Test Lyží 2012-13 - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Test Lyží 2012-13

24.12.2012 11:44:27 #1 

Příspěvků: 300

rADEk

Uvodem bych řekl, že je dobře , že se testy lyží nekdo pokouší dělat.Po přečtení testu lyží 2012–13 se mi zdá, že je každý rok test méně vypovídající a opravdu nic nepřinášející pro průměrného čtenáře.Proto jsem si rozhodl plácat jatra a napsat k tomu pár řádek. Vždyt 99% hodnocení celého testu si je schopen každý lyžař sepsat sám, aniž by na lyžích stál nebo je vůbec viděl.K tomu stačí pouze údaj o délce lyže, její geometrii, jejím radiusu a počtu výztuh. Důležitých věcí, které jsou v testu přínosem- tedy pocitech testerů jaká lyže opravdu je, je v testu velmi málo. Abych jen nekritizoval pokusím se navrhnout, jak by mohl test vypadat. Testery bych oznacil čísly a zveřejnil bych jejich míry, věk a pohlaví. Lyže bych rozdělil na obračky, slalomky, prašanky, parkovky a univerzálky. Každý z testérů by očísloval kazdou lyži v dané kategorii v daných podmínkách , pro které je lyže určena (je nesmysl hodnotit prašanku na sjezdovce, nebo parkovku mimo park a lidmi kteří na ní nejezdí triky), jedním originálním číslem (při 30 parech lyží číslo 1 až 30) čím nižší číslo tím lepší. To znamená,že by každý tester musel označit nejlepší a nejhorší lyži dané kategorie,což by mělo mít v závislosti na věku, pohlaví a váze testera alespoň nějakou vypovídající hodnotu. Je jasné, že hodnocení které se nedá nijak změřit, bude vždy jen o pocitech a ty bude mít každý jiné.

Demokracie je pěkná věc, ale jeden osvícený monarcha by byl pro tuto zemi požehnáním.

24.12.2012 12:24:25 #2 

Příspěvků: 183

DAVE71 muž

Bohužel musím z předchozím názorem spíše souhlasit. JAK by měl test vypadat pak naleznete ZDE: http://www.snow-online.de/…win-tip.html

Naleznete hodnocení v jednotlivých kategoriích lyží vč. bodového

Zdraví

DAVE71

Jedu kam až to jde!

24.12.2012 17:35:37 #3 

Příspěvků: 111

MarfyCZ

Osobne bych bral bodove hodnoceni, ale vcetne videa daneho testera a podle toho si kazdy urci svuj level dovednosti. Pouze bodove hodnoceni je k nicemu, protoze kdyz jsem pujcil moje lyze kamaradovi, tak ten mi rekl, ze se mu mnohem lepe lyzuje na tech jeho mekcich a z me strany to bylo zasejc opacne. Pokud bych mel hodnotit pouze bodove, tak ty jeho musi mit mene bodu, protoze se mi lepe lyzuje na mych a pritom by siroka verejnost sahla po tech jeho = maji dostat vice bodu? Kde je potom ta hranice bodovani? Levnejsi lyze s horsim vazanim jsou nakonec lepsi? Proste by to chtelo vice testeru s rozdilnym levelem zdatnosti a at si kazdy pod svym jmenem pise body, ale hl. at je ten tester natocenej na videu, protoze papir snese vsechno a kazdy jsme expert i kdyz jezdime pluhem :-D

24.12.2012 18:14:34 #4 

Příspěvků: 300

rADEk

svideem by to bylo dotazene k dokonalosti, bohuzel to uz asi nikdo neda. S tim pujcovanim lyzi je to spise otazka zvyku, resp. kdyz je nekdo zvykly na nejakou tvrdost, delku, radius, ostrost hran a pozici montažního bodu (s tím souvisejici predozadni rovnovahu), tak se mu na odlisne lyzi bude zpocatku lyzovat jinak a tedy vetsinou hure nez si zvykne. S tim i souvisi deformovanost testeru, kteri majici svoje soukrome lyze se budou samozrejme citit nejlepe na lyzi nejpodobnejsi (co se etyka vlastnosti, delky, radiusu atd.) tem na kterych cely rok jezdi.ale samozrejme pokud jeden model lyzi dostane nejlepsi hodnoceni od 90% testeru, tak uz by to mohlo byt smerodatne. Pokud ovsem kazdej kazdou lyzi vychvali do oblak a uvede informace odvoditelne od delky, radiusu a typu lyze je to uplne na prdlacku.

Demokracie je pěkná věc, ale jeden osvícený monarcha by byl pro tuto zemi požehnáním.

24.12.2012 20:10:41 #5 

Příspěvků: 767

Gravedigger

>> #4, rADEk, 24. 12. 2012 18:14:34

presne tak. lyzar na urovni prumerneho testera rekrutovaneho z laicke verejnosti se behem jedne jizdy sotva prizpusobi jine lyzi, natoz aby dokazal vyhodnotit, jak se vlastne ta lyze chova. za 4 dny odlizovane na moravskych kopcich v teto sezone jsem nevidel jedineho lyzare, ktery by se mi jevil, ze ma aspon tuseni, jak se vlastne lyzuje. bud zacatecnici nebo „slalomkari“ jezdici od lesa k lesu na prisedle vnitrni noze s lyzema R12. jestli tito delaji testery, tak se nedivim, ze mi obcas ty vysledky testu pripadaji poskladane pozpatku.

24.12.2012 21:13:39 #6 

Příspěvků: 300

rADEk

heh ja se vozim na radiusu 8.5m (jsem se 20 let drel na Wolkle tusim 203cm, tak si ted to blbnuti uzivam), by me zajimalo, co bys vypustil z pusy, kdybys videl me. Ani bych to asi nechtel slyset :-P .

Demokracie je pěkná věc, ale jeden osvícený monarcha by byl pro tuto zemi požehnáním.

25.12.2012 08:55:54 #7 

Příspěvků: 231

headskitest muž

Zdravím, testovat-testovat-testovat, bez toho to už dneska u 15.000,– lyží snad ani nejde. Díky Michal

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

26.12.2012 02:34:53 #8 

Příspěvků: 4272

ivan

>> #1, rADEk, 24. 12. 2012 11:44:27

Udělat v mezích možností maximálně vypovídající test by čistě metodologicky nebylo tak složité.

Základním problémem je ale, koženě řečeno, inherentní protiklad snahy o objektivizaci subjektivních závěrů. Jak se to ostatně dávno ví a uvádí i v doprovodném textu k testům ve SNOW.

Objektivně zjistitelné a do standardizovaného referenčního rámce zasaditelné hodnoty jsou především technické parametry (obě tuhosti, způsob a frekvence tlumení, průhyb, životnost v definovaných průhybech, tvrdost hran apod.), které koncového uživatele zajímají jen omezeně a vesměs by stejně nevěděl, jak je interpretovat.

Dále je třeba položit si dvě základní otázky:

1. existuje dostatečný zájem ospravedlňující maximálně objektivizova­ný test?

Má ho čtenář, ale ten ani test, ani časopis zásadním způsobem nefinancuje (tržby z prodeje představují jen určitou část příjmů). Asi by ho měli vydavatel a slušná redakce, kdyby byli plně nezávislí a soběstační i bez inzerce. Nikoho takového neznám.

Výrobci a prodejci lyží? Jasně, že ne, ti chtějí pozitivní vyznění až chválu, ne riziko kritiky. (Podle toho taky testy vypadají.) Jejich inzerce je pro časopisy nezbytná.

Závěr: neexistuje.

2. ospravedlnil by výsledek vyžadované náklady?

Maximálně objektivizovaný test by znamenal eliminovat výrobce a obchodníky. Tedy nakoupit nové lyže (za co?). Když některé z nich budou špatně nabroušené, zkreslí to výsledky. Když je dát speciálně oservisovat , třeba i zadarmo výrobci, nejsou už těmi, jež si koupí zákazník = zádrhel objektivity.

Musíte sehnat testéry schopné posuzovat, přitom neovlivněné vazbami na značky a výrobce. Jak ale toto zjistit a zajistit? V praxi takřka nemožné. Ale i kdybyste v superrychlokursu vyškolili skupinu geniálních Marťanů (kde je vzít?), i oni poskytnou jen svoje subjektivní hodnocení.

K tomu další dílčí problémy (termín testu, zpracování, publikace). Výsledkem ale nakonec stejně nutně bude, viz výše, statistika ze subjektivních názorů.

Závěr: pokud by se neplácl přes kapsu nějaký těžký pracháč a celé to z čirého nadšenectví nezatáhl, nikdo to nezaplatí. Tedy odpověď „ne“.

Elementary, dear Watson. Ergo máme, co se dělá a publikuje.

Předstírat, že za vylíčených podmínek lze udělat kdovíjak seriozní test, spíše „test“, zavání imho až neseriozností. Jako poctivější se mi jeví pojmout vyzkoušení lyží (název „test“ jsem se zpočátku snažil potlačit, ale neuspěl, nakonec ho používají všichni, proč by tedy Snow měl být za poctivého blbce?) jako produkt infotainmentu (mediální termín, kombinace informace a zábavy, dnes převažující část mediálního obsahu obecně), jako to dělá právě třeba Snow.

Někoho to zklame, protože se nedozví dost (asi jako z Televizních novin na Nově a dnes stále více i z Událostí na ČT). (Zvýšená adresnost – připsání výroků charakterizovaným osobám – by informační části určitě prospěla, při velkém počtu citovaných testérů ale publikovaný výsledek poněkud znepřehlednila.)

Jiný bude rád, že má hezky čtivý povšechný pohled, nad nímž se nenudí. Ale to už je věc organizátorů a autorů, ať se vyjádří oni. Řekl bych, že to po těch letech v branži mají dobře rozmyšlené.

Jediný pořádný „test“ si musí každý udělat sám. Sad but true.

26.12.2012 10:37:45 #9 

Příspěvků: 300

rADEk

no jo no peníze vládnou všemu a všem. Ale alespon předplatitelé Snow by za své těžce vydělané peníze měli dostat objektivní a nezávislý test. Bohužel asi částka za předplatné pokryje tak akorát tiskárnu a nezávislé pisatele odborných článků (třeba ivana :-), takže za to vlastně může Ivan :-)........ Tot vše k diskuzi o závisle nezávislých a objektivně neobjektivních testech lyží, jejichž odborná a vypovídající hodnota je nižší než jakýkoliv přehledně uspořádaný lyžařský eshop.

Demokracie je pěkná věc, ale jeden osvícený monarcha by byl pro tuto zemi požehnáním.

26.12.2012 15:33:07 #10 

Příspěvků: 1345

Navvy

>> #8, ivan, 26. 12. 2012 02:34:53

Právě proto, Ivane, jdou tyto kecárny tak přínosné. Stojí sice na pár jednotlivcích, kteří věci rozumí (i když objektivita je trochu snižována jejich osobními preferencemi), ale ve spojení se zpětnou reakcí těch méně zkušených, vzniká docela dobrý obrázek o jednotlivých věcech využitelných při lyžování – lyžemi počínaje a vibrátory konče :-) Kdybych se řídil rozumy z běžných prodejen a testů lyží, bot atd. považoval bych dodnes sjezdové lyžování za určitý druh podivínství a exhibicionalismu, kterému ne a ne přijít pořádně na chuť.

26.12.2012 17:36:10 #11 

Příspěvků: 1845

fischerbl

Taky jsem si ten test prošel a mám dojem, že testéři asi testovali víno více než by bylo bývalo zdrávo. :-D

Takže raději jak píše

>> #7, headskitest, 25. 12. 2012 08:55:54

…testovat-testovat-testovat..

Jinej gang...

26.12.2012 18:33:48 #12 

Příspěvků: 231

headskitest muž

>> #11, fischerbl, 26. 12. 2012 17:36:10 Zdravím, pokud bude zájem, na Pláních máme 25 páru vesměs sendvičových lyží, vč. WC iSL RD,WC iGS RD,odleděných lyží závodních, celou řadu SUPERSHAPE....... Díky M.

www.HEADsportSHOP.cz - specialista na HEAD

26.12.2012 19:56:44 #13 

Příspěvků: 4272

ivan

>> #10, Navvy, 26. 12. 2012 15:33:07

Ano. Mnohé informace jsou. Jenže dostat se k nim předpokládá zájem a schopnost je zpracovávat, orientovat se v nich, stojí čas a námahu. Tohle není mnoho lidí schopno či ochotno dělat. Dokud máme svobodný internet, můžeme si mnohé sdělit.

Současně bych ale rád upozornil, že v situaci médií, jakou jsem naznačil teď zde v post 8 a porůznu jindy a jinde, patří podle mě SNOW k těm, kdo se pořád ještě snaží vyvažovat nutnou koexistenci s těmi, kdo logicky sledují především své obchodní zájmy, prostorem věnovaným reflexi kritické, provozované s nadhledem.

Věřte tomu, že to není snadné. Možná vám s Petrem Sochou jednou odvyprávíme jeden příběh. (Jeden, jehož jsem byl účastníkem. U možná dalších podobných už raději nejsem. Nutkání poslat namachrované chlapečky ba i holčičky do prdele by asi bylo i v mém věku předpokládajícím moudrost a smířlivost příliš silné.)

27.12.2012 10:07:42 #14 

Příspěvků: 166

Petr Socha - SNOW muž

Ahoj všem. V úvodních textech k testům píšu snad už nějakých sedm let o tom, jak složité (nemožné) je v daných podmínkách lyže testovat. Je to dlouhý seznam argumentů, který zahrnuje namátkou typ testérů, podmínky na kopci, broušení, obchodní vazby (včetně existenční nutnosti udržení pozitivních obchodních vazeb). Ekonomiku! Ivan to sepsal celkem přesně. Jinak si vůbec – upřímně – nemyslim, že by zádrhelem byli testéři. Jsou jiní – stejně jako každý z Vás lyžuje jinak, ale řekl bych, že jsou výrazně blíže čtenářskému vzorku, než je třeba Ivan. Aneb píšeme pro lidi, ne pro experty na špici pyramidy. Na každém testu je obvykle několik držitelů licence APUL (v Jungfrau to tehdy bylo snad sedm lidí!) – co víc chtít? Nicméně i sám cítím, že finální vzezření testů už potřebuje posun. Snažíme se na tom pracovat. Už letos je v plánu upořádat test na dva díly – jen v Česku ve spojení s AZ Sportem (lyže pro české kopce), druhý v Alpách. Pokud někdo chcete na některý jet, dejte vědět. Vždy na nich bude co zlepšovat – ale vždy to bude narážet na strop finanční a kapacitní co se týče investovaného lidského potenciálu (např. videa jednotlivých testérů máme už asi ze tří nebo i více testů, ale přepracovat celý systém publikace je tak náročné – vyžaduje to nové nároky na tiskovou plochu, případně programování, ale i organizaci testu ad. –, že se to bohužel nikdy nepovedlo dotáhnout). A ještě jeden čerstvý poznatek z NORDIC testu, který byl od počátku expertní (testovali jen profíci, možná ho někdo znáte a starší výsledky najdete na www.nordictest.cz). Letos jsme z důvodů transparentnosti uvolnili/publi­kovali všechny jednotlivé známky testérů podobně jako World Ski Test. Hned dvě zásadní firmy zamítly publikaci výsledků (možná zhuštěné konkurenční prostředí kvůli krizi?). Znamenalo to dodatečnou úpravu metodiky… A smrt unikátního (a mimořádně objektivního) projektu. Každopádně díky za každý námět.

27.12.2012 11:29:47 #15 

Příspěvků: 6574

HonzA_ muž

>> #1, rADEk, 24. 12. 2012 11:44:27

Veškeré testy většinou ztroskotají hlavně na tom, že jsme každý jiný. A bezezbytku se ztotožnit s některým z testérů na základě pár biografických údajů a videa? Nevěřím, že to může rozumně fungovat.

Je nutné je vždy brát s rezervou jako jeden z mnoha zdrojů informací.

A k té ekonomice, zkus si představit objektivní test lyží na další sezónu, neovlivněný výrobci a dalšími zainteresovanými. Se zkušenými testéry. Kdo to zaplatí? Předplatné SNOW je 400,– za rok. Kolik bys byl ochoten zaplatit navíc za test lyží, které kupuješ jednou za několik let a stojí cca do 20.000,–?

>> #14, Petr Socha – SNOW, 27. 12. 2012 10:07:42

Ad. videa – o jednoduchém řešení, tj. přidat ke každé lyži v testu odkaz na videa na YouTube a nebo jinde jste neuvažovali? Pak by šlo jen o (jistě nemalou, sám s tím mám nějaké zkušenosti) práci se sestříháním, uploadem a přidáním nějakých komentářů + prolinkování z testu.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

27.12.2012 12:06:56 #16 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #14, Petr Socha – SNOW, 27. 12. 2012 10:07:42

Zajímalo by mě, zda zveřejníte výsledky i těch ostatních testovaných lyží.

Jinej gang...

27.12.2012 12:23:36 #17 

Příspěvků: 1345

Navvy

Každý výrobce se chce nějak prosadit a chce prodávat. Tak se vymýšlejí stále nové a nové finty (třeba rocker), lyže a boty pro začátečníky, pro ženy atd. Ono je to vlastně dobře. Někomu vyhovují slalomky, někomu zase něco jiného, někdo jezdí freeride, jiný je rád, že si může koupit superlevné lyže z výprodeje, na kterých se sveze v rámci svých schopností. A nenajde se mnoho výrobců, kteří budou ochotni kazit si pověst tím, že jim nějaký nezávislý testér pokazí obchody tím, že napíše svůj názor. Jak správně píše Ivan, malý časopis nemá na velký test peníze a velký časopis si nebude chtít kazit příliv peněz z reklamy (pokud jeho velikost nestojí právě na té nezávislosti). Z jiných oborů však existuje určitá možnost – individuální testy. Redaktor osobně vyzkouší výrobek X a napíše k němu své subjektivní hodnocení. Není příliš dobré porovnávat různé výrobky, ale stačí přidělovat třeba hvězdičky a u těch horších modelů alespoň napsat komu by mohly vyhovovat. U lyží by mohla (a myslím i měla) být součástí hodnocení i část, kdy se lyže „namontuje“ na nemehla různého stupně a redaktor napíše co to s nimi na svahu dělalo a jejich stručné pocity po dojezdu.

27.12.2012 15:09:57 #18 

Příspěvků: 4272

ivan

>> #17, Navvy, 27. 12. 2012 12:23:36

V lyžování není dnes žádný časopis „velký“. Některé kdysi docela velké už ani neexistují. Doby nákladů SKI a SKIING 400 000, většiny inzerce od nelyžařských subjektů (auta, alkohol, letecké společnosti, realitní byznys) a odpovídajícího sebevědomí vůči firmám lyžařským jsou dávno pryč.

Snad stále 4milionový Bild si může stále dovolit poměrně dost, ale to deník z velké země.

„Pokud jeho velikost nestojí na té nezávislosti“: na tohle dojela už před řadou let MF Dnes. Kdysi si jako imageovou záležitost pěstovala přílohu Test Dnes a do určité míry snášela nutné konflikty nezávislé spotřebitelské přílohy s inzerenty. Pak to ale vzdala, zjevně byl tlak příliš silný a efekt se nevyplácel. (Jestli sem nakoukne Kuba Turek, třeba leccos dodá od pramene.)

Testující „redaktor“ nebo vůbec jedinec: názor jednoho člověka. Obtížný transfer platnosti na jiné. Zpochybnitelný, když bude kritizovat, zpochybnitelný, když bude chválit (viz kauza Iridium).

Dopadl bych jako ti „profis“ v Supertestu, protože bych se nepřinutil to dnešní bláto, opatřené nadnesenou „sportovní“ rétorikou, chválit (a to mi kdysi nikdy nedělalo problém pochválit třeba levné Fischery, Heady nebo Sporteny, když to byly slušné lyže a nehrály si na víc, než čím měly být). A odstřelit „bláznivého dědka, pro kterého není dobré nic pod FIS obřačkou“ by bylo tak snadné.

Nepomůže ani mistr světa. Ten „obyčejné“ komerční lyže vůbec nezná, v životě na nich nejezdil, nemá srovnání. Naplkat může cokoliv, ale kde je relevance a věrohodnost?

A takhle se okolo toho můžeme bavit donekonečna.

Btw, že „se vymýšlejí stále nové a nové finty“ jednoznačně dobré není. Sice to dělá nabídku navenek větší, zajímavější a pestřejší, ale ve skutečnosti to ztěžuje orientaci a výběr, čímž se znejistělý zákazník, neschopný se v té záplavě orientovat, stává snadněji manipulovatelným.

27.12.2012 15:54:42 #19 

Příspěvků: 1892

Radek Holub - SNOW muž

>> #2, DAVE71, 24. 12. 2012 12:24:25

World Ski Test ve SNOW každoročně zveřejňujeme – jestli je ale vzorovým příkladem, jak by měl test vypadat, je sporné. Velmi sympatická je snaha o eliminaci předsudků pomocí maskování lyží, ale komentáře testérů jsou spíš stylistickým cvičením než zkušenostmi.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

27.12.2012 16:09:35 #20 

Příspěvků: 1345

Navvy

>> #18, ivan, 27. 12. 2012 15:09:57

„Testující jedinec“ není nic nového pod sluncem. Je to jeho subjektivní názor a nezbývá mu než zůstat nad věcí, i když mu kamarádi v hospodě spílají do nejrůznějších zvířat. Ovšem chápu, že to nemusí každého bavit. Příkladem budiž třeba testování audiotechniky. Tam hodnocení obvykle probíhá v kategoriích. Názory se pochopitelně liší, ale určité vodítko to je. Takže v lyžích by se společně nehodnotily FIS race lyže, komerční race lyže a třeba nějaké točivější „začátečnické“ lyže. Každopádně plně chápu neochotu kohokoli nechat si nadávat v diskusi či hospodě.

Když se člověk začte do zdejší diskuse, možná by z těch názorů diskutérů vytvořil i takový nějaký „test bez záruky“, který by sestával právě z takových diskusních názorů na jednotlivé modely. Ale vůbec neodhadnu jestli by to mělo nějaký smysl.

27.12.2012 16:22:17 #21 

Příspěvků: 4272

ivan

Nemám to srdce napsat sem natvrdo, co si o Worldskitestu myslím (Radek ví). Je to ostuda lyžařské země, pořadatelů, morální úpadek Klammera coby lyžaře a jeho sestup do role lyžařského maskota. (Má to ale svou logiku: jeho zaměstnání je „být Franzem Klammerem“ a do smrti bude zhodnocovat svoje jméno coby značku. Mít totéž, jednal bych jinak? Bojím se, že ne.)

Maskování lyží v době, kdy je na nich vázání stejné značky a na špičce skluznice logo, je sice trošku funkční, ale především prázné pokrytectví. Asi jako prodávat byt a zakrýt fleky nebo díry ve zdi plakáty nebo obrázky.

Slovní komentáře k lyžím nenesou žádnou přidanou informační hodnotu. Je to jenom verbalizace některých výsledků, bodů, pořadí. Ani to stylistické cvičení to není, jen vata. Falešné debilizované pozlátko chlubící se leskem známých jmen. Zlatý test SNOW.

Takže jsem nakonec do našeho vlastního hnízda nakálel docela vydatně.

Poměrně slušný test lze dohledat ve starších číslech DSV Ski, později Active. Také Ski Canada (nevím, jak poslední roky). Snad pořád i Realskiers (web zpoplatněný).

27.12.2012 19:58:11 #22 

Příspěvků: 183

DAVE71 muž

Pro: Radek Holub – SNOW

Děkuji za reakci a to že onen World Ski Test zveřejňujete. Přečetl jsem si celou diskusi a dobře chápu, že obrat v lyžích nemůže svou velikostí auta nikdy dohnat. Přesto bych uvítal pokud by Vaše testy měli nějaké celkové hodnocení – prostě „známku“. A kdyby byli lyže v nějakých kategoriích. Chápu, že půjde vždy o objektivizaci subjektivních dojmů testerů, přesto by bylo přínosem něco takového.

Já si minulý rok vybíral nové lyže a Vaše testy mi bohužel mnoho nepomohly. Naopak diskuse různě kvalifikovaných autorů zde na snow.cz mi ukázali „cestu“ a já pak již jen vybíral ze dvou nebo tří typů lyží a nakonec jsem skončil u SCOTT DOZER – u lyží a značky, kterou jsem do té doby skoro neznal a mohu říci, že jsem 100%n spokojen.

Tak mě teď napadá co píši – co udělat testy třeba takhle Kategorie

  • lyže pro začátečníka
  • lyže pro ty co chtějí jezdi rychlé a velké oblouky
  • lyže na freeride
  • lyže na slalom
  • lyže pro holky
  • lyže pro dámy

atd, prostě pro jistá použití, pak by to dávalo smysl pro uživatele. Ale je to jen nápad…jistě na tom najdete nějakou chybu.

Zdraví DAVE71

Jedu kam až to jde!

27.12.2012 21:35:54 #23 

Příspěvků: 712

Mirek muž

Všichni jste se shodli, že testovat lyže nemůžete, tedy můžete, ale skutečné výsledky říct nemůžete.

Tak testujte to, co snad říct můžete. Mě by například zajímal fenomén posledních let ROCKER. Proč neporovnat vlastnosti lyží s ním a bez něho. Jaký vliv má rocker na slalomky, a jsou slalomky s rockerem vůbec ještě slalomky? Pro jaký typ lyží je rocker vhodný, pro jaký ne? Co mi přinese a co naopak vezme? To jsou otázky, které by zajímaly asi nejen mě.

27.12.2012 22:28:00 #24 

Příspěvků: 40

Tom007 muž

Zdravím, zkusím se také podělit a můj názor. Určitě rozdělit testy na kategorie lyží. Osobně si myslím, že není potřeba zadávat kategorii pro žačátečníky, podle mé zkušenosti jsou takto označené lyže vyhozené peníze na tři měsíce, ale třeba rozdělení na slalomky/střední a delší oblouk, freeride. Dále označit testera – alespoň pohlaví, váha To alespoň tak něco z toho, co napadá mne.

Dále si dovoluji touto cestou popřáti Vám v roce 2013 hodně stěstí, mraky sněhu, prázdné sjezdovky a žádné zranění.:-)

Tom

27.12.2012 22:32:54 #25 

Příspěvků: 144

Yrkki

moc dobře vím, že zorganozovat nezávislé testování s nějakou vypovídací hodnotou je časově i finančně náročná akce. Trochu jsem zpočátku fandil DTESTU, kde se snažili testovat všecko co je napadne ale bohužel v několika případech ( které mě zajímaly ) zvolili buď nevhodnou metodiku nebo přinejmenším sporné výsledné váhování jednotlivých testovaných vlastností. dovolím si říct že vypracování metodiky a její ověření bude několikrát dražší než 50 párů top lyží. Takže můj názor na naprostou většinu testů a relevanci jejich výsledků je dost skeptický. Pokud ještě časopis je odkázaný na peníze z reklamy testovaných produktů, můžete si přečíst jen pochvalné nicneříkající bláboly které sponzory neurazí. Top kategorie bude vždy top, middle class bude skvelou volbou pro masy a low cost bude zaostávat ale také bude poskytovat výjimečný poměr cena/výkon. Výrobce zapůjčí testované modely a má za ně několik stránek čtivé a skryté reklamy.

Стою на асфальте я в лыжи обутый. То ли лыжи не едут, то ли я ебанутый.

28.12.2012 00:11:45 #26 

Příspěvků: 1892

Radek Holub - SNOW muž

>> #22, DAVE71, 27. 12. 2012 19:58:11

Předně díky za všechny reakce, minulé i budoucí!

Čtenář samozřejmě nemusí zohledňovat žádné příčiny, natož se zabývat třeba konstrukcí realizovatelného testu – prostě se mu buď výsledek líbí, nebo nelíbí a podle toho čte, nebo nečte. O to cennější je jakákoliv konkrétní zpětná vazba.

Co se týče kategorií, tak lyže ve SNOWtestu jsou do ± výše zmíněných rozděleny (viz SNOW 70) – jen v on-line verzi už to explicitně uvedené není.

Je zajímavé zabývat se ekonomickými okolnostmi testu, ale rozhodující je, co může „test“ vůbec říct – aby byl objektivní, musel by hodnotit jen měřitelné parametry (např. rádius lyze). Čím konkrétnější bude, tím i subjektivnější a tím větší podíl lyžařů bude mít jiný názor. Ostatně se úvahami o testech v tomto duchu ivan podrobně probírá v posledním SNOW.

Nezávislost testů je určitě „ovlivněna“ tím, že lyže do nich nominují výrobci – takže mizerné lyže, jsou-li vůbec takové, se tam ani neobjeví. Test pak na vybraném vzorku jezdců ověřuje to, co může zkušený lyžař samozřejmě odhadnout.

Spíš než test by vlastně byly žádané subjektivní recenze, i s rizikem, že recenzent bude mít zcela jiný vkus.

>> #23, Mirek, 27. 12. 2012 21:35:54

Žádné jiné „skutečné“ výsledky nejsou, aby nedošlo k mýlce :-) Jinak zajímavé náměty pro ivana.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy