Jak posunout techniku jízdy - vypilovat??? - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Jak posunout techniku jízdy - vypilovat???

Jak posunout techniku jízdy - vypilovat???

21.01.2013 16:08:36 #1 

Příspěvků: 34

Makuška žena

Zdravím všechny,

mám prosbu o radu a pokusím se k ní ve zkratce popsat svůj problém. Lyžuji od svých 5-ti let (je mi 32 let), učil mě lyžovat můj táta – zkušený lyžař. Z mého věku si určitě všichni odpočítáte, že mě neminula doba kdy jsem zažila ježdění na klasických sjezdovkách z dob Sněženek a machrů, žádné vykrojené carvingové lyže, ale klasické rovné sjezdky (v mém případě např. první sjezdovky Sulov). :-D S dobou, věkem a pokrokem jsem samozřejmě časem i já přesla na modernější vybavení (cca před 8 lety) a začala hledat typ lyží a zdolávání kopců, které by mi sedlo. Ty jsem našla po 2 letech a zhlídla se v lyžování (ne carvingu – mě ty úhledné řezané oblouky moc neberou)…tedy pokud si správně vykládám rozdíl mezi carvingem a lyžováním?? :-? Pokud ne, pokusím se upřesnit..baví mně na lyžích rychlost, dlouhé kopce, dlouhé oblouky, možnost „položit“ se v oblouku ke svahu a vychutnat si zářez lyží a vykroužení oblouku a je mi celkem fuk jak u toho vypadám. :-D (snad to trochu přiblíží můj náhled na lyže a jejich využití). Problém ale je, že i přes občasný dohled kamarádů a kamarádek instruktorů, x-kilometrů na sjezdovkách a dny a týdny snahy o jakési posunutí techniky jízdy jsem jaksi zamrzla na určitém bodu a nedaří se mi z něj pohnout. :-| Asi je správné podotknout, že momentálně se vracím k lyžím po operaci předního zkříženého vazu (plastika před 6 měsíci), ale i tak vím, že mám ve své jízdě rezervy ve vykrojení oblouku, hranění a přenášení váhy. Dlouho jsem se nemohla naučit princip využití „vykrojených“ lyží, pořád jsem do toho cpala techniku z těch starých rovných (váha na spodní lyži, kolena u sebe, přisouvání a „šudlání“ lyží-patek po svahu, atd.) a některé zlozvyky ze starých lyží mám do teď (jakmile mám např. pocit, že kopec už nezvládnu „carvingově“, plynně přejdu do techniky přisouvání = po staru a jakmile zase najedu do úseku kopce, kde mám jistotu, vrátím se do rychlých dlouhých oblouků a zkouším hranit podle carvingových lyží apod.):-D Jak se jich zbavit?? Nějaké tipy?? A jak pilovat techniku jízdy k lepším a lepším výkonům?? Nejhorší je pro mně překonat strach z určité rychlosti na lyžích. Nevím jak se dá např. rychlost na lyžích změřit, ale před operací jsem úplně pomalu nejezdila (nedokážu odhadnout svoji rychlost ale okolo 25 – 30km/h mohla být – btw. je to únosná nebo malá rychlost??). Každopádně při zrychlení nad tuto rychlost už to bylo lidově o ústa. Jela jsem, sjela jsem, ale cvakala mi p…l a můj tep se značně zvýšil. :-D Je lepší pro pilování techniky snažit se ještě o větší rychlost anebo raději mírnější kopec a využít nějakých výcvikových tipů?? Anebo je to jen o tom jezdit, jezdit, jezdit?? A kolik by podle vás měl člověk najezdit km nebo hod za sezonu, aby se vůbec k posunu dostal a nešlo jen o udržení stávajícího stavu?? :-) Předem díky moc za všechny rady a tipy. Užívejte zimu. ;-)

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

21.01.2013 17:16:28 #2 

Příspěvků: 168

Krabice žena

>> #1, Makuška, 21. 01. 2013 16:08:36

Určitě nějaké odpovědi přijdou, třeba můj manžel ti napíše, že má doma přesně ten samý „případ“ (naštěstí bez utrženého vazu) :-). Takže spoustu zkušeností.

Pro vhodné odpovědi by to chtělo upřesnit třeba to, na jakém typu lyží jezdíš, jaké máš boty apod.

21.01.2013 18:19:28 #3 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Makuška, 21. 01. 2013 16:08:36

Ahoj,
díky za dlouhý příspěvek, přeji úspěšnou a rychlou rekonvalescenci na svahu.

Prosím, zkus mi/nám vysvětlit některé své názory na lyžování ještě podrobněji, je to důležité. Hodně by pomohlo video, klidně z mobilu.


Vím, zatímco čekáš odpovědi, ony přicházejí další otázky.

„Ty jsem našla po 2 letech a zhlídla se v lyžování (ne carvingu – mě ty úhledné řezané oblouky moc neberou) … tedy pokud si správně vykládám rozdíl mezi carvingem a lyžováním?? Pokud ne, pokusím se upřesnit … baví mně na lyžích rychlost, dlouhé kopce, dlouhé oblouky, možnost „položit“ se v oblouku ke svahu a vychutnat si zářez lyží a vykroužení oblouku a je mi celkem fuk jak u toho vypadám. (snad to trochu přiblíží můj náhled na lyže a jejich využití).“

Je určitě potřeba si vyjasnit pojmy, čistě jen proto, abychom mluvili o tom samém. Neberou Tě sice úhledné řezané oblouky, ale vychutnáváš si zářez lyží a vykroužení; dále tvrdíš, že lyžuješ, ale nebere Tě carving. Jak tomu mám rozumět?
1. Co je to tedy podle Tebe vlastně ten „carving“?

„Dlouho jsem se nemohla naučit princip využití „vykrojených“ lyží, pořád jsem do toho cpala techniku z těch starých rovných (váha na spodní lyži, kolena u sebe, přisouvání a „šudlání“ lyží-patek po svahu, atd.) …“

Proč bys měla opouštět jízdu po vnější lyži? Pravda: kolena u sebe a šmrdlání s patkami se s jízdou po hranách nemají zrovna moc v lásce.
2. Už ses princip využití vykrojených lyží naučila a můžeš nám ho lépe popsat?
3. Jezdíš opravdu celý oblouk po vnější lyži?
4. Zkus popsat, jak vlastně na lyžích stojíš.

„Je lepší pro pilování techniky snažit se ještě o větší rychlost anebo raději mírnější kopec a využít nějakých výcvikových tipů??“
Konečně snad jedna odpověď: ano, mírnější kopec zpravidla pomůže, tedy pokud máš na to odpovídající lyže. Stejně tak je třeba mít odpovídající lyže a boty na jízdu velkou rychlostí. Pro každého je však rychlost a její posouzení zcela individuální.
Pro využití autokinetického potenciálu konkrétních lyží je vždy třeba se pohybovat jistou nenulovou rychlostí.

Podívej se při chvíli na vlákna s rozbory videa, třeba se v něčí jízdě částečně poznáš a bude se od čeho odrazit.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

21.01.2013 18:26:04 #4 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #1, Makuška, 21. 01. 2013 16:08:36

Další lyžařka v diskusi, vítej v dobré a vesměs nehádavé společnosti.

(Než jsem si to nakloval, Krab mě předběhl. Postnu to tak, jak to mám, nejspíš se v něčem budeme překrývat až dublovat.)

Ideálním doplněním tvého vstupu/dotazu by bylo poslat nějaké alespoň trochu koukatelné video z jízdy. „Jak se zlepšovat“ obecně se tady už probíralo mockrát, a tak nevím, nakolik se kdo opět přinutí k opakování obecných zásad tak, aby ti daly maximum. Kdežto u videa se dá pracovat s konkrétním projevem a dávat zacílené rady. Viz vlákno/a, kde se jízdy komentovaly.

Jak píše Krabice (říká si tak coby samice od Kraba), důležitým prvkem zlepšování je dobře zvolená výzbroj, především boty – ty se tady řeší každou chvíli. Další „levný zázrak“ představují na tvrdém dobře nabroušené lyže s přiměřenými vlastnostmi.

Popiš, co máš, pak lze uvažovat, zda případně jaká rezerva je v tomto.

Tvůj vztah k rychlosti mi sice nějak nesedí (viz dále), ale pro nácvik lepší techniky to není tak důležité. Píšeš totiž „baví mně na lyžích rychlost, dlouhé kopce, dlouhé oblouky, možnost „položit“ se v oblouku ke svahu a vychutnat si zářez lyží a vykroužení oblouku“ (to je popis sportovní jízdy, zejména když to píše holka, která je obvykle skromná ve vyjadřování) a o kus dál o strachu z rychlosti, který není daný jen stavem po operaci. Asi jsi jezdila rychleji, ale jako holka se držíš odhadem spíš dole. Ale to bych moc neřešil, hlavní bude jezdit tam a tak, aby ses nebála a podvědomý strach, než ho časem překonáš, tě zbytečně netlačil do křeče.

Přechod od hrany k driftu a naopak je v principu zcela OK, všechno to patří k lyžování a podle okolností to lze ba je záhodno použít. Víc než obecně ale nelze říct – chtělo by to vidět tu jízdu.

Jinak „zamrznutí“ neboli výkonnostní plateau je častý jev.

Na to, zda „jezdit, jezdit, jezdit“, nebo cíleně cvičit, resp. v jakém poměru oboje, ti různí lidé mohou říct různé názory. Podobně jako se dítě učí hrát tenis s trenérem a golfista má svého učitele, je jistě dobrá metoda nechat se správně vést odborníkem. Ale málokdo normální asi bude mít při každém oblouku u zadku svého učitele.

Hodně dobré práce se dá udělat i svépomocně, ovšem s rizikem, že si něco zafixuješ špatně. Přitom hodně záleží na tom, zda jsi pohybově takový typ, jenž to úspěšně zvládne, zda víš, co a jak máš dělat a zda máš nějakou funkční zpětnou vazbu.

Tou je třeba to video, jízda se znalým lyžařem, učitelem, ale i některé cviky/oblouky/prvky, které (slušně) uděláš jen když je děláš správně. I tohle se tady řešilo, Krab snad vydoluje vlákno, kde MTS radil tomu hochovi a on ukazoval progres na videích. (Bohužel ta vlákna jsou neuspořádaná a obsahují hlušinu, která jejich použitelnost poněkud komplikuje.)

Rozhodně ale se svými požadavky nepotřebuješ „citius“ neboli rychleji. Nejvíc z techniky toho nacvičíš na podměrečných kopcích, spojovacích sjezdovkách a cestách, idiotplacech. Ale samozřejmě platí uvedené výše: vědět co, jak, zda je to dobře.

Podle toho, jak budou mít chuť a čas, ti kolegové možná přidají další věci, resp. už je možná napsal Krab.

21.01.2013 18:30:44 #5 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #3, ˘Ö˘Krab, 21. 01. 2013 18:19:28

Měl jsem pocit, jako by se tam objevoval neblahý carving po vnitřní, odchytaný bůhvíkde a bůhvíodkud. Ale místo formulace zjišťovacích otázek jsem se líně uchýlil k žádosti o video.

21.01.2013 19:02:55 #6 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #5, ivan, 21. 01. 2013 18:30:44

To nebyl jen Tvůj pocit, proto jsem položil tak dotěrné otázky.

Přikládám pro Makušku posty na některé typické videorozbory a technické poradny z poslední doby.

http://snow.cz/…dy-zabozrout

http://snow.cz/…zdy-qwerty84

http://snow.cz/…r-jizdy-muhe

http://snow.cz/…sba-o-rozbor

http://snow.cz/…chteji-tocit

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

21.01.2013 19:12:55 #7 

Příspěvků: 4267

ivan

Protože se cizí jazyk nejlépe učí ve vztahu s rodilým mluvčím (-ou mluvčí), mohla by M. sbalit Tomatáše a ten už by ji odborně obsloužil.

Ale nedohazuju, jen nadhazuju alternativy. Dál už dávám ruce pryč.

21.01.2013 23:07:43 #8 

Příspěvků: 149

Tomatáš

>> #7, ivan, 21. 01. 2013 19:12:55

Ivane, řeknu to na rovinu!Vůbec jsem tě nepobral, mohl bys mně vysvětlit, jak svůj poslední post myslíš?Omlouvám se za krátké vedení..;)

S pozdravem Tom.

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

22.01.2013 13:16:17 #9 

Příspěvků: 34

Makuška žena

Jej, já věděla, že mi nebude rozumět (možná by stálo za to upřesnit barvu vlasů…jsem blondýnka :-D :-D), tak prosím omluvte nesprávnou terminologii nebo nesrozumitelné formulace. 8-) Díky moc za přijetí i dlouhé příspěvky, které vás určitě stály spoustu klování do klávesnice. Pokusím se to tedy rozvinout a Krabovi odpovědět: V první řadě asi stojí za zmínku, že nejvíce času mi při přeučování ze starých rovných lyží na ty carvingové věnovala kamarádka, která se věnuje instruktorství a dlouhá léta závodila na lyžích ve slalomu a obřím slalomu. Z jejích rad a formulací se pokusím vyjít při svých odpovědích na otázky, možná její interpretace lépe vysvětlí moje záměry. ;-) Takže: 1) baví mě a líbí se mi její styl lyžování = rychlý s menším počtem oblouků, tělo hodně položené ke svahu, spíš střední rádius oblouku, žádné šourání patek ze starého způsobu ježdění. Za „carvingaře“ ona považuje ty lyžaře, kteří sjezdovky zdolávají naopak velkým počtem rychlých přesných obloučků s rukama na široko od těla a dle jejího názoru s důrazem na styl. (Nechci nikoho urazit, jen líp přiblížit co tím myslím). K otázkám Kraba: alespoň částečné opuštění jízdy po vnější lyži mi radila právě ona a dělala se mnou cvičení při kterých jsem naopak měla vnější nohu v oblouku nadzvednout a odlehčit (prý z důvodu, že rozložení váhy na carvingových lyžích má být snad 60% spodní lyže a 40% horní, při starém způsobu byla tuším všechna váha na spodní ne?? a u mně viděla problém v tom naučeném starém způsobu lyžování), další rady: kolena jsem neměla tlačit k sobě, ale mít je cca na šířku kyčlí a poslední její rada: ramena mají směřovat celou dobu jízdy dolů z kopce (jezdila jsem i s hůlkou vodorovně v rukou), pracovat má hlavně pánev a v oblouku mám tlačit tělo (nebo alespoň zadek) směrem ke svahu jakobych si chtěla sednout bokem vedle lyží. Chápu, že princip vykrojených lyží spočívá v tom, že při správném přenesení váhy na hrany lyží (postavení lyží na hrany) díky vykrojení tyto lyže řežou oblouky samy podle svého rádiusu. Je to správně?? Na otázku 3 a 4 nedokážu přesně odpovědět, nevybavím si to a tak raději přikládám video. Je 3 roky staré na slalomových lyžích Atomic, proti mé výšce 163cm byly dlouhé 146cm. http://www.youtube.com/watch?… Dá se považovat za bernou minci, protože prostě z této výkonnosti nevím jak se posunout dál. :-( Oproti vybavení ve videu, ale momentálně jezdím na lyžích Nordica Speedmachine (nejsem si jistá jestli Mach 1 nebo 2), boty mám Atomic tuším RT (nejsem si jistá, mělo by jít o téměř závodní boty a kupovala jsem je před 5 lety). Když tak dozjistím přesně doma. ;-) Snad jsem napsala informace, které k nějakému posouzení budou. Děkuji moc všem a budu se těšit na další kritiku, rady a pomoc. Makuška P.S. Tome na Ivanovo vysvětlení si taky ráda počkám, ale sranda musí být. :-D

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

22.01.2013 13:34:59 #10 

Příspěvků: 767

Gravedigger

Tak na pokracovani tohoto vlakna se tesim. Myslim, ze az prijde „Ivanovo vysvetleni“, tak Makuska „bude mit v ocich uzas jak Alenka v Risi divu“.

22.01.2013 13:59:26 #11 

Příspěvků: 4066

Martin47 muž

>> #9, Makuška, 22. 01. 2013 13:16:17

Podíval jsem se na tvoje video a řeknu ti jedno, Při tom jak lyžuješ, tvých zkušenostech a představách se nikdy nezlepšíš tím, že budeš konzultovat na netu a snažit se postupně aplikovat všechny rady, které tady dostaneš. Nepobereš je. To je bez nadsázky cesta do lyžařského pekla. Pokud chceš změnit styl na moderní sportovní jízdu, musíš to udělat tak, že si najdeš někoho, kdo to sám dobře umí a umí to naučit a ten tě provede výukou takřka od základů. Bude to trvat dost dlouho, pokud nemáš dost času, nepouštěj se do toho. Neber to prosím jako žádný despekt k tobě a tvému lyžování, jen dávám upřímně míněnou radu. Z místních ti doporučuji lekce s Ondrou Novákem z Pece, který tam tuším lyžování učí a neměl by být problém se tam na něj doptat.

22.01.2013 14:17:31 #12 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #9, Makuška, 22. 01. 2013 13:16:17

Díky za čas, za námahu a hlavně za video. Začnu popořádku:

„1) baví mě a líbí se mi její styl lyžování = rychlý s menším počtem oblouků, tělo hodně položené ke svahu, spíš střední rádius oblouku…“
Při jízdě po hranách jsi celkem dost závislá na parametrech lyže. Takže to, co zajedeš parádně na lyžích obřákových, to už na slalomkách takový požitek není. Tím chci říct, že střední oblouky jsou nejlepší na lyžích pro střední oblouk, tehdy se do toho teprve můžeš (a musíš) opřít. Kdo by to byl řekl?

„Za „carvingaře“ ona považuje ty lyžaře, kteří sjezdovky zdolávají naopak velkým počtem rychlých přesných obloučků s rukama na široko od těla a dle jejího názoru s důrazem na styl.“
Tuto definici si nech patentovat, je naprosto originální, vč. názvu. :-D

„alespoň částečné opuštění jízdy po vnější lyži mi radila právě ona a dělala se mnou cvičení při kterých jsem naopak měla vnější nohu v oblouku nadzvednout a odlehčit (prý z důvodu, že rozložení váhy na carvingových lyžích má být snad 60% spodní lyže a 40% horní, při starém způsobu byla tuším všechna váha na spodní ne??“

Ano, byla, klidně ji tam můžeš nechat i nadále, carving necarving. Řešilo se to tady sáhodlouze ve vlastním vláknu

„kolena jsem neměla tlačit k sobě, ale mít je cca na šířku kyčlí“

Ano, správně.

„ramena mají směřovat celou dobu jízdy dolů z kopce (jezdila jsem i s hůlkou vodorovně v rukou)“

Tady se nedokážeme shodnout, zvláště u středních a delších oblouků. U krátkých s tím, kvůli nedostatku času, nejde moc jiného udělat.

„pracovat má hlavně pánev a v oblouku mám tlačit tělo (nebo alespoň zadek) směrem ke svahu jako bych si chtěla sednout bokem vedle lyží“

Tady už jsme zase zajedno, přesně tak.


Chceš nějaký podrobnější komentář k videu?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.01.2013 14:19:25 #13 

Příspěvků: 34

Makuška žena

>> #10, Gravedigger, 22. 01. 2013 13:34:59

Počkej mám se bát nebo bude sranda?? :-D

>> #11, Martin47, 22. 01. 2013 13:59:26

Martine díky moc za názor. Čekala jsem, že na učení od základů mě určitě někdo upozorní. Takže vlastně to co (ne) umím je k ničemu. :-(

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

22.01.2013 14:26:23 #14 

Příspěvků: 34

Makuška žena

>> #12, ˘Ö˘Krab, 22. 01. 2013 14:17:31

Krabe pokud by šel nějaký komentář k videu (pokud to se mnou není ztráta času jak říkal Martin47 :-| ), tak bych byla moc ráda. Za cokoliv, co se dozvím (čeho dělám moc, co dělám málo, co špatně, co dobře, co zlepšit, kde přidat, kde ubrat…) budu moc ráda. ;-)

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

22.01.2013 14:32:07 #15 

Příspěvků: 4066

Martin47 muž

>> #13, Makuška, 22. 01. 2013 14:19:25

Není ti to k ničemu. Umíš na lyžích stát, jsi zvyklá na to, že kloužou, máš zažitou lyžařskou rovnováhu a to se všechno počítá. Budeš to mít daleko jednodušší, než úplní začátečníci a pokroky budou rychlejší. Navíc na tom z hlediska přeučení nestojíš vůbec špatně a nemáš žádné velké problémy, které by bylo napřed lopotně odbourávat (stojíš na lyžích klidně). Napsal jsem svou radu proto, že jsi docela dobrý „matroš“ na předělání i vzhledem k tomu, že jsi projevila aktivní postoj už tím, že jsi tady.

22.01.2013 14:42:17 #16 

Příspěvků: 34

Makuška žena

>> #15, Martin47, 22. 01. 2013 14:32:07

Díky Martine. ;-) Pokusím se na výuce zapracovat. Tedy až se zase dostanu do té své (ne)jistoty na lyžích. Po té mojí operaci si teprve zase postupně zvykám. První víkend na lyžích mám za sebou a spoustu dalších doufám před sebou. Prozatím je pro mně úspěch, že vydržím „jezdit“ 2 dny po sobě, takže „matroš“ se bude zatím připravovat na nástup k výuce a taky mrknu na to téma zatížení lyží. :-D

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

22.01.2013 14:49:56 #17 

Příspěvků: 4066

Martin47 muž

>> #16, Makuška, 22. 01. 2013 14:42:17

Tak to ti mohu dát cílenou radu. Když se věci mají takhle, nech si od nějakého dobrého lyžaře vysvětlit a na sněhu ukázat základní postoj, rozježdění absolvuj v něm a vyhýbej se prudkým svahům (ne kvůli bezpečnosti ale abys ten základní postoj udržela bez výkyvů).

22.01.2013 15:10:52 #18 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

Toto jsou po sobě následující obrázky zhruba mezi 7 a 9s videa.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.01.2013 15:22:15 #20 

Příspěvků: 34

Makuška žena

Beru zpět, ty témata o zatížení lyží v obloucích nedávám a nepobírám. :-D

>> #18, ˘Ö˘Krab, 22. 01. 2013 15:10:52

8-O jak jsi to dokázal Krabe?? Btw. zdá se to jenom mně nebo to fakt vypadá tak příšerně jak se mi to zdá?? :-D :-? Všechno špatně…proč mám spodní nohu jako nataženou?? 8-O A ta vystrčená pr..l. 8-O Jsem na tom jak na záchodě. :-x

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

22.01.2013 15:46:41 #21 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #14, Makuška, 22. 01. 2013 14:26:23

Není to ztráta času (tou je naopak čtení linkovaného vlákna o zatížení lyží, chtěl jsem jen ukázat, jak se tady dokážeme krásně neshodnout a všechno překroutit).

Jak psal Martin47 (#11, #15, #17), umíš v podstatě všechno potřebné, chybí Ti onen pověstný kousíček, není to v lyžích, není to v botách, je to v hlavě.

Pokud na své jízdě chceš opravdu něco měnit (co by za ni mnozí dali), potřebuješ na to čas, ale i to už Martin47 psal. Resp. právě s časem a časováním pohybů zacházíš jinak, než by odpovídalo Tvému záměru.

„Chápu, že princip vykrojených lyží spočívá v tom, že při správném přenesení váhy na hrany lyží (postavení lyží na hrany) díky vykrojení tyto lyže řežou oblouky samy podle svého rádiusu.“

Fungování carvingových lyží chápeš přibližně správně. Zahraněná a zatížená lyže se prohne a začne vykrajovat oblouk … pokud tedy lyžař/ka nepootočí její podélnou osu mimo směr vlastní jízdy (pak začne lyže smýkat, driftovat).
Lyže se prohne nejlépe tehdy, když je zatížena jak špička, tak i pata. Na prohnutí (a následné zatočení carvingovým obloukem) je nutné dopřát lyžím delší časový úsek (a tím i prostor) oproti smýkanému oblouku, oblouk tedy musí začínat s jistým předstihem.

>> #20, Makuška, 22. 01. 2013 15:22:15

Ta natažená noha je právě správně, nedej se mýlit! Pružně nataženou nohou prohneš lyži nejsnáze, nejméně Tě to unaví a nejméně trpí kolena.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.01.2013 16:32:08 #23 

Příspěvků: 34

Makuška žena

>> #21, ˘Ö˘Krab, 22. 01. 2013 15:46:41

Chápu to z tvého příspěvku správně, že pro dobré prohnutí lyže a dobré projetí carvingového oblouku je potřeba zahájit oblouk dřív a mít pro to dostatek prostoru tzn. široké kopce?? U toho mě totiž napadá ještě jedna myšlenka a vlastně i rada, co mi dávala ta kamarádka instruktorka. Pro správné zahájení carvingového oblouku po mně chtěla předsunout horní lyži před spodní (ve směru jízdy) tzn. nemít špičky vedle sebe, ale špičku horní lyže mít před špičkou spodní lyže. To už mi postupem času na širokých kopcích i jde a pocit z toho mám super (tedy když se to povede), ale na úzkých kopcích (jako např. na videu) to prostě zaboha nešlo a já si říkala proč. 8-) Pokusím se rozlyžovat a zkusím pořídit video o víkendu na nějakém širokém místě. Třeba bude patrnější rozdíl (i když s mým kolenem pochybuju). To video, co jsem vkládala, bylo natáčené v hodně úzkém místě. :-) Krabe díky mockrát za tvůj čas i rady. ;-)

Jinak stále doufám, že se dočkáme vysvětlení příspěvku od Ivana. :-D

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

22.01.2013 16:43:37 #24 

Příspěvků: 30

Brunisimo

>> #23, Makuška, 22. 01. 2013 16:32:08

Ahoj, jen jsem sem nahodou mrknul a nemuzu nezareagovat. Hlavne prosimte nepredsouvej zadnou lyzi nikam. Nebo se to naucis spatne jako vetsina ceskeho(nejen) naroda. Takovych tech plachetnic na slalomkach co jezdi 30m oblouky je zde v Rakousku vidno stovky. Vetsinou tito lide hovori cesky, jak jsem zminil vyse. Nasadi postoj – spatny, a vezou se v nem az do zapadu slunce… To neni lyzovani. Proto by me jako instruktora z dlouholetou praxi zajimala ta tvoje kamardka co ti to poradila… Bruno

22.01.2013 16:53:35 #25 

Příspěvků: 4066

Martin47 muž

>> #23, Makuška, 22. 01. 2013 16:32:08

Aby se ti líp chápalo o čem tady mluvíme, pusť si z tohohle linku http://www.youcanski.com/…index_en.htm video s názvem Fritz Strobl. Tam krásně uvidíš, jak mají lyže obloukem projíždět po hranách a jak je to vlastně všechno jednoduché.

22.01.2013 17:41:17 #26 

Příspěvků: 767

Gravedigger

>> #23, Makuška, 22. 01. 2013 16:32:08

  • tak mi to pripada, ze ta tvoje „kamoska“ nema o lyzovani ani paru
  • zapomen na carving a zacni lyzovat. vsechna pridavna jmena „carvingovy“ a prislovce „carvingove“ ve sve hlave zrus a podstatna jmena „carving“ zamen za „lyzovani“. Myslel jsem, ze te trochu timto smerem navede uz Krab, ale asi jsem se spletl.
  • a detske lyze 146cm vymen za nejake dospele kolem 170cm.

22.01.2013 17:48:11 #27 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #23, Makuška, 22. 01. 2013 16:32:08

Nepotřebuješ nutně širokánské pláně, jen musíš buď
a) omezit fázi, kdy se pasivně vezeš a nic se neděje, tzn. výrazně zvýšit aktivitu a zvětšit rozsah a dynamiku lyžařských pohybů nebo
b) jít na mírnější kopec, kde to samo pojede pomaleji a Ty budeš mít více času si to srovnat.

P.S. Prosím, pro přehlednost nepoužívej v popisech horní/dolní, ale vnitřní/vnější ve smyslu právě prováděného oblouku.

>> #26, Gravedigger, 22. 01. 2013 17:41:17

… ale to bych se pak nikdy nedověděl, co si mám představit pod pojmem „carvingař“ :-) Není třeba bořit všechny mýty najednou. Klidně se z Makušky mohla vyklubat nějaká adamova souvěrkyně, která o lyžování nechce nic slyšet.

>> #24, Brunisimo, 22. 01. 2013 16:43:37

„Takovych tech plachetnic na slalomkach co jezdi 30m oblouky je zde v Rakousku vidno stovky.“
Ženy jako plachetnice odplouvající do západu slunce, i Ty romantiku… skrytě nám tady podsouváš Rakousko jakožto jachtařskou – pardon snowkitingovou – velmoc.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.01.2013 20:50:17 #28 

Příspěvků: 34

Makuška žena

>> #24, Brunisimo, 22. 01. 2013 16:43:37

Bruno buď v klidu, mě se to předsouvání stejně nepovedlo ani jednou. :-D Ale nerada bych té mojí kamarádce nějak ukřivdila svým špatným popisem proč a co po mně chtěla. Možná to mělo být jen krátkodobé cvičení za nějakým účelem, fakt nechci aby to vypadalo, že je to nějaký laik. Je to slovenka, pochází z Banské Bystrice a většinu svého lyžařského trénování se pohybovala na Donovalech (20km od BB), kde taky působila jako instruktorka. http://www.parksnow.sk/zima/ Trénovala pod dlouholetým trenérem od dítěte, tak věřím, že určitě své rady nemyslela špatně. ;-) Možná je jen já špatně interpretuju. :-?

>> #25, Martin47, 22. 01. 2013 16:53:35

Martine díky moc za odkaz, to je perfektní video, které představuje můj sen. Anebo taky nedosažitelnou fikci. :-D Btw. ale tady je vidět jakési předsunutí vnitřní lyže na konci oblouku před vnější (anebo to zase blbě popisuju).

>> #26, Gravedigger, 22. 01. 2013 17:41:17

Grave asi jsi vystihl přesně to, co dělat nechci, takže všechny slova od kořene „carv“ ruším ve svém slovníku. ;-) Jo a lyže jsem vyměnila jak už jsem psala výš za Nordica Speedmachine Mach 2, délka 154cm, radius 12m. Je to lepší výběr doufám? :-)

>> #27, ˘Ö˘Krab, 22. 01. 2013 17:48:11

Krabe jsem ráda, že tě moje vyjádření „carvingaře“ pobavilo. Určitě by tě víc pobavil ten doslovný výklad ve slovenštině v původním znění od té mé kamarádky. Když si k tomu přidáš horkou medovinu u večerní debaty o lyžování… Myslím, že si mě s tou kámoškou málokdo dokáže představit. 8-) Klasika když pošlete dvě samotný baby na hory. :-D

Omlouvám se za špatnou terminologii o lyžích, napravím se. ;-)

Jinak mě těší, že romantici ještě nevymřeli. :-D Ty plachetnice zase pobavily mně. :-D

Lepší být v 9 doma než v půl 9 v márnici.

22.01.2013 21:30:19 #29 

Příspěvků: 4066

Martin47 muž

>> #28, Makuška, 22. 01. 2013 20:50:17

V určité fázi oblouku se jistému předsunutí vnitřní lyže nevyhneš, to ani není možné. Určitě to ale není tak, že by součástí jízdy bylo její předsunování záměrně. Něco ti prozradím. Já jsem loni začal pracovat na změně techniky a právě eliminace předsunutí vnitřní a naopak předsunutí vnější, které pomohlo daleko většímu napnutí celé nohy a mnohem lepšímu zahranění, bylo jedním z klíčových prvků. Pro tebe ale v tuhle chvíli platí: zpátky k základům. Teprve potom vyšší dívčí.

22.01.2013 22:07:37 #30 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #29, Martin47, 22. 01. 2013 21:30:19

Ako keby som to pisal ja.To by mal Mski radost,keby sem este chodil a toto si precital.

>> #28, Makuška, 22. 01. 2013 20:50:17

Nereagujem na tento post,ale na vsetko co si pisala.

Je vyborne,ze si sem dala video.Musim uznat,ze z precitaneho som si Tvoju jazdu predstavoval inak.

Martin dobre hovori,musis zacat od zakladov.Najst si niekoho kto VIE,sama si moc nepomozes.

Ked pises ze sa Ti venovala byvala pretekarka,a vidim Tvoju jazdu,tak sa bojim,aby si nebola pripad jak moj kamarat,ktoremu som sa snazil tiez povenovat.Zbytocne a strata casu.Ked niekto nalyzuje pet dni za rok,a nema TO v sebe ,tak je to problem.

Dufam ze Teba sa to tykat nebude,nejazdi prudke kopce,neponahlaj.

Rady tu cez net nemusis stravit.Zbal Tombu,budes to mat jednoduchsie.

Mam pre Teba jedno porekadlo.

Kde je vola,tam je cesta.

Kedze vola evidentne je,drzim palce aby si nasla aj tu pre Teba spravnu cestu.

caute Harry

P.S. Tiez som zvedavy na to,ako sa z toho Ivan vymota.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy