Na hrudi obra obláček zlatý (strana: 42) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hospoda Na hrudi obra obláček zlatý

Na hrudi obra obláček zlatý (strana: 42)

21.02.2020 22:41:31 #1231 

Příspěvků: 6560

HonzA_ muž

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

20.03.2020 12:00:51 #1232 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

Přesunu se sem, ať neplevelím debatu plynoucí jinde. Celý tento text ještě prochází očištěním od balastu a doplněním rešerší a odkazů; cílem by měla být odborně redigovaná a srozumitelnější verze, která se časem objeví na patřičném místě.


Veškeré konspirační teorie ani zdaleka nedosahují imaginativní úrovně dnešní reality. Je čas, na rozdíl od minula , na pár spekulací v odbornější rovině, doufám, že zjednodušení nebudou na škodu obsahu.

Hygieniky a vládou byla zvolena (připadá mi, že spíš „se to tak nějak semlelo“) tradiční a vyzkoušená cesta pokusů o detekci a izolaci nositelů a šiřitelů viru. Zdá se, že je to jeden ze tří možných epidemiologických přístupů. Tedy se u nás předpokládá rozsáhlé testování podezřelých, v ideálním případě by se opakovaně provedl až plošný screening kritických skupin (zdravotníci, policie, hasiči …).

Certifikované státní laboratoře na detekci virů mají vybavení a personál pro provozní kapacitu definovanou za mírového stavu. Jde nezbytně o ekonomický kompromis, kolik testů státní zdravotní systém běžně potřebuje a kolik je schopen zaplatit, protože vybavení a pak i provoz takové laboratoře jsou celkem drahé, hodně drahé.
Aby byla práce laboratoře efektivní a vedla k opakovatelným výsledkům, musí se laboratoř (její osazenstvo) „nakalibrovat“ na kombinaci použité techniky, chemikálií a primerů. Pak se dá dosáhnout potřebné a žádoucí provozní rutiny (míněno v dobrém slova smyslu). A pro funkčnost je nutné tuto rutinu následně udržovat každodenním provozem. Není možné mít laboratoř zakonzervovanou pro případ nouze nebo ji úplně nově vytvořit a spustit na lusknutí prsty, takhle to nefunguje.

Odhadnu, že stát má ve zdravotní sféře takových výkonnějších použitelných rutinních laboratoří dostupné jednotky, maximálně nízké desítky, víc není prostě běžně potřeba. Teď se snad ještě něco málo nahradí a dožene instantními testovacími sadami.

Naše akademická obec nabídla státu pomoc – zde. Může se zdát, že jde o plácnutí. Škoda, že se moc neví a nemluví o faktu, že Česko je, v Evropském měřítku, celkem biotechnologickou velmocí. Základní vybavení pro genetické analýzy má takřka každá katedra biologických oborů, úroveň nad tím stojí ústavy Akademie Věd ČR (třeba v dokumentu zmíněný ÚOCHB – Ústav organické chemie a biochemie) a různá mezioborová pracoviště (CEITEC, CESEB, CRH). [O soukromých laboratořích nemluvě.] Střízlivým odhadem se jedná o desítky rutinních týmů se strojním vybavením svým běžným výkonem řádově přesahujícím jakékoliv běžné možnosti a představy ministra zdravotnictví (a v ceně stovek milionů korun).

V podstatě je biochemicky naprosto jedno, jestli se do qPCR pošle kus rostliny, houby, živočicha nebo virus, nakonec je to vždycky podobná enzymatická reakce. Pro genetický výzkum se tudíž jedná o nikterak výjimečnou metodu, čemuž odpovídají i kapacity strojů – ty velké zpracovávají vsázku 400 vzorků cca 2 hodiny. Velké ústavy mají takových strojů v provozu paralelně několik, dobrou dělbou práce mezi týmy by se dalo dosáhnout ještě synergického navýšení výkonu.

Tedy přeloženo do čísel, stroje a týmy – to nejdražší a nejvzácnější ze všeho – máme, stačí zajistit dostatek chemie a primerů (přičemž v nouzi by se obojí dalo v potřebné míře a čistotě nejspíš vyrábět v jiných našich laboratořích, kdyby někdo zavelel a uvolnil peníze). Střízlivým odhadem se bavíme o cca 10.000 zpracovaných vzorků denně. Porovnejte si s počtem doposud u nás testovaných a s počtem dovezených instantních testovacích sad.

Dovážíme (chaoticky, pozdě, složitě a draze) roušky, které mohly podniky vyrábět už měsíc(e) na sklad, kdyby byla vůle a aktivovaný krizový štáb. Dovážíme instantní testovací sady. V důsledku ekonomičtější (nehledě na zastupitelnost laboratoří při plošném zasažení) by bylo dovézt chemii a primery (celkově v řádu vysokých desítek milionů korun; stačil by jeden menší kontejner) a postupně převést existující laboratoře na „vojenský“ provoz. I kdyby jen pro screening, jehož výsledky by pak verifikovala plně certifikovaná laboratoř, která by se pak naopak téměř nemusela zabývat negativními vzorky.

Člověk civilizovaný bagatelizuje sílu přírody a média s marketingem (rozuměj teď hlavně politici) ho v tom průběžně utvrzují. Je udiven, když zjistí, že nad přírodními jevy (abiotickými i biotickými) nemá kontrolu. Kdo neví a nechápe, ten nemůže předvídat, nezbývá mu tedy, než se jen bát. Rozdejte politikům šamanské bubínky, vyjde to nastejno.

Tento konkrétní virus nemusí být poslední a cesta nákazy k nám nemusí příště trvat tak dlouho, aby byly nějaké instantní testovací sady vůbec dostupné a aby byl čas je dovézt a použít.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

20.03.2020 12:44:18 #1233 

Příspěvků: 1022

oblouk

>> #1232, ˘Ö˘Krab, 20. 03. 2020 12:00:51

Jasně – ani se neptat proč je všechno jinak než je logické – a to nejen v Česku? Proč jsou rozhodovací procesy pomalé a míjející rozumná řešení? Proč je výběr těch kteří se nominují k volbám takový jaký je a proč jsou tito nakonec zvoleni? Je možné to změnit? Jak? ...........

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

20.03.2020 17:06:16 #1234 

Příspěvků: 58

obda muž

>> #1232, ˘Ö˘Krab, 20. 03. 2020 12:00:51

Díky Krabe za sepsání, vidím to dost podobně. Můj obor je sice hodně jiný, ale něco málo o tom, co dělají kolegové, tuším. Jeden se může jen domnívat, proč se ta logická opatření (zorganizovat laboratoře a rozjet testování, zaplatit a rozjet velkovýrobu roušek…) nedějí. A ani jedna z odpovědí, které mne napadly, mne neuklidňuje :(

20.03.2020 17:58:27 #1235 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1234, obda, 20. 03. 2020 17:06:16

Stačí se podívat na vlastnickou strukturu nyní akreditovaných laboratoří.
Trochu zádrhel je v tom, že, aby bylo testování efektivní, bylo by potřeba inventarizovat lidi (už probíhá) a strojní kapacity, prohnat systémem nějakou sadu vzorků, odladit případné chyby a zádrhele. Což chce čas. A už dopředu shánět dostatečné zásoby spotřebního materiálu. To chce čas a peníze.
No a pak vytvořit odběrní, přepravní a informační strukturu. To chce čas a peníze. EDIT: Na informační části se naplno pracuje, bez požadavku a posvěcení shora.

Dalším aspektem je samotná osoba a vlivová pozice ministra školství vůči premiérovi. Protože podobně koncepčně, jako jeho nadřízený, „zvládá“ epidemii i tento fištrón. Jen to ještě obohatil o kouzlo neviditelnosti, asi konzultoval s Rumburakem a půjčil si plášť.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

20.03.2020 18:06:14 #1236 

Příspěvků: 3640

m3 muž

>> #1232, ˘Ö˘Krab, 20. 03. 2020 12:00:51

Je to sice trochu zjednodušeně, ale já to vidím následovně:

 • do politiky nejdou ti nejschopnější
 • politik nemá žádnou zodpovědnost
 • politik nepracuje s vlastními penězi
 • politik pracuje pouze na tom aby byl znovu zvolen
 • politik je odtržen od reality

Čest výjimkám.

20.03.2020 18:40:31 #1237 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1236, m3, 20. 03. 2020 18:06:14

K tomu jsem se už vyjádřil a nehodlám na tom nic měnit. :-)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

20.03.2020 22:56:52 #1238 

Příspěvků: 1345

Navvy

>> #1232, ˘Ö˘Krab, 20. 03. 2020 12:00:51

Docela dobře jsi to popsal. Snad jen ta myšlenka, že jsme měli začít vyrábět roušky už když to vypuklo v Číně, je trochu diskutabilní, protože to, co přijde, nikdo nikde nečekal. Nikde. Jinak bychom neměli stejné problémy v dalších zemích EU. Ještě koncem ledna byla nálada mezi experty (skutečnými experty) taková, že to dopadne jako vždycky – vzpomeňme na SARS, MERS, nebo třeba ZIKA, kvůli kterému mnoho lidí odmítlo cestu i na Olympiádu (kdo si dnes na ZIKA vzpomene). Zahájit průmyslovou výrobu nečeho, co se tu už dlouho nedělá, není jen tak. Malosériová výroba něco zvládne, ale ne v milionech kusů z týdne na týden. Politici (všech „barev“) jsou v tomto směru diletanti a tak jejich chování musí odborníci prostě nějak vydržet. Naštěstí to odborníci zvládají (Prymula to bere dost po vojensku, ale má výsledky). Ono i s tím testováním je to trochu složitější. Někdo by musel rozhodnout (možná i změnit právní předpisy), že testy mohou dělat neakreditované laboratoře (a chyby dělají i ty akreditované). Nebýt Itálie, pořád bych si myslel, že se to přehání.

21.03.2020 07:04:39 #1239 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1238, Navvy, 20. 03. 2020 22:56:52

Situaci podcenila i WHO, zlořečený Taiwan doporučení nedbal a podle toho se s nákazou vyrovnává velmi dobře.
Už koncem ledna byl koaliční většinou ve sněmovně zamítnut návrh zkontrolovat preventivně připravenost státu; to už začínalo být pravděpodobné, že se nákazu nepodaří lokalizovat. A od té doby mají všechna taktická opatření zpoždění 10–30 dní, strategická rozhodnutí nebyla doposud učiněna. Spousta restriktivních opatření pak musí suplovat jejich absenci.
Premiér tvrdí, že jsme ve válce. Generálové budou ale zase po bitvě, protože teď v čele generál určitě není. A vrchní velitel …

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.03.2020 22:11:47 #1240 

Příspěvků: 1345

Navvy

>> #1239, ˘Ö˘Krab, 21. 03. 2020 07:04:39 Taiwan je poněkud specifická země. Navíc, buďto SARS nebo MERS tam řádil mnohem víc než v Evropě, tak měli větší strach. Představ si, že by se u nás v lednu udělala nějaká nákladná opatření a dopadlo to jako s Tamiflu. Dovedeš si představit ten poprask? Jinak v poslanecké sněmovně se vesměs mlátí prázdná sláma, takže jistě by se našly i nějaké „prorocké“ dotazy z minulosti, třeba jak jsme připraveni na zemětřesení (tuším se to fakt řešilo někdy kolem roku 2010). Vláda má mnoho chyb, ale zrovna v otázce opatření proti COVID-19 to vcelku velmi dobře zvládla (ale to je především zásluha expertů a nikoli politiků). Teď je třeba zanechat na nějaký čas politikaření a táhnout za jeden provaz.

22.03.2020 22:34:42 #1241 

Příspěvků: 1175

valerius

>> #1240, Navvy, 22. 03. 2020 22:11:47

Krab necht si k tomu rekne sve, rad bych oponoval za sebe. Je v tom cast „generala po bitve“, ale doufam, ze ne moc velka.

Pridavam spisky vytazene…nevim odkud z netu (pokud to hraje roli, doplnim presneji):
24 January
A study by Chinese researchers indicates that people can be symptom-free for several days while the coronavirus is incubating, increasing the risk of contagious infection without forewarning signs

31 January
The United Kingdom and Russia confirmed their first coronavirus infections.[275][276] The first Swedish and Spanish cases were confirmed.[277][278] The seventh confirmed case in the U.S. is in Santa Clara County, California.[279] A fourth case of coronavirus in Canada has been confirmed in London, Ontario.[280] Thailand confirmed five more cases with the first human-to-human virus transmission inside the country of a local taxi driver, bringing the total to 19.[281][282] Singapore confirmed three more cases, bringing the total to 16.[283] Chinese health experts warn the public that coronavirus patients can become reinfected. China starts repatriating citizens to Wuhan.

Na prelomu ledna a unora byly naznaky (odbornici mozna brali jako velmi pravdepodobne):

 • virus je vysoce infekcni
 • virus siri lidi bez priznaku
 • inkubacni doba je asi delsi
 • virus uz je ve vice Evropskych zemich
 • v Cine uz je nakazenych pres 10 tisic obyvatel a v zemi, kde lidsky zivot nema tak velkou cenu, delaji rozsahla opatreni.

Ja laik jsem zacal predpokladat za vysoce pravdepodobne, ze to projede celym svetem nekdy v prubehu unora. Predpokladam, ze staby expertu s touto moznosti mohly, mely a mozna kalkulovaly ne pozdeji, nez na prelomu ledna a unora. Soucasne take nepochybuji, ze v pozadi uz se neco zacalo dit, i kdyz reakce Vojtecha na Svoboduv dotaz na zasoby ochranneho materialu a pripravenost vyznel…nekdo rika posmesne, nevim, ale situaci bagatelizoval.

Co take experti mohli a zrejme meli tusit z naznaku dat (vedet to presne nemohli. Ted se to jevi jasne, ale tenkrat to byly zrejme pouze hypotezy):

 • plne trasovani bude obtizne, ne-li nemozne kvuli delsi bezpriznakove infekcnosti. Nemeli se resit mozne kapacity na testovani lidi, muselo se cekat az na nabidku UK kolem 18.3.?
 • hrozi celosvetovost a tudiz nedostatek ochrannych pomucek. Nemeli se postupne resit moznosti navysovani kapacit vyroby ochrannych pomucek u nas? Tak, jak se to resi az nyni.. (to znamena, ze uz se to resilo drive, v pripade poptavky a priprav uz ze zacatku unora by nemuseli zdravotnici v prvni linii „uradovat“ se smesnou ochranou, nekteri doposud)

Nepochybuju, ze v necem se pletu a ze nektere pripravy se dely na pozadi, bez zraku kamer a ze o tom nevim. Ale rovnez jsem presvedcen, ze silne riziko velkeho pruseru museli mit odbornici nejdele koncem ledna. Ani nemyslim, ze to melo vyustit v masivni nakupy tamiflu ci antivirotik (coz je take potrebny, ale ne tak silny nastroj, jako treba plosne pouzivani rousek ci respiratoru…hadam), ale zjistovat a zajistovat kapacity pro testovani a zajistovat zakladni ochranne pomucky – coz je neco, co tak rychle neexpiruje, stoji zlomek ceny „pul milionu davek tamiflu“ a zafungovalo by to i jako revize pro pripadnou budouci a smrtnejsi krizi.

EDIT: Podotykam, ze tohle je, obavam se, teprve zacatek. Silne devizi viru – velmi dlouha inkubacni doba, vysoka infekcnost, bezpriznakovost v inkubacni dobe – tady zustavaji. Politici se kasaji cisly, ze se v nasi zemi snizuji pocty nakazenych. Ale prezentuji procentualni hodnoty a ten zaklad „pro ta procenta“ se kvapem zvysuje. A vzhledem k charakteristikam viru mi prijde, ze i par lidi dokaze znova infekci znovu rozjet, pokud nebudem imunizovani. Moc sanci na „spolecensky zivot a zivot bez rousky“ moc vysoko nevidim. Ale chapu, ze toho jeste dost nevim a treba se to nejak poresi za par mesicu.

23.03.2020 07:52:28 #1242 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1232, ˘Ö˘Krab, 20. 03. 2020 12:00:51

Tak snad se konečně začíná, místo kakofonické improvizace, hrát z partitury.
https://vesmir.cz/…spravne.html
Jen taktně pominul limitované zásoby spotřebního materiálu, ten by jim měla vláda zařídit.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

23.03.2020 09:46:47 #1243 

Příspěvků: 6113

Harry žena

>> #1241, valerius, 22. 03. 2020 22:34:42

Dobra robota Vale.

Spravne dotazy.

Nastastie odpovede su jednoduche. Svet je jedna velka nahoda.To ze rusky zacali miznut z ponuky eshopov masivne pred koncom januara je tiez nahoda.

Ze ludia nemaju v rukach JEDINU moznu lacnu a ako tak ucinnu vec, je tiez nahoda.

Ludia vela veci netusia. A to je v podstate dobre.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.03.2020 10:01:31 #1244 

Příspěvků: 1175

valerius

>> #1243, Harry, 23. 03. 2020 09:46:47

Harry, mam pocit, ze nehazis (jen) udicky ale malicke granatky. Nevim, jestli ne moc nahodne.

23.03.2020 10:14:13 #1245 

Příspěvků: 6113

Harry žena

>> #1244, valerius, 23. 03. 2020 10:01:31

Vale, klzem po povrchu. To su veci jedine osobne.A byt ochotny pocuvat.Argumen­taciu.

Mimo misu, jedna z nahod.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.03.2020 10:17:49 #1246 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1243, Harry, 23. 03. 2020 09:46:47

Harry, nepíše se ve slově „Rusky“ velké R – příslušnice národa?
To ze Rusky zacali miznut z ponuky eshopov masivne pred koncom januara je tiez nahoda.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

23.03.2020 10:31:22 #1247 

Příspěvků: 6113

Harry žena

>> #1246, ˘Ö˘Krab, 23. 03. 2020 10:17:49

Krabicku, upresnujem. Aj respiratory vsetkych tried ffp. Narod Respir snad nikde neni, aj ked clovek nikdy nevie…

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.03.2020 10:45:45 #1248 

Příspěvků: 1175

valerius

>> #1245, Harry, 23. 03. 2020 10:14:13

Rusky mozna mizely proto, ze uz tu byla mesic masirka, co se na nas zene. Zvysena poptavka, strilim od boku, o tisice procet proste zapricinily jejich nedostatek na sklade a linky vyrobcu nadimenzovane na doby miru nestihly pokryt extremne zvysenou poptavku? Coz je dano tim, ze orientaci na vykon a cenu se osekavaji rezervy, zalohy, neb to vsechno stoji penize navic a v dnesnim globalizovanem konkurencnim svete to znamena konkurecni nevyhodu potencialne ustici az v krach.

Nemyslim, ze jsi myslel tohle. A proto ti ukazuju, jak ruzne a pomerne racionalne se daji ruzne jevy vysvetlit a ze prilis obecne nahazovani umoznuje ruzne vyklady a navic prilisna obecnost je presprilis nepodlozena.

Taktez si myslim, ze mas informace, ktere ja nemam, ale tim spis je takove nahazovani divne, neb nelze podrobit informace zaslouzenemu kritickemu pohledu a pripadne oponenture.

Jeste me napada relevantni bocni linka: Mozek je „stroj na asociace“ a tvori asociace vsude, vetsinou nespravne. Alespon „System 1“, viz Kahneman. Pokud se takovym nahozenim nekdo zahackuje, rozjede se tato asociativni masina, utlumi se kriticke analyticke mysleni (System 2) a clovek vymysli i to, co neni pravda. A deje se tak vetsinou. Je na to mnoho krasnych vyzkumu. Zminim jeden, podminky uz si nepamatuju, ale princip ano: Clovek byl v mistnosti, mel tam nejake veci. Placnu, tuzku, cudlik, papir. A bylo tam svetylko…ci zvonek, nevim. A clovek mel zjistit, na jaky podnet svetylko blikne. Nekteri zjistili, ze to je na 2 rychle stisky tlacikta a 3 stiskem po cca 5 vterinach, nekdo kdyz se na zidli 3 zatoci doprava a vezme do ruky tuzku atd. (podotykam, ze konkretni vysledky jsem si vymyslel vzhledem k derave pameti, ale tak nejak to skutecne bylo a takove podnety lidi skutecne vymysleli). Mnozi byly o sve „strategii“ presvedceni. Jak uz vetsina tusi, svetylko blikalo naprosto nahodne. Takovych vyzkumu jsou mraky.

Soucasne je treba dodat „To ze jsi paranoidni, neznamena, ze po tobe nejdou“. Ale take je fakt, ze vetsinou po tobe fakt nejdou, ze svet je pomerne chaoticky a nase mysleni je predisponovano na hledani vzoru a souvislosti vsude a nachazi je ve vetsine pripadu i tam, kde nejsou.

23.03.2020 11:03:18 #1249 

Příspěvků: 6113

Harry žena

>> #1248, valerius, 23. 03. 2020 10:45:45

J.j.

Vale preto pisem ze jedine osobne, nie su to jednoduche veci.

Moje okolie vie co som predikoval, prisiel som pri tom o par ludi co mi povedali ze mi jebe…

Vcera mi jeden z nich po piatich rokoch volal.

Veci su davno rozhodnute, riadit svet nie je ziadna sranda, ale par tipov na iny pohlad na svet mozem hodit?:}

caute Harry

P.S.Vyvezene boli 7,2,2020. Bol v tom aj ten pan co mu dakoval Johnycek.Filan­tropovi,za do­voz.

Prachy su to co riadi nase zivoty.Vsetkych bez rozdielu.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

24.03.2020 17:52:02 #1250 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

24. 3. 2020 _ 17:02
Prymula: Dalších 30.000 sad k testování bude ve středu Zásoby odběrových sad na testování z nosohltanu jsou podle Prymuly na dva až tři dny dopředu. Dalších 30.000 přiletí ve středu letadlem. Nedostatek některých látek, které k vyhodnocování vzorků používají laboratoře, má podle něj pomoci vyřešit zapojení kapacit Akademie věd ČR, která připravuje vlastní postupy. Fungovat by mohla od pátku, řekl po jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf Roman Prymula.

Podle něj by s projektem [chytré karantény] měla výrazně pomoci armáda. „Armáda bude zabezpečovat transporty jednotlivých odběrových týmů. Dodá specializovaná vozidla,“ dodal Prymula.

Komentář z pohledu #1232 a #1242: OK, nějak se to konečně rozjíždí, štáb dělá, co má.
Andreji, ještě jednou děkujeme … za zpoždění!

25. 3. 2020 _ 08:17
Olomoucká laboratoř [CRH?]dnes spustila testování vzorků s podezřením na koronavirus. Může jich otestovat až tisíc denně. Jde o největší kapacitu v zemi.

Komentář: Spíš nejde o největší, možná o největší, kterou jsou ochotni aktivovat. Přesto je hlavní problém s odběrem a transportem, při zachování systemizace a bezpečnosti.

26. 3. Licenci získal Ústav molekulární fyziky, dalších 1000 vzorků denně.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

24.03.2020 18:45:58 #1251 

Příspěvků: 1175

valerius

>> #1250, ˘Ö˘Krab, 24. 03. 2020 17:52:02

Jestli bys nemel spise dekovat (stahli ho) i „dekovat“ (mohli driv) jeho PR/marketing stabu.

Mozna ma Marek Prchal blizkeho starsiho cloveka a vymekl? Nebo kdyz zacal Andrej mluvit za sebe, tak z toho sebevetsi PR mag uz nic dobreho neudela? Nevim, hadam.

25.03.2020 11:23:40 #1254 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1251, valerius, 24. 03. 2020 18:45:58

Andrè to nemá lehké. Mára mu napsal projev, který obsahoval jen asi 30% sebechvály a žádnou přímou agresi, to z jeho úst nemohlo působit autenticky. Navíc tolik slov a ještě česky, to mu snad udělal naschvál … zase, jak jinak navodit zdání souvislosti s minulými projevy, když ne bezobsažnými opakujícími se pasážemi.
Mára to nemá lehké, pracuje s takovým materiálem, jaký je po ruce.

Kdyby totiž byl jeho PR tým opravdu profi (a kdyby mu Andrè opravdu naslouchal), nenechal by ho nikdy vystupovat na veřejnosti tak vystresovaného a unaveného, jako v minulém týdnu.
Doporučil by mu asi mluvit slovensky, pokud má být sdělení podbarveno nějakými emocemi (ať skutečnými nebo hranými). Cílová voličská skupina slovenštinu naprosto hladce zvládne, zbytku (snad zatím) nevadí. Slovenština je podáním oproti češtině měkčí, lze ji tedy v takovýchto případech použít jako silného a účinného marketingového nástroje i u mluvčích bez intonace, citově oploštělých a naprosto neempatických.

Určitě měli najmout herce, aby Andrèho potrénoval v přednesu. Protože, když tyjátr a cirkus, tak se vším všudy. Rád se učí, tohle by měl, pro státnickou politiku na nejvyšší úrovni, být schopný také zvládnout.

Ale divili byste se, kolik lidí mu to i tak uvěřilo. Včetně následné parodie na Vrtěti psem ve sněmovně. Všichni už jsou politickou a rétorickou nekulturou tak otupělí a zmanipulovaní, že pokud zrovna nejde o vulgarismy, tak v reálném čase drobné věcné nedostatky a kompletní formální stránku projevů rovnou odfiltrovávají; ke své obrovské škodě. Slyší navíc jen to, co chtějí slyšet, úspěšní mluvčí tedy říkají právě jen to, co je chtěno. Obě strany se tváří spokojeně.

Přijmou tedy pouze to, co chtěl mluvčí říct, neberou už ohled na to, co ve skutečnosti sdělil. A přesně tak funguje PR. Přesně tak funguje marketing.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

25.03.2020 11:50:44 #1255 

Příspěvků: 3978

Martin47 muž

>> #1254, ˘Ö˘Krab, 25. 03. 2020 11:23:40

Já se na rozdíl od všech, kteří se navážejí do tupých koblih, volících AB domnívám, že jeho podpora je daná takovými šílenostmi, jaké zrovna předvedla FFUK tady Univerzitní prostředí a taková šílenost. Tam je hlavní problém. Na druhou stranu je tam potěšitelná diskuse.

25.03.2020 12:05:15 #1256 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1255, Martin47, 25. 03. 2020 11:50:44
Asi si otevřu saturninovskou kancelář pro uvádění románových omylů na pravou míru.

Zrovna včera večer jsem si na Rajčeti procházel album fotek, které má dcera pořídila v Persii, tedy dnešním Íránu, během tří týdnů pobytu v roce 2018. Íránci si velmi zakládají na tom, že nejsou Arabové. Také šíítský islám vypadá ve všedním dni trochu jinak (krom islámu jsou státem uznanými náboženstvími i křesťanství, judaismus a zoroastriánství – to by člověk znalý vládní rétoriky nečekal).
Kam mířím? Ženy, si většinou, krom ortodoxních skupin, v Persii obličeje nezahalují. Perská princezna by tedy měla na sobě nejspíš volný hidžáb zahalující vlasy, krk a paže – hodně by se podobala našemu tradičnímu kánonu zobrazení Panny Marie.

(Fotka z pikniku domorodých žen. Zahalená ústa vidím u jedné z nich, ale může to být kvůli prachu a větru. On totiž ten hidžáb je v jejich přírodních podmínkách i velmi praktický.)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

25.03.2020 12:19:05 #1257 

Příspěvků: 1175

valerius

>> #1255, Martin47, 25. 03. 2020 11:50:44

Pekny. Jestli za tim nebude jeste neco dalsiho, co se dozvime casem a nebo take nikdy.

…hodnotí například jedna z komentujících. Další zase uvádějí, že ženy mají nyní mnoho jiných starostí, než jak vypadají a článek odsuzují jako misogynní.

Kolik komentujicich zna vyznam slova „mysoginni“? Na filde zrejme vsichni, bez toho tam cloveka ani neprijmou, ale ve zbytku spolecnosti uz to takova hitparada nebude. Tim je nechci urazet, jen poukazat na uzky vyber komentujicich kteri navic neprinasi zadny fakticky argument spatnosti ci skodlivosti prispevku, jen se citi dotceny a urazeny (urazeni?).

Vis, kdo je Jordan Peterson?

25.03.2020 12:32:59 #1258 

Příspěvků: 1022

oblouk

>> #1254, ˘Ö˘Krab, 25. 03. 2020 11:23:40

Téma marketing a AB pod vedením MP v dobách konjunktury a koronakrize – jistě vznikne hromada odbporných textů…

Jen krátce ke strategii a formě prezentace záměrů AB:

 • v době konjunktury, kdy bylo dost času se připravit, měl MP svého AB pod dostatečnou kontrolou (pár výjimek by se našlo – např slavný polibek vděčnosti šel mimo kontrolu obou).
 • v době koronakrize však AB vzal, zcela logicky, hned zpočátku všechno pevně do svých manažerských rukou. Jak stoupala jeho únava a kdekdo začal brblat něco o chybách, začal se opět postupně vracet vliv MP projevující se na tiskovkách tím, že z centrální pozice uprostřed vládního hloučku „ustoupil“ AB na pravý okraj, přenechával slovo jiným (viníkům?) – obojí velmi moudré atp. Plné převzetí moci deklaroval MP sepsáním projevu „zcela jiného AB“ a umístěním kajícího se hrdiny do poněkud temného prostoru před dvě zásadní vlajky. Partie byla sehrána skvěle – a že nehovořil svým rodným jazykem? Jedna z možností, že „MP je taky jen člověk“ (a neuvědomil si sílu tohoto tahu)… – a nebo ví, že s obličejem zakrytým rouškou by toho u AB dosud neznámého možná bylo najednou moc…

Poučná doba – opravdu? – a pro koho?

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

25.03.2020 12:34:20 #1259 

Příspěvků: 3978

Martin47 muž

>> #1257, valerius, 25. 03. 2020 12:19:05

Povrchně, u mě jsou těžištěm zájmu poruchy osobností, zejména disociální porucha, známá jako sociopatie.

25.03.2020 13:05:41 #1260 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #1259, Martin47, 25. 03. 2020 12:34:20

Píšeš disertaci? Teď máš žně.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy