Na hrudi obra obláček zlatý - strana 39 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování (strana: 39) - SNOW.CZ

Na hrudi obra obláček zlatý (diskuze strana 39)

Nalezené položky: 1152 « První | < Předchozí | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | Další > | Poslední »

29.03.2018 15:17:22 #1141 

Gravedigger

Vyuziju Krabovo vlakno k malemu zamysleni nad nedavnou zkusenosti, kdy jsem po asi peti letech stoupl na lyze s r<20m. Konkretne to byly starsi prasanovky Sporten Storm, ktere jsem vytahl ze sklepa. Delka 179cm, polomer 13,5m, vaha nejmin polovicni oproti lyzim, na kterych normalne jezdim.

Bezne lyzovani na takto vykrojenych lyzich je mnohem namahavejsi nez na obrackach s r>20m. Spousta zatacek s velkymi odstredivymi silami. (Mluvim o lyzovani beznymi rychlostmi. GS lyzovani v rychlostech 60+kmh a snahou o co nejzavrenejsi oblouky je samozrejme nekde uplne jinde.)

Pri ruznych prejezdech a traverzech musi byt lyzar na vykrojenych lyzich mnohem vic ve strehu nez na obrackach. Pri kochani se krajinou se lehce stane, ze se zarizne hrana.

Na beznych sklonech svahu (po prumernou cervenou) staci pro udrzeni rozumne rychlosti cisty carving se spojitou stopou. Teprve od tmavsi cervene prijde potreba pivotingu (otaceni lyzi). Takze se uz nedivim, ze 99,99% lyzaru vubec netusi, co to ten pivoting je.

Nizka vaha techto lyzi je jejich nejvetsi nedostatek. Samotna tuhost a odolnost proti vybracim je celkem slusna, (Je videt, ze ve Sportenu jsou fakt machri na lyze bez titanalu a jasanoveho dreva.) ale to, jak malo staci k tomu, aby lyze odskocila na nejake hroude, je fakt neprijemne. Lyze je treba neustale hlidat a usmernovat. Z poctivych tezkych lyzi jsem zvykly, ze nejlepsi taktikou do ruznych zmrzlych oranist, je ignorace vsech prekazek.

Celkove mi vyplyva, ze pro vsechny lyzare, kteri se neciti na top vykony, kvuli veku, zdravotnimu stavu, celkove kondici, nedostatku zkusenosti… je poctiva dlouha tezka malo vykrojena lyze mnohem vhodnejsi, nez kratka odlohcena samotocka, kterou doporucuje jedenact z deseti prodejcu lyzi.

29.03.2018 16:28:30 #1142 

IIIvan muž

>> #1141, Gravedigger, 29. 03. 2018 15:17:22

„Najlepšia taktika je ignorácia prekážok“ – to si dobre popísal, na lyžiach do R15 to je za trest(rádius+hmot­nosť lyže a to nevravím o pene).

Len pre ľudí s nie „vysokými ambíciami“ alebo obmedzeniami, by som zas ten rádius moc vysoko nerúbal – tak R20(vyššie je to podľa mňa kontraproduktívne ak sa nechce moc učiť a jazdí len na pohodu). Aj tak je vysoko pravdepodobné, že dotyční sa po krátkej adaptácii na R20 poobhliadnu po vyššom R sami :D

Nedá mi nespomenúť off topic čo som videl na english fóre o téme „rýchlostní penovkári“: Jeden napísal, „ja som išiel cez 90kph a stačí mi DIN 5, lyže mám XXX(=šmejdy, krátke a mäkké)“. Druhý: „Hej, aj ja tak chodím do tej stovky a stačí mi DIN 5, len niekedy tu niektorí čosi píšu o vyššom DIN, tak radšej ani nechcem vedieť čo mi môže hroziť a jazdím si ďalej podľa seba“.

A aby som sa vrátil k tvojmu príspevku, tak takíto rýchlostní borci nech radšej ostanú pri mäkkých a krátkych lyžiach, ktoré ich nerozbehnú ako lyže dlhšie, myslím, že je to v záujme všetkých aj ich samých…

30.03.2018 21:49:13 #1143 

˘Ö˘Krab muž

>> #1141, Gravedigger, 29. 03. 2018 15:17:22

Bezne lyzovani na takto vykrojenych lyzich je mnohem namahavejsi nez na obrackach s r>20m. Spousta zatacek s velkymi odstredivymi silami.
Blázne, proč zatáčíš? To nikdo normální na normálních lyžích při jízdě nedělá, natož pak jezdit pod 80 km/hod a snažit se oblouky zavírat. S tím snad ani tvůrci lyží nepočítají.

Pri ruznych prejezdech a traverzech musi byt lyzar na vykrojenych lyzich mnohem vic ve strehu nez na obrackach. Pri kochani se krajinou se lehce stane, ze se zarizne hrana.
Nezařízne, když budeš stát jako každý normální lyžař, tj. co nejvíc vzadu.

Lyze je treba neustale hlidat a usmernovat.
Vidíš, blbě na nich stojíš, lyže se Ti koušou a chtějí zatáčet, pak se divíš, protože nelyžuješ správně. Že ty jsi je měl nabroušené? Nejel jsi dost rychle.

… je poctiva dlouha tezka malo vykrojena lyze mnohem vhodnejsi, nez kratka odlehcena samotocka
Nemáš určitě pravdu, protože co kdyby se normální lyžař rozhodl normálně lyžovat a najednou by mu v plné kochací rychlosti taková poctivá lyže poctivě zatočila? To nesmí riskovat.

>> #1142, IIIvan, 29. 03. 2018 16:28:30

Vůbec bych to nehnal až ke 20 m. Spíš si myslím, že by obecné rekreační doporučení mohlo opatrnicky směřovat někam cca 167/16 pro ženy a 178/18 pro muže, pro nadměrné velikosti či sportovní nátury vždy ještě o číslo větší. Ejhle, nevypadají tak nějak popisy komerčních GS?
Ale nezatracoval bych ani lehce širší a mírně točivější a záměrně mírně až hodně lenivé univerzálky, rekre lyžování je na nich pohodové a bezpracné (nebo také ne – viz nedávné srovnání G9 a i.Rally od Karlos 1990).

Pro DHS jízdu musí DIN 5 bohatě stačit, zejména pokud lyžař co nejméně točí (raději vůbec), má o tři čísla větší botky FI 50 a vypráskané pěnové lyže pod bradu (SSSLSS). Větší síla na vázání tam ani nevzniknout nemůže, kdyby náhodou ano, tak pěna v lyžích, materiál bot, dvoje tlusté ponožky a poctivý postoj nad patkami všechnu lyžařskou vášeň hned v zárodku spolehlivě utlumí. Tito borci by na delších lyžích nejspíš nejeli rychleji.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.12.2018 22:48:40 #1144 

Harry žena

Zanedbavas ma Krabe.

To Ti fakt Krabice dava tak zabrat? Ze si nenajdes chvilku?

Sprav mi pekne Vianoce,nieco pisni.

Zdravi Ta Tvoje vlakno.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

13.01.2019 19:26:33 #1145 

˘Ö˘Krab muž

Ona rozhoduje o všech těch běžných a nepodstatných věcech, jako co bude k večeři, kam půjdeme, co koupíme, za co utratíme peníze a já rozhoduji vždycky jen o těch podstatných a důležitých věcech, jako je např. náš vztah k Taiwanu. (Jan Werich)

Máme to doma také tak pěkně rozdělené. Manželka má v gesci samé nepodstatné věci, jako: co budeme jíst, kde budeme bydlet, jaké budeme mít auto (posledně se mi podařilo ji celkem vyšplouchnout, přestože objednávku jsem splnil doslovně), kolik budeme mít dětí (do toho nemám co mluvit) a tak.
Na mě tak zůstávají všechny podstatné záležitosti: krom vztahu naší republiky k Tchaj-wanu, výběru trasy, kterou pojedeme na kole nebo půjdeme pěšky během letní dovolené, jsou to také všechny výstrojní otázky. Kupříkladu naprosto samostatně a správně rozhoduji o tom, co se na jejích bicyklech bude měnit, na jakých lyžích a jak bude jezdit. A, samozřejmě, v jakých botách. To přece vím nejlépe já!

Máme spolu opravdu pěkný vztah. Žádné živočišné manželství sedřeného vola a šílené krávy. Možná tak ještě šíleného vola a sedřené krávy.

Takže jsem nedávno zcela samostatně a kvalifikovaně rozhodl, že manželka potřebuje vyměnit lyžařské boty. Chopil jsem se v létě iniciativy (kdo jiný) a zakoupil jsem v akci letitý model stejné značky, jakou používala (střídavě) několik posledních zim. S velkou slávou jsem boty dovlekl domů.
Nastává první kámen úrazu. „Ses zbláznil. Do toho vůbec nemám šanci vlézt.“
Kontroluji značku, deklarovanou velikost, délku podešve – vše sedí, nic, co by zavdávalo příčinu tak kategorickému odmítnutí. Naštěstí se v létě nelyžuje. Necháme odstát, uležet, ono se to zlepší.

Mezi tím jsem neodolal nabídce prokletí zdejšího bazaru, mariana.chlebika, a zakoupil i dceři nové slušivé botky. Identické mondo, stejná flexe, jen ještě závodnější provedení, prostě Dobermanny. Dcera při zřídkavé návštěvě domova do bot vlezla, pravila, že jsou nějak víc nakloněné dopředu (spoilery za lýtkem, já bloud jsem je neoddělal), ale že jinak dobré, snad jen trochu kolem vnějšího kotníku ubrat, ale možná ne, možná si to sedne při lyžování.

Povzbuzen tímto úspěchem a popohnán manželčiným blížícím se odjezdem na školní kurz, vzpomněl jsem manželčiných bot. Zkusmo jsem ji nasoukal do Dobermannů. Nebýt komínu pro štíhlonohé laňky a laňáky, neměla nijak zásadních výhrad, úpění a nadávky neberu v tomto případě za odmítnutí, ale za takové hlasitější povzbuzení. Tedy jsem přistoupil k fázi 2 a zahájil popravu.

Jako správný sadistický maniak jsem započal nikoliv usazením v botě, ale tím, aby se s ním vůbec dalo začít. Tedy od nejhorších problémů, kde je pokrok nejvíce citelný. Prostě naducaná lýtečka jak z perníkové chaloupky, chcete-li to vědět.

Kupodivu tentokrát už se obešla návštěva jejích budoucích bot bez výkřiků nevole a střídavého vyhrožování vraždou, sebevraždou a totální genocidou. Nadávky a prokletí byly pronášeny šeptem až polohlasně. Tedy tichý souhlas. To bude dobré, to si sedne. Byl to veskrze takový pěkný večer.
Změnil jsem boční náklon komínů pro její X-womanská kolena. Vyhodil jsem stélky, vrátil je zpátky, dal jiné a nakonec vydolovala z pohorkoidních bot ty ‚úplně nejlepší‘.

Dnes ráno jsem nelenil a kul jsem plasty, dokud byly žhavé. Ejhle, velký zádrhel. Do bot se vůbec nedalo dostat. No jo, když já jsem ty její stélky prostě nacpal do bot, ve kterých už jedny byly, to by jaksi nešlo, že? I přikročil jsem následně k hledání odpovědí na základní otázku vesmíru, života a vůbec.

Považte, na úplně nové a nejeté boty jsem za tím účelem vzal vrtačku (bylo potřeba posunout hřebeny na komínu), zubatý kuchyňský nůž (vysvětlil jsem manželce názorně, k čemu je ta čárkovaná čára pod horní hranou), zároveň jsem snížil komín i vzadu, co to jen šlo, přestože tam už žádná značka od výrobce není. Jako – skoro dobré. Ale ještě to něco chce. Takže teplíčko, odmontovat sucháč, nahřát zadní spoilery na komínech, obout na nožky, přitáhnout a přetáhnout přezky, aby se plast trochu natvaroval. Příště budu nahřívat méně a utahovat o to více, třeba se i těch slz nakonec dočkám.
Když už jsem byl v tom kouzlení s horkovzduškou, zkusil jsem ještě zlehka naladit problematický vnitřní kotník levé nohy. Ale tam je plastu dost, tam přijde ke slovu frézka, až ji najdu.

Na lyžování to ještě není, ale deset minut už v nich vydrží, doma, v teple, v sedě u stolu. Tak se mi zdá, že se ladění trochu protáhne. Dost protáhne. I slzy budou. Žádný sadistický maniak. Vůbec netuší, jaký poklad ve mně má. Gerontofilní nekrofil.
Jak říkám: máme spolu pěkný vztah.

P.S.: Zdravíme Harryho.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

13.01.2019 19:44:00 #1146 

HonzA_ muž

>> #1145, ˘Ö˘Krab, 13. 01. 2019 19:26:33

Takže vše při starém. Zdravím Krabici.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

13.01.2019 19:51:05 #1147 

Vvladimir muž

:) Obdivuji sílu vašeho vztahu.

13.01.2019 20:00:04 #1148 

Pavlos muž

U nás problém není, protože já jsem hlava rodiny (bohužel krkem je moje žena). Nicméně od cca. 4 odstavce by se u nás z manželky stala odpůrkyně…

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

13.01.2019 20:29:04 #1149 

Thomas muž

Neboj, třeba se tady s radou o lyžáky objeví po modré chuti „Stará Chropáčková“ a hned bude veselo :-) Aneb , 2 lidia dva názory: „Podle jedné anekdoty, která se stala součástí baťovského folklóru, byli do zámoří vysláni dva zástupci, aby přezkoumali možnost prodeje v Africe. Jeden z nich domů telegrafoval: „Nikdo nenosí boty. Žádná možnost odbytu. Vracím se domů“. Druhý, pravý Baťův žák, reagoval jinak a ústředí sdělil: „Všichni jsou bosí. Obrovská šance odbytu. Pošlete, co nejrychleji, první zásilku bot!“ Pro podnik, jehož cílem bylo obout veškeré lidské nohy, byla Afrika logicky prostorem, kde nemohl chybět.“ — Tomáš J. Baťa český podnikatel 1914 – 2008

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

14.01.2019 16:35:10 #1150 

MMartin

>> #1148, Pavlos, 13. 01. 2019 20:00:04

Nechcem byť detailista, ale z manželky by sa stala navrhovateľka, odporca by si bol ty, ak by si sa toho dožil… (potom by sa z manželky asi stala obžalovaná).

15.01.2019 20:02:18 #1151 

Vvladimir muž

Tak co, jak probíhá rozvod ? Hlavně se nám nesnaž namluvit, že jste všichni tři ještě spolu – ty, Krabice a Boty.

15.01.2019 20:25:00 #1152 

˘Ö˘Krab muž

>> #1151, Vvladimir, 15. 01. 2019 20:02:18

Dočasné příměří. Má rýmičku.

EDIT P.S. Nevím, jak je to možné, jestli si nevymýšlí, tvrdí, že je to chlapská rýmička.
Z toho ale plyne několik závažných otázek. Kde přišla k těm třem dětem, které vydává za naše? Jak to, že chodí na toalety s panenkou na dveřích? Proč mi to před svatbou zamlčela, že je vlastně chlap?

Nalezené položky: 1152 « První | < Předchozí | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

21.04.2019

Lanovky ve švýcarském Braunwaldu (2. díl)

Menší švýcarské středisko Braunwald disponuje hned n...
18.04.2019

Vyhlášení vítěze soutěže Poznej a vyhraj: lyžování na ledovci nad jezerem

Jedna z nejoblíbenějších prázdninových oblastí v Rak...
17.04.2019

Tipy SNOW tour: St. Anton – jaro zatím nemá šanci

Začátkem dubna není na sjezdovkách v St. Antonu příc...
14.04.2019

Lanovky ve švýcarském Braunwaldu (1. díl)

V následujícím dvoudílném článku si představíme menš...
11.04.2019

Galzigbahn: Funitel s „ruským kolem“

V rakouském středisku St. Anton am Arlberg na rozhra...
10.04.2019

Megaskitest – premiéra ve Val di Fiemme na jedničku!

K oblíbeným testovacím akcím SNOW tour letos přibyla...

Diskuze o lyžování

Špindl - rozhovor s provozovatelem

včera 21:31:53 od HonzA_

vnitrni boticky zipfit

včera 20:17:41 od Vvladimir

Nárůst úrazů kolen. Proč?

včera 09:18:14 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

20.04.2019 10:35:16 od plamice

Špindlerův Mlýn: [Středisko]

19.04.2019 21:37:41 od johnycek

Rozdiel Salomon SMAX 10 a SMAX F10