Frontální postoj (na obrázku vlevo) a protirotace (vpravo), dobře zatížené lyže oproti téměř nezatížené a odjíždějící vnější lyži. Najdete ještě dalších osm rozdílů, které jsou typickým znakem laterality?

Ti, kteří lyžují pravidelně, třeba jen z pouhé radosti z pobytu na horách, nebo ti, kterým se lyžování stalo životní filosofií, mají často snahu posouvat své dovednosti dále, být lepší, zdokonalovat své oblouky a užívat si pocitů, které lyžování navozuje. V první části našeho seriálu zmíním jev, který často vídám u rekreačních i sportovních lyžařů, a tím je dominance jednoho oblouku nad druhým.

Není oblouk jako oblouk

Máte pocit, že vykrajujete na manšestru oblouk jako oblouk? Nechte se natočit na video a budete se divit! Tak, jako je někdo pravák, nebo levák, tedy používá pro běžné každodenní činnosti přirozeně pravou, nebo levou ruku, obdobně pracuje i s dolními končetinami. U dolních končetin však lateralitu nepozorujeme tak markantně, protože v našem běžném životě nevykonávají naše nohy tak jemnou motoriku jako ruce. My ale lyžujeme a zde se naše nohy mění v ruce. Bez jemné motoriky dolních končetin nejsme schopni na lyžích jakkoliv dobře zatočit a nezvládneme správnou techniku. Se zhoršujícími se sněhovými podmínkami se budeme trápit a lyže bezradně přemlouvat k zatočení.

Vypozorovali jste někdy, že když se ráno oblékáte, navlékáte jako první stále stejnou nohavici? Když nastupujete do autobusu nebo z něj vystupujete, používáte vždy stejnou nohu? Pak budete podobnou preferenci pozorovat i při lyžování. Zapínáte do vázání jako první vždy stejnou botu? Dojedete při balancování na jedné lyži dále než na druhé? Pak i vaše oblouky pravděpodobně nebudou jeden jako druhý. Čím je člověk trénovanější, tím se kvalitativní funkčnost dolních končetin vyrovnává. U vrcholových sportovců-lyžařů stranovou preferenci téměř nepozorujeme.

Otestujte se

Sami u sebe můžete rychlou zkouškou otestovat, která noha vás více poslouchá a která méně. Ve stoji na jedné noze zavřete oči a posuďte, jak dlouho na ní vydržíte stát. Zdá se vám to jednoduché? To samé udělejte na měkké podložce (např. molitanu). I to zvládáte? Potom zkuste těžší variantu: postavte se s nohama u sebe, pomalu se začněte předklánět, až vaše celé tělo bude padat směrem vpřed, a ve snaze zabránit pádu udělejte výpad libovolnou nohou a v této poloze vydržte. Pro ztížení a odhalení i malých rozdílů v úrovni balančních schopností jedné nebo druhé nohy použijte opět měkkou podložku (molitan, polštář) a provádějte výpad na ni.

Automatizujte nové pohyby

Snahou nás učitelů lyžování je naučit lyžaře „hezké“, plynulé oblouky různých frekvencí a poloměrů. S moderním carvingovým pojetím jízdy po upravených sjezdovkách často narážíme na neschopnost lyžaře stejně zahranit lyže na obě strany, nebo dokonce zapojit ještě nějaký pohyb navíc (např. lyži kontrolovaně vést a otáčet – smýkat). Lyžař se tak často naučí velmi rychle precizně vykrojit dvě paralelní koleje na jednu stranu, ale na druhou stranu se mu lyže rozjíždějí, jedna směle vykrajuje, ale druhou ne a ne zahranit. Tyto problémy mohou mít samozřejmě i jiné opodstatnění, než je lateralita. Lyžař může mít vrozené fyzické indispozice, poúrazový stav apod. Ve všech případech tato specifika zohledňujeme a přizpůsobujeme postup při odbourávání nedostatku.

Vždy velmi dobře funguje, když si lyžař zkouší oblouky nebo jen půloblouky do jedné strany opakovaně za sebou tak, aby si doposud „neznámý“ pohyb zautomatizoval. Vše nám ale půjde na sněhu rychleji, pokud věnujeme alespoň trochu času přípravě na suchu. Myslíte to s lyžováním vážně? Pak by vaší pomůckou neměl zůstat pouze již zmíněný molitan. Pořiďte si např. bosu, slack line, balanční úseč nebo třeba gymball! Všechny tyto pomůcky mají multifunkční využití a díky nim se při své letní přípravě rozhodně nudit nebudete. Vždyť jen udržet se na gymballu ve stoje nebo na bosu na jedné noze či přejít dlouhou slackline nataženou mezi stromy na vaší zahradě je velká výzva a každý nepodařený pokus vám nedá spát. Své tělo musíte dostat do rovnováhy, odhalit svoji „slabou“ stranu. A pamatujte, že nebude oblouk jako oblouk, když nebude noha jako noha.


Další články seriálu Lyžovat a zůstat zdraví:

Lyžujte ekonomicky!

Důmyslně zkonstruovaný orloj 1.

Důmyslně zkonstruovaný orloj 2.

Respektujte své tělo!