Informace, know-how & zač je toho loket - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Portál SNOW Informace, know-how & zač je toho loket

Informace, know-how & zač je toho loket

05.01.2012 18:55:10 #1 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

Přátelé,
přišlo mi vhodné založit toto vlákno, které by mělo přispět k zamyšlení nad informační politikou zdejšího fóra a časopisu Snow. Rád bych, aby především ti, kteří zde poskytují svůj čas a informace (obojí je, jak známo, synonymem peněz), přišli se svou trochou do mlýna.

P.S.: Přesunu sem časem svůj sáhodlouhý post z vlákna „Lyžáky-začátečník“, protože tam jednoznačně nepatří, ale je mi líto to mazat úplně :-D .

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

05.01.2012 19:28:57 #2 

Příspěvků: 1881

Radek Holub - SNOW muž

Ahoj, určitě – bude to vítané! Skol Radek

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

05.01.2012 19:57:30 #3 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #36, ivan, 05. 01. 2012 16:30:48 vlákno „Lyžáky-začátečník“ ( http://snow.cz/…zacatecnik/2#… )

„S většinou věcí se shodoval“
(referee o Jankovi)

–- Krabe, kde jsme to my soudruzi z endéer udělali chybu, že se neshodoval úplně? (ivan)

„zatim si mi radil jen ty, Ivan – Vas dva chvalil :D “
(opět referee o mě a ivanovi, chválil Janek)

Ó já su tak šťastné! Ošklivý oblevový den s ocelově hnusnou oblohou se mi hned celý prozářil! (ivan)


Máš to pernou práci v tomto větrném nečase, praporečníku. Nastala chvíle, kdy je třeba přitvrdit stranickou linii, zatočit s revanšisty a oportunisty.

Jak vidno, amerikanizace společnosti totiž značně postoupila. Krom lyžařské gramotnosti tu teď musíš rozšiřovat i tu informační, a co hůř, i sociální. O jazykové úrovni a základní gramotnosti (v původním slova smyslu) nemluvě. Tolik praporů najednou, to je k neunesení, OMSb. Totiž ono nejen, že se nečte, ono, když se čte, tak se neví, co to znamená. Ono, když se ptá, ono se vlastně vůbec neposlouchá, co je odpovídáno. Někdo ale naslouchá pozorně, někdo, kdo umí číst. Nepřítel naslouchá.

Tentokrát to, shodou okolností, byla pouhá netaktnost. Proto jsem rád, že jsem ten příspěvek #29 výše odkazovaného vlákna velmi pečlivě formuloval, abych napsal bez ironie všechno opravdu tak, jak to myslím. Že to nakonec dopadlo jinak… Nevím, jestli mi pak má být k smíchu nebo k pláči následný „ospravedlňující“ Jankův vstup do vlákna „Atomic D2 VF 75“? Rozhodně je to americké, se vším všudy. Stejně jako Adamova opakovaná rozražení dveří otevřených dokořán… A kolik asi je ve svitu monitorů a klapotu klávesnic a spadlých čelistí takových Janků.

Přesto ale tato netaktnost poukázala na jistou mezeru v systému. Hloubám, přemýšlím … jak se Janek dostal k refereemu, když tomu pak spadla čelist? Že by fórum jako zdroj klientů, taková pěkná aktuální databáze (navíc kvalitně přefiltrovaná) zadarmo a online? Dá se s tím něco dělat? Není lepší se tvářit, že Janci vůbec neexistují? Ach jo, paranoia.

Vyhledávač nachází pod heslem skiporadna spousty odkazů. Kde berou informace? I sám časopis se chová dost komunitně tím, že je zdarma k dispozici celý archiv. Informační negramotnost už pravděpodobně postoupila tak daleko, že nepřežvýkané – myšleno opakovaně zjednodušené – (jakkoliv kvalitně pro print odborně předžvýkané) informace už nejsou použitelné. Ve spojení s fórem se na tom může přiživovat spousta přežvýkávačů – stačí jen připojení k internetu.

Tím se netvářím, že fórum považuji za pupek světa. Rozhodně je ale jedním z kvalitních uzlů lyžařské informační sítě. Dalo vzniknout živé komunitě, je v něm informační poklad a spousta práce. I já sám jsem vlastně takový přežvýkávač, ale na oplátku zdejší vlákna hnojím :-D , aby měla z čeho růst.

Obávám se, že doba fóra jako samoregulující se entity pominula. Absolutní demokracie nemůže nikdy vést ke vzrůstu uspořádanosti. Jedinou obranou proti dotírající entropii je zásah vyšší moci. Buď vznik hierarchické struktury nebo moderování fóra. Pokud bude podobných hlasů více, snad nás redakce vyslyší.

Nebýt to dneska tak skvělý den, měl bych od rána po náladě. Asi poslední dobou píšu moc a příliš často. Ne asi, určitě. Asi to silně omezím a přenechám místo jiným. Asi si budu pečlivě vybírat, co a komu. Nemusí to být všechno na stříbrném tácu, aby paraziti měli alespoň trochu ztíženou práci. Myslím, že většinu rad za nás rád udělí Janek a jemu podobní. Co budou radit je jejich věc. A ať si za to klidně účtují poplatky. Za 190 Kč bych krunýř neopustil.
Ach jo, ta má paranoia.

˘Ő˘ KRAB

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

05.01.2012 21:28:22 #5 

Příspěvků: 217

PavelKo

>> #3, ˘Ö˘Krab, 05. 01. 2012 19:57:30

Ahoj Krabe, vzhledem k tomu, že jsem se tady na fóru dozvěděl za tu dobu, co se snažím o lyžování, ohromnou spoustu věcí, celkem uvítám jakákoliv opatření, která sníží pravděpodobnost, že z fóra zmizí hodnotní přispěvatelé.

Zrovna moderování fóra mi přijde jako velmi užitečné. Loni nebo předloni už ale nějaká diskuze ohledně regulace fóra proběhla a zrovna moderování tam nějak velký ohlas nezískalo, pokud si pamatuji. Bohužel s moderováním je problém, že zase někomu sebere čas navíc. A pokud by moderování probíhalo necitlivě, může mít místo pozitivního přínosu přínos právě opačný. Ale za sebe bych přesto tuto cestu zkusil, aby se fórum pročistilo od části balastu.

Když přemýšlím o regulaci fóra dál, napadá mne další věc. Regulace může mít za následek snížení počtu čtenářů i přispěvatelů, prostě snížení živosti fóra. Mám pocit, že ti nejaktivnější přispěvatelé (ivan, ty, mski, HOnza než se nedávno odmlčel, a určitě pár dalších) jsou zároveň trochu exhibicionisti, které baví ukazovat svoje znalosti před publikem. Nemyslím to nijak negativně, naopak. Otázka je – bavilo by vás to i později, když byste cítili, že okruh posluchačů obdivujících váš přehled se zužuje?

Předpokládám, že Tvůj příspěvek má původ v existenci Jankovy skiporadny. Upřímně řečeno, i když chápu, že ti jde jeho skiporadna proti srsti (a já bych neměl dost sebevědomí něco podobného spustit), nemyslím, že by se Janek mohl reálně na tomto fóru nějak přiživovat. Podle jeho webu si nechává platit za fyzickou účast při asistencích v obchodech, to je logické. Možná přitom používá informace a znalosti, které tady získá, možná tyto informace i dál šíří prostřednictvím své poradny. To dělá zadarmo (podle webu), ale vydělává tím, že si pomalu bude budovat svoje jméno a svoji klientelu. Pokud klientele nenabídne nic víc, než co jí nabídne zdejší fórum, proč by mu tam lidi chodili, když tady mají možnost konzultací s daleko širším spektrem lidí? A pokud jim nabídne něco víc, třeba rychlejší reakci nebo absenci možného zesměšnění za amatérský dotaz, jak se tady občas stává, tak je to v pořádku, ne?

A protože jsem tady letos poprvé, tak všem přeji v novém roce co nejlepší lyžovačku i náladu.

PavelKo

05.01.2012 21:58:10 #6 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #5, PavelKo, 05. 01. 2012 21:28:22
Zdaleka nejde jen o Janka, ten je pouhou špičkou ledovce, která za zádí lodi ukazuje, kde je třeba hledat v trupu díru. Jak jsem napsal, jsou jisté mezery v systému, který se tady někteří pokoušejí udržet v chodu, zkvalitňovat a cizelovat.

Naprostá otevřenost fóra je výborná, ale lehce zneužitelná. Příklad: když někdo bude chtít udělat levnou a 100% cílenou kampaň zadarmo, jednoduše za den či dva odkliká soukromou poštu všem aktivním pisatelům.

Mám několik nápadů, které je třeba probrat horem dolem. Začnu od těch jednodušších tady ve fóru.

A) opakovaná nefunkčnost a nepřínosnost aury
- stačí jeden kontroverzní příspěvek a lze snadno ohulit kohokoliv ve všech postech minulých až k úsvitu fóra po migraci
- příchozí zvenčí soudí podle aury, třeba ivan může mít –1 a není problém udělat Adamovi +10
- hlasovat může kdokoliv, ať už má kolik chce identit

B) majitelé více identit
- stačilo by „velkou“ identitu svázat s předplatným a zákaznickým číslem (jejda, nikdy jsem nebyl předplatitel)
- proto by velkou identitu obdržel i každý s >100 příspěvky (možná tu největší – member)
- velká identita by byla označena vedle avataru
- malá identita by byla vyhrazena pro příchozí a třeba majitele <100 příspěvků

C) odlišení odborných a debatních příspěvků
- možnost hlasovat by zadával vkladatel příspěvku
- nedalo by se hlasovat u debatních postů
- hlasovací právo by bylo vyhrazeno velkým, případně největším identitám (nevím, kolik jich je)
- smyslem je rychlejší orientace a ponechání volného toku fóra, kdy se po změně tématu plká, ale pak se třeba objeví znovu něco přínosného

D) semimoderace
- vytvoření cca 4 supervláken, která by shrnovala aktuální dění FAQ, třídila, zachovávala mimo pomíjivost fóra
- mohly by to být: lyže, boty, technika jízdy, ostatní, dále členěno podle pokročilosti
- vyhledávač je super, ale nedá se určit váha dohledaných argumentů

To jen tak z hlavy k fóru. Ale ten problém je daleko širší. On se ivan určitě ozve.

EDIT: Jak se tak dívám, tak by to bylo takové jedno velké přežvýkání, které by servírovalo na stříbrném podnose… takže nic z toho!

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.01.2012 02:37:19 #7 

Příspěvků: 6117

Harry žena

>> #6, ˘Ö˘Krab, 05. 01. 2012 21:58:10

Velmi,velmi zaujimave a podnetne.

Moja rada.

Bud jednoduchsi,a svoje rady davaj z lasky k ludu.

A netrap sa nad tym,ci si to ten lud zasluzi.

Takisto aj ostatni.

Nuz ,ale mne sa lahko piše,ked ja radami neprispievam.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.01.2012 07:12:26 #8 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #7, Harry, 06. 01. 2012 02:37:19

Tak to asi nepôjde, bratček.

Na vině bude sociopatická podstata tří z mých celkově pěti osobností. :-x

„Bud jednoduchsi“ znamená výzvu ke zjednodušení už tak dost zjednodušeného anebo to, že nad tím nemám hloubat?
A trápím se jenom tím, z jakého titulu si vůbec osobuji právo někomu radit.

Ale co já, mě to neživí, svým radám stejně velkou váhu nedávám.
Takový ivan by měl skřípat zuby, protože redakce v podstatě dala roky jeho práce do torrentu.
Kdyby alespoň ten archiv byl přístupný přes zákaznické číslo, aby se zajistilo, že z toho je vůbec nějaký zisk…

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.01.2012 08:03:53 #9 

Příspěvků: 113

Jirka83 muž

>> #5, PavelKo, 05. 01. 2012 21:28:22

vzhledem k tomu, že jsem se tady na fóru dozvěděl za tu dobu, co se snažím o lyžování, ohromnou spoustu věcí, celkem uvítám jakákoliv opatření, která sníží pravděpodobnost, že z fóra zmizí hodnotní přispěvatelé.

Pod to podepisuju. Dělat „placené sekce“ fora má klady i zápory, neodhadnu, jaký dopad by to mělo na lyžařskou komunitu.

>> #6, ˘Ö˘Krab, 05. 01. 2012 21:58:10

a+c) Pokud se aura prokázala jako kontraproduktivní, co takle místo ní udělat něco na způsob „kast“, nálepek – bývá obvykle administrátor, moderátor – které se vážou na funkce (a povinnosti). Jejich posty jsou obvykle vyznačené např. jinou barvou textu nicku, případně dopisku nálepky pod ním. Stejně tak by ale šlo udělat bezfunkční označení, typu zasloužilý / redaktor / rádce / zkušený / dosaďte si dle potřeby. Takoví lidé se vyprofilují – ať už jako spolupracovní­ci/členové redakce snow, tak lidé, kteří umí a chtějí dobře poradit, a dokáží myšlenky strukturovat do smysluplné reakce.

  1. je dobrý nápad, ale nese s sebou spoustu práce. Pokud vy nadmíru užiteční tomuto fóru cítíte pachuť už při odpovědi, chtělo by se s tím někomu dělat? Na druhou stranu po určité době je jednodušší odkazovat na FAQ, než vyhledávat odkazované vlákna.
189cm, ~110kg, Dynastar Course 67 178cm, Vacuum 130, začátečník

06.01.2012 08:46:23 #10 

Příspěvků: 4272

ivan

Informace a duševní vlastnictví (DV)

DV u nás nikdy nemělo dobrou pozici, ono to nakonec i s tím vlastnictvím fyzickým bylo zmršené. Zatímco to druhé se jakžtakž dalo do pořádku a dneska už kdejakej Bohuš Kurvahošigutntag je poučený, s DV je to horší. K destrukci tohoto institutu přispěl také internet, sdílení hudby a filmů. Jako bychom na web věci dávali do nějakého veřejného prostoru v tom smyslu, že s nimi může zacházet každý, asi jako může na veřejné záchodky. Vždyť třeba nedávno tady padlo, že fórum je „veřejný prostor“, kde každý může vyjevit svůj názor. (Není. Je to prostor, který patří vlastníkovi domény a ten určuje, jaká tady budou pravidla hry a pro koho.)

Takže cokoliv se u nás dá na web, dává se z ?% v plen komukoliv. Ne že by to byl kdovíjaký rozdíl oproti printu, protože tam si lze příslušný nosič informace koupit a vykrást ho taky, jenže je to technicky dost složitější.

Archiv Snow volně přístupný mě nijak netěší, ale jsa pouhým blbým BFU, mám jakési povědomí, že je to tam jen ke čtení. Ale jestli lze i takové věci nějak stahovat, názor na svůj souhlas se zveřejněním přehodnotím. V tom má Krab pravdu, je v tom příliš mnoho práce, často naprosto originální se zdroji ve více jazycích, a když si vzpomenu, jaký slint visí na netu Štanclovi coby doktorská práce, tak v tom mám několik velkých doktorátů.

Fórum jako zdroj informací i žvanírna

Asi nejsdílenějším problémem je psaní do fóra. Logicky bych se domníval, že také příspěvky ve fóru podléhají autorskému právu, i když právě tohle asi největším problémem nebude. A to, že si vše tam napsané někdo může stáhnout a použít, si asi uvědomujeme. (Jak to je podle práva, můžu zkusit zjistit u Jirky Srstky, ředitele Dilie.)

Jako problém asi cítíme, že se i ve fóru, a ne úplně zřídka, objevují i cenné věci. Troufám si říct, že kvalitou informací to tady má velmi slušnou hodnotu i v mezinárodním srovnání. Bohužel absencí moderace nastává situace, kdy se vedle sebe může objevit příspěvek zásadní a plkavý (občas odlehčení neškodí a děláme to všichni, ale znepřehledňuje to pozdější hledání a orientaci) a kvalitní vedle blábolu.

Neboli klasická nedokonalost demokracie, kdy stejný jeden hlas ve volbách má Dežo na dávkách i pracháč odvádějící nemalé daně z příjmu.

Zničit krtka, tedy fórum

Vadí to? Toť otázka. Diskusní fóra jsou často žvanírny, virtuální hospody, kde se plká a každý hlavně mele tu svou. Oborová ale už ne. Také tady je příliš dobrého a kvalitního na to, aby se tato zrna nechávala zarůstat plevelem. Protože do prostoru zasraného přestaneme mít chuť chodit, tedy přispívat, a kvalitní zdroj začne upadat. A nedělejme si iluze: kolik lidí to tady opravdu táhne? Kolik odpadlíků mezi nimi stačí ke znatelnému úpadku fóra?

Nečekám, že by kdokoliv z vás, kdo sem chodíte a přispíváte ve svém volnu, bez byznys-úmyslů, za fórum nějak moc bojoval. To znamená, že k naštvání se a ke konci přispívání není nijak zvlášť daleko. Kolik cílených a úporných „rozbíječů“ by k tomu stačilo? Bojím se, že moc ne.

Kdo by na tom měl zájem? Nejsem paranoik? Nenapíšu to, ale věděl bych třeba o jednom časopisu, který diskusi nemá a na jeho místě by mě to hodně vadilo.

Konec bezregulace?

Suma sumárum: začíná se mi zdát, že bezregulace už asi začíná být luxus. Ještě velmi nedávno jsme o tom mluvili s Radkem a já se vyjádřil, že fórum díky kvalitě a slušnosti přispěvatelů celkem funguje tak, jak je. Ale opravdu?

Ad PavelKo

„Mám pocit, že ti nejaktivnější přispěvatelé (ivan, ty, mski, HOnza než se nedávno odmlčel, a určitě pár dalších) jsou zároveň trochu exhibicionisti, které baví ukazovat svoje znalosti před publikem.“

Pavle, já bych sebe tak nebral. Exhibuju v printu od roku 1995, na netu (kdysi svém) od 99?, už jsem toho ukázal poměrně dost, nemusím si dělat jméno pro svůj byznys a ze psaní do diskuse mám kulový. Jeden čas pro mě byla zajímavá výzva proniknout na velký web německý, povedlo se nadmíru dobře, ale po skoro 3000 příspěvcích jsem s asi třetím nejvyšším počtem „exhibovat“ přestal. Pak jsem si to v menším zopakoval na americkém, a také.

Za ostatní nemluvím.

(To be continued)

06.01.2012 09:06:42 #11 

Příspěvků: 6573

HonzA_ muž

>> #6, ˘Ö˘Krab, 05. 01. 2012 21:58:10

Krabe, veřejné diskuzní fórum na Internetu je prostě místem, kde si lidé svým způsobem vzájemně pomáhají. A to může fungovat dokud je celý systém v rovnováze. Problém je vždy tohle období – mám si koupit lyže A nebo B? Je tahle sleva dobrá? Zítra potřebuji nutně koupit lyže v tomhle obchodě, kterou (ze sr..ek co mají) si mám koupit? Atd. atp..

Chápu že to je otravný. Navíc se často ptají lidé, kteří sem nikdy nic nenapsali a pravděpodobně ani už nenapíší a ve velkém množství případů se nesnaží přemýšlet a pochopit poskytované informace.

Ale každý má přeci volbu – vždycky si můžeš vybrat jestli odpovíš a nebo ne. Není to žádná povinnost. Někdy stačí dotyčného lehce nasměrovat a buď pochopí a nebo ne.

Rád poradím, ale osobně mně vůbec nebaví poskytovat lidem služby „předžvýkávače akčních nabídek“, kdy v daném seznamu lyží v podstatě všechny stojí za prd, ale stojí to málo. Často to jsou nekatalogové modely atd. Tuhle práci klidně přenechám Jankům a ať si za to berou peníze (ale běda jak si budou na fóru dělat reklamu bez toho, aby fóru nejdřív taky něco významného věnovali).

A pokud jde o ten zbytek – jsme na diskuzi časopisu, takže asi jedno z logických řešení by bylo, kdyby vznikla uzavřená sekce přístupná pro předplatitele, nepředplatilele kteří zaplatí drobný obolus a redakcí vybrané jedince, které tam chce mít. ALE – zase to nebude fungovat jak si představuješ, protože zrovna těm, kteří mají z dostupných informací prospěch, se vyplatí danou částku zaplatit a nebo předplatit časopis.

Je to prostě bída a je potřeba s tím žít. Každé fórum se v průběhu doby mění, kdoví co se stane s tím na Snow.

Chceš tedy zakázat soukromé zprávy? Aby nebylo možné je používat jako marketingový nástroj?

Nevím, nemyslím si že je to dobrý nápad.

K tvým bodům:

  1. Aura je OPRAVDU naprd
  2. Více identitám se prostě nevyhneš
  3. Odlišení hodnotného obsahu a žvanivého balastu dosáhneš jen striktní disciplínou všech diskutujících v kombinaci s moderací

otázka je, jestli to chceme. Stojí to hodně, možná zbytečného, úsilí a odradí spoustu diskutujících.

4. „Supervlákna“ jsou fajn nápad „Supervlákna“ k hlavním tématům jsou dobrý nápad. Dají se snadno vytvořit a není potřeba žádný vývoj na fóru (0 náklady pro redakci). Dotazujícího je možné odkázat tam a nechat ho vše nastudovat a až poté řešit další otázky.

Vidím tam ale jeden důležitý bod – takové „supervlákno“ by mělo obsahovat informace, které nejsou zavádějící a nejsou balastem. Takže by mělo být buď striktně moderováno, nebo s možností přispívání jen omezeného okruhu diskutujících, případně navíc ještě s možností uzamčení a opětovného odemčení moderátorem/ad­ministrátorem. Jinak si myslím že bude víceméně k ničemu a dotazující se v něm ztratí místo toho aby se zorientoval.

Hezký den, Krabe

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

06.01.2012 09:44:17 #12 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #11, HonzA_, 06. 01. 2012 09:06:42

Každé supervlákno by jednoznačně muselo mít svého redaktora/super­vizora/garanta, který by do něj tahal příspěvky a části vláken z diskuze. Jestli a kdo to bude dělat, případně za co, je otázka druhá.

To redakce: Jak by bylo složité vytvořit odkazování na jednotlivé příspěvky a ne jen na vlákna?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.01.2012 09:55:54 #13 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #10, ivan, 06. 01. 2012 08:46:23
Disciplína by byla potřebná zejména u nově přišedších. Ale to by od nich vyžadovalo informační gramotnost, spočívající v umění použít vyhledávač a dokázat se zeptat.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.01.2012 10:11:59 #14 

Příspěvků: 365

kokoska.rokoska muž

>> #3, ˘Ö˘Krab, 05. 01. 2012 19:57:30 >> #10, ivan, 06. 01. 2012 08:46:23

Stejně, jako tu byly nedávno pranýřovány šmírácké praktiky jednoho nejmenovaného skiareálu Monínec, tak bych se rád ohradil před cenzurou jakéhokoliv diskusního fóra.
Fórum snow.cz nevyjímaje.

Já samozřejmě chápu vaše pocity, ale obávám se, že direktivní rozhodnutí a označení, která zvířata jsou si rovnější, ochraně DV/IP (intellectual property) nepomůže.

Mám mnohaleté zkušenosti s moderováním odborného diskusního fóra s 3000 registro­vanými uživateli (a tomu odpovídajícím množství příspěvků) a tvrdím, že nejlépe funguje samoregulace. U obecných „kecáren“, postrádajících kulturu slova i myšlení tomu může být jinak, ale to snad není tento případ.

Já, sám za sebe, bych navrhoval zavést moderátory fóra, jejichž NEPLACENOU a DOBROVOLNOU náplní práce bude dohled nad korektností fóra ve smyslu apelace na přispěvatele píšící zjevně protizákonné, nactiutrhačné a vyloženě reklamní příspěvky. Ale nikoliv jejich modifikace, nedej bože jejich mazání.
Pro mě je maximum akceptovatelného zamknutí vlákna. A navíc jsem tu takto nevhodné příspěvky snad ani neviděl.

Moderátor samozřejmě může (a dokonce měl by) regulovat technické aspekty diskuse – rozdělení vlákna, přesun příspěvků z vlákna do vlákna, případně editace překlepů. Ale pouze ve výjimečných případech, povětšinou podmíněných žádostí přispěvatelů.
Snad jen mazání omylem vložených duplicitních příspěvků a/nebo vláken by měl dělat moderátor automaticky.

Toť vše, hezký den!

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

06.01.2012 10:15:01 #15 

Příspěvků: 6573

HonzA_ muž

>> #12, ˘Ö˘Krab, 06. 01. 2012 09:44:17

„To redakce: Jak by bylo složité vytvořit odkazování na jednotlivé příspěvky a ne jen na vlákna?“

To normálně funguje – klikni si na datum a čas v záhlaví příspěvku.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

06.01.2012 10:36:14 #16 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #15, HonzA_, 06. 01. 2012 10:15:01
Díky, zase jsem o něco chytřejší.

>> #14, kokoska.rokoska, 06. 01. 2012 10:11:59
Ano, i tak to lze nahlížet. Ale nebyla by supervlákna (vyjadřující něco jako oficiální názor fóra – dá-li se to tak říci) lepší než zamykání?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.01.2012 11:15:44 #17 

Příspěvků: 365

kokoska.rokoska muž

>> #16, ˘Ö˘Krab, 06. 01. 2012 10:36:14

Zamknutí vlákna nemá s „názorem fóra“ (co to vlastně je, kdo ho definuje a proč zrovna on?) nic společného.

AFAIK se obvykle zamykají vlákna hrubým způsobem porušující legislativní rámec a/nebo dobré mravy. A nebo vlákna vzniklá omylem (překlepy a pod.), která odesílatel nechce a/nebo neumí opravit.

Za 5 let moderování (a 30.000 příspěvků) si vzpomínám tak na dvě-tři zamčená vlákna, výhradně kvůli dobu 2.

Ale samozřejmě můžeme zavést kádrování přispěvatelů, včetně předků a potomků. A po každoroční kontrole majektových poměrů můžeme přispěvatele přezkoušet z doslovné znalosti oficiálních názorů vlákna.
Aspoň budeme připraveni na léta příští…

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

06.01.2012 11:32:46 #18 

Příspěvků: 6117

Harry žena

>> #10, ivan, 06. 01. 2012 08:46:23

>> #11, HonzA_, 06. 01. 2012 09:06:42

>> #14, kokoska.rokoska, 06. 01. 2012 10:11:59

Vcera som mal napisany hooodne dlhy prispevok.Este ze som ho zmazal.Vela veci ste zodpovedali za mna.

Nakoniec tohto dlheho prispevku jednu vetu.Je dost mozne,ze ja osobne som tu na Snow skrz par osob.

A to nechcem napisat ,ze skrz jednej.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.01.2012 11:59:21 #19 

Příspěvků: 1290

Pavlos muž

>> #6, ˘Ö˘Krab, 05. 01. 2012 21:58:10

Základní problém je, že každé komunitní fórum vyprodukuje spoustu informací. Od nicneříkajícího balastu až po klíčové rady a postupy, které mohou leckomu stačit na vstup do podnikání v tom kterém oboru. Bohužel je to tak. A není to samožejmě jen tady na SNOW. Je sousta komunitních diskuzí, ze kterých se nechají čerpat naprosto špičkové informace třeba o chytrých telefonech, grafice, počítačích, virech atd. Tato fóra mají většinou podobnou strukturu jako toto na SNOW.CZ.

I když se něčím liší. A to je rozčleňování jednotlivých diskutujících do skupin. Existují skupiny jako třeba Guru, Profesionál, Amatér, Začátečník …

A jednotliví přispěvovatelé na základě počtu příspěvků a jejich možného hodnocení přínosu pro uživatele (neplést s aurou) mají pod jménem svoje označení. Nový návštěvník pak na první pohled ví, zda se dostal k odborníkovi nebo jen k někomu, kdo si lidově řečeno „plácá játra“.

Co se týká moderování fóra, tak jsem zásadně proti. Svoje zkušenosti s tím má už sposta z nás (Tebe a ivana nevyjímaje) z fóra CARV.CZ. Jeho „moderátor“ předvádí v praxi, jak se to nemá dělat.

Starší ročníky SNOW na webu a přístup k nim by IMHO měl být jen pro předplatitele časopisu, popř. pro lidi, kteří si za např. 1 SMS předplatí vstup do „chráněné“ části serveru na určité období. To je ale věc, kterou musí zvážit samo vydavatelství časopisu. Do toho nemáme my, čtenáři, co kecat.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

06.01.2012 12:23:02 #20 

Příspěvků: 653

mski muž

pekne jste tuto debatu rozvedli az do podle meho nazoru velmi kvalitnich zaveru.

Taktez jsem proti moderovani a moc se mi libi navrh Pavlose, o oznaceni diskutujicich, Jirka 83 to podobne vypichl zde:

" Jejich posty jsou obvykle vyznačené např. jinou barvou textu nicku, případně dopisku nálepky pod ním. Stejně tak by ale šlo udělat bezfunkční označení, typu zasloužilý / redaktor / rádce / zkušený / dosaďte si dle potřeby. Takoví lidé se vyprofilují – ať už jako spolupracovní­ci/členové redakce snow, tak lidé, kteří umí a chtějí dobře poradit, a dokáží myšlenky strukturovat do smysluplné reakce."…

urcite by to byla uleva nemuset si pri kazde snaze "prijmuti " v diskuzi souperit s lidmi a opetne budovani si prirozene autority, a kteri svou pritomnosti a nevedomosti spise jen zasiraji dana temata a odrazuji at uz potencialni ctenare nebo dokonce aktivni diskutujici.. Jako by kolikrat nebylo dost tech kteri zde povetsinou zaujimaji ve smes pozitivni roli..-))ze? M.

jen mrtva ryba plave s proudem...

06.01.2012 14:04:12 #21 

Příspěvků: 6117

Harry žena

>> #8, ˘Ö˘Krab, 06. 01. 2012 07:12:26 Nehloubej nad tim.Ze lyzovani milujes,to lidi zjisti casem.

A pak i bez bez aury budou vedet,co jim zdelujes./Nemalo byt tam s?/

>> #19, Pavlos, 06. 01. 2012 11:59:21

Dobre napisane.

Normalne mam pocit,ze niektore reakcie by sa dobre uzivili aj na poste Velkeho Bratra.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.01.2012 15:36:29 #22 

Příspěvků: 4272

ivan

Už kdysi jsem nabízel podívat se, jak vypadá Uweho vymakané fórum (existuje od 1999, za ty roky ho vymakal).

http://www.carving-ski.de/phpBB/index.php

I když nebudete třeba (moc) rozumět, vyplatí se všimnout si jak až nechutné preciznosti a organizace (holt germán). A taky třeba pokynů pro nov připěvatele:

Bitte erst lesen http://www.carving-ski.de/…iewtopic.php?…

Uživatelé: žádné kastování, jen datum registrace a počet příspěvků, např.

Registriert: 18.01.2002

Beiträge: 3671

Míval taky přehled users s daty a možností seřadit si je podle několika kritérií, snad je pořád má (jen pro registrované?)

Všimněte si precizně zpracovaných:

FAQ http://www.carving-ski.de/phpBB/faq.php

Vyhledávání: http://www.carving-ski.de/…B/search.php

Mediadaten http://www.carving-ski.de/mediadaten.php

On jako majitel je i moderátorem, velmi kultivovaným, nezakazuje, maximálně organizuje technické přesuny, když tazatel zařadí příspěvek do nevhodného chlívku.

Komunikační kultura velmi vysoká.

I tady to ale prošlo vývojem, řada původních vážených štamgastů už odešla, dostatečná náhrada nenastala. Ale fungují.

Tolik tedy pro případnou inspiraci.

06.01.2012 15:59:35 #23 

Příspěvků: 1290

Pavlos muž

>> #22, ivan, 06. 01. 2012 15:36:29

Jistě. www.carving-ski.de je výborné fórum. Stejně jako třeba www.androidforum.cz nebo stovky dalších, založených na enginu phpBB. Mimochodem toto řešení jsem navrhoval už před třemi lety .

Problém je, že majitel SNOW.CZ chce mít fórum integrované přímo v portálu SNOW.CZ a jak mi tenkrat odepsal administrátor portálu, tak nasazení phpBB není možné.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

06.01.2012 21:46:52 #24 

Příspěvků: 6573

HonzA_ muž

>> #16, ˘Ö˘Krab, 06. 01. 2012 10:36:14

„Díky, zase jsem o něco chytřejší.“

Nic si z toho nedělej, taky mi to chvíli trvalo. Čekal bych to pod číslem příspěvku a ne pod datumem. Ale jak se říká – kdo hledá, najde.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

06.01.2012 22:42:55 #25 

Příspěvků: 173

alv

vzhledem k tomu, že se nachazíme ve společnosti, kde většina chce „zlatou cihlu“ (informace) nejlepe zadarmo, tak si myslim, že by bylo dobre, kdyby snow za stejnou cenu (opet zadarmo) dal cca 15 vyznamným přispevatelům alespon roční odber časopisu + jiné výhody, které relativně nic nestojí, ale alespon potěší. to ivan doufám, že se neurazíš, ale tebe bych nazval dědem téměř vševědem. který by měl mít moderování mít placené automaticky.

06.01.2012 23:35:12 #26 

Příspěvků: 29

marTinac

>> #25, alv, 06. 01. 2012 22:42:55

Během čtení příspěku jsem si myslel, že chceš pro ivana, za jeho celoživotní přínos, taky slavnostně jeden výtisk SNOW zdarma :)

06.01.2012 23:40:13 #27 

Příspěvků: 1881

Radek Holub - SNOW muž

Osobně jsem proti zásahům do fóra v zájmu dobra, ale je mi sympatické příspěvky opticky třídit na obyčejné a hodné větší pozornosti – když k tomu nepomáhá aura, mohla by role přispěvatele. Můžeme zvažovat, jaké přesně role to mají být a kdo je udělí, ale čím jednodušší, tím lépe.

Účast na dění ve fóru by měla každopádně přispěvateli přinášet radost, podporu, sounáležitost, zadostiučinění, uznání ostatních nebo cokoliv jiného, co má pro přispěvatele smysl. Je jasné, že chuť dělit se o své know-how je u každého různá a v čase kolísavá, a tomu myslím nejde moc bránit. Proto se mi zdají jakékoliv role spojené s povinnostmi (moderátor) v důsledku odrazující – a tedy kontraproduktivní.

Já mám docela rád pořádek, takže dobře vidím, že úklid ve smyslu řazení příspěvků by fórum sneslo. Průběžně se budeme snažit jednotlivá vlákna aspoň přehledně pojmenovávat, aby bylo jasné, co v kterém přesně čekat.

Co se týče cenného know-how, spíš než supervlákno s vytříděnými příspěvky se mi zamlouvá článková forma, ať už FAQ, blog či klasický článek, kde se nejpodnětnější myšlenky znovu zužitkují. Nemůže to ale narazit na to, že autor textu vlastně „vykrade“ mj. cizí know-how?

Velmi rádi dáme příležitost k jakékoliv autorské tvorbě včetně odměny – vlaštovkou jsou čtenářské recenze (minitesty), brzy přibudou čtenářské reporty ze středisek a když bude zájem, umím si představit i další formáty. Za promyšlení by stálo i „ocenění“ nejužitečnějších přispěvatelů ve fóru – myšlenka se mi moc líbí, jen bych nerad, aby z toho byl „zlatý slavík“ :-)

A ještě k myšlence omezení okruhu uživatelů fóra (placená sekce ap.) – podle mě je český lyžařský dvorek dost malý na to, aby dávalo smysl oddělovat elity od mas, cenné příspěvky od jiných. Nehledě na neochotu za to platit.

Každopádně díky za nápady!

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

07.01.2012 00:12:08 #28 

Příspěvků: 173

alv

>> #26, marTinac, 06. 01. 2012 23:35:12

leda, že by ten výtisk byl ivanem podepsaný. jinak neberu. tak se snaž. (osobní předání nevyžaduji) ale myslim si, že kluci, kteří získali své zkušenosti roky různých pok… ............. . By za to měli neco mít. ps. sám od mnohých čerpám a hojne diskutujem, ps2. vsichni jsou blázni(do lyžování), jen já jsem letadlo

07.01.2012 10:40:49 #29 

Příspěvků: 168

Krabice žena

>> #10, ivan, 06. 01. 2012 08:46:23

„Bohužel absencí moderace nastává situace, kdy se vedle sebe může objevit příspěvek zásadní a plkavý (občas odlehčení neškodí a děláme to všichni, ale znepřehledňuje to pozdější hledání a orientaci) a kvalitní vedle blábolu.“

Co takhle barevné rozlišení (třeba horní lišta příspěvku), kde by autor už při psaní označil, že se nejedná o faktické informace do vlákna, ale příspěvek plkavý, odlehčující či osobní ;-). Ten, kdo by pak zpětně hledal informace, by snadno poznal, které příspěvky netřeba číst.

Ovšem kdo a jak označí ty bláboly? To už jsme zase u moderování.

Můj názor: diskuze čistě odborná bez vzájemných narážek, legrácek a popíchnutí mě přestane bavit.

07.01.2012 11:08:23 #30 

Příspěvků: 6573

HonzA_ muž

>> #29, Krabice, 07. 01. 2012 10:40:49

„Můj názor: diskuze čistě odborná bez vzájemných narážek, legrácek a popíchnutí mě přestane bavit.“

Naprostý souhlas. A to posílá naprostou většinu požadavků na striktní disciplínu a sebekontrolu někam do stoupy.

A proto si myslím, že největší službu by fóru udělalo kvalitní vyhledávání a nějaká pomůcka pro snažší orientaci v tom, kdo co píše. Ale NE AURORA! Asi jediné objektivní je měřítko je počet příspěvků, případně v nějaké kombinaci s váhou podle doby registrace a stáří příspěvků. Ale to už by mohlo být zase zbytečně komplikované.

Takže si myslím, že nejlepší by bylo auru nahradit počtem příspěvků. Samozřejmě to není samospásné, protože je jednodušší nahodit 20 plků než jeden promyšlený, hodnotný příspěvek k věci, ale v tom se, po troše čtení, už inteligentní čtenář jistě zorientuje sám.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy