skiwithme - tématické články
Škola lyžování Skiwithme (63): Trampolína vypuštěna!
Trampolínu nemůžete vypustit jako bazén nebo vanu. Ale můžete povolit její napnutí tak, aby vás vymrštila. Což umí nakonec každá trampolína, jenže u té lyžařské je to krapet jinak.
Škola lyžování Skiwithme (62): Trampolína napnutá!
V minulém díle jsem vás nabádal, abyste z oblouku „vyvláli“. Pokud jste tuhle část oblouku zvládli správně, přichází napnutá trampolína, která vás bude chtít vystřelit. Jak si s tím poradíte?
Škola lyžování Skiwithme (61): Nech se vyvlát
„Z oblouku musíš vyvlát.“ Je to můj „terminus technicus“, který při tréninku sportovního lyžování často používám a moji žáci už mi rozumějí. V následujících řádcích to zkusím popsat tak, abyste mi rozuměli i vy, kteří jste se mnou ještě nelyžovali.
Škola lyžování Skiwithme (60): Celou zimu na trampolíně
Znáte hru tivoli, která už ve středověku bavila italskou šlechtu? Nebo spíše pozdější pinball, který dodnes najdete v hernách, ale i na poutích nebo v herních galeriích svých mobilních telefonů?
Škola lyžování Skiwithme (59): H nebo C
Další a zároveň poslední díl „Lyžování podle abecedy“ máte právě před sebou. V tom minulém jsem vás naváděl, abyste na svém těle hledali písmeno H a udělali z něj v oblouku velké A. Tentokrát si velké H namalujeme na lyžaře trochu jinak a budeme vést polemiku, zda je lepší při lyžování pracovat právě s ním, nebo naopak s velkým C.
Škola lyžování Skiwithme (58): H/A
Mohlo by to znamenat „headache“ nebo také „Hawaiian Airlines“. Můžu vám slíbit, že na Havaj v následujících řádcích nepoletíme. Hlava by vás bolet mohla, ale jen z přemýšlení, kde najít na lyžařovi velká písmena H a A. Vítejte u dalšího dílu seriálu „Lyžování podle abecedy“.
Škola lyžování Skiwithme (57): T2
Název by mohl evokovat mnoho věcí. Ať už je to oblíbený generátor náhodných slov T9, který kromě mobilních telefonů s oblibou využívá i Richard Krajčo při psaní svých textů, označení starého modelu pražských tramvají, nebo legendární Volkswagen Transporter. Ale tentokrát to bude spíše „té na druhou“. V minulém díle jsme nalezli ta snadno rozpoznate...
Škola lyžování Skiwithme (56): T
Začneme tím nejlehčím, alespoň z mého pohledu. Protože písmeno T můžeme v lyžování a zejména na samotné postavě lyžaře najít hned několikrát.
Škola lyžování Skiwithme (55): Radost až na kost
Poslední článek sezóny vždy bilancuje. Kromě bilance však tentokrát ponechá i trochu prostoru pro přemýšlení na léto a snad i kousek motivace na další zimu.
Škola lyžování Skiwithme (54): Jak lyžovat na skialpech
Loňská sezona byla skialpinistická. Podle ryzího hesla „Earn your turn“ si bylo potřeba pro každý oblouk pěkně poctivě dojít po svých. A každý oblouk pak také chutnal jinak. Zaslouženě. A možná byl i mnohem lepší než ten předloňský, protože jste se na něj museli trochu soustředit a nemohli jste s dobrými a špatnými oblouky jen tak plýtvat, jako dří...
Škola lyžování Skiwithme (53): Anatomie oblouku
Lyžovat na lanovce bychom mohli pořád dokola. Dokud ji nevypnou a nechají nás jezdit nahoru a dolů. Ale dva díly seriálu prosezené na lanovce stačily. Teď začneme i jezdit dolů a na lanovce si budeme dál hrát na rozhodčí, ale s čím dál větší znalostí detailů. Protože pořád platí, že pohled z ptačí perspektivy je nenahraditelný.
Škola lyžování Skiwithme (52): Jak se naučit lyžovat na lanovce 2
Naučit se lyžovat už na lanovce je kumšt. Jak jsem psal v prvním díle letošního seriálu, „kdyby tohle tajemství někdo znal, dokázal by ho asi prodávat za pěkný balík“. Ale nejde to. Můžeme se jen pozorně dívat, co se děje pod námi, využít pohledu z ptačí perspektivy a něco si z toho odnést.
Škola lyžování Skiwithme (51): Jak se naučit lyžovat na lanovce
Kdyby tohle tajemství někdo znal, dokázal by ho asi prodávat za pěkný balík. Dnešní doba žádá rychlá instantní řešení bez námahy a naučit se lyžovat sezením na lanovce by byl stoprocentní obchodní tahák.
Škola lyžování Skiwithme (50): Pozor, nesu pivo!
Kdo by to byl před pár měsíci řekl, že nechat si přinést točené pivo bude přání z říše snů. Stejně jako koupit si permanentku a úplně normálně si zalyžovat.
Škola lyžování Skiwithme (49): Bruce Lee? Bruslí.
Přemýšlel jsem, čemu je specifický pohyb rukou při dnešním cvičení podobný, a napadlo mě bruslení. A také legendární vánoční reklama s Chuckem Norrisem. Mimochodem, víte, kolik udělá Chuck Norris oblouků? Všechny!
Škola lyžování Skiwithme (48): Kouzelná hůlka
Stačí mávnout kouzelnou hůlkou a vše bude vyřešeno! Horší oblouk doprava i roušky na lanovce! Proč jsme na to nepřišli dřív?
Škola lyžování Skiwithme (47): Hledání opory 2
V minulém díle jsme hledali oporu při zahájení oblouku. Ale opravdu jsme ji našli?
Škola lyžování Skiwithme (46): Hledání opory
V posledním díle loňského ročníku, v článku „Tlačíš, nebo se opíráš“, jsme řešili, jak při lyžování zvyšovat tlak na lyže. Od klasického „nahoru – dolů“ jsme se dostali k ekonomičtějšímu „doprava – doleva“.
Škola lyžování Skiwithme (45): Tlačíš, nebo se opíráš?
Stejně, jako se muži rozdělují na „trenkaře“ a „slipaře“, rozdělují se lyžaři na „tlačiče“ a „opírače“. Který z nich jste vy? Navážeme volně na minulý díl seriálu, kde jsme řešili vertikální pohyb při lyžování, a odpověď na otázku by měla být víc než snadná.
Škola lyžování Skiwithme (44): Nahoru a dolů
Tento pokyn jsme slýchávali pravidelně na lyžařském výcviku i od našich rodičů. A upřímně? Slýchávám ho na kopci pořád. Často jako jediný pokyn a všelék, který všechno napraví.