Tento článek vyšel v časopise SNOW 117 (říjen 2019).
Devátý ročník seriálu Skiwithme vám v pěti dílech
přinese několik užitečných rad jak samostatně trénovat a vylepšovat
svoje lyžování. Pokusím se zodpovědět vaše časté dotazy a ukázat vám
funkční techniku lyžování i na fotografiích, které seriál již
tradičně provází. A kdo chce vědět víc, může si se mnou přijet
zalyžovat.
Volné termíny i plánované akce najdete na: www.skiwithme.cz
Fenomén letadlo
Tohle cvičení je opravdu fenomén. Je naprosto na všechno, hodí se kdykoliv, a když už nevíte kudy dál, zkusíte zase letadlo. Ale naučíte se tak lyžovat? Na první pohled by se mohlo zdát, že ano. Je přece nejsnazší okoukat to, co ještě stále driluje mnoho instruktorů i závodníků. A upřímně, i já letadlo při výuce používám, jen je potřeba vědět proč, jak, v jaké míře a kdy. U začátečníků se cvičení používá pro správný přenos hmotnosti z lyže na lyži a zdůraznění zatížení vnější lyže. U pokročilých a velmi dobrých jezdců pak zejména pro pohyb boků dovnitř oblouku, jinými slovy pro zalomení (angulaci). Je to funkční? Je, ale hrozí mnoho vedlejších návyků, které se pak špatně odstraňují.
Jak letí letadlo?
Letadlo často používají instruktoři při výuce dětí. Děti na analogie při výuce dobře reagují a chtějí si hlavně hrát a méně se učit. Při pokynu „budeme lyžovat jako letadlo“ se zcela přirozeně začnou naklánět dovnitř oblouku. Letadlo přece také zatáčí tak, že naklání svá křídla do zatáčky. Přesto po nich instruktor chce pravý opak. Dětem je to nepřirozené a kladou často i logický dotaz, proč letadlo na lyžích létá obráceně než ve vzduchu? Odpovědí je několik.
Co se stane, když…?
Když se nakloníte ven z oblouku, stane se hned několik věcí. Ta první je velmi pozitivní. Vypadáte jako sportovní lyžař nebo dokonce závodník. V bocích dojde k zalomení, nohy jsou uvnitř oblouku, tělo venku. Dokonce se vám podaří přenést poměrně dost hmotnosti na vnější lyži. Ale tím pozitiva končí. Pokud vykláníte horní polovinu těla z oblouku, pohybujete tak zejména tělem, nikoliv nohama. A my chceme lyžovat hlavně nohama. Letadlem dosáhnete pouze obrazu velkého zalomení, nezískáte však větší úhel zahranění, díky kterému můžete pracovat s tlakem na lyžích podle jednoduchého vzorce „větší zahranění rovná se větší tlak“. Naopak si pohyb nohou blokujete a věřte nebo nevěřte, pohybem těla ven z oblouku dokonce úhel zahranění zmenšujete. Podívejte se na mé fotografie v pluhovém postavení i paralelním postavení lyží. V pluhu je vidět mnoho hmotnosti na vnější lyži, ale s malým úhlem zahranění. Stěžejní však je téměř napnutá vnitřní noha, která brání v zatáčení a jen těžko ji lze uvolnit.
Děti zcela přirozeně lyžují na principu balancování. Uvolní, či téměř skrčí vnitřní nohu, tím ji odlehčí a vzepřou se o vnější. To je naklání dovnitř oblouku a logicky tak dělají letadlo úplně opačně, než po nich instruktor chce. Děti nemají do určitého věku ani moc jiných možností jak zatočit. Je to dáno zejména vývojem konkrétních svalů, které jsou tak slabé, že jim mnoho různých pohybů ani neumožní. Až později, když se jim také těžiště posune s růstem postavy mnohem výše, hledají lepší oporu a zjišťují, že samotné krčení vnitřní nohy a naklánění dovnitř jim nestačí. Letadlo ven vám totiž nepřinese nic dobrého, stejně jako letadlo dovnitř. Obě cesty jsou extrém a ideálem je používat jen takové pohyby, které momentálně potřebuji a které mě udržují v rovnováze.
Jak na to?
Pamatujete si na papoušky? V posledním SNOW 116 jsme jim věnovali celé dvě strany. Lyžujte tak, abyste na ramenou sedící papoušky neshodili. Dnes vyzkoušíme něco mnohem jednoduššího. Vezměte si jednu hůlku a položte si ji na hřbety rukou a začněte lyžovat. Nejdříve pomalu, postupně přidávejte na rychlosti. Jediným úkolem je hůlku neztratit. Stejně jako papoušky. Lyžař se začne přirozeně naklánět dovnitř oblouku, ale jen tak, aby neztratil rovnováhu. Cvičením s hůlkou totiž zapojíte vnitřní svalstvo. Musíte použít ruce, abyste hůlku neztratili, ty aktivují ramena s papoušky, ty zase vnitřní svalstvo na principu udržení dlouhé linie mezi vnějším chodidlem a vnitřním ramenem, o které jsem psal už mnohokrát. A co dál? Trénujete tak disciplínu horní poloviny těla, jeho správné zpevnění, balanc oproti vnější lyži, ale hlavně přirozené pohyby. Můžete na rozdíl od letadla pohybovat zcela volně nohama a zapojením vnitřního svalstva udržovat kýženou rovnováhu i při velkém náklonu a rychlosti.
Nakonec?
Nakonec si vezměte obě hůlky, běžte normálně lyžovat a soustřeďte se na nový pocit disciplíny ramen. Když taháte vnitřní ruku po sněhu, nemusí to nutně znamenat, že máte hmotnost na vnitřní lyži. Pokud vám ale „padá“ vnitřní rameno, je to něco úplně jiného. Sami vidíte, že dva podobné obrazy, na které se díváme, mohly vzniknout úplně jinou cestou a jeden z nich je mnohem více funkční než ten druhý.
Všechny díly seriálu Skiwithme najdete na www.snow.cz/skiwithme
Projekt Ski with me
Nejstarší technika lyžování, před více než sto lety překonaná moderní alpskou, se v posledních letech vrací na zasněžené svahy s veškerou svojí elegancí i dravostí, podpořenou moderním materiálem. Projekt Ski with me nabízí přednostně čtenářům snow vyzkoušet na vlastní kůži, jak lyžovali naši prapředci, ale i novou alternativu pro hledače výzev nebo pro ty alpským lyžováním znuděné. Telemark je i skvělým tréninkovým prostředkem pro pokročilé lyžaře i závodníky a uvidíte, že po několika hodinách s volnou patou získáte na alpských lyžích úplně jiný pocit. Pojďte zkusit vše, o čem čtete, na vlastní lyže pod dohledem předního odborníka na výuku lyžování a telemarku, Ondřeje Nováka.
Ondřej Novák: Zástupce šéfredaktora SNOW, instruktor lyžování a telemarku s dlouholetou praxí v ČR, Rakousku a Austrálii. Autor projektu Skiwithme.cz, spolumajitel lyžařské školy.