“ za vtedy 495-miliónú úniu v silnejšie sezóny 220 tisíc obetí. Alebo – slabá chrípka 8 obetí/100 tisíc obyvateľov, stredne silná 25. silná ale nie pandemická 44 obetí/100 tisíc.

Prepočítať dáta na aktuálny počet obyvatelov SK/CZ si dokáže asi každý…

15.10.2020 19:09:56 #136 

Martin47 muž

Je to tu příjemně kultivovaná debata, což je v dané situaci dost unikát. Můj názor je již definitivně utvořen a podělím se o něj. Je úplně jedno jak to je, protože evidentně došlo k situaci Alea iacta est a není cesty zpět. Výsledek se nedá ani odhadnout ani ovlivnit a nezbývá než se v budoucnu nechat překvapit a s výsledkem se naučit žít. Dobrá zpráva je, že mnoho a mnoho generací před námi čelilo daleko horším krizím, někteří je ustáli, jiní ne. Přeji všem hodně štěstí a co největší klid.

15.10.2020 20:36:04 #137 

Harry žena

>> #134, orim, 15. 10. 2020 17:32:51

3/ Kardinálna otázka na záver ( tu časťou diskutujúcich nanesená otázka smerovania spoločnosti niekam, neviem kam s poznámkou Znakem je velmi dobře zvládnutá psychologie jedince i davu). Pri tomto som sa pozastavil a poslal Harrymu otázku k bližšej špecifikácii, no do súčasnej doby som nedostal odpoveď.

Pokusim sa o odpoved takto.Orim ,ja som od brehu rieky na ktorom stojis pomerne vzdialeny,dokonca by som povedal ze az moc.

Ak si za dobu co tu smrdim nepochopil moj nahlad na svet, odpoved by sa mi hladala tazko,lebo,aj ked nie je moc komplikovana, musel by si jej rozumiet. A ja nemam pocit ze si v stadiu aby som Ti bol zrozumitelny.

>> #136, Martin47, 15. 10. 2020 19:09:56

Zaujimavy prispevok Martine. Myslis situaciu celkovo alebo virovo? S tymi kockami?

V poslednej dobe musim pomaly s kazdym Tvojim prispevkom len suhlasit. Dobre vyskladavas mozaiku.

Asi starnem.:}}

caute Harry

15.10.2020 21:23:56 #138 

johnycek muž

Souhlas kostky jsou vrženy a teď nezbývá než pozorovat dění. V tomto případě raději s odstupem min. 2 metrů :-).

panta rhei

15.10.2020 22:44:24 #140 

Martin47 muž

>> #137, Harry, 15. 10. 2020 20:36:04

To přece nejde oddělit.

16.10.2020 11:45:28 #141 

16.10.2020 13:57:46 #142 

Harry žena

>> #141, johnycek, 16. 10. 2020 11:45:28

J.j.

Cermaka si vzdy rad precitam.

Aj ked s par vecami by sa dalo jemne polemizovat, toto som si uz davno vybral pre seba

Podle místních lidí se tam v průměru topil jeden člověk denně. A ne vždy se ho podařilo zachránit. Většina se ovšem neutopila proto, že by je proud odnesl moc daleko a oni se pak už nemohli vrátit. Utopili se proto, že dali na intuici, která jim velela to nejhorší možné řešení. A pak příliš věřili svým schopnostem a nerealisticky odhadli své vlastní síly.Rada byla přesně opačná: nechat se unášet a snažit se dostat mimo hlavní proud. S vynaložením mnohem menší energie a bez hysterie, protože to zvyšuje pravděpodobnost, že budete mít štěstí.

Aj toto je dobre

Mimochodem, pojišťovnictví nám ukazuje, že jakkoli pracuje naše mysl intuitivně špatně s událostmi, které mají malou pravděpodobnost, i tak s nimi exaktně pracovat lze. Za fasádou legračně podezřelých pojišťováků, z nichž si děláme legraci jako z agentů s teplou vodou, je ve skutečnosti vysoká matematika umožňující dojít k velmi přesným výsledkům. Což dokazuje i to, že pojišťovnictví je dlouhodobě úspěšný a profitabilní obor.

Cele leto ked som makal ako fretka a pripravoval sa na nevyhnutne som chodil s vyplestenymi ocami ked som pocuval ludi, a s uplne vyplestenymi ked som pocuval ludi ktori su od svojich rozhodnuti existencne zavisli.

Vlada to ale urobila podla mojho usudku dobre. Pokusit sa v dobrych casoch ked sme dostali cas populaciu premorit, pokial mozno kontrolovane, pokusit sa trafit strop a hranu problemov ktore pridu a ustrazit najvetsi pruser.

Je mi luto, ale jak na vojne,kolateralne straty sa nedaju vymazat. To je nutna dan,aj ked pan Boh by mal konecne nariadit ze neumierat! Len by to mohlo potom dopadnut jak v tej ceskej rozpravke…

Dobry clanok,dik.

caute Harry

P.S.On sa ten zivot tak nezda, ale tiez je matematikou.

16.10.2020 18:24:58 #143 

valerius

Alea iacta est a není cesty zpět. Výsledek se nedá ani odhadnout ani ovlivnit

Souvisi to s mou posledni otazkou zde (Nejak jsem se tu od te doby nevyskytoval a nedostal se k reakci)

EDIT, nedari se mi spravne upravit odkaz vyse, tento snad funguje: >> #20, valerius, 04. 10. 2020 12:17:11

16.10.2020 22:17:38 #144 

m3 muž

Koronáč, nekoronáč už si soudruzi chystáte nádobíčko ?

17.10.2020 07:59:10 #145 

MPS

>> #144, m3, 16. 10. 2020 22:17:38

No jasan…šortky, žabky a sluneční brýle připravené, bohužel to ale vypadá že letošní zimu si koule na pláži válet nebudu…:-?

17.10.2020 09:13:03 #146 

johnycek muž

Sháním tulení pásy a vázaní pro chození do kopce. Ale jinak vše nachystáno z přerušené jarní sezony, jen slalomky jsou ještě trochu od hlíny, jak jsem ryl spodek Jáchymovský v karanténě. :-)

panta rhei

17.10.2020 09:59:01 #147 

Harry žena

No,lyze uz isli z povaly do kotolne.

Cas uz zacina tlacit aj pesimistov co si myslia ze na jar, ked da boh vakcinu, tak by sme sa mohli sklznut.

Ale poradny organ Nemeckej vlady RKI/Robert Koch Institute/ si mysli ine. Citujem.

„Pravdepodobne budú v budúcom roku k dispozícii očkovacie látky proti Covidu-19. Ale napriek tomu musia aj naďalej ostať obmedzenia. To znamená, že aj potom musia platiť isté modifikácie spolunažívania – teda dodržiavanie odstupu na dva metre a nosenie rúšok, ako aj dodržiavanie ďalších opatrení.“

Tak ich asi zas vynesem na poval.Ten optimizmus je nakazlivejsi jak ten vir,kruci.

caute Harry

17.10.2020 10:20:59 #148 

ZB?

Lyže mám stále připravené v teple v předsíni..Všechno vlastně připravené až na ten kopec… Tvl. vlastně mě napadá… Nevíte někdo o nějakém kopci na prodej ??? Nic velkýho,stačí tak kilometr, ideálně na severní straně míň stromů…

Lyze-to je moje diagnoza...

17.10.2020 12:20:36 #149 

Radek Holub - SNOW muž

Už nevím, kde jsem to zahlédl, ale moc se mi líbí „Není tak těžké lidi oblbnout jako je přesvědčit, že se nechali oblbnout“. Funguje to asi při jakékoliv překotné, nepřehledné události, tedy i na covid. Každý se snaží zorientovat podle svých schopností pokud možno co nejrychleji (nejistota je totiž nepříjemná) a pak už se pokud možno jen ujišťovat o „své“ pravdě. Covidové zprávy jsou v tomto naprosté žně, utvrdit se lze podle nich v jakémkoliv extrému.

K epidemii se už vyjádřili snad všichni kromě svazu kominíků, a je to naprosto pochopitelné, přirozené, nemoc ovlivňuje vše a každého. Přesto mi chybí nějaký racionální zpravodajský proud, klidně s názorovým vývojem, ale hlavně dlouhodobě konzistentní a uvěřitelný (o pár postů výše je hezký Čermákův příklad, proč intuice nefunguje, ale to je trochu něco jiného, než mám na mysli).

Abych se trochu přiblížil k lyžování, tak shrnu, co v tuto chvíli vnímám jako problém: běžná chřipka je výrazně méně infekční (má nižší reprodukční číslo) než covid, poměr R je údajně cca 1,1 ku 2–3. Z toho plynou všechny další nepříjemné důsledky, které známe už z jara – situace se mění dost rychle a místy se přetíží zdravotní systém. „Intuice“ mi tedy říká, že „něco se dělat musí“, ačkoliv to nemusí být hned drastické opatření typu „v zimě nevystrkujte nos z domu“.

Zajímal by mě i význam exportu viru přes hranice (kraje, státu) versus význam jeho „množírny“ uvnitř zemí, měst, komunit, …

A tím se dostávám k tomu nejdůležitějšímu: co je zodpovědné (přínosné, užitečné ap.) dělat či plánovat, jak uvažovat nebo upravit své chování? Sedět doma? Schovat se do přírody? Na lyže? Odpověď asi nebude překvapivá. :-)

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

17.10.2020 18:35:23 #150 

IIIvan muž

uz mame davno nachystane a testujeme na svahu jestli to jeste umime… :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy